۱۴م، مهر ۱۳۹۶
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

مهمترین مؤلفه ای که تقوا را شکل می دهد و پرهیزکاری را برای انسان بوجود می آورد خداترسی است. + متن کامل خطبه ها

امام حسین(ع) مظهر شجاعت و آزادگی بود و ذره ای زیر بار ظلم و ستم یزید و یزیدیان نرفت و در قاموس عاشورا واژه ترس معنایی نداشت.

زمان انتشار: ۱۴م, مهر ۱۳۹۶ ساعت ۷:۰۸ ب.ظ | کد خبر: 66922

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” نماز با شکوه جمعه با حضور اقشار مختلف مردم متدین و ولایت مدار شهرستان دزفول، به امامت حجة الاسلام والمسلمین سید محمدعلی قاضی امام جمعه دزفول در مصلای امام علی(ع) قرارگاه فرهنگی این شهرستان برگزار شد.

دعوت به تقوای الهی و تبیین سبک زندگی دینی از منظر فرهنگ عاشورا

در این آئین که بمناسبت گرامیداشت هفته ناجا جمعی از فرماندهان و پرسنل نیروی انتظامی منطقه دزفول  نیز شرکت داشتند خطیب نماز جمعه دزفول در خطبه اول نماز ضمن دعوت خود و مردم به رعایت تقوای الهی گفت: مهمترین مؤلفه ای که تقوا را شکل می دهد و پرهیزکاری را برای انسان بوجود می آورد خداترسی است.

امام جمعه دزفول در ادامه، به تبیین سبک زندگی دینی مبتنی برفرهنگ و آموزه های مکتب عاشورا پرداخت و گفت: جامعه باید درس ها و عبرت های این مکتب را از کلام نورانی امام حسین(ع)  و حضرت زینب کبری(س) و فرزندان و یارانش بیاموزد.

انتقاد از بعضی از مداحان و مرثیه سرایان

وی با انتقاد از بعضی از مداحان و مرثیه سرایان که نسبت های ناروا که ناشی از جهل و نادانی است به حضرت زینب(س) می دهند افزود: حضرت زینب(س) یک بانوی نالان و درمانده نبود بلکه شخصیت شجاعی بود که با سخنان و خطبه های آتشین خود در کوفه و شام دستگاه اموی را خوار و رسوا کرد.

فداکاریهای حضرت زینب(س)

خطیب نماز جمعه دزفول با اشاره به فداکاریهای حضرت زینب(س) تأکید کرد : آن بزرگوار با از خود گذشتگی خود توانست جان فرزند برادر خود را نجات دهد بنابراین همه باید تلاش کنند حماسه عاشورا را بدرستی تفسیر و تبیین کنند.

در قاموس عاشورا واژه ترس معنایی نداشت

امام جمعه دزفول همچنین با اشاره به شخصیت بی بدیل امام حسین(ع) گفت: امام حسین(ع) مظهر شجاعت و آزادگی بود و ذره ای زیر بار ظلم و ستم یزید و یزیدیان نرفت و در قاموس عاشورا واژه ترس معنایی نداشت.

شهید همدانی نقش کلیدی در شکست دشمن تکفیری ایفا کرد

حجة الاسلام والمسلمین قاضی در خطبه دوم نماز جمعه، سالروز شهادت سرتیپ پاسدار حسین همدانی را که در مصاف با تروریستهای داعش در سوریه به شهادت رسید گرامی داشت و گفت: شهید همدانی نقش کلیدی در شکست دشمن تکفیری ایفا کرد و حتی در اوایل، مانع حمله داعش به کاخ بشار اسد شد.

طبیعت نظام سلطه دشمنی با انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ایران است

امام جمعه دزفول در فرازی دیگر از خطبه های نماز فشارهای استکبار جهانی برای مذاکره مجدد درباره برجام را بیهوده خواند و گفت: طبیعت نظام سلطه دشمنی با انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ایران است.

مسئولان کشور باید هوشیار باشند تا به بند آمریکا به چاه نروند

وی افزود: مسئولان کشور باید هوشیار باشند تا به بند آمریکا به چاه نروند زیرا آمریکا قابل اعتماد نیست و اگر در مقابل آن کوتاه آمد نقش مخرب خود را باقی خواهد گذاشت.

