۱۶م، اسفند ۱۳۹۶
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com
زمان انتشار: ۱۶م, اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۳ ب.ظ | کد خبر: 69581

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” حجة الاسلام والمسلمین قاضی امام جمعه دزفول در همایش هفته منابع طبیعی و روز درختکاری در دانشگاه جندی شاپور دزفول با اشاره به اهمیت فضای سبز و درختکاری گفت: فرهنگ درختکاری و فضای سبز، مترادف با حیات انسانی است و باید در نهادینه شدن این فرهنگ حیات بخش در جامعه تلاش کرده و هر شخصی خود را ملزم بداند در ایجاد فضای سبز و حفظ و نگهداری آن سهمی داشته باشد.

حجة الاسلام والمسلمین قاضی خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری به دلیل اهمیت مسئله، تقیّد فراوانی به کاشت درخت در روز درختکاری دارند، مسئولین نیز باید تلاش کنند تا درختکاری را به عنوان یک فرهنگ در جامعه شناسانده تا مثمر ثمر واقع شود.

امام جمعه دزفول افزود: نظام خلقت و هستی به گونه ای است که خداوند آن را بر اساس نظمی دقیق خلق کرده و هر نهال، درخت و فضای سبز با ارزش بوده و جزء زنجیره نظام خلقت به شمار می رود و این بشر است که نظم نظام را برهم می زند.

وی اظهار کرد: این منطقه از نظر اقلیم، گرما، خورشید، آب و هوا و خاک منطقه ای است که خداوند نعمت های بسیاری به ما ارزانی داشته است و استفاده نادرست از این نعمت ها، کفر نعمت می باشد.

حجة الاسلام و المسلمین قاضی تصریح کرد: همه مقید و مکلف به حفظ و ترویج نعم بزرگ الهی می باشیم که قطعاً هر چه در زمینه فضای سبز و درختکاری هزینه شود نه تنها به هدر نمی رود بلکه یک سرمایه زیرساختی و کاملاً اساسی در جامعه محسوب می شود.

همچنین بهمن شلال شاه آبادی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری دزفول ریشه عوامل تخریب در منابع طبیعی را جهل و فقر و سود جویی دانست و گفت: یکی از مشکلات عمده در تخریب منابع طبیعی، دستگاه های اجرایی هستند که بیشترین تخریب را برای منابع طبیعی دارند چرا که منافع زود گذر را به اثرات درازمدت ترجیح می دهند.

وی در ادامه چرای بیش از حد دام، بهره برداری بی رویه از مراتع و آتش سوزی را از دیگر عوامل تخریب دانست و خواستار فرهنگ سازی در این زمینه شد.

شایان ذکر است که حجة الاسلام والمسلمین قاضی امام جمعه دزفول در دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول نهالی را بدست خود غرس کرد و پس از آن  نیز نماز جماعت ظهر و عصر به امامت امام جمعه دزفول در مسجد دانشگاه اقامه شد.