۱۹م، آذر ۱۳۹۶
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com
در همایش بررسی عوامل خشونت دینی در جهان اسلام در نروژ

استاد خسروپناه در کنفرانس مرکز صلح جهانی اسلو

«هرمنوتیک و خشونت دینی یا عوامل خشونت دینی» را بررسی کرد.

زمان انتشار: ۱۹م, آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۹ ق.ظ | کد خبر: 68146

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” حجة الاسلام والمسلمین  شیخ عبدالحسین خسروپناه در همایش هرمنوتیک و خشونت دینی یا عوامل خشونت دینی در نروژ در بیان خلاصه دیدگاه خود از خشونت دینی گفت: خشونت دینی گاهی زاییده عوامل معرفتی است و گاهی معلول عوامل غیرمعرفتی می باشد.

استاد حوزه و دانشگاه اظهار کرد: عوامل معرفتی خشونت دینی را تفسیر افراطی از کفر، جهاد، بدعت، ارتداد، بی اعتنایی به عقلانیت، استفاده نکردن از اجتهاد فنی و نداشتن نگرش معنویت به دین می توان بیان کرد.

امام جمعه موقت دزفول تصریح کرد: مهمترین عامل خشونت دینی مدل هرمنوتیکی آنها به معنی کاربرد مقاصد شریعت و اهداف دین در فهم متون دینی می باشد.

وی خاطرنشان کرد: اگر کسی هدف و مقصد شریعت و دین را کسب قدرت دنیوی بداند تلاش می کند فهمی جنگ طلبانه، اقتدارگرایانه و خشونت آمیز از دین یافته و چنین فهمی را در عمل نیز نشان می دهد.

حجة الاسلام والمسلمین خسروپناه افزود: در مقابل، اگر فردی مقاصد شریعت را هدایت انسان از طریق معرفت، معنویت، صلح و خدمت به خلق بداند و این مقاصد را در فهم متون دینی بکار گیرد بی شک فهم وی از متون دینی فهم محبت آمیز و دارای کرامت دینی خواهد بود نه خشونت دینی.

رئیس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه، حقیقت دین را از نظر اسلام محبت و حسن خلق دانست و ادامه داد: با چنین درکی از شریعت، هر بدعت و نوآوری منفی نبوده، جهاد را دفاع از جامعه اسلامی و مجازات را تنها برای مرتد محارب و سرکش روا می دارد.

امام جمعه موقت دزفول با اشاره به اینکه خشونت دینی در جهان کنونی در کشورهای فلسطین، عراق و سوریه توسط افراطیون دینی قابل مشاهده است تصریح کرد: امروزه خشونت سیاسی در دنیای استعمارگر، خشونت اقتصادی در سرمایه داری نئوکلاسیک و خشونت فرهنگی در سینمای هالیوود زمینه را برای تولید، توزیع و استفاده از سلاح های کشتارجمعی، هسته ای و شیمیایی فراهم کرده است.

حجة الاسلام والمسلمین خسروپناه با تأکید بر اینکه باید خشونت را از سرچشمه بست و از بین برد ادامه داد: جنایات هیتلر، صدام و بخش عظیمی از داعش معلول علل غیرمعرفتی است و قبل از اینکه به فکر خشکاندن ریشه خشونت دینی بود باید عوامل غیرمعرفتی که منشأ خشونت دینی است را از بین برد.

استاد خسروپناه با اشاره به اینکه خشونت دینی بیش از اینکه پشتوانه دلیل و معرفت داشته باشد پشتوانه علل و عوامل اجتماعی دارد تأکید کرد: باید در دنیای مدرن برضد خشونت سیاسی، اقتصادی و فرهنگی مبارزه جهانی به راه انداخت و تا زمانی که خشونت های اجتماعی از بین نرفته و کاهش نیابد امیدی به کاهش خشونت دینی نیست.