۳۰م، آذر ۱۳۹۶
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com
در دیدار اساتید دانشگاه جندی شاپور با اساتید مدرسه علمیه دزفول

امام جمعه دزفول: با انجام پژوهش های مشترک حوزه و دانشگاه می توان وحدت این دو نهاد را بیشتر کرد.

زمان انتشار: ۳۰م, آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۴۲ ب.ظ | کد خبر: 68316

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” حجة الاسلام والمسلمین قاضی نماینده ولی فقیه و امام جمعه دزفول در دیدار اساتید دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول با اساتید حوزه علمیه آیت الله قاضی(ره) در حوزه علمیه ضمن خوشامدگویی به اساتید و پرسنل دانشگاه جندی شاپور گفت: با تشکیل کارگروه مشترکی در خصوص پژوهش های مشترک حوزه و دانشگاه می توان وحدت این دو نهاد را بیشتر کرد.

سخنان امام جمعه دزفول

امام جمعه دزفول اظهار داشت: می توان همایش های مشترکی بین حوزه و دانشگاه در خصوص موضوعات ضروری جامعه برگزار کرد تا با روش های علمی، سطح نیازهای جامعه را بالا برد.

حجة الاسلام والمسلمین قاضی افزود: وزن و سطح علمی حوزه و دانشگاه در شهرستان به اندازه ای می باشد که بتوان مطالب علمی را تحت عنوان میزگردها و مباحث علمی ارائه داده و در سطح جامعه و حتی در سطح ملی آن را رسانه ای کرد.

سخنان رئیس دانشگاه  صنعتی جندی شاپور دزفول

همچنین دکتر عصاری رئیس دانشگاه جندی شاپور دزفول گزارشی از اقدامات فرهنگی انجام شده در دانشگاه در سال های اخیر ارائه داد و گفت: یکی از فعالیت های فرهنگی دانشگاه تکمیل خوابگاه های دخترانه در محیط داخلی دانشگاه می باشد به گونه ای که جوابگوی نیاز تمام دانشجویان دختر غیر بومی با نظارت کامل دانشگاه می باشد.

دکتر عصاری برگزاری نمازهای جماعت دانشگاه و خوابگاه های دخترانه و پسرانه را از اقدامات فرهنگی خواند و افزود: با انجام فعالیت های فرهنگی و تمدنی در دانشگاه، چهره دانشگاه از یک چهره سیاسی به یک چهره فرهنگی و تمدنی تغییر کرده است.

وی بخش عمده ای از فعالیت های دانشگاه را توجه به مسائل فرهنگی، آموزشی و پژوهشی بعنوان رویکردی جدی در دانشگاه عنوان کرد.

سخنان مدیر حوزه علمیه آیت الله قاضی(ره) دزفول

حجة الاسلام والمسلمین خاکی مدیر حوزه علمیه آیت الله قاضی(ره) دزفول هم گفت: ساخت حوزه علمیه آیت الله قاضی(ره) در اوایل دهه ۶۰ با تلاش آیت الله قاضی(ره) شروع شد و تا کنون اساتید بزرگی در این مدرسه پرورش یافته اند.

حجة الاسلام والمسلمین خاکی افزود: مسئول پاسخگویی به شبهات کل حوزه علمیه از طلاب این مدرسه می باشد، طلابی از این مدرسه مرکز شیعه شناسی آیت الله مکارم را اداره می کنند و تعدادی از طلاب این مدرسه در مرکز تخصصی تفسیر فعالیت دارند.

مدیر حوزه علمیه آیت الله قاضی(ره) با اشاره به اینکه تعدادی از طلاب این مدرسه جزء اساتید حوزه و دانشگاه می باشند اظهار کرد: قریب ۲۰۰ طلبه در پایه های ۱۰-۱ مشغول تحصیل هستند.

سخنان معاون پژوهشی حوزه علمیه آیت الله قاضی(ره) 

در ادامه معاون پژوهشی حوزه علمیه آیت الله قاضی(ره) یکی از دغدغه های مقام عظمای ولایت را غربی شدن علوم و طرح جنبش نرم افزاری در علوم انسانی به معنای خارج کردن علوم از حالت تقلیدی و ترجمه ای بیان کرد و گفت: با جلسات هم اندیشی می توان از ظرفیت و پتانسیل موجود در حوزه علمیه استفاده کرد.

حجة الاسلام والمسلمین غلامرضا خسروی فر، گزارشی از فعالیت های پژوهشی حوزه بیان کرد و افزود: در ۲ سال اخیر حوزه علمیه آیت الله قاضی(ره) با توجه به پتانسیل و زیرساخت های آن به قطب علمی پژوهشی و تولید علم در خوزستان معرفی شده است.

معاونت پژوهشی حوزه علمیه آیت الله قاضی(ره) به رتبه سوم حوزه علمیه استان در کشور و رتبه نهم حوزه علمیه دزفول در مدارس کشور اشاره کرد و اظهار داشت: حوزه علمیه دزفول  ۲ سال پی در پی بعنوان معاونت برتر استان در زمینه تولید مقاله و پژوهش و ۲ سال رتبه اول شرکت در جشنواره علامه حلی انتخاب شده است.

سخنان یکی از اساتید برجسته حوزه

همچنین حجة الاسلام والمسلمین عبداللهی از اساتید حوزه، دانشگاه و حوزه را مدافعان فکر و فرهنگ دانست و گفت: هرکدام از این دو نهاد مبارک که در زمینه فرهنگ دغدغه دارند با تجمیع افکار و اندیشه ها می توانند در این زمینه ها تأثیرگذار باشند.

وی با بیان مطالبی از اقبال لاهوری خاطرنشان کرد: ظواهر و مظاهر فرهنگی که در فرهنگ ملی و اسلامی و دینی ما جایی ندارد، در حال پررنگ شدن می باشد و حوزویون و دانشگاهیان باید فریاد فرهنگ را بر منابر و کلاس درس خود سردهند.

استاد حوزه و دانشگاه افزود: خلاء عاطفی در جامعه اسلامی که روابط خانوادگی و دوستانه صمیمی دارند وجود ندارد بلکه نوعی افول فرهنگی، عقبگرد و اضمحلال فرهنگی می باشد.

حجة الاسلام والمسلمین عبداللهی تأکید کرد: با معنویت گرایی و فرهنگ دینی خود می توان بسیاری از قله ها را فتح کرده و حتی از تمامیت ارضی خود دفاع کرد.