۱۳م، بهمن ۱۳۹۶
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

زندگی نامه شهید ابراهیم اسپید

عشق شهادت، معرفتی است که جز سالکان طریق عشق، کسی دیگر آن را نمی فهمد.

زمان انتشار: ۱۳م, بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۰ ق.ظ | کد خبر: 68876

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

زندگینامه پاسدار شهید ابراهیم اسپید

صِبغَةَ اللهِ وَ مَن أَحسَنُ مِنَ اللهِ صِبغَةً وَ نَحنُ لَهُ عابِدونَ

شهادت، پیمودن فاصله عظیمی است که انسان در مدت اندک از مرحله حیوانی به مرحله خدا گونگی و صبغه الهی می رسد و شهیدان کسانی هستند که با ایجاد انقلابی در وجود خویش و تحولی شگفت در تصمیمات و خواسته ها و آرزوها و حرکتهای بسیار گوناگون زندگیشان در زمان بسیار کوتاهی به درجاتی متعالی و جاودان می رسد و این است طریق سالکان عشق و دوستان پیامبران و صادقان وصالحان و حسن اولئک، رفیقان و همه بزرگان مقرب درگاه الهی معترفند که این طریق آنچنان مقدس و متعالی است که با هیچ چیز نمی‏توان قداست و تعالیش را وصف کرد چه هر ابزار وصفی در وصف جوهرش عاجز و درمانده است و از معرفی معرفتش حقیر و ناتوان .

آری عشق شهادت، خود معرفتی است که جز سالکان طریق عشق کسی دیگر آن را نمی فهمد زیرا که فهمیدنی نیست بلکه چشیدنی است آنچنان هم شیرین است که در کام عشق از عسل هم شیرین تر است و این است که هر کس این قله رفیع را فتح کرد فتح دو جهان نصیبش می شود چنان که یکی از عارفان بسیار بزرگ می فرماید :

آنان که ره دوست گزیدند همه                در کوی شهادت آرمیدند همه

در معرکه دوکون فتح از عشق است                 هرچند سپاه او شهیدند همه

و قرآن هم با بیان ملکوتیش این معرفت را چنین معرفی می نماید . وَالَّذِینَ آمَنُوا أَشَدُّ حُبًّا لِّلَّهِ.

برادر ابراهیم اسپید یکی از این سالکان طریق عشق است و در تاریخ ۲۰/۱۱/۱۳۴۳ در خانواده ای نسبتا فقیر ولی آکنده از شور عشق به اسلام دیده به جهان گشود و از همان کودکی همیشه لبخندی بر لب داشت و با جذابیت  معصومانه اش همه اهل خانه را شیفته خود کرده بود . پدر او عنایت و رحمتی از طرف خدای متعال برای خانواده می دانست و چون جان شیرین او را عزیز می داشت .

برادر ابراهیم کم کم بزرگ شد و در سن شش سالگی روانه مدرسه گشت و با علاقه وافری که به درسهایش داشت دوره ابتدایی را با نمره های بسیار خوب پشت سر گذاشت ، ولی این دوره فقط آغازی از زندگی وی بود ، در دوره راهنمایی ضمن تحصیل روانه مسجد گردید تا پاکی خویش را در منجلاب فساد حکومت پهلوی حفظ و تضمین کند و اسلام را تنها دین و روش مقبول خداوند متعال است در وجود خویش عینیت بخشد.

شخصیت اسلامی خویش را می ساخت تا در برابر رژیم منفور پهلوی بایستد و ندای توحید را سر دهد چنانچه هرچه زمان براو می گذشت عینیت اسلام در رفتارش بیشتر دیده می شد و اعمال منبعث از ایمان و اعتقاد راسخش دوستان را تحت تأثیر قرار می داد.

با اعمال خدایی افرادی چون او بود که پایه های رژیم سلطنت ضد پهلوی هرچه بیشتر سست و پوشیده می شد و سرانجام عظمت دریای خروشان این چنین مؤمنینی شاه را با اشک حسرت به سوی اربابش  فرستاد و با رهبری امام امت انقلاب اسلامی را به پیروزی رساند.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی ابراهیم همچنان به فعالیت خویش در سنگر تحصیل و کسب علم ادامه داد تا اینکه پس از اتمام دوره راهنمایی ، سالهای اول و دوم دبیرستان را با موفقیت به پایان رساند.

درسال سوم بود که جنگ تحمیلی صدام برعلیه انقلاب اسلامی شروع شد اما او با اینکه درکار نظامی تلاش زیادی می کرد همچنان مصمم به تحصیل خویش ادامه می داد ، در سال سوم دبیرستان بود که به توصیه دوستان و امر آموزش و پرورش ، به گنبد کاووس رفت و در آنجا تحصیل سال سوم را با موفقیت پشت سرگذاشت و به دزفول بازگشت.

پس از مدتی تلاش در مسجد  و با پشتکاری در خور تحسین بصورت متفرقه در امتحانات آبان ماه شرکت کرد و با نمراتی بالا موفق به اخذ دیپلم شد . برای بنیان پشتکار او در امر تحصیل همان بس که وی پس از اتمام امتحانات سال چهارم و قبل از اعلام نتایج نهائی ، در کنکور تربیت معلم شرکت کرد و با نمرات عالی قبول شد و پس از مدت کوتاهی به تهران عزیمت کرده و در دانشسرای تربیت معلم در رشته امر تربیتی (پرورشی ) به تحصیل خود ادامه داد تا با شغل معلم که شغل انبیاء است به هدایت و ارشاد جامعه بپردازد.

آخرین تلاش علمی این برادر شهید آن بود که با اینکه در دانشسرا تحصیل می کرد به هنگام برگزاری کنکور دانشگاه فنی و مهندسی در آزمون اختصاصی ، به دیار عاشقان شهادت جبهه شتافت و در دانشگاه توحید با نمرات عالی اخلاص به خدا قبول شد .

خود سازی شهید :

در این مورد باید بعد از اخلاق برادر شهیدمان ابراهیم گفت که سیر حرکتش به سوی کمال و اخلاق خدایی گرفتن عجیب قابل تحسین بود.

منبع: مرکز فرهنگی دفاع مقدس دزفول