۴م، دی ۱۳۹۶
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

در عملیات کربلای ۴ چه گذشت؟

عملیات کربلای ۴ از جمله عملیات‌های گسترده دوران جنگ تحمیلی بوده است.

زمان انتشار: ۴م, دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۲۵ ب.ظ | کد خبر: 68361

در عملیات کربلای ۴ چه گذشت؟

عملیات کربلای ۴ از جمله عملیات‌های گسترده دوران جنگ تحمیلی بوده است که توسط نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سال ۱۳۶۵ و در منطقه غرب و جنوب خرمشهر، اروندرود و جزایر ام‌الرصاص و منطقه ابوالخصیب – در نزدیکی بصره به اجرا درآمد.

این عملیات نتوانست به اهداف خود دست پیدا کند و در مدت زمان بسیارکوتاهی به پایان رسید و از این نظر تنها عملیات گسترده ای است که به سرعت پایان یافته و دستاورد آن ایفای نقش عملیات فریب در اجرای عملیات بعدی (کربلای۵) میگردد.

درباره‌ علل عدم موفقیت این عملیات دلایل گوناگونی ذکر شده است برخی تحلیل‌گران معتقدند دو عامل «عدم رعایت اصل غافلگیری» و «نامناسب بودن وضعیت زمین منطقه در تامین نیازهای عبور از رودخانه اروند» از جمله عوامل موثر در عدم موفقیت این عملیات بوده‌ اند.

و برخی دیگر لو رفتن عملیات و هشیاری کامل دشمن را عامل این ناکامی دانسته‌ اند. به هر حال تصمیم منطقی فرماندهان برای توقف این عملیات ضمن جلوگیری از خسارات بیشتر، زمینه را برای اجرای عملیات گسترده و سنگین کربلای ۵ -تنها دو هفته بعد – فراهم نمود.

یاد و خاطره سردار رشید اسلام سید جمشید صفویان و ۱۱۴ شهید سرافراز شهرستان دزفول در عملیات کربلای ۴ گرامی باد.

پیکر مطهر سردار شهید سید جمشید صفویان ماهها پس از شهادت در لباس غواصی پیدا شد.

برگی از اسناد نقش آمریکا و شوروی در شکست عملیات کربلای۴ :

ژنرال «حمدانی» درباره استفاده از کمک‌های اطلاعاتی آمریکا و شوروی سابق در سال ١٣۶۵ در کتاب «جنگ ایران و عراق از دیدگاه فرماندهان صدام» گفته بود:

«سازمان اطلاعات آمریکا پیش از عملیات فاو، اطلاعات موردنیازمان را تأمین می‌کرد. سازمان اطلاعات عراق فردی را به ما معرفی کرد به نمایندگی از دولت آمریکا که تصاویر ماهواره‌ای مورد نیاز را برایمان تهیه می‌کرد. سازمان اطلاعاتی فرانسه، یوگسلاوی و شوروی نیز با ما همکاری می‌کردند. برای نمونه، KGB در رمزگشایی پیام‌های ایرانیان به ما کمک می‌کرد».

رزمندگان گردان عمار دزفول قبل از عملیات کربلای ۴