۱۹م، آبان ۱۳۹۶
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

خداترسی و اخلاق نیکو انسان را سعادتمند و به بهشت می برد. + متن کامل خطبه ها

منشآ بسیاری ازگناهان و جرم ها در جوامع بشری ازبی غیرتی و نگاه حرام است.

زمان انتشار: ۱۹م, آبان ۱۳۹۶ ساعت ۴:۲۰ ب.ظ | کد خبر: 67517

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” نماز عبادی سیاسی جمعه با حضور اقشار مختلف مردم متدین و ولایت مدار شهرستان دزفول، به امامت حجة الاسلام والمسلمین سید محمدعلی قاضی امام جمعه دزفول در مصلای امام علی(ع) قرارگاه فرهنگی این شهرستان برگزار شد.

خداترسی و اخلاق نیکو انسان را سعادتمند و به بهشت می برد

خطیب نماز جمعه دزفول در خطبه اول نمازجمعه ضمن دعوت خود و مردم به رعایت تقوای الهی گفت: خداترسی و اخلاق نیکو انسان را سعادتمند و به بهشت می برد.

سبک زندگی دینی از منظر سیره و روش اخلاقی حضرت اباعبدالله الحسین(ع)

امام جمعه دزفول در ادامه به سبک زندگی دینی از منظر سیره و روش اخلاقی حضرت اباعبدالله الحسین(ع) پرداخت و گفت: آن حضرت دارای غیرت دینی بود، غیرتی که نسبت به دیگر ارزشهای الهی شرافت بیشتر و بالاتری دارد.

انسان مؤمن بواسطه غیرت، دین و ناموس خود را حفظ می کند

وی با بیان اینکه در حماسه نهضت حسینی غیرت موج می زند افزود: انسان مؤمن بواسطه غیرت، دین و ناموس خود را حفظ می کند.

منشأ بسیاری از گناهان و جرم ها در جوامع بشری از بی غیرتی و نگاه حرام است

خطیب نماز جمعه دزفول در بخش دیگری از این خطبه به تبیین آیات ۳۰ و ۳۱ سوره نور درخصوص حفظ ریشه های غیرت در مردان و زنان پرداخت و گفت: منشأ بسیاری از گناهان و جرم ها در جوامع بشری از بی غیرتی و نگاه حرام است.

وی افزود: اگر انسان در این خصوص مراقب نباشد در مسیر شیطان حرکت خواهد کرد.

نهضت کربلا در تراز جهانی گسترده شده است

حجة الاسلام والمسلمین قاضی در خطبه دوم نماز جمعه دزفول با اشاره به راهپیمایی بزرگ و عبرت آمیز اربعین حسینی گفت: انقلاب و نهضت امام حسین(ع) با حضور اهل سنت، مسیحی، اروپایی، آمریکایی و کشورهای غربی، دوست و دشمن را به حیرت وا داشت.

راهپیمایی بزرگ اربعین با ۲۰ میلیون عاشق، با رهبری امام حسین(ع) انجام شد

خطیب جمعه دزفول با بیان اینکه دامنه نهضت کربلا در تراز جهانی گسترده شده است گفت: همایش بزرگ راهپیمایی اربعین با حضور بیش از ۲۰ میلیون عاشق، با رهبری امام حسین(ع) انجام شد.

پیاده روی اربعین حسینی به حرکتی جهادی و حماسی تبدیل شده است

وی افزود: جنس پیاده روی اربعین حسینی مبارزه و حماسه است و در شرایط خاصی که جهان اسلام و منطقه دارد و دشمنان اسلام برای سرکوب ملت های مسلمان خیز برداشته اند به یک حرکت جهادی و حماسی تبدیل شده است.

روحیه استقامت در عراق و سوریه داعش را در هم کوبیده است

امام جمعه دزفول ضمن تقدیر از کلیه اقشار جامعه که حماسه پیاده روی اربعین حسینی را رقم زدند گفت: بزرگترین درس اربعین استقامت در برابر زورگویان و مستکبران است و همین روحیه استقامت در عراق و سوریه داعش را در هم کوبیده است.

