۲۱م، بهمن ۱۳۹۶
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

زمان انتشار: ۲۱م, بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۰ ق.ظ | کد خبر: 69053

شکسته شدن حکومت نظامی به دستور امام در روز ۲۱ بهمن

من از مردم شجاع تهران مى ‏خواهم در صورتى که قواى متجاوز عقب ‏نشینى کردند، با حفظ آمادگى و هوشیارى از خدعه دشمن، آرامش و نظم را حفظ کنند ولى مجهز و مهیا براى دفاع از اسلام و نوامیس مسلمین باشند. اعلامیه امروز حکومت نظامى، خدعه و خلاف شرع است و مردم به هیچ وجه به آن اعتنا نکنند.

تحولات و وقایع در روزهای منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی با سرعت سرسام‌ آوری یکی پس از دیگری رخ می ‌نمود ولی همواره حسن تدبیر و موضع‌ گیری‌های حساب شده و به موقع حضرت امام (س) هر بحرانی را به فرصت مناسب برای پیشبرد اهداف و برنامه انقلابی مردم تبدیل می‌کرد.

روز ۲۱ بهمن که پایگاه‌های پلیس و مراکز دولتی یکی پس از دیگری به دست مردم سقوط می ‌کرد، فرماندار نظامی تهران طی اعلامیه ‌ای ساعات منع عبور و مرور را به ساعت ۴ بعد از ظهر افزایش داد و همزمان بختیار جلسه اضطراری شورای امنیت را تشکیل داد و فرمان اجرای کودتای طراحی شده از سوی هایزر را صادر کرد.

از سوی دیگر امام خمینی(س) طی پیامی از مردم تهران خواست تا برای جلوگیری از توطئه در شرف وقوع به خیابان ‌ها بریزند و حکومت نظامی را عملاً لغو کنند.

سیل جمعیت زن و مرد و کودک و بزرگ به خیابان ‌ها ریخته و مشغول سنگربندی شدند و با حضور شبانه ‌روزی خود نقشه دشمن را نقش بر آب کردند.

حضرت امام در پیام خویش به مشی مسالمت‌ آمیز خویش در مبارزه اشاره کرده و تجاوز لشکر گارد به هوانیروز را محکوم و در صورت ادامه تجاوز به امکان اجازه جهاد مقدس اشاره کرده و به مردم به حفظ هوشیاری و حضور در صحنه تأکید کردند. (روزنگار زندگی و تاریخ سیاسی اجتماعی امام خمینی،ص ۴۲۷٫)

متن پیام حضرت امام(ره):

ملت شجاع ایران! اهالى محترم تهران!

به طورى که مى‏ دانید این جانب بنا دارم که مسائل ایران به طور مسالمت‏ آمیز حل شود لکن دستگاه ظلم و ستم، چون خود را به حسب قانون محکوم مى ‏بیند، دست به جنایت زده و در شهرهاى گرگان و گنبدکاووس به مردم شجاع مسلمان حمله کرده و کشتار نموده است؛ و در تهران لشکر گارد به طور ناگهانى به نیروى هوایى که به ملت پیوسته است حمله نموده؛ و نیروى هوایى به کمک مردم، شجاعانه آنان را شکست داده‏اند. من این تعرض غیر انسانى و عمل گارد را محکوم مى‏کنم.

اینان با این برادرکشى مى ‏خواهند دست اجانب را در کشور ما باز نگه دارند و چپاولگران را به موضع خود برگردانند. من با آنکه هنوز دستور جهاد مقدس نداده‏ ام، و نیز مایلم تا مسالمت حفظ و قضایا موافق آراى ملت و موازین قانون عمل شود لکن نمى ‏توانم تحمل این وحشیگریها را بکنم؛ و اخطار مى ‏کنم که اگر دست از این برادرکشى برندارند و لشکر گارد به محل خودش برنگردد و از طرف مقامات ارتشى از این تعدیات جلوگیرى نشود، تصمیم آخر خود را به امید خدا مى ‏گیرم و مسئولیت آن با متجاسرین و متجاوزین است.

من از مردم شجاع تهران مى‏ خواهم در صورتى که قواى متجاوز عقب ‏نشینى کردند، با حفظ آمادگى و هوشیارى از خدعه دشمن، آرامش و نظم را حفظ کنند ولى مجهز و مهیا براى دفاع از اسلام و نوامیس مسلمین باشند. اعلامیه امروز حکومت نظامى، خدعه و خلاف شرع است و مردم به هیچ وجه به آن اعتنا نکنند. برادران و خواهران عزیزم! هراسى به خود راه ندهید که به خواست خداوند تعالى حق پیروز است. از خداوند تعالى پیروزى ملت اسلام را خواهانم. (صحیفه امام، ج‏۶، ص: ۱۲۱ و ۱۲۲)

منبع: مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی