۱۰م، اسفند ۱۳۹۶
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com
زمان انتشار: ۱۰م, اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۹ ق.ظ | کد خبر: 69436

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” حجة الاسلام والمسلمین قاضی امام جمعه دزفول در دیدار هیئت مدیره صندوق ولی عصر(عج) دزفول در آستانه چهلمین سال تأسیس این صندوق به کارنامه موفق و قابل ارائه آن علیرغم مشکلات و محدویت سازی ها اشاره کرد و گفت: بانک ها در خصوص موضوع اقتصاد مقاومتی که مورد تأکید مقام معظم رهبری می باشد نقش کلیدی دارند.

حجة الاسلام وامسلمین قاضی با تأکید بر ترویج سنت قرض الحسنه، خاطرنشان کرد: صندوق های قرض الحسنه شهرستان دزفول برمبنای صندوق قرض الحسنه ولی عصر(عج) و برگرفته از آن می باشند.

امام جمعه دزفول خاطرنشان کرد: سیستم بانکی ربوی می تواند اقتصاد کشور را دچار بحران کند و تنها چاره آن قرض الحسنه است، باید بانکداری اسلامی را در جامعه ترویج و الگویی واقعی ازآن ایجاد کرد.

وی افزود: باید عملا اثبات کرد و نشان داد خیر و برکتی که در قرض الحسنه وجود دارد در ربا و اقتصاد ربوی وجود ندارد.

حجة الاسلام والمسلمین قاضی تأکید کرد: برخلاف اینکه گفته می شود که بانکداری بدون ربا ممکن نیست، بر اساس دیدگاه و نگرش اعتقادی ما، با همت بلند و پرهیز از زیاده خواهی و جاه طلبی، بانکداری اسلامی بر مبنای قرض الحسنه به خوبی جوابگو می باشد.

وی اظهار کرد: باید مبانی فقهی ربا و نحوه صحیح بانکداری اسلامی و برکات حاصل از آن شفاف بیان شود تا مشخص شود که اگر گفته می شود بانک ربوی به جامعه، اقتصاد جامعه و سیستم بانکی جامعه ضرر می رساند شعار نیست بلکه واقعیت دارد.

همچنین آقای حسین گلستان باغ نائب رئیس هیئت مدیره صندوق قرض الحسنه ولی عصر(عج) تاریخچه ای از صندوق های قرض الحسنه در ایران و شهرستان ارائه داد و گفت: قرض الحسنه مجموعه ای پاک و بی ریا، و تنها نهاد اقتصاد اسلامی است که در زمان طاغوت و در میان فضای نامناسب اقتصادی در راستای ترویج فرهنگ دوری از ربا تأسیس شد.

در ادامه، گزارشی از عملکرد صندوق در طول ۴۰ سال عمر آن بیان کرد و افزود: شهرستان دزفول امسال ۱۱۰ میلیارد تومان وام کوتاه مدت و بلند مدت به حدود ۱۵۴۵۰ نفر اعطا کرده است.

در خصوص کارهای عام المنفعه این صندوق اظهار کرد: اعطای یک میلیارد تومان وام بدون کارمزد به بیمارستان امام حسن مجتبی(ع)، سرمایه گذاری یک میلیاردی در بخش درمان و تأسیس مؤسسه خیریه ولی عصر (عج)و ارائه خدمات از دو درصد کارمزد دریافت شده بخشی از کارهای این صندوق می باشد.

شایان ذکر است که ۳۵۰۰ صندوق قرض الحسنه در کشور وجود دارد که ۱۲۰۰ صندوق آن مرتبط با سازمان اقتصاد اسلامی که زیر نظر مقام معظم رهبری می باشد می باشد و صندوق قرض الحسنه ولی عصر دزفول در ۲۰ رتبه اول قرار دارد.