۱۸م، دی ۱۳۹۶
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com
زمان انتشار: ۱۸م, دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۰ ق.ظ | کد خبر: 68520

به گزارش پایگاه ا طلاع رسانی “مجد دز” حجة الاسلام والمسلمین قاضی نماینده ولی فقیه و امام جمعه دزفول در دیدار رئیس دانشگاه ایران شناسی ارمنستان ضمن اظهار خرسندی از این دیدار گفت: روز میلاد مسیح که یکی از انبیاء اولولعزم می باشد روز بزرگی برای مسیحیان و روز مهمی برای مسلمانان است.

امام جمعه دزفول اظهار داشت: از ائمه و پیامبر گرامی اسلام احادیث و سخنان فراوانی منسوب به حضرت عیسی مسیح برای هدایت جامعه بیان شده است که فصل مشترکی بین ادیان توحیدی به شمار می آید.

حجة الاسلام والمسلمین قاضی افزود: امام علی(ع) خطاب به مالک اشتر می فرمایند «انسان ها دو دسته اند یا برادر دینی هستند و یا هم نوع»، و این جمله فراگیرترین و جامع ترین جمله در خصوص حقوق بشر است و بیانگر شالوده خلقت انسان ها می باشد.

امام جمعه دزفول با اشاره به اینکه اسلام ارزش زیادی برای نوعدوستی قائل است خاطرنشان کرد: خداوند انسان ها را به قومیت ها و دسته های مختلف تقسیم بندی کرده است تا از هم شناخته شوند و این شناخت و تعامل می طلبد که با پذیرش یک سری مبانی، چارچوبی برای ارتباطات اجتماعی تعریف شود.

حجة الاسلام والمسلمین قاضی اظهار داشت: مشتاق هستیم براساس اعتقادات و باورهای مشترک، با هم تعامل و ارتباط داشته باشیم چون در سایه ارتباط است که انسان به رشد و کمال که هدف اصلی خلقت است و پیامبران برای همین منظور مبعوث شده اند می رسد.

نماینده ولی فقیه در شهرستان دزفول در خصوص درخواست پروفسور واسکانیان مبنی بر تحصیل شیعیان گرجستان در حوزه های علمیه ایران گفت: می توان زمینه ای فراهم کرد تا علاقه مندان به فراگیری علوم دینی در جامعة المصطفی قم تحصیل کنند.

امام جمعه دزفول اظهار داشت: همت انجمن دوستی در استفاده از ظرفیت این انجمن که زمینه حضور شخصیت های ارزنده ای از کشورهای مختلف در دزفول را فراهم کرده است قابل تقدیر بوده و باید تداوم داشته باشد و می توان زمینه را فراهم کرد تا دانشمندان دو منطقه در فضایی صمیمی و دوستانه تبادل فکر و اندیشه داشته باشند.

نماینده ولی فقیه در شهرستان دزفول گفت: مراکز علمی توانمند دانشگاهی و علوم حوزوی در شهرستان و استان وجود دارد که می تواند زمینه ای مناسب برای تعامل علمی فکر و اندیشه باشد.

حجة الاسلام والمسلمین قاضی به علمای فراوان شهرستان دزفول اشاره  کرد و گفت: خصلت مردمی بودن علما و روحانیون از جمله آیت الله قاضی(ره) موجب شده اعتقادات دینی بین مردم جایگاه ویژه ای داشته باشد و همچنین شیخ مرتضی انصاری(ره) که از علمای شیعه و جهان اسلام بوده و منشأ خدمات فراوانی برای تشیع، اسلام و بشریت بوده است.

همچنین پروفسور واسکانیان رئیس دانشگاه ایران شناسی ارمنستان به روابط قابل تقدیر ارمنستان و ایران بعنوان دو کشور مسلمان و مسیحی اشاره کرد و گفت: این روابط می تواند الگویی برای جهانیان معرفی شود.

پروفسور واسکانیان گزارشی از حضور خود در استان خوزستان و شهرستان دزفول و دیدار از اداره میراث فرهنگی و حضور بر مزار شهدا بیان کرد و افزود: امیدواریم این سفر آغازی برای تحکیم روابط دو کشور در زمینه های علمی، فرهنگی و روشنفکری باشد.

رئیس دانشگاه ایران شناسی ارمنستان با اهدای لوح و نامه ای تحت عنوان پیام صلح و دوستی از سوی اسقف اعظم در ایام میلاد مسیح به امام جمعه دزفول تصریح کرد: آیت الله قاضی(ره) از شخصیت های درخشان تاریخ ایران بود و تلاش و زحمات قابل تقدیری در زمینه علوم دینی و معرفی خوزستان به ایران داشتند.

وی اظهار داشت: دانشگاه دولتی ایروان یکی از قدیمی ترین و بزرگترین دانشگاه های شوروی سابق می باشد و ارتباط تنگاتنگی با دانشگاهیان و محافل علمی، سیاسی و روحانی کشورهای مشترک المنافع دارد ولی بدلیل عدم وجود حوزه علمیه در این کشور، شیعیان گرجستان از امکانات تعلیمات دینی محروم هستند.

در پایان این دیدار حجة الاسلام والمسلمین قاضی امام جمعه دزفول یک جلد قرآن و یک تابلوی نفیس به پروفسور واسکانیان رئیس دانشگاه ایران شناسی ارمنستان اهدا کرد.