سرانجام آل سعود، رسوایی و نابودی خواهد بود

خطیب نماز جمعه دزفول در فرازی دیگر از خطبه های نماز جنایات آل سعود در کشتار مردم مظلوم یمن را محکوم کرد و ضمن انتقاد از سازمانهای به اصطلاح حقوق بشر گفت: آل سعود دیوانه شده و جنون قدرت گرفته است و فاجعه انسانی بر مردم مسلمان و مظلوم یمن به بار آورده است اما سرانجام آل سعود رسوایی و نابودی خواهد بود.

گرامیداشت شهدای مرزبان نیروی انتظامی

امام جمعه دزفول در بخش دیگری از خطبه ها یاد شهدای مرزبان نیروی انتظامی را گرامی داشت و فداکاریهای آنان را در مقابله بااشرار و دفاع از ایران اسلامی ارج نهاد.

کتابخوانی موجب ارتقای سطح فرهنگ عمومی جامعه می شود

خطیب نماز جمعه دزفول ضمن تبریک روز کتاب و کتابخوانی گفت: کتابخوانی موجب ارتقای سطح فرهنگ عمومی جامعه می شود.

وی افزود: پرخسارت ترین تنبلی ها تنبلی در خواندن کتاب است لذا باید در جهیزیه نوعروسان کتاب گنجانده شود و نوعروسان کتابهای آموزشی خانه داری، فرزند پروری و همسرداری را مطالعه کنند تا باعث استحکام کانون خانواده شوند.

 

متن کامل خطبه ها:

 

خطبه اول:

سَلامُ عَلَیْکُم جَمیعاً ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ

اَعُوذُ بِاللّهِ السَّمیعِ الْعلیمِ مِن شَرِّ الشَّیطانِ اللَّعینِ الرَّجیم

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ 

عِبادَ اللّه، بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی، نمازگزاران عزیز همه شما و خودم را مؤکدا توصیه به رعایت تقوای الهی می نمایم.

امام علی علیه السلام از رسول خدا ختم انبیا محمد مصطفی(ص) نقل می کند که از حضرت سؤال شد: چه چیزی بیشتر موجب رفتن به بهشت می شود؟

نبی مکرم اسلام در پاسخ فرمودند: تقوا و حسن خلق.

یکی خداترسی و تقوا و یکی اخلاق خوش و نیکو، این دو انسان را به بهشت می برد.

امیدواریم خدای متعال به همه ما توفیق دهد که بتوانیم هم جزء متقین و پرهیزکاران باشیم و هم دارای حسن خلق و اخلاق نیکو باشیم ان شاءالله.

ادامه مبحث سبک زندگی دینی را پی می گیریم. سیره و روش اخلاقی اباعبدالله الحسین علیه السلام برای احیای اسلام این گونه بود که یکی از خصوصیات و خصلت هایی که خیلی در آموزه های دینی ما ممدوح است و از آن به نیکی یاد شده است مسئله غیرت بود.

ابی عبدالله علیه السلام دارای غیرت دینی بود، غیرتی که نسبت به بقیه خصلت ها و ارزش های الهی شرافت بالاتر و بیشتری دارد. انسان به واسطه غیرتش دین خود را حفظ می کند. انسان به واسطه به غیرت ناموس خود را حفظ می کند.

فلذا غیرت یک خصلت شرافتمند و شریفی است و در انقلاب و نهضت ابی عبدالله علیه السلام غیرت موج می زند.

غیرت یکی از خصلت های انسانی و اخلاقی است که بر دیگر سجایای اخلاقی و مکارم اخلاقی شرافت و برتری دارد.

خدای متعال در سوره نور آیات ۳۰ و ۳۱ هم به مردان با ایمان و هم به زنان با ایمان توصیه هایی می فرماید که ریشه آنها غیرت است.

به مردان می فرماید قُل لِّلْمُؤْمِنِینَ یَغُضوا مِنْ أَبْصرِهِمْ وَ یحْفَظوا فُرُوجَهُمْ ذَلِک أَزْکی لَهُمْ إِنَّ اللَّهَ خَبِیرُ بِمَا یَصنَعُونَ می فرماید که ای پیامبر به مردان مؤمن بگو که چشمشان را از صحنه حرام ببندند و فروگیرند و عورت های از گناه حفظ کنند که اگر این کار را بکنند برای پاکی و طهارت آنها و پاک زیستن آنها بهتر است. و بعد میفرماید خداوند از همه کارهای شما آگاه است.

این آیه ۳۰ بود که توصیه اش به مردان مؤمن است، بلافاصله بعد از این آیه در آیه ۳۱ خطاب به زنان مؤمنه مفصل تر می فرماید. که پیغمبر به زنان با ایمان بگو چشم های خود را از صحنه حرام فروبندند و بجز وجه و صورت و کفین که همان دو کف دست باشد از نامحرم بپوشانند و زینت های خود را آشکار ننمایند. و فقط برای محارم خود مثل شوهر، پدر، برادر و امثال کسانی که محرمشان هستند، اجازه دارند که این زینت ها را آشکار کنند.

اول غیور عالم، حضرت باریتعالی است. منشاء غیرت در انبیاء الهی، در اولیاء خدا، در اوصیاء خدا، از خدای متعال است.

متأسفانه ما امروزه می بینیم منشاء بسیاری از گناهان و جرم ها و جنایت ها از همین بی غیرتی است. از نگاه حرام است.

اگر انسان مراقبت نکند کاسه چشمش از نگاه حرام پر شدنی نیست و سیراب نمی شود. در روایت دارد که نگاه حرام، تیری از تیرهای شیطان است که هرگز به خطا نمی رود.

امیرالمومنین(ع) در حدیثی که در وسائل الشیعه آمده، می فرماید: خداوند لعنت کند کسی را که غیرت ندارد. بعد می فرماید: کسی که غیرت ندارد قلبش واژگون و سیاه است.

نبی مکرم اسلام ختم انبیاء محمد مصطفی(ص) می فرماید سه گروه هستند که هرگز داخل بهشت نمی شوند. اولین کسانی که از این گروه هستند، دسته اول هستند، کسی است که نسبت به ناموسش بی تفاوت باشد.

شهید مطهری رضوان الله علیه وقتی اسم این کسان را می خواهد بیاورد تصریح به اسم نمی کند، حروفش را می گوید. می گوید: دال، یاء، واو، ث. سپس دوم از کسانی که هرگز وارد بهشت نمی شوند، زنی است که خود را در لباس و حرکات و امور دیگر شبیه مرد بسازد. و پیغمبر اکرم سوم رامی فرماید، شخص شرابخوار هرگز وارد بهشت نمی شود.

پیامبر در یک حدیث دیگری می فرماید: ابراهیم، مرد غیرتمندی بود، لکن من از او غیرت مند تر هستم.

در جلد دوازدهم بحار در بخش قصص و داستان های انبیاء، داستان زیبایی را از حضرت ابراهیم نقل می کند، که روایت خیلی مفصلی است. من خلاصه اش را عرض می کنم.

وقتی که حضرت ابراهیم توسط نمرود، بعد از اینکه او را در آتش انداختند و نتوانستند با ابراهیم مبارزه کنند، نمرود ابراهیم را نفی بلد کرد، یعنی او را تبعید کرد. وقتی که حضرت ابراهیم می خواست حرکت کند به آن محلی که تبعید شده بود، شبیه به یک کجاوه یا صندوقی، روی آن مرکبی که داشت درست کرد و حضرت ساره که همسرش بود و خیلی هم حسن جمال داشت را در آن صندوق و کجاوه گذاشت و درهایش را بست که کسی او را نبیند. وقتی که به دروازه ورودی آن شهر که به نظرم قبط بوده رسید، آن عشار و گمرکچی به او گفت بارت چیست؟ می خواهم از تو مالیات بگیرم.

حضرت ابراهیم فرمود: قُلْ مَا شِئْتَ فِیهِ مِنْ ذَهَبٍ أَوْ فِضَّةٍ حَتَّى نُعْطِیَ عُشْرَهُ وَ لاَ نَفْتَحَهُ؛ فرمود که فکر کن بار من طلا و نقره است. حضرت ابراهیم به خاطر اینکه حضرت ساره را کسی نبیند، به این گمرکچی گفت فکر کن این بار من تماماً طلا و نقره است. با ارزشمندترین چیزی که در آن زمان وجود داشته. بگو گمرک و مالیاتش چقدر می شود، من آن را بدهم ولی بار من را باز نکن و دست نزن.

آن عشار و آن مالیاتچی قبول نکرد و گفت باید ببینم. وقتی کنار زد، گفت این زن کیست؟ حضرت ابراهیم گفت این همسرم و دختر خاله ام است. سپس سؤال کرد چرا اصرار داشتی ما آن را نبینیم؟ فرمود: اَلْغَیْرَةُ عَلَیْهَا؛ غیرت من اقتضاء می کرد اجنبی آن را نبیند. ‏ اَلْغَیْرَةُ عَلَیْهَا أَنْ یَرَاهَا أَحَدٌ؛ هیچکس او را نبیند.

داستان مفصل است، حالا فرصت نیست و خطبه وقتش کوتاه است. سپس آن عشار قبول نمی کند. می فرستند پیش سلطان. سلطان هم وقتی که چشمش به ساره می افتد، از او سؤال می پرسد این کیست؟ می گوید همسر و دختر خاله ام است.

وقتی که چشم آن سلطان به حضرت ساره می افتد، به طرف ساره دست دراز می کند. حضرت ابراهیم از شدت غیرتی که داشته رویش را بر می گرداند، که مبادا جلوی چشمش، نامحرم به ناموسش دست بزد. دارد که فَأَعْرَضَ‏ إِبْرَاهِیمُ ع‏ بِوَجْهِهِ عَنْهَا وَ عَنْهُ غَیْرَةً، چشمش را از ساره و از آن سلطان برگرداند و سپس فرمود: قَالَ‏ اَللَّهُمَّ اِحْبِسْ یَدَهُ عَنْ حُرْمَتِی وَ اِبْنَةِ خَالَتِی؛ دعا کرد خدایا دستش را از رسیدن به همسر من و دختر خاله ام حبس کن. این دعا را کرد ابراهیم.

نبی خدا بود، مستجاب الدعوه بود. دست سلطان همانطور خشک ماند. داستانش مفصل است. فَلَمْ تَصِلْ یَدُهُ إِلَیْهَا وَ لَمْ تَرْجِعْ إِلَیْهِ؛ دستش همانطور مانده بود. نه می توانست آن را برگرداند، نه می توانست برسد و دست به حضرت ساره بزند.

سپس به حضرت ابراهیم گفت من توبه می کنم، اشتباه کردم و دوباره حضرت ابراهیم دعا کرد که دستش برگردد و دوباره این کار را کرد. حالا داستانش مفصل است، فرصت نیست، باقی اش در فرصت دیگر. منظور، این قسمت داستان بود که غیرت ابراهیم اقتضاء می کرد که اینچنین برای حفظ ناموسش سرمایه گذاری کند.

ما می بینیم که در قضیه کربلا، یک روایتی نقل می کنند که یحیی مازنی می گوید، من مدت زیادی همسایه امیرالمؤمنین(ع) بودم. منزل ما نزدیک خانه ای بود که حضرت زینب(س) در آن ساکن بود. سپس می فرماید به خدا قسم که در این مدت، نه من زینب(س) را دیدم و نه صدای او را از داخل خانه شنیدم. هر وقت به زیارت قبر جدش رسول الله(ص) می خواست مشرف بشود، شبانه از منزل خارج می شد. در حالیکه امام حسن سمت راستش، امام حسین سمت چپش و امیرالمومنین(ع) جلوی او راه می رفت و حضرت امیرالمومنین(ع) وقتی که نزدیک قبر پیامبر می شدند، زودتر و جلوتر می رفت و چراغ ها و شمع های قبر پیغمبر را کم نور می کرد.

یکبار امام حسن(ع) علت این کار امیرالمومنین(ع) را از پدر بزرگوارش پرسید. حضرت فرمود که می ترسم کسی به زیارت آمده باشد و زینب را نگاه کند. ببینید این عزت و غیرت حیدری است. این غیرت امیرالمومنین و اهل بیت است.

امام حسین(ع) ببینید در عصر عاشورا وقتی که دیگر آن ضربت را خورده، بعد از تیر سه شعبه، روی زانو ها بلند می شود و دیگر نمی تواند روی پاهایش بایستد، از اسب به زمین افتاده، وقتی که می بیند کوفیان قصد خیمه ها را کردند آنجا این سخن را می گوید: یا شِیعَةَ اَبى سُفْیانَ؛ ای شیعیان و پیروان ابی سفیان، اگر دین ندارید، اگر از روز قیامت نمی ترسید و خوف ندارید لااقل در دنیایتان آزادمرد باشید، غیرت داشته باشید. من هنوز زنده ام.

سپس می فرماید آیا کسی هست که از حرم اهل بیت دفاع کند؟ این است که ما می بینیم انقلاب و نهضت اباعبدالله الحسین از غیرت و غیرتمندی موج می زند.

عزادار حقیقی برای اباعبدالله الحسین کسی است که، حظ و بهره ای از این غیرت برده باشد. در زندگی اش غیرت باشد. آن عزاداری که مراقب نیست زنش، همسرش، خواهرش، مادرش با چه وضعی بیرون می آید عزاداران را نگاه کند، آن عزادار اباعبدالله نیست. او نهضت ابی عبدالله را نشناخته است. او از روی جهل بر سر و سینه می زند و عزاداری می کند.

درسی که ما از کربلا و قیام اباعبدالله می گیریم، غیرت است. همان غیرتی که اباعبدالله را وادار کرد، همه چیزش را برای اسلام بدهد. غیرت دینی اباعبدالله بود.

امیدواریم خدای متعال به ما معرفت و آگاهی شناخت نهضت اباعبدالله الحسین کرامت بفرماید.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ   ‌قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ  اللَّهُ الصَّمَدُ   لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ   وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ

 

 خطبه دوم:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ 

خواهران و برادران ایمانی، أُوصِیکُمْ وَ نَفْسِی وَ نَفْسِی وَ نَفْسِی بِتَقْوَى اللَّهِ. همه شما و خودم را مؤکدا دعوت به رعایت تقوای الهی می نمایم.

تقوا یعنی اینکه انسان تولی و تبری داشته باشد. یعنی دوستی با دوستان خدا، و دشمنی با دشمنان خدا.

در زیارت نامه می خوانیم که سِلْمٌ لِمَنْ سالَمَکُمْ اِنّی حَرْبٌ لِمَنْ حارَبَکُمْ اِلی یَوْمِ الْقِیامَهِ؛ خوب دقت بفرمایید. مدت زمان ندارد دوستی با دوستان خدا و دشمنی با دشمنان خدا. انسان های مؤمن، انسان هایی که ولایت خدا و پیغمبر و اهل بیت را پذیرفتند، کسانی هستند که در طول زندگیشان با دوستان خدا و دوستان اهل بیت و پیغمبر دوستی می کنند و با دشمنان خدا و دشمنان رسول خدا و اهل بیت دشمنی می کنند.

امیدواریم خدای متعال به ما توفیق بدهد که این دوستی و دشمنی استمرار داشته باشد و سرلوحه زندگیمان باشد. سرمشق باشد در زندگیمان.

اولین مطلبی که باید به آن اشاره کنیم، راهپیمایی عظیم و جهانی اربعین حسینی است؛ که برای ما خیلی عبرت آمیز است. در این راهپیمایی و این حادثه مبارک و با عظمت، خیلی عبرت ها نهفته است.

حضرت آقا فرمودند یک تعبیر زیبایی فرمودند، جریانی به رهبری امام حسین دارد در دنیا پیش می رود. معلوم است که هم قضیه، قضیه جهانی است، هم رهبری، با رهبری خود اباعبدالله الحسین است.

من امروز توسط یکی از دوستان در فضای مجازی یک کلیپی به دستم رسید، خیلی زیبا بود. عکسی را نشان می داد که در لندن، پایتخت انگلستان، به اتوبوس های شرکت واحدشان، آنها اتوبوس هایشان دو طبقه است اگر دقت کنید، بغلش عکس بزرگی از راهپیمایی اربعین زده بوده اند و نوشته بودند که در نوامر ۲۰۱۷، روز اربعین، بیش از ۲۰ میلیون نفر، ۵۰ مایل را پیاده روی می کنند.

سپس نوشته بود آیا فکر می کنید چرا اینکار را می کنند؟ من می گویم انقلاب امام حسین، این نهضت امام حسین که در راهپیمایی اربعین تجلی پیدا کرده و دارد جهانی می شود، این هم دلیلش. چقدر از اروپا، آمریکا، کشورهای غربی، در این راهپیمایی شرکت می کنند. چهره های سرشناس، چهره های هنری. چقدر از اهل سنت شرکت می کنند، حتی مسیحی شرکت می کند. معلوم است یک جریان عادی نیست.

فلذا یک قدرت نمایی ۲۰ میلیونی، که دوست و دشمن را به حیرت و تعجب درآورده. هیچ دولتی هرچه هم مقتدر باشد، نمی تواند این راهپیمایی و حرکت عظیم را اداره کند و این حماسه و به تعبیر رهبری این جریان جهانی، فقط و فقط با حضور توده های عظیم مردمی و با رهبری خود امام حسین(ع) دارد انجام می شود.

در وسائل الشیعه یک روایت زیبا از امام محمد باقر(ع) نقل شده، می فرماید: لَوْ یَعْلَمُ النَّاسُ مَا فِی زِیَارَةِ الْحُسَیْنِ مِنَ الْفَضْلِ لَمَاتُوا شَوْقاً وَ تَقَطَّعَتْ أَنْفُسُهُمْ عَلَیْهِ حَسَرَاتٍ؛ می فرماید اگر مردم می دانستند که در زیارت امام حسین چه فضیلت هایی هست، از شوق جان می دادند و از شدت حسرت از اینکه نرفتند و نتوانستند شرکت کنند، قالب تهی می کردند. این ارزش زیارت ابی عبدالله است.

شاید همین راهپیمایی هایی که در کشور عزیزمان همزمان با اربعین انجام می شود، به خاطر همین شوق و رغبتی است که امام باقر(ع) می فرماید. در تهران دیروز که روز اربعین بود، آن راهپیمایی عظیم و بی بدیل انجام شد. در همین دزفول خودمان، از آستانه متبرکه سبزقبا، تا حرم محمدبن جعفر طیار(ع)، آن راهپیمایی عظیم و آن جمعیت عظیم راهپیمایی کردند و در آنجا عزاداری کردند، آقای حاج صادق آهنگران نوحه خوانی کردند و مردم سینه زدند.

کسانی که احساس می کنند از این راهپیمایی، بین نجف و کربلا جا مانده اند، به شکلی می خواهند جبران کنند و بگویند ما هم در صحنه هستیم.

جنس پیاده روی اربعین، جنس حماسه و مبارزه است. جنس قیام ابی عبدالله است. بوی قیام ابی عبدالله و عاشورا را می دهد. پیاده روی اربعین حقیقتی است که در دل خود، اکسیر زیارت با رنج و تعب و پیاده روی و حرکت اربعین را دارد، که پیام رسان عاشورا یعنی زینب کبری و به آن بی بی بزرگوار در پیام رسانی اش، اقتدا کردن است. یک پیام دارد . تمام این عظمت پیام رسان، پیام کربلاست. آن هم در شرایط خاص منطقه و جهان اسلام که در عرصه بین الملل گرگان گرسنه به سرکردگی آمریکا و صهیونیست بین الملل، برای تشدید فتنه ها و سرکوب ملت های مظلوم خیز برداشته اند و چنگ و دندان نشان می دهند.

زیارت امام حسین(ع) در قالب و سبک و سیاق پیاده روی. بیشتر به حرکتی جهادی و حماسی شبیه است، که با شور و شعور عاشورایی توأم شده. اینها همه پیام این راهپیمایی است.

امروز دامنه نهضت کربلا و آرمان های مکتب امام حسین(ع)، در تراز جهانی گسترانیده شده و پرچم یا لثارات الحسین ان شاءالله بر قله رفیع سبز مهدوی ان شاءالله با اهتزاز در خواهد آمد. ان شاءالله

بنده زبانم الکن است که از همه اقشار و آحاد مردم که این حماسه را رقم زدند و به حسین بن علی(ع) لبیک گفتند، تشکر کنم. از همه دست اندر کاران، چه دست اندکاران برگزاری و برقراری و پذیرایی در مواکب، چه برگزارکنندگان راهپیمایی باشکوه در دزفول در روز اربعین، از همه مدیران و مسئولانی که کمک کردند، بنده کمال تشکر و امتنان را دارم. اجر همه شما بر عهده ی سرور و سالار شهیدان اباعبدالله الحسین.

همانطور که حضرت آقا هم فرمودند خوشا به حال کسانی که در حال پیاده روی به طرف کربلا هستند و به زیارت اربعین خواهند رسید و فرمودند ما هم اینجا با شوق و حسرت به این گام های بلند، نگاه می کنیم.

بزرگترین درس اربعین، استقامت در مقابل زورگویی های مستکبرین عالم است. امام حسین(ع) به ما درس داد که نباید در مقابل ظلم و ستم و زورگویی عقب نشینی و سازش کرد.

حضرت آقا هم در جمع دانشجویان، که به نظرم دیروز بود که به خدمتش رسیده بودند، فرمود راه خدا امیدبخش است، اما هموار نیست. راه خدای متعال، حرکت به سوی ارزش های الهی، در نهضت امام حسین(ع) خیلی امیدبخش است، انسان را به آینده امیدوار می کند. اما این راه، راه همواری نیست. باید در این راه ثابت قدم بوده و استقامت داشته باشیم.

امروز هم با همین روحیه استقامت، هم در عراق و هم در سوریه، دارد طومار داعش در هم پیچیده می شود و خدا را شاکر هستیم که این اتفاق به برکت پیام امام حسین دارد اتفاق می افتد و آل سعود خبیث و خائن هم که دیوانه شده اند و جنون قدرت گرفته اند و چشم عقلشان را کور کرده، که اینچنین به مردم بیچاره و مظلوم یمن هجوم می برند، حمله می کنند، بمب و موشک می ریزند، کشورشان را محاصره می کنند که مواد غذایی و دارو به آنها نرسد، که یک فاجعه انسانی در حال وقوع است.

یک میلیون نفر در یمن مبتلا به وبا هستند. کجایند سازمان های بین الملل؟ کجایند جوامع بشری؟ چه کار می کنند؟ آن وقت آنها هرچه می خواهند بمب و موشک بر سر مردم مظلوم یمن می ریزند، اگر یمنی ها یک موشک به آنها زدند، زود اعتراض می کنند، همه را متهم می کنند، که بله ایران و حزب الله اینکار را کرده.

در کشور خودشان با استبداد و اختناق، دستگیری های گسترده دارند، تعداد زیادی از شاهزادگان را دستگیر می کنند و هر مخالفی را از سر راه برمی دارند.

سعد حریری که نخست وزیر لبنان است، را وادار به موضع گیری علیه ایران و حزب الله لبنان می کنند و آن استعفای کذایی. که سید مقاومت سید حسن نصرالله فرمود، این متنی که برای استعفا می خواند، متن لبنانی نبود، ادبیاتش ادبیات لبنانی نبود و به او دیکته شده بود و الان آنجا تحت الحفظ است. و رسانه ها نوشته بودند وقتی که وارد فرودگاه ریاض شده، سریع نیروهای پلیس آمده اند او را احاطه کرده اند، محافظینش را گرفتند، گوشی هایشان را گرفتند، همه چیزشان را گرفتند و او را بردند و یکی دو ساعت بعد آن استعفا صورت گرفته.

به هر حال ابر نمی تواند جلوی خورشید را بگیرد. خورشید پشت ابر نمی ماند. حقایق به زودی آشکار خواهند شد و آل سعود از این رسواتر خواهند شد.اشاءالله

ما شهادت رزمندگان و مرزبانان و حافظان امنیت کشور را، که در هفته گذشته به دست اشرار به شهادت رسیدند، تبریک و تسلیت عرض می کنیم. ان شاءالله نیروهای مسلح مقتدر ما، انتقام خون پاک این شهیدان را از دشمنان خواهند گرفت. ان شاءالله

مناسبت دیگری هم هست که مناسبت نسبتاً مهمی است. روز کتاب و کتاب خوانی است و ظاهراً هفته کتاب خوانی هم باشد.

کتاب خوانی خیلی مهم است برای ارتقاء سطح فرهنگ عمومی جامعه خیلی مؤثر است. حضرت آقا در یک جمله ای می فرماید پر خسارت ترین تنبلی ها، تنبلی در خواندن کتاب است. این جمله از حضرت آقا، خیلی جمله جالبی است.

بنده قبلاً پیشنهاد هایی داده بودم که این فرهنگ کتاب خوانی در جامعه ما نهادینه بشود. یکی ازپیشنهادها را دوباره تکرار می کنم، این را مردم و خانواده ها دقت کنند. من پیشنهاد داده بودم که  در جهیزیه عروس، تعدادی کتاب قرار داده بشود. در آن جهیزیه های آنچنانی با خرج کردن های آنچنانی، میلیون ها تومان، ده ها میلیون تومن جهیزیه می گیرند برای عروس خانم، آنوقت دو سه تا کتابی که می تواند در استحکام زندگیشان مؤثر باشد، مثلاً کتاب آیین همسرداری، کتاب تربیت فرزند، کتاب آشپزی و ده ها موضوع از این قبیل که می تواند در زندگیشان مؤثر باشد نمی گذارند.

من چند وقت پیش در همایشی که در منطقه ای بود بین ائمه جمعه در استان لرستان برگزار شد که موضوعش هم استحکام خانواده بود، یکی از کارشناسان و نویسندگان به نام آقای سید جواد بهشتی آمده بود آنجا، یک دوره کتابی داشت تحت عنوان بنیان مقدس، پنج جلد بود. این پنج جلد درواقع بررسی آیاتی که درباره خانواده در قرآن آمده و تفسیر آنها را در این کتاب توضیح داده بود.

درباره پدر و مادر، درباره فرزندان، درباره مدیریت مالی خانواده، درباره ی اینکه ما چه کار کنیم که بچه هایمان به عبادت، به نماز علاقه مند بشوند. راهکار های درستی را در این کتابارائه داده بود. من نگاه کردم پنچ جلد آن که خیلی قطور هم نبود، ۳۰ ۴۰ هزار تومان قیمتش بود.

به هر حال اینها نکاتی است که باید به آن توجه بشود و ان شاءالله ما هم بتوانیم در کنار دست اندرکاران و مسئولین این فرهنگ و این آموزش کتاب و کتاب خوانی را در جامعه نهادینه کنیم.

خدایا، پروردگارا، به مقربان درگاهت قسمت می دهیم، اسلام و مسلمانان، نصرت کرامت بفرما…

دشمنان اسلام خوار و ذلیل و نیست و نابود بگردان…

پروردگارا، بارالها، شهدای ما و امام شهیدان، با سید الشهدا محشور بگردان…

خدمت گزاران به دینت، پروردگارا، بارالها، مقام معظم رهبری، خدمت گزاران به کشور، توفیق کرامت بفرما…

پروردگارا، بارالها، مریضان مخصوصاً مریضانی که مدنظر هستند شفای عاجل کرامت بفرما…

باران رحمتت را بر ما نازل بگردان…

سفر مسافران ما، مخصوصاً مسافرین کربلا معلا را بی خطر بگردان…

پروردگارا، بارالها، در فرج آقا امام زمان تعجیل بفرما…

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ  إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ  فصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ  إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