۱۰م، آذر ۱۳۹۶
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

از مصادیق روشن تقوا، عمل به صفات نیک و اجتناب از صفات زشت است. + متن کامل خطبه ها

خانواده باید از دوران کودکی فرزند خود را با محبت پیامبر و اهل بیت علیهم السلام و در مسیر عمل به قرآن تربیت کند که این روش تربیتی می تواند بر پایه محبت و تشویق باشد.

زمان انتشار: ۱۰م, آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۸ ب.ظ | کد خبر: 67981

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” همزمان با آغاز هفته وحدت آئین عبادی سیاسی نماز جمعه با حضور اقشار مختلف مردم متدین و ولایت مدار شهرستان دزفول، به امامت حجة الاسلام والمسلمین سید محمدعلی قاضی امام جمعه دزفول در مصلای امام علی(ع) قرارگاه فرهنگی این شهرستان برگزار شد.

دعوت به تقوای الهی

خطیب نماز جمعه دزفول در خطبه اول نماز ضمن دعوت به تقوای الهی گفت: از مصادیق روشن تقوا عمل به صفات نیک و اجتناب از صفات زشت است.

روش زندگی مهدی باوران برگرفته از سیره نبوی است

امام جمعه دزفول به ادامه سبک زندگی مهددوی که همان سبک زندگی نبوی و محمدی است پرداخت و گفت: روش زندگی مهدی یاوران و مهدی باوران برگرفته از سیره نبوی است.

خانواده های مهدوی افرادی مستعد و مهیا از حیث علمی و عملی برای یاری امام زمان(عج) هستند

وی افزود: خانواده های مهدوی افرادی مستعد و مهیا از حیث علمی و عملی برای یاری امام زمان(عج) هستند.

نقش خانواده ها در تربیت صحیح و دینی فرزندان از منظر روایات 

امام جمعه دزفول با استناد به روایات، به نقش خانواده ها در تربیت صحیح و دینی فرزندان پرداخت و افزود: خانواده باید از دوران کودکی فرزند خود را با محبت پیامبر و اهل بیت علیهم السلام و در مسیر عمل به قرآن تربیت کند که این روش تربیتی می تواند بر پایه محبت و تشویق باشد.

وی اظهار کرد: منتظران امام زمان(عج) با این شیوه تربیتی است که به دوستان خدا عشق می ورزند و از ظالمان و دشمنان دین تبرّی می جویند.

امروزه وحدت، ضرورت نخست جهان اسلام است

حجة الاسلام والمسلمین قاضی در خطبه دوم نماز جمعه شهرستان دزفول میلاد پیامبر اکرم(ص) و امام جعفرصادق(ع) و هفته وحدت را گرامی داشت و افزود: امروزه وحدت، ضرورت نخست جهان اسلام است.

مسلمانان باید هوشیار باشند زیرا دشمن دست بردار نیست

امام جمعه دزفول اظهار کرد: دشمنان اسلام با دسیسه های زیادی از جمله ایجاد داعش و اختلاف انگیزی بین مسلمانان، قصد تفرقه و بروز جنگ و خونریزی را داشته که نقشه آنها نقش برآب شد ولی مسلمانان باید هوشیار باشند زیرا دشمن دست بردار نیست و ترفندهای دیگری را ضد مسلمانان به کار می گیرد.

نمایندگان مجلس باید از آیت الله مدرس الگو بگیرند و انقلابی عمل کنند

امام جمعه دزفول با اشاره به دهم آذر، سالروز شهادت آیت الله سیدحسن مدرس و روز مجلس را نیز گرامی داشت و افزود: نمایندگان مجلس باید از آیت الله مدرس الگو بگیرند و انقلابی عمل کنند.

وی گفت: نمایندگان باید بتواند از هرگونه زد و بند سیاسی به دور باشند و به وظیفه خود که نظارت و قانون گذاری است اکتفا کنند و به مسئله عزل و نصب مدیران که وظیفه دستگاه اجرایی است ورود نکنند.

باز خوانی سخنان مهم مقام معظم رهبری در دیدار های اخیر

خطیب نماز جمعه دزفول همچنین به دیدار جمعی از محبان اهل بیت(ع) با رهبر معظم انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: مقام معظم رهبری در این دیدار به صراحت فرمودند جمهوری اسلامی در مقابله با کفر و استکبار به هر جا که صلاح بداند کمک می کند و در دیدار با بسیجیان نیز بر استفاده از نیروهای جوانان و توانمندسازی بومی کشور، استان و شهرستان ها تأکید کردند.

برخورد غیراخلاقی و غیرانسانی آل خلیفه نسبت به حصر خانگی آیت الله شیخ عیسی قاسم

امام جمعه دزفول همچنین ۱۶ آذر روز دانشجو را تبریک گفت و در ادامه از برخورد غیراخلاقی و غیرانسانی آل خلیفه نسبت به حصر خانگی آیت الله شیخ عیسی قاسم رهبر نهضت بحرین انتقاد کرد.

تریبون نماز جمعه تریبون مطالبه گری مردم است

نماینده ولی فقیه در شهرستان دزفول اظهار داشت: در خطبه های گذشته دزفول نسبت به امور اقتصادی در این شهرستان تذکراتی داده شد که موجب گله مندی برخی مسئولان شد که باید گفت تریبون نماز جمعه تریبون مطالبه گری مردم است و طبق مراجعات مکرر مردمی در خصوص یک موضوع، در تریبون نماز جمعه مطرح می شود.

توسعه اقتصادی در شهرستان دزفول باید با توسعه کشاورزی همراه باشد

وی گفت: دزفول قطب کشاورزی است که سالانه چند میلیون تن محصول کشاورزی از این شهرستان به خارج و دیگر استان های کشور صادر می شود، لذا توسعه اقتصادی در این شهرستان باید با توسعه کشاورزی همراه باشد و توسعه صنایع نیز باید در راستای توسعه کشاورزی باشد و از اجرای پروژه هایی که به کشاورزی و محیط زیست آسیب می رسانند باید خودداری کرد.

دیربازده بودن و آسیب رساندن پالایشگاه به کشاورزی منطقه

حجة الاسلام والمسلمین قاضی ادامه داد: پالایشگاه دزفول حدود ۶ سال پیش کلنگ زنی ناموفقی داشت که سرمایه گذار آن هنوز در زندان است؛ اکنون نیز همین کار پالایشگاه تکرار شده و در حالی که گفته شده مجوزهای زیست محیطی این پروژه گرفته شده در بررسی انجام شده خلاف این امر ثابت شده است.

امام جمعه دزفول با اشاره به دیربازده بودن و آسیب رساندن پالایشگاه به کشاورزی منطقه اظهار کرد: در نامه معاونت هماهنگی برنامه و بودجه سازمان مدیریت برنامه ریزی خوزستان به مدیرکل محیط زیست خوزستان آمده که بر اساس مطالعات آمایش سرزمینی، احداث هرگونه واحد صنعتی جدید از نوع پتروشیمی و شیمیایی در بالادست و نیمه شمالی خوزستان از جمله شهرستان دزفول به دلیل آسیب رساندن به منابع آب و خاک ممنوع است.

باید دید با وجود سرمایه گذاری انجام شده مشکل اشتغال جوانان برطرف شده است یا خیر؟

خطیب جمعه دزفول افزود: چه اصراری است که ارقام و آمار کاغذی بدهیم و آمار نجومی از جذب سرمایه گذار ارائه کنیم در حالی که اثر این سرمایه گذاری ها در جامعه لمس نشده است؛ باید دید با وجود سرمایه گذاری انجام شده مشکل اشتغال جوانان برطرف شده است یا خیر؟

وی ادامه داد: این در حالی است که اگر وضعیت کشاورزی منطقه خوب باشد وضعیت اشتغال و دیگر مشکلات جوانان در جامعه حل می شود و زمانی که کشاورزی خوب نیست مردم درگیر مشکلات زیادی هستند.

تقدیر از پیگیری مسئولان برای حل مشکل کارخانه قند دزفول و دیگر واحدهای تولیدی 

امام جمعه دزفول در ادامه با تقدیر از پیگیری مسئولان برای حل مشکل کارخانه قند دزفول گفت: کارخانه قند، نئوپان سازی، پرورش دام سبک و سنگین، طیور، شترمرغ، پرورش آبزیان، تولید خاویار، تولید قارچ و کارخانجات بسته بندی محصولات کشاورزی با اندک سرمایه ای به بازده می رسد و جوانان زیادی را مشغول بکار می کند که باید این طرح ها را پیگیری کرد.

چرا نسبت به طرح ۵۵۰ هزار هکتاری کشاورزی مقام معظم رهبری در خوزستان توجهی نمی شود؟

حجة الاسلام  والمسلمین قاضی  افزود: چرا نسبت به طرح ۵۵۰ هزار هکتاری کشاورزی مقام معظم رهبری در خوزستان توجهی نمی شود؟ در حالی که با اجرای این طرح یک چهارم مواد غذایی کشور تأمین می شود.

امام جمعه دزفول گفت: چرا باید روی این طرح ها متمرکز نشویم و به بی راهه رفته و بودجه مملکت را صرف کارهایی کنیم که جواب نمی دهد؟

وزارت نفت در استخدام اخیر خود در حق جوانان  خوزستان اجحاف کرده است

خطیب نماز جمعه دزفول به گردهمایی ائمه جمعه خوزستان نیز اشاره کرد و افزود:در این نشست به نحوه استخدام ۲ هزار و ۵۰۰ نفری وزارت نفت اعتراض شد زیرا در این آزمون استخدامی به گونه ای برنامه ریزی شده که جوانان خوزستانی که ۸۰ درصد نفت کشور در این استان است سهمی از این استخدامی ندارند و دانشگاه های برتر کشور در اولویت قرار گرفته اند که دانشگاه های برتر کشور در خوزستان نیستند و این اجحاف در حق جوانان این استان است.

ائمه جمعه خوزستان در نامه ای به آیت الله موسوی جزایری خواستار انعکاس این موضوع به رهبر معظم انقلاب شدند

امام جمعه دزفول با بیان اینکه اگر جوانان اشتغال نداشته باشند به سمت دشمن و تروریسم می روند گفت: ائمه جمعه خوزستان در نامه ای به آیت الله موسوی جزایری نماینده ولی فقیه در خوزستان خواستار انعکاس این موضوع به رهبر معظم انقلاب شدند ضمن اینکه نامه ای نیز به ریاست جمهوری ارسال شده است.

متن کامل خطبه ها:

خطبه اول:

سَلامُ عَلَیْکُم جَمیعاً ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ

اَعُوذُ بِاللّهِ مِنَ الشَّیطانِ الرَّجیم

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عبادالله، بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی، أُوصِیکُمْ وَ نَفْسِی، وَ نَفْسِی، وَ نَفْسِی بِتَقْوَى اللَّهِ.

یکی از مصادق بارز و روشن تقوا این است که انسان در خویشتن خود مطالعه کند. یا به تعبیر دیگر در کتاب نفسش مطالعه کند؛ که اگر صفت های نیکویی را ندارد و آن صفت های نیکو لازمه تقواست، آن صفت ها را در خودش بوجود بیاورد. و همچنین بکوشد صفت های زشتی که ممکن است در او پیدا شده باشد، از خودش بزداید و دور کند. این معنای تقواست.

امیدواریم خدای متعال به همه ما توفیق مراعات پرهیزگاری و تقوا را کرامت بفرماید. ان شاءالله

ایام، ایام ولادت پیامبر گرامی اسلام ختم انبیاء، محمد مصطفی(ص)، و هفته وحدت است.

هفته گذشته توفیقی شد که سبک زندگی مهدوی را به مناسبت آغاز امامت و ولایت دوران غیبت کبری امام زمان(عج)، به صورت مختصر مورد بحث و بررسی قرار بدهیم. و بیان شد که یکی از وظایف اصلی انسان های منتظر در عصر غیبت، دعوت به امام زمان است. این یک وظیفه ای است که همه ما بر عهده داریم و همه ما به امام زمان توجه بدهیم و امام زمان را روز، شب، صبح، ظهر و شام یادآوری کنیم، هم برای خودمان، هم برای دیگران. این وظیفه یک منتظر حقیقی است.

حالا سعی می کنیم در این خطبه، روش ها، متدها و سبک زندگی مهدوی را اشاراتی داشته باشیم و مورد بحث قرار بدهیم.

سبک زندگانی مهدوی، درواقع و در حقیقت همان سبک زندگی نبوی و محمدی(صلوات نمازگزاران) است. چون مهدی یاوران و مهدی باوران، روش و سبک زندگیشان برگرفته از منش و سیره نبوی است.

خانواده های مهدوی، خانواده هایی هستند که متکفل تربیت نسلی مستعد و مهیا از حیث علمی و عملی برای یاری امام زمانشان هستند.

در روایت آمده که اَدِّبوا اَولادَکُمْ عَلى ثَلاثِ خِصالٍ؛ فرزندان خود را بر سه خصلت تربیت کنید و پرورش بدهید.

اول می فرماید: حُبِّ نَبیِّکُمْ؛ یعنی دوست داشتن پیامبرتان. اولین خصلتی که ما فرزندانمان را باید بر آن خصلت تربیت کنیم، دوست داشتن پیغمبر است. فرزندان خود را به گونه ای پرورش دهیم که از همان طفولیت و بچگی، محبت پیامبر در قلبشان استوار و محکم بشود. و از همان دوران طفولیت و کودکی بذر محبت پیامبر را در جانشان بکاریم. تا شجره ای طیبه در رفتار زندگی آنها بوجود بیاید و رشد کند.

دوم از خصلت هایی که ما وظیفه داریم فرزندانمان را بر اساس آن خصلت ها تربیت کنیم و پرورش بدهیم،می فرماید:و حُبِّ اَهْلِ بَیْتِهِ؛و محبت اهل بیت را به این بچه ها یاد بدهیم. به کودکانمان یاد بدهیم که همانطوری که پیغمبر را باید دوست داشته باشید، باید اهل بیت او را هم دوست داشته باشید.

یک دستور قرآنی است که می فرماید: قُل لا أَسئَلُکُم عَلَیهِ أَجراً إِلاَّ المَوَدَّةَ فِی القُربى. که در آیه شریفه به پیغمبر فرمود، ای پیامبر به آنها بگو من از شما هیچ اجر و پاداشی برای این زحمات نبوتی که داشتم، نمی خواهم؛ مگر محبت اهل بیتم و خانواده ام.

اهل بیت پیامبر، در کودک آن محبتی را که باید داشته باشد، رشد می دهد. و ما باید به تناسب آن درک و فهم کودک عزیزمان، او را با ائمه هدی و معصومین(ع) و اهل بیت پیامبر آشنا کنیم. و کم کم، قطره قطره محبت اهل بیت را به جان او بچشانیم.

خصلت سومی که باید کودکانمان را بر آن اساس پرورش بدهیم انس با قرآن کریم است. که این سه خصلت اگر برای تربیت کودکان ما نهادینه بشود، متضمن سعادت دنیا و رستگاری در آخرت خواهد بود.

امام رضا(ع) یک روایتی دارد، در یک حدیثی می فرماید: کَمالُ الدّینِ وَلایَتُنا وَ البَراءَةُ مِن عَدُوِّنا. می فرماید کامل شدن دین هرکس در گرو ولایت ماست، در گردن نهادن به ولایت ما و همچنین دوری جستن از دشمنان ماست.

یکی از مهم ترین روش ها و برنامه های تربیتی که می تواند مؤثر باشد، از مسیر و طریق محبت است. از طریق عاطفه و احساسات پاک الهی است. انسان تا کسی را دوست نداشته باشد، از آن تأثیر نمی پذیرد. باید ارتباط محبت آمیز و مودت آمیزی باشد تا اثر و تأثیر داشته باشد. فلذا روی روایات ما خیلی تاکید شده است: یکی دوستی با اهل بیت، یکی دشمنی با دشمنان اهل بیت.

به امام صادق(ع) عرض شد، فلانی دوست دار شماست. اما در بیزاری جستن از دشمنان شما ضعیف است، به اصطلاح شل و ول است و با دشمنان شما حد و مرز نگهداری نمی کند، رفت و آمد و سروکار دارد. حضرت فرمود کسی که مدعی ولایت ماست ولی از دشمنان ما برائت نمی جوید، دروغ می گوید. و این شخص دروغگوست و در اضهار ولایتمداری اش نسبت به ما صادق نیست.

گاهی اوقات متأسفانه انسان های بی بصیرتی پیدا می شوند که با دشمنی نکردن با دشمنان خدا، یک حالت امتیازی قائل هستند. می گویند فلانی با هیچکس دشمنی ندارد. آزارش به مورچه هم نمی رسد.

معلوم است این آدمی خنثی است. اگر انسان با ایمانی باشد، اگر در جامعه ببیند کسی حکم خدا را زیر پا می گذارد، اول به او تذکر می دهد. اگر دید عناد دارد، با او برخورد می کند، دشمن او می شود. نه اینکه بگوید من دشمنی نکنم یک وقت دردسری برایم درست نشود.

در بحث امر به معروف و نهی از منکر همین طور است. خیلی ها می ترسند نهی از منکر کنند، طرف به پر قبایش بر بخورد و با او دشمنی و تندی کند. چه اشکالی دارد. البته انسان در چارچوب اخلاق تذکر بدهد. اگر یک تندی هم شنید، اجر دارد. برای دین خداست. امام حسین جانش را برای دین خدا داد. همه چیزش را برای خدا داد.

فلذا این نکته مهمی است که باید به آن توجه کرد. انسان نمی تواند هم با آدم های خوب و آدم های فاسد و بد، روابط حسنه داشته باشد. این نفاق است. بعضی ها هستند با همه رفیق هستند. نمی شود. بالاخره خودت اگر انسان خوبی هستی، انسان متدینی هستی، میگردی با هم صنف و با همفکر خودت رفت و آمد می کنی. اگر هم خدایی نکرده اهل برنامه ای هستی، می گردی با کسی که آن برنامه را دارند، رفت و آمد میکنی. نمی شود.

انسانی که نسبت به یک انسان فاسد و مفسد، که در جامعه فساد می کند بی تفاوت باشد، مثل این است که در عمل زشت او شریک است. الرَّاضِی بِفِعْلِ قَوْمٍ کَالدَّاخِلِ فِیهِ؛ کسی که رضایت داشته باشد از عمل یک گروه و یک کاری، مثل این است که با آنها همکار است. اگر عملشان خوب باشد، در آن خوبی شریک است. اگر خدایی نکرده عمل آن گروه زشت باشد، در آن کار زشتشان شریک است. بر می گردد به نیت، ایمان، باور انسان و قصد انسان.

فلذا تولی و تبری همچون دو کفه ترازو هستند که مقابل همدیگر قرار دارند. مهدی یاوران و مهدی باوران انسان هایی هستند که در قبال مشکلات جامعه احساس مسئولیت می کنند. بی تفاوت نیستند. در قبال خانواده خویش، خویشاوندان و فامیل خویش، در قبال طائفه خویش احساس مسئولیت می کنند.

در قرآن کریم می فرماید: یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا قُوا أَنْفُسَکُمْ وَ أَهْلیکُمْ ناراً؛ ای کسانی که ایمان آورده اید، مراقب خود و خانواده هایتان باشید. خود و خانواده هایتان را از آتش جهنم نشان بدهید. چون شیطان قوی است. شیطان را نباید دست کم گرفت. هیچ کس از حیله و دام شیطان مصون نیست.

کسی را غرور نگیرد که من خیلی نماز شب می خوانم، من خیلی رعایت حلال و حرام می کنم، خیلی مراقب هستم، خیلی اهل تقوا هستم، دیگر شیطان به من کار ندارد. نه. غرور ما را نگیرد. اگر توفیقی پیدا می کنیم خدا را بندگی کنیم، اگر موفق می شویم مطیع خدا در دستوراتش باشیم، باعث غرورمان نشود، باعث غفلت از کید و مکر شیطان نشود. شیطان با تمام عِده و عُده سراغ انسان ها می آید. از اولاد گرفته، از طریق اموال گرفته، از طریق دنیا و دنیاپرستی گرفته، از طریق مقام و منصب پرستی می آید. به هر حال هرکس را به یک شکلی، به یگ گونه ای.

در آیه ۶۴ سوره اسراء، اشاره ای به ترفند های شیطان دارد؛ که می توان از آن آیه استباط کرد که شیطان برای اغواگری و فریب دادن، انسان هایی و دستیارانی از جنس خودش دارد. دستیارهایی از جنس آدمیان دارد. اینها را می اندازد به جان انسان و انسان را وسوسه می کند. باید مراقب بود.

در آیه بعدی خدای متعال راهکار مبارزه با شیطان را بیان می کند. می فرماید: إِنَّ عِبادِی لَیْسَ لَکَ عَلَیْهِمْ سُلْطانٌ وَ کَفى‌ بِرَبِّکَ وَکِیلًا. خداوند در مقابل این اغواگری که شیطان دارد، به او خطاب می کند. خدا می فرماید: بی تردید تو را بر بندگان من–عِبادِی، به خودش اختصاص می دهد، بندگان من- تسلطی نیست و همین کافیست که پروردگارت کارساز امور بندگان خود است.

امیدواریم خداوند متعال همه ما را از شر و کید شیطان مصون و محفوظ بدارد.ان شاءالله

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ   ‌قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ  اللَّهُ الصَّمَدُ   لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ   وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ

خطبه دوم:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ 

عبادالله، بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی، نمازگزاران عزیز! همه شما و خودم را دعوت به رعایت تقوای الهی می نمایم.

تقواپیشگی و رعایت دستورات الهی، رضایت خدای متعال را به دنبال دارد. انسان اگر اهل تقوا باشد، خداوند از او راضی می شود. و اگر خدا از بنده اش خوشش آمد، او را موفق به عمل صالح می کند.

در کتاب شریف غرر الحکم حدیثی آمده که می فرماید: اِنَّ اللهَ سُبحَانَهُ اِذَا اَرَادَ بِعَبدٍ خَیراً وَفَّقَهُ لاِنفَاذِ اَجَلِهِ فِی اَحسَنِ عَمَلِهِ؛ می فرماید: خداوند چنین کسی را که اهل تقواست، موفق می کند که عمر خود را در بهترین عمل ها تمام کند. عمر خود را در کارهای خیر بگذراند، در عبادت عمر خود را صرف کند، در اصلاح ذات البین صرف کند، در نماز و بندگی خدا عمرش راصرف کند، در خدمت به خالق و خدمت به خلق عمرش رابگذراند، در حسن نیت و ده ها صفت و عمل پسندیده ای که مورد رضایت حق تعالی است.

امیدواریم خدای متعال به همه ما توفیق بدهد که از سرمایه ی عمرمان درست استفاده کنیم و درست بهره برداری کنیم. ان شاءالله

دوازدهم ربیع الاول ولادت نبی مکرم اسلام، بنا به روایت برادران اهل سنت و همچنین هفدهم ربیع الاول به روایت شیعه و امامیه است و ۱۲ ربیع آغاز هفته وحدت است. میلاد میمون و خجسته نبی مکرم اسلام ختم انبیاء، محمد مصطفی(ص) این میلاد خجسته را به قطب عالم امکان حضرت بقیه الله الاعظم روحی الفدا و نائبش مقام معظم رهبری و همه مسلمانان تبریک و تهنیت عرض می کنیم.

همچنین ولادت باسعادت و میمون و خجسته امام صادق(ع) را به همه مسلمانان و شیعیان و محبان اهل بیت تبریک عرض می کنیم.

امروزه وحدت، ضرورت اول جهان اسلام است. اگر بخواهیم برای جهان اسلام وظیفه ای معین کنیم که بگوییم کدام وظیفه، در اولویت نخست قرار دارد، چیزی نیست جز وحدت.

دشمنان اسلام خیلی تلاش کردند و می کنند. پول خرج می کنند، نقشه می کشند، دسیسه می کنند، که وحدت بین مسلمین را از بین ببرند. و از راه تفرقه و ایجاد اختلاف، به اهداف شوم خودشان برسند.

همین فتنه داعش که بحمدالله شاهد پیروزی جبهه مقاومت بودیم، خدا را شاکر هستیم، فتنه ای بود برای اختلاف افکنی بین مسلمانان، بین شیعه و سنی. اصلاً طراحی شده بود که اختلاف بیاندازد، جنگ و خونریزی بین مسلمانان راه بیاندازند. دشمنان اسلام بایستند آن دور نگاه کنند، ببینند مسلمانان با دست خودشان، خودشان را از بین می برند. پولشان، سرمایه شان، جوانانشان، همه دارد از بین می رود.

که بحمدالله تیر آنها به سنگ خورد و نقشه آنها نقش بر آب شد. ولی قطعاً آنها دست بردار نیستند. و ادامه می دهند. به شکل دیگری، به راه و طریق دیگری، با یک ترفند و دسیسه جدیدی. دنبال آن هستند که دوباره بین مسلمانان اختلاف بیندازند.

تنها راه مبارزه با دشمن، آن دشمن حیله گر و مکار، اتحاد و وحدت و همدلی بین مسلمانان است. مسلمانان باید هشیار و بیدار باشند. هرجا که بوی تفرقه می آید، بدانند پای دشمن در بین است. پشت پرده، دست دشمن است. الان همین قضیه شیعه لندنی که گاهی اوقات مقام معظم رهبری اشاره می کند، این دقیقاً توطئه دشمن است و وحدت مسلمین را نشانه رفته است. به هر حال مسلماً می طلبد که ما بیدار و هشیار باشیم. ان شاءالله خداوند نقشه های دشمنان را به خودشان برگرداند. ان شاءالله

دهم آذر ماه، سالروز شهادت آیت الله سید حسن مدرس و روز مجلس است؛ که یاد و خاطر این سید جلیل القدر و شجاع را گرامی می داریم. این شهید والا مقام باید یک الگویی برای نمایندگان مجلس ما باشد. روحیاتش، خلقیاتش، انقلابی بودنش. که حضرت امام می فرمود مجلس باید نسبت به رفع گرفتاری های مردم، انقلابی عمل کند. و لازمه این انقلابی عمل کردن این است که مجلس و نمایندگان مجلس، مستقل باشند و آن تفکیک قوا رارعایت کنند.

قوای سه گانه کشور هرکدام مستقل هستند. هرکدام وظیفه خاصی را در کشور بر عهده دارند. قوه مقننه باید بتواند به دور از هر زد و بند و بده بستان سیاسی، وظیفه خود را به نحو احسن انجام بدهد. این نکته خیلی مهمی است.

نمایندگان محترم و خدوم مجلس، نباید در اموری که حیطه وظیفه آنها نیست دخالت کنند. عزل و نصب مدیران از وظایف قوه مجریه است. نمایندگان فقط عهده دار رأی اعتماد به وزراء هستند. می آیند وزراء را به مجلس معرفی می کنند، مجلس هم بررسی می کند و راأی اعتماد می دهد، در واقع به وزیر اعتماد می کند. ولی دیگر وزیر خودش در آن حیطه کاری اش آزاد است و باید طبق مقررات عمل کند و مدیرانش را منصوب کند.

البته بحث نظارت برای نمایندگان محفوظ است. نمایندگان می توانند نظارت داشته باشند. گاهی اوقات تذکر می دهند، گاهی اوقات از وزیری سؤال می کنند. گاهی اوقات استیضاح می کنند. حقاین نظارت را دارند، اما دخالت در امور اجرایی وظیفه نمایندگان نیست.

در هفته ای که گذشت دیدار مقام معظم رهبری با محبان اهل بیت را داشتیم، که همایشی بود. بسیار همایش مبارک و میمونی بود که حضرت آقا در آن دیداری که داشتند نکات مهم و کلیدی را اشاره فرمودند. من جمله صراحتاً حضرت آقا این جمله و نکته را فرمودند که جمهوری اسلامی در مقابله با کفر و استکبار، هرجایی که احتیاج باشد، به هرکس که صلاح بداند، کمک می کند. (تکبیر نمازگزاران)

در دیداری هم که مقام معظم رهبری با بسیجیان داشتند، بر لزوم توجه به نیروهای انسانی جوان کشور برای حل مشکلات کشور، حضرت آقا تأکید فرمودند. و از این مطلب هم بر می آید که حضرت آقا همیشه می فرمایند توانمندی داخل را در نظر بگیرید. توانمندی ها را بومی سازی کنید. اگر یک استانی توانمندی دارد، از همان توانمندی اش برای کارهای همان استان استفاده بشود. ما سراغ بیرون نرویم. یک توانمندی در کل کشور داریم، یک توانمندی در استان داریم، یک توانمندی در شهرستان داریم. اینها باید در نظر گرفته بشود.

ما دیروز در جلسه گردهمایی و سمیناری که ائمه جمعه محترم خوزستان داشتند، همین مسئله اشتغال جوانان را مورد بحث و بررسی قرار دادیم. که اخیراً در استخدام ۲۵۰۰ نفری که وزارت نفت داشته، متأسفانه شرایطی را در این استخدام قرار داده است و به گونه ای شرایط استخدامی را چیدمان کرده است، که جوانان خوزستانی، که ۸۰ درصد نفت استان خوزستان زیر پای مردم خوزستان است، از اشتغال در این پروژه محروم هستند و این خیلی اجحاف آشکاری است.

مثلاً گفته اند دانشگاه های برتر کشور؛ که استان خوزستان جزء این دانشگاه ها نیست. برای آنها شرایط ویژه ای قائل شدند و اگر کسی دفترچه اش را بخواند، می بیند دقیقاً به گونه ای عمل شده که یک اجحاف آشکاری نسبت به جوانان خوزستانی است.

جوان خوزستانی وقتی که شغلش را نداشته باشد، دشمن او را جذب می کند. به آغوش دشمن در می غلتد. می شود تروریست. و همین که بن سلمان، ولی عهد سعودی می گوید ما می خواهیم جنگ داخلی به داخل ایران بکشیم، همین برنامه هاست. یعنی می خواهد جوان عرب خوزستانی بیکار باشد، احتیاج دارد، نیاز دارد، و او را بخرد و به این کار وادارش کند.

فلذا این خیلی نکته مهمی است که ما تصمیم گرفتیم که به خاطر این اجحاف آشکاری که شده است، ائمه جمعه خوزستان نامه ای به نماینده ولی فقه در استان خوزستان، حضرت آیت الله موسوی جزائری نوشتند که این مسئله را به رهبری منعکس کند و همچنین نامه ای با امضاء همه ائمه جمعه استان خوزستان، به ریاست محترم جمهوری نوشته شد که جلوی این کار گرفته بشود، که این نامه را الآن سراسر استان خوزستان بین الصلاتین می خوانند. مجری محترم این نامه را برای استحضار و اطلاع نمازگزاران می خواند.

امیدواریم خدای متعال توفیق بدهد ما برای گشایش کارها و استخدام و اشتغال جوانان درست تدبیر کنیم.

روز شانزده آذر را که روز دانشجو است، در پیش داریم؛ که آن را هم باید توجه داشته باشیم که حضرت آقا فرمودند: دانشجویان ما جهاد علمی بصیرت و آرمانگرایی و معنویت را از یاد نبرند.ان شاءالله

باید یک اعتراضی هم داشته باشیم در این خطبه ها به برخورد غیر اخلاقی و غیر انسانی آل خلیفه، نسبت به حصر خانگی عالم برجسته، آیت الله شیخ عیسی قاسم، از علمای بزرگ بحرین. که این عالم برجسته را با اینکه بیمار هست، اجازه نمی دهند که دکتر و دارو و مداوا و رسیدگی بشود.

مداوا کردن حق انسانی هر انسانی است، ولو اینکه اسیر باشد. در مقررات بین المللی اگر اسیر هم که در یک کشوری هست، بیمار شد، باید او را به بیمارستان ببرند، اگر نیاز هست پزشک ببرند، دارو به او برسانند. فلذا این اعمال مستبدانه آل خلیفه را محکوم می کنیم. امیدواریم انشاءالله اینها سر عقل بیایند و اجازه بدهند که این عالم برجسته معالجه بشود و ان شاءالله سلامتش را بدست بیاورد. (تکبیر نمازگزاران)

در خطبه گذشته ما نسبت به روند امور اقتصادی در شهرستان تذکراتی دادیم؛ که این تذکرات ما موجب گلایه بعضی از مسئولین محترم و خدمتگذار شد. در جلسه شورای اداری من توضیح دادم که تریبون نماز جمعه، تریبون مطالبه گری است. ما خیلی وقت ها حرف دل مردم را می زنیم. مردم می آیند به دفتر ما مراجعه می کنند، مشکلاتشان را می گویند، ما هم از این تریبون به گوش مسئولان می رسانیم. این وظیفه ماست.

گفتیم که دزفول قطب کشاورزی است و چند میلیون تن از محصولات غذایی و کشاورزی در دزفول تولید می شود؛ که برای کل کشور است و برخی هم به خارج کشور صادر می شود. و بعد گفتیم که به هرحال باید در پیشرفت اقتصادی دزفول لحاظ بشود، که پیشرفت اقتصادی دزفول از طریق کشاورزی است. اگر هم می خواهیم پیشرفت صنعتی داشته باشیم، باید صنایعی که مرتبط و غیر مضر به کشاورزی هستند، داشته باشیم.

این را ما صحبت کردیم. گفتیم بعضی از این پروژه ها که لازمه سرمایه گذاری بسیار هنگفتی دارد و دیر بازده است و به کشاورزی هم آسیب می زند. اینها مضر است و به محیط زیست آسیب می زند. ما این را پیگیری و دنبال کردیم.

بحث پالایشگاه را مطرح کردیم و متذکر شدیم. پالایشگاه ۶-۵ سال پیش یکبار افتتاح شد، کلنگ زنی هم شد.؛ کلنگ زنی ناموفق. و الان هم هنوز آن سرمایه گذار که با آن کبکبهودبدبه آوردند، در زندان دزفول دارد آب خنک می خورد. و دوباره الان همان کار را می خواهند بکنند. و گفتند که ما مجوز گرفتیم، مجوز محیط زیست گرفتیم.

عرض کنم خدمت شما، ما رفتیم سؤال کردیم، پرسیدیم. گفتند که در نامه ای که به دست ما دادند، که معاونت هماهنگی برنامه و بودجه سازمان مدیریت برنامه ریزی استان خوزستان، طی نامه ای به مدیر کل حفاظت محیط زیست استان خوزستان نوشته، من دو سه جمله اش را برایتان می خوانم؛ بر اساس مطالعات آمایش سرزمینی ممنوعیت احداث هرگونه واحد صنعتی جدید، از نوع صنایع شیمیایی و پتروشیمی و نفت و گاز در بالادست، در نیمه شمالی استان، من جمله در شهرستان دزفول به دلیل آلوده ساختن منابع آب و خاک می باشد. یعنی من خودم نامه اش را دیدم.

ما چه اصراری داریم یک سری ارقام و آمارهای کاغذی بدهیم که به درد نمی خورد. یک آمار نجومی از جذب سرمایه بدهیم. جذب سرمایه شد، خدا خیرتان بدهد. ولی واقعا اثرش در جامعه کجاست؟ آیا بیکاری در دزفول کمرنگ شده؟ یک کارشناسی در یک جلسه رسمی به من می گفت، همین کشاورزی موجود دزفول، اگر درست سیاست گذاری بشود، اگر درست فعال بشود، اگر وضع کشاورزان ما خوب باشد، چرخه اقتصادی دزفول بسیار خوب می چرخد. دلیلش هم گفت که ۵-۴ سال پیش که وضع کشاورزان خوب بود، وضع اقتصادی و چرخه اقتصادی هم در دزفول خوب بود. می گفت ۳-۲ سال است که قدری افت کرده و کشاورزان با مشکلات متعددی مواجه هستند، دوباره وضع اقتصادی دزفول هم رکود پیدا کرده.

بیایید واقع بین باشیم. بله من تشویق می کنم. کارخانه قند را دنبالش هستید، بله دستتان درد نکند. از آقای مخبر هم که دارد پیگیری می کند و اختصاص اعتبار دادند، بنیاد برکت، تشکر می کنیم. کارخانجاتی مثل نئوپان سازی، مثل کمپوت جات، مثل پرورش دام سبک و سنگین، مثل طیور، مثل  پرورش شتر مرغ، مثل کارخانه شیر و محصولات لبنی، مثل پرورش آبزیان و تولید خاویار که در خوزستان جواب داده، مثل تولید قارچ، مثل سبزی خشک کنی، مثل کارخانه های بسته بندی محصولات کشاورزی و ده ها کارخانه که می شود و اینجا زمینه اش هست، با اندک سرمایه به بازدهی می رسد و تعداد زیادی از جوانان مشغول می شوند.

چرا نسبت به طرح ۵۵۰۰۰۰ هکتاری کشاورزی که مقام معظم رهبری در خوزستان پیشنهاد داده، مسئولین توجه نمی کنند؟ همین ۵۵۰۰۰۰ هکتار، بر اساس نظر کارشناسان، یک چهارم مواد غذایی کشور را تأمین می کند. که حضرت آقا در دیداری که با خبرگان داشتند فرموده بودند من طرحم برای استان خوزستان ۲ میلیون هکتار بوده. ۲ میلیون هکتار یعنی دو برابر مواد غذایی کشور را تولید کردن.

بیایید روی این ها متمرکز بشوید. چرا بیراهه می رویم؟ چرا بودجه مملکت را در جایی خرج می کنیم که جواب نمی دهد؟ واقعاً چقدر شما انرژی و وقت می گذارید، سرمایه خرج می کنید، آن هم در جهتی که جواب نمی دهد.

امیدواریم خدای متعال به ما توفیق بدهد که بتوانیم مشکلات جوانان را حل کنیم.ان شاءالله

پروردگارا، بارالها، به مقربان درگاهت قسمت می دهیم، اسلام و مسلمانان، نصرت کرامت بفرما…

دشمنان اسلام خوار و ذلیل و نیست و نابود بگردان…

مکر و کید آنها را به خودشان برگردان…

شهدای ما و امام شهیدان و همه ذوی الحقوق ما را مشمول رحمتت قرار بده…

رهبر عظیم الشأن و علما و مراجع تقلید در پناه امام زمان حفظ بفرما…

در فرج مولا امام زمان(عج) تعجیل بفرما…

لباس عافیت و تندرستی بر تن بیماران و منظورین مدنظر بپوشان…

پروردگارا شاکر رحمتت هستیم، باران رحمتت بر ما نازل بفرما…

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ  إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ  فصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ  إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