ضرورت اطلاع رسانی درست در ساخت حسینیه دزفولیها در کربلا

وی در بخش دیگری از خطبه های نمازجمعه این هفته گفت: در آئین های عزاداری تاسوعا و عاشورای امسال اطلاعیه هایی مبنی بر ساخت حسینیه در کربلا از سوی برخی افراد و هیآت عزادار در دزفول منتشر شد که ضمن تشکر از عزاداران لازم است به اطلاع رسانده شود تهیه زمین برای ساخت حسینیه در کربلا دشوار است و زمین به غیرعراقی واگذار نمی شود اما با پیگیری استانداری کربلا اقدامی در این زمینه صورت گرفته که اطلاع رسانی می شود.

امام جمعه دزفول اضافه کرد: انتشار چنین اطلاعیه هایی با نام عمومی شهرستان دزفول باعث اختلال در اصل کار می شود و ممکن است بی اعتمادی مردم و خیرین را به دنبال داشته باشد.

لذا تقاضا می شود هنگام انتشار چنین اطلاعیه هایی تنها نام هیأت عزادار ذکر شود و از نام شهرستان دزفول استفاده نشود.

قدردانی از هیآتی که در برپایی نماز جماعت اول وقت در ظهر عاشورا کوشیدند

خطیب نماز جمعه دزفول همچنین از کلیه هیآت و مساجد و حسینه هایی که در ظهر عاشورا اقدام به برپایی نماز اول وقت جماعت نمودند قدردانی کرد و آنرا نشانه بصیرت هیئت های عزادار دانست.

راه اندازی موکب های دزفول در چذابه و عراق در اربعین حسینی

حجة الاسلام والمسلمین قاضی دزفولی به برنامه های ستاد اربعین نیز اشاره کرد و گفت: امسال علاوه بر موکب بزرگ دزفول در چذابه، مجوز راه اندازی ۲ موکب دیگر در کربلا و مرز چذابه در عراق گرفته شده که انتظار می رود مردم و خیرین پرشورتر و جدی تر وارد عمل شوند ضمن اینکه یک موکب مختص بانوان در نظر گرفته شده است.

تجلیل از عالم وارسته آیت الله حاج سیدمحمدحسن آقامیری

خطیب جمعه دزفول در فراز دیگری از خطبه های امروز ارتحال عالم وارسته آیت الله حاج سیدمحمدحسن آقامیری از علمای برجسته خوزستان را تسلیت گفت و افزود: ایشان از شاگردان مرحوم حاج شیخ مرتضی حائری و وحید خراسانی بود و به واسطه ارتحال ایشان یکشنبه ۱۶ مهرماه مصادف با ۱۷ محرم عزای عمومی در شهرستان دزفول اعلام شده است.

اقتصاد مقاومتی و ضرورت حمایت از تولید داخلی

حجة الاسلام والمسلمین قاضی در فراز دیگری از خطبه های امروز به اقتصاد مقاومتی نیز اشاره کرد و گفت: کشورهای دیگر و رقبای کشورمان از احساسات مذهبی مردم کشورمان استفاده کرده و اقدام به تولید و توزیع لباس های محرم کرده اند بطوری که تنها ۲۰ درصد لباس های مشکی محرم تولید داخلی است و بقیه تولید کشورهای چین و ترکیه اند.

وی به عزاداران حسینی توصیه کرد هنگام تهیه لباس مشکی پوشاک تولید داخل را خریداری کنند تا ضمن حمایت از تولید کنندگان داخلی زمینه اشتغال برای جوانان فراهم شود.

گرامیداشت هفته ناجا

خطیب نماز جمعه دزفول همچنین آغاز هفته نیروی انتظامی را تبریک گفت و افزود: اعتماد مردم به نیروی انتظامی می تواند در انجام وظیفه این نیرو کارآمد و کارساز باشد، لذا عملکرد نیروی انتظامی باید به گونه ای باشد که به اعتماد مردم نسبت به آنها خدشه ای وارد نکند.

