۱۳م، بهمن ۱۳۹۶
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

زمان انتشار: ۱۳م, بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۰ ق.ظ | کد خبر: 68886

یادی از عالم مجاهد و پیر خستگی ناپذیر شهر مقاوم دزفول

تندیس شهر مقاومت : در کنار مردم شهر می مانم (دکتر محمدرضا سنگری)

شهر در رعشه مدام بود . هر موشک که دشمن بعثی به سوی شهر پرتاب می کرد ؛ به شعاع ۵۰۰ متر تخریب می کرد . تنها کسانی آسیبهای ناشی از پرتاب موشک را ادراک می کنند که زندگی با آن را زیسته باشند و لحظه های اصابت آن را درک کرده باشند.

در مرور شهر ، دیوارهای ترک بسته ، میدانهایی که در جای جای شهر باز شده بود، گودال هایی هراس انگیز که دهان گشوده بود و انبوه ویرانه هایی که چشم بیننده را به اشک می نشاند دیده می شد. اما در این فضای خوف و خطر و خون ، مردی در کنار مردم می زیست که نماد و نمود مقاومت مردم بود.

وقتی بعضی از سر دلسوزی و محبت به ایشان می گفتند : حاج آقا شما هم بیرون از شهر بروید چون نقطه ای امن نیست، می فرمودند : مگر امام از جماران بیرون می رود که من هم بروم ؟ مگر خون من از خون مردم دزفول سرخ تر و عزیز تر است ؟ نه ، من در کنار مردم می مانم.

همین روح سترگ و جان بی هراس و مردم دار ، از دزفول اسطوره ای ساخت . آیت الله قاضی تندیس شهری بود که در شکستگی دیوارها نشکست و در باران موشک و گلوله های توپِ دشمن قامت افراشت و رسم زندگی در سختی را به دیگران آموخت.

برگرفته از کتاب : خطبه های مقاومت

محمدحسین دُرچین

********

رابطه آیت الله قاضی دزفولی با حضرت امام خمینی

امام خمینی احترام ویژه ای برای آیت الله قاضی قائل بودند. هرگاه که آقا با امام دیدار می کردند، امام در بین تمام حاضران که بیشتر مواقع ائمه جمعه و اعضای مجلس خبرگان بودند، اصرار داشتند ایشان را در کنار خودشان بر روی مبل بنشانند. وقتی آقا به احترام دیگر علمای حاضر از این کار خودداری می کردند، امام به ایشان می فرمودند:

اگر شما کنار من روی مبل ننشینید من مجبور خواهم شد در کنار شما بر روی زمین بنشینم و این برای من مشکل است، دیگر خودتان می دانید. پس از این عبارات آقا برای رعایت حال حضرت امام، امر ایشان را امتثال و پس از عذرخواهی از دیگران در کنار آن رهبر بزرگ و معمار کبیر انقلاب اسلامی بر روی مبل می نشستند.

حضرت امام خمینی هر گاه آیت الله قاضی را می‌دید پیشانی‌اش را می‌بوسید و او نیز دست امام را می‌بوسید و بر چشمانش می‌کشید.

یکبار آیت الله قاضی در خطبه های جمعه فرمودند:

در ملاقاتی که با حضرت امام خمینی داشتیم ایشان در رابطه با شهادت نوه ام ابتدا از من تفقد فرمودند و سپس پیشانی ما را تبرک نمودند.

برگرفته از کتاب : خطبه های مقاومت

محمدحسین دُرچین