۲۰م، دی ۱۳۹۶
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com
زمان انتشار: ۲۰م, دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۳ ب.ظ | کد خبر: 68552

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” حجة الاسلام والمسلمین قاضی در دیدار جمعی از اعضای مؤسسه دزفول شناسی در نهاد امامت جمعه دزفول موضوعاتی را که موجب شکل دهی به فرهنگ می شود بیان کرد و گفت: زبان و گویش، لباس و نحوه پوشش، غذا سه موضوع شکل گیری فرهنگ هستند و مؤسسه دزفول شناسی در این زمینه ها با تلاش فراوان مسیر درستی را پیموده است.

امام جمعه دزفول اظهار داشت: اعضای این مؤسسه بدون امکانات و بدون هیچ گونه نفع شخصی و صرفا با انگیزه خدمت به وطن که وظیفه هر شخصی می باشد تلاش کرده و به موفقیت هایی دست یافته اند.

حجة الاسلام والمسلمین قاضی رسالت مهم و اصلی این مؤسسه را حفظ فرهنگ، اصالت ها و ریشه ها دانست و افزود: کوتاه آمدن در این مسیر ضربات جبران ناپذیری به فرهنگ شهرستان وارد می آورد و باید در مقابل نسل آینده جوابگو بود.

نماینده ولی فقیه در شهرستان دزفول به مظلومیت فرهنگ کشور و خصوصا فرهنگ دزفول اشاره و خاطر نشان کرد: این تلاش را می توان یک وظیفه ملی دانست که باید در این راه از شعار پرهیز کرده تا إن شاءالله با تلاش، این مشعل فروزان تر شود.

همچنین دکتر بدخشان رئیس هیأت مدیره مؤسسه دزفول شناسی ضمن بیان مشکلات موجود، گزارشی از عملکرد مؤسسه بیان کرد و گفت: در طول ۱۵ سال فعالیت این مؤسسه، ۷۰ عنوان کتاب چاپ شده که ۴۰ عنوان آن در خصوص موضوعات دزفول می باشد.

وی با اشاره به اینکه تلاش شده که فعالیت های فرهنگی صبغه سیاسی نداشته باشد اظهار داشت: دزفول علیرغم تمدن تاریخی، مکتوبات اندکی داشت ولی این مؤسسه در مدت ۱۵ سال فعالیت توانست برخی از خلأهای موجود در زمینه های مختلفی چون تاریخ، گویش، غذاها، بازی های محلی و معرفی بزرگان پر نماید.

وی با تأکید بر اینکه مدیران و مسئولین فرهنگی باید ذوق و علاقه فرهنگی داشته باشند تصریح کرد: این مؤسسه سنگری برای فرهنگ دزفول می باشد و کم توجهی و کم لطفی بعضی از مسئولین خطری برای این سنگر می باشد.

رئیس هیأت مدیره مؤسسه دزفول شناسی افزود: گاه با چاپ بعضی کتب، فرهنگ دزفول مصادره می شود و کسی جز افراد فرهنگی که در این زمینه تلاش کرده اند نمی توانند در مقابل این هجوم ایستادگی کنند.