 

متن کامل خطبه ها:

خطبه اول:

السَلامُ عَلَیْکُم جَمیعاً ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ

اَعُوذُ بِاللّهِ مِن الشَّیطانِ الرَّجیم

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عبادالله، بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی! أُوصِیکُمْ وَ نَفْسِی بِتَقْوَى اللَّهِ.

مهم ترین مؤلفه ای که تقوا را شکل دهی می کند و برای انسان پرهیزگاری به وجود می آورد، خداترسی است. انسان هرچه خداترسی اش بیشتر باشد، تقوایش بیشتر خواهد بود.

پس همه ما مکلف و موظف هستیم، میزان خداترسی خود را ارتقاء بدهیم. هرکاری که می خواهیم انجام بدهیم، هر سخنی که می خواهیم بر زبان برانیم، ببینیم خدا از این سخن ما راضی هست یا راضی نیست. ملاک و معیار همه کارهای ما خداترسی باشد. این می شود خلاصه تقوا.

امیدواریم خدای متعال به همه ما توفیق رعایت تقوا و پرهیزگاری را کرامت بفرماید.

ادامه مبحث سبک زندگی دینی را که الهام گرفته از فرهنگ و آموزه های مکتب عاشورای امام حسین است، پی می گیریم. البته این فرهنگ و درس های آن و عبرت هایی را که می توان از مکتب عاشورا گرفت، باید از کلمات نورانی و خطبه های سراسر حیاتبخش اباعبدالله الحسین و زینب کبری و فرزندان و یاران حضرت ابی عبدالله الحسین(ع) فرا گرفت و آنها را یاد گرفت.

ولی گاهی اوقات مشاهده می شود که بعضی سخنان، که غالباً هم از روی جهل و نادانی است، به امام حسین(ع) و حضرت زینب(س) نسبت داده می شود، که اصلاً باشأن آن بزرگواران سازگاری ندارد.

به عنوان مثال در مراثی و نوحه سرایی که از حضرت زینب(س) می شود، حضرت زینب(س) را به عنوان یک زن مصیبت زده، که زار و نالان و درمانده است و کاری جز آه و ناله و گریبان چاک کردن ندارد، او را تصویر می کنند. و حال اینکه حضرت زینب(س) هم در کوفه، در مجلس عبیدالله بن زیاد، و هم در شام در مجلس یزیدبن معاویه، با خطبه ها و سخنان آتشین خود، دستگاه اموی را بیچاره می کند.

در یکی از فرازهایی که در مقاتل نوشته اند در خصوص سخنان بی بی بزرگوار و عقیله بنی هاشم، حضرت زینب کبری(س)، خطاب به یزید می فرماید: مجبورم با تو سخن بگویم، اگر مصیبت های روزگار نبود با تو سخن نمی گفتم؛ که ای یزید، تو خیلی کوچکتر از آن هستی که حتی ارزش ملامت کردن داشته باشی.

یا وقتی یزید در مقابل خطبه آتشین امام سجاد(ع) علیه دستگاه اموی، در مجلس یزید، در شام، دستور قتل علی بن الحسین(ع) را صادر می کند، باز این زینب(س) است که با فداکاری و از جان گذشتگی، جان امام زمان خود را نجات می دهد و می گوید که اگر می خواهید پسر برادرم را به قتل برسانید، اول باید از روی جنازه من رد بشوید.

اینها همه در حالی است که زینب کبری(س) در مجلس یزید و در کاخ سبز یزید، مرکز قدرت نمایی یزید، حضور دارد. وقتی این صحنه را از زینب کبری(س) می بینیم، به یاد آن صحنه ای می افتیم که مادر بزرگوارش فاطمه زهرا(س)، در مدینه، از امیرالمؤمنین(ع) در ولایت و امامت دفاع می کند.

فلذا ، این نکات را باید توجه داشت تا در ایام ماه محرم و صفر ما بتوانیم شخصیت کربلا آفرینان و عاشورا آفرینان تاریخ را به درستی تفسیر کنیم و تبیین نماییم.

بنده به تناسب وقت، اشاره ای به بعضی از سخنان و کلمات و خطبه های انقلابی و سراسر حماسی ابی عبدالله الحسین(ع) داشته باشم؛ تا روشن بشود در مکتب و فرهنگ عاشورا ذره ای ترس از دشمن وجود نداشت.

امام حسین(ع) و یارانش مظهر شجاعت، آزادگی، دلیری و جوانمردی بودند و ذره ای زیر بار ستم و ظلم یزید و یزیدیان نرفتند. و در قاموس آنها واژه ترس معنایی نداشت.

آنجا که می فرماید: افَبالْمَوْت تُخَوِّفُنی؟ آیا مرا از مرگ می ترسانی؟ هَیْهاتْ، طاش َ سَهْمُک وَ خاب َ ظَنُّک؛ هیهات که تیر تو به خطا رفته و گمانت باطل شده است. لَسْت ُاَخاف ُ الْمَوْت؛ من از مرگ باکی ندارم. که را از مرگ می ترسانید؟ ابی عبدالله که خودش را آماده کرده است إن َّ نَفْسی لاکْبَرُ مِن ذلک و هِمَّتی لاَعْلی مِن ْ ان ْ احْمِل َ الضَّیْم َ خَوْفاً مِن َالْموت؛ می فرماید نفس من بزرگوارتر و همتم برتر از آن است که به دلیل ترس از مرگ، از راه و از هدفم کناره گیری کنم.

این سخنان حماسی از ابی عبدالله الحسین(ع) است. و هل تَقْدِروُن علی ذلک مِن ْ قَتْلی؛ آیا بیش از اینکه من را از مرگ بترسانید، حربه دیگری دارید؟ و بعد می فرماید: مَرْحَباً بِالْقَتْل؛ و آفرین بر کشته شدن در راه خدا. این منطق ابی عبدالله الحسین (ع) است. ولکنّکم لاتقدرون عَلی هَدْم ِ مَجْدی وَ مَحْوِ عِزّی وَ شَرَفی؛ می فرماید لکن شما قدرت ندارید که مجد من را از بین ببرید و عزت و شرف من را محو کنید. می بینیم بعد از ۱۳۰۰ و خورده ای سال، هنوز آنچنان شخصیت با عظمت امام حسین در دنیا می درخشد.

دیشب یک جایی بودیم، یکی از آقایان اهل علم با گوشی اش عکسی به من نشان داد. جمعیت فوق العاده ای بود؛ به نظرم شاید جمعیت میلیونی بود. گفت میدانی اینجا کجاست؟ گفتم نه! گفت نیجریه است. روز عاشوراست.

دشمنت کُشت ولی نام تو خاموش نگشت.

در برخورد با خودکامگی ستمکاران ذره ای خم به ابرو نمی آورد. در یک سخن، حضرت خطاب به ولیدبن عُقبه، حاکم مدینه می فرماید: شَرُّ خِصَالِ الْمُلُوکِ الْجُبْنُ مِنَ الْأَعْدَاءِ وَ الْقَسْوَةُ عَلَى الضُّعَفَاءِ وَ الْبُخْلُ عِنْدَ الْإِعْطَاء  بدترین صفات حاکمان جور وپادشاهان، ترس از دشمن است. از دشمنشان می ترسند، انسان های ترسویی هستند. و سخت گیری بر ضعفا، زورشان به ضعفا می رسد، ضعیف کش هستند. و بخل ورزیدن به هنگام اعطا نمودن. اینها از خصوصیات حکام جور است.

سپس می فرماید: در نبرد نابرابر کربلا و قدرت نمایی لشکر کوفه، در عزم و جزم حضرت برای آشکار نمودن ماهیت زر و زور و تزویر مدعیان دروغین خلافت و حکومت بر مسلمانان، هیچ خللی ایجاد نمی شود.

فرمود: لَا وَاللهِ لاَ اُعْطِیکُمْ بِیَدِی اِعْطاءَ الذَّلِیلِ، وَ لاَ اَفِرُّ فَرارَ الْعَبیدِإِنِّی عُذْتُ بِرَبَّی وَ رَبِّکُمْ مِنْ کُلِّ مَتَکَبِّرٍ لَا یُؤْمِنُ بِیَوْمِ الْحِسَابِ؛ یعنی به خدا سوگند دست ذلت به سوی کسی دراز نمی کنم. و همانند بردگان فرار نخواهم کرد. و به خدا پناه می برم از اینکه زیر بار هر ستمگری که به روز قیامت ایمان ندارد، قرار بگیرم. این سخنان ابی عبدالله است. این فرهنگ عاشوراست.

أَلا تَرَوْنَ أنالْحَقَّ لا یُعْمَلُ بِهِ؛ آیا نمی بینید به حق عمل نمی شود؟ وَ أن الْباطِلِ لا یُتَناهی عَنْهُ؛ و باطل هم انتهایی ندارد، تمام کار های جامعه و حکومت بر اساس باطل است؟ لِیَرْغَبَ الْمُؤْمِنُ فِی لِقاءِ اللهُ حَقّاً؛ انسان مؤمن در چنین شرایطی مشتاق می شود که با خدای خود ملاقات کند.

اِنّی لا اَرىَ الْمَوْتَإِلَّا سَعَادَةً؛ بعد می فرماید من مرگ را جز سعادت چیز دیگری نمی بینم. الْحَیَاةَ مَعَ الظَّالِمِینَ إِلَّا بَرَماً؛و زندگی با ظالمان و ستمگران را جز ننگ چیز دیگری نمی بینم. این سخنان ابی عبدالله الحسین علیه السلام است، سرور و سالار شهیدان.

بعد فرمود: أَلَا إنَّ الدَّعِی ابْنَ الدَّعِی قَدْ رَکزَ بَینَ اثْنَتَینِ: بَینَ السِّلَّه وَالذِّلَّه؛ همانا بدکاره فرزند بدکاره، مرا مخیر کرده است بین دو چیز؛ یا جنگ یا تسلیم و خواری. بعد فرمود: وَهَیهَاتَ مِنَّ االذِّلَّه. سپس فرمود: مَوْتٌ فی عِزٍّ خَیْرٌ مِنْ حَیاه فی ذُلٍّ؛ همین یک جمله هَیهَاتَ مِنَّا الذِّلَّه امام حسین که شما تکرار فرمودید، کافی است تا جهانی را چراغ هدایت، کلید سعادت، آفتابی گرما بخش و حیاتی جاودانه باشد.

امیدواریم با فرهنگ عاشورایی و نور و معرفت قیام اباعبدالله الحسین(ع) هرچه بیشتر آشنا بشویم.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ   ‌قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ  اللَّهُ الصَّمَدُ   لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ   وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ

 

خطبه دوم:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ 

 عِبادَ اللّه، بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی! أُوصِیکُمْ وَ نَفْسِی بِتَقْوَى اللَّهِ. همه شما و خودم را دعوت به رعایت تقوای الهی می نمایم.

تقوای الهی، قلب انسان را به سوی حق هدایت می کند و از باطل دور می سازد. تقوا باعث هدایت و رستگاری انسان متقی و پرهیزگار می شود. امیدواریم خدای متعال در همه عرصه های زندگی به ما تقوا و پرهیزگاری کرامت بفرماید.

سالروز شهادت سردار رشید اسلام، سرتیپ پاسدار شهید حسین همدانی را داریم، که به دست تروریست های داعش در سوریه به شهادت رسید. این شهید والا مقام نقش کلیدی و مهمی در شکست تروریست های تکفیری داشت. آن اوایلی که ماجراها و قضایای سوریه آغاز شده بود، تروریست ها تقریباً تا۲۰۰-۳۰۰ متری کاخ بشار اسد پیشروی کردند، و یکی از کسانی که توانست جلوی آنها را بگیرد و خودش و نیروهایش ایستادگی کنند، و اجازه ندهند دست تروریست ها به کاخ بشار اسد برسد، همین شهید والا مقام بود.

که اگر تروریست ها دستشان به کاخ می رسید، دیگر کار تمام شده بود و دولت سوریه سقوط می کرد و ماجراهای بعدی آن. خداوند این شهید والا مقام را با سرور، مولا و آقایش، ابی عبدالله الحسین(ع) محشور بگرداند.ان شاءالله

این روزها استکبار جهانی فشارهای زیادی برای مذاکره مجدد درباره برجام می آورد. که حضرت آقا فرمودند فرجام هر مذاکره ای با آمریکا، عهد شکنی و دبه درآوردن آمریکایی هاست.

اصولاً طبیعت نظام سلطه، دشمنی با اتقلاب و نظام جمهوری اسلامی است و این مسئله عوض شدنی نیست. به مذاکره و اینها هم نیست. ما این را در طول تقریباً چهار دهه ای که از انقلاب اسلامی می گذرد، تجربه کردیم. حالا در زمان رژیم طاغوت که آمریکا با ملت ایران چه دشمنی هایی کرد، چگونه به ملت ایران ضربه زد و استعمار کرد و اموال ایران چپاول کرد، به آن کاری نداریم.

همین تجربه ای را که ما در ۴ دهه ای که از انقلاب می گذرد، کسب کردیم، بیان می کنیم. اخیراً هم یکی از کارشناسان و تحلیلگران آمریکایی گفته که ما مشکلمان با ایران این است که ایران کشور مستقلی است. ما با استقلال ایران مشکل داریم. چون ایران حاضر نمی شود زیر بار هیچ کشوری برود؛ و این استقلال ایران است که برای دشمنان مشکل درست کرده.

تا اواخر مهر ماه هم آمریکا باید تعلیق تحریم ها را انجام بدهد. ببینید تحریم ها لغو نشده اند، تعلیق شده اند. مدام سه ماه به سه ماه آمریکا اینها را تعلیق می کند. باید آن را تمدید کند. چون هر سه ماه باید رییس جمهور آمریکا امضاء کند که سه ماه دیگر تعلیق آنها تمدید بشود، نه لغوشان. یعنی مثل یک چکشی بالای سر ما نگه می دارند، که هروقت دلشان خواست روی سر ما بزنند.

یعنی در حقیقت همه چیز برجام، هم روح، هم جسم، هم متن و هم حاشیه برجام، همه چیزش نقض شده. و اگر جمهوری اسلامی در مقابل امضاء نکردن تمدید تعلیق تحریم ها عکس العملی متناسب با شأن ملت ایران و نظام مقدس جمهوری اسلامی نشان بدهد، این باعث می شود که اعتبار دیپلماسی ایران دچار خدشه بشود. چون هر کشور کوچک و بزرگی وقتی می بیند قرار دادی که با ایران بسته شده نقض شد و ایران هیچ عکس العملی نشان نداد، این جرأت را پیدا می کند که آن هم قراردادی که با ایران بسته را نقض کند و اعتبار دیپلماسی ما در دنیا زیر سؤال می رود. این نکته مهم است.

چون همانطور هم که حضرت آقا فرمودند، ما نشستیم در جمع ۱+۵ و حتی جداگانه با آمریکایی ها برای قضیه هسته ای مذاکره کردیم، و به نقاط مشترکی رسیدیم و توافق کردیم، ما تعهداتمان را کامل انجام دادیم ولی آمریکایی ها بدعهدی کردند و انجام ندادند.

این برای ما یک تجربه بود. حضرت آقا فرمود برای ما یک تجربه بود. که عده ای که نمی دانستند، حالا بدانند، که آمریکا بدعهد است. بعضی ها فکر می کردند ما چون همیشه مرگ بر آمریکا گفتیم، دیگر نمیشه با آمریکا مذاکره کرد، مثلاً آمریکا مقابل ما می ایستد، اگر بیاییم مثلاً روی میز مذاکره رسمی و با دیپلماسی بنشینیم و با آن مذاکره کنیم، متعهد است. نه. این ثابت شد که آمریکا پایبند نیست. در هر زمینه دیگری هم که با آمریکا مذاکره کنیم، دوباره اگر ما کوتاه بیاییم و تنازل کنیم، باز آمریکا نقش مخرب خودش را خواهد داشت. (تکبیر نمازگزاران)

مسئولین ما باید هشیار باشند. مسئولین ما با بند آمریکا به چاه نروند. مراقب و مواظب باشند. این نکته اساسی است. در این تجربه، استفاده ای که ما کردیم – البته هر تجربه ای هزینه خاص خودش را دارد، ولی تجربه ای را که بدست آوردیم- این بود که آمریکا قابل اعتماد نیست. این عملاًبه ما ثابت شد. فلذا باید مراقب و مواظب بود.

تاسوعا و عاشورای حسینی را هم پشت سر گذاشتیم. عاشورا در حقیقت یک آغاز است، پایان نیست. اینکه بگوییم عاشورا گذشت، دیگر عزاداری تمام شد اینچنین نیست. چون فرهنگ عاشورا همانند خون پاک ابی عبدالله الحسین(ع) می جوشد و پویا و حیات بخش است.

قیام خونین عاشورا، مغناطیس جان انسان هایی است که روحی بلند دارند. انسان هایی که دارای روح آزاده ای هستند به امام حسین جذب می شوند. فرقی هم نمی کند مسلمان باشد، غیر مسلمان باشد. هر انسان آزاده ای وقتی حسین بن علی و قیامش را بشناسد، شیفته و مریدش می شود. امام حسین محبوب او می شود. به امام حسین ارادت پیدا می کند.

بنده لازم می دانم از آحاد مردم، هیآت مذهبی، مبلغین عزیز، مداحان، مرثیه سرایان و دستگاه های خدماتی که انصافاً زحمت کشیده اند، نیروی انتظامی و همه کسانی که زحمت کشیدند، تلاش کردند در ایام تاسوعا و عاشورا، که ما یک عزاداری منظم و امنی داشته باشیم و مردم در کمال آسایش و آرامش، عزاداری و عرض ارادت کنند، بنده تقدیر و تشکر می کنم. مخصوصاً از مساجد و هیئت هایی که به نماز جماعت اول وقت بها دادند. این خیلی جای تقدیر دارد.

بعضی از مساجد برای ما گزارش کردند که تا خیابان، موکت انداخته بوند و هیئت های بزرگ آمدند و نماز جماعت اول وقت خواندند. این خیلی ارزش دارد. این کاری که هیئت ها کردند، حسینی بود و قطعاً این ناشی از معرفت و بصیرت هیئت ها بود، که این کار را کردند و باید این کار تقویت بشود.

ان شاءالله سال های آینده دوباره نماز جماعت های باشکوه تری در روز تاسوعا و عاشورا داشته باشیم. هیئت ها هرکجا هستند وقتی اذان شد، توقف کنند. پیش بینی هم کنند؛ مثلاً مسجدی یا محل بزرگی باشد. آن محل ها هم برای سرویس بهداشتی، وضو خانه، مهر نماز پیش بینی کنند. که ان شاءالله ما بتوانیم در کنار عزاداری، این فریضه بزرگ الهی را انجام دهیم؛ که امام حسین فرمود من معروف را دوست دارم. چه معروفی بالاتر از نماز. این جای تقدیر و تشکر دارد و امیدوارم که همه عزیزان از دست سرور و سالار شهیدان اجر و پاداششان را بگیرند. ان شاءالله

آغاز هفته نیروی انتظامی را هم در پیش داریم که ان شاءالله فرصتی است که یک بازخوانی کنیم، عملکرد و چالش هایی که در مقابل نیروی انتظامی برای برقراری امنیت وجود دارد.

یکی از مسائلی که خیلی مهم است، که الان عزیزان نیروی انتظامی هم در نمازجمعه شرکت کردند و فرمانده محترمشان هم قبل از خطبه ها برای مردم سخنرانی کردند، بحث اعتماد مردم است. این عرصه اعتماد مردم به نیروی انتظامی، می تواند در انجام وظیفه نیروی انتظامی خیلی کارامد و کارساز باشد. فلذا عملکرد نیروی انتظامی باید به گونه ایاشد که به این اعتماد خدشه ای وارد نشود.

من نمی خواهم وارد جزئیات بشوم. این خیلی مهم است. سرمایه بزرگ، برای شما عزیزانِ خدمتگزارِ سبزپوش عرصه امنیت، اعتماد مردم است. این را مراقب و مواظب باشید، که اعتماد مردم به شماکم نشود. اگر اعتماد مردم بود شما به خوبی می توانید امنیت را برقرار کنید. امیدواریم خدای متعال به عزیزان توفیق بدهد که بتوانند وظایفشان را به نحو احسن انجام دهند. ان شاءالله

فرمایشات حضرت آقا را در دیدار با مسئولان و دست اندرکاران حج امسال داشتیم؛ که حج را بهترین فرصت برای خنثی کردن فعالیت های تبلیغاتی دشمن می دانستند. و انصافاً هم همینطور است.

دشمنان ما نقشه کشیده اند برای حضور حجاج ایرانی، که در حج نباشند. چون به خوبی می دانند که حجاج ایرانی و حضور جمهوری اسلامی در موسم حج و مراسم حج، بسیار اثرگذار است. ما در فرصتی بهتر از حج نمی توانیم مسلمانان تمام دنیا را ببینیم، با آنها صحبت کنیم و مشکلات جهان اسلام را تبادل نظر کنیم. نقشه های دشمنان اسلام را با همدیگر بررسی کنیم و راهکار برایشان پیدا کنیم. در واقع موسم حج فرصت بازبینی و بازیافتی مسلمانان است، که مسلمانان قدر خودشان را بدانند. این فرصت بسیار خوبی است که باید توجه داشت.

نکته دیگری که باید تذکر بدهم، توطئه دشمنان در نشر اخبار کذب علیه قوه قضاییه و رییس محترم قوه قضاییه است. چون قوه قضاییه مانع نفوذ دشمنان شده و همین مسئله باعث خشم دشمنان انقلاب اسلامی شده. بدون تردید قوه قضاییه، به عنوان رکن رکین نظام مقدس جمهوری اسلامی، قاطعانه در مقابل توطئه ها و دسیسه های دشمنان ایستادگی خواهد کرد، و مردم هم ان شاءالله حامی و پشتیبان قوه قضاییه خواهند بود. ان شاءالله

بحث اقتصاد مقاومتی که ما چند هفته ای است به دلیل مسائل فرهنگی خیلی کم به آن پرداختیم و شاید در حقش جفا کرده باشیم، نباید فراموش بشود. بحث تولید و اشتغال نباید از یاد برود.

مسئولین به عنوان یک نسخه ای که هر روز که سر کارشان حاضر می شوند، باید در دفتر کارشان بزنند، “اقتصاد مقامتی، تولید و اشتغال” است. هرکس، در هرجایی که هست، هر جایی که مسئولیت دارد، به سهم خودش، باید در تحقق این شعار تلاش کند.

آماری به من دادند. من داشتم تلویزیون نگاه می کردم. رقبای ما، کشور های دیگر، از همین احساسات مذهبی ما در جهت مسائل اقتصادیشان استفاده می کنند. به این پیراهن سیاه که مال امام حسین است، کشور های دیگر مثل چین یا ترکیه چه دخلی دارند. ولی می بینند در ایران، ایام محرم که شروع می شود، این پیرهن مشکی خیلی استفاده دارد و خیلی فروش دارد. الان آماری که می دادند ۲۰% پیراهن ها و لباس های مشکلی مال امام حسین و محرم و صفر، از تولیدی ایران بود. بقیه اش یا ترک بود یا چین. خیلی بد است.

هم مردم مراقب باشند. مردم نخرند. مردم لباس مشکی که برای امام حسین هست، نخرند. ایرانی بخرند. همین یک لباس ایرانی خریدن، یک جوان دوستدار اباعبدالله الحسین را شاغل می کند. آنکه را که بیکار است، سر کار می برد. حالا کدامش در جهت دوستداری و ارادت به اباعبدالله الحسین است؟ آیا برویم یک پیراهن مشکی غیر ایرانی، خارجی بخریم و در عوض چندین جوان را از شغل محروم کنیم، یا نه، بیاییم یک پیراهن ایرانی بخریم، ولو اینکه کمی گران تر هم باشد، اشکال ندارد، ولی آن افق دوردست را نگاه کنیم.

فلذا باید مراقب و مواظب باشیم که این شعار سال، “اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال”، بر عهده ی همه مردم و همه مسئولین است. هیچ کس مستثنی نیست.

بنده تسلیتی داشته باشم به مناسبت ارتحال عالم وارسته و سید جلیل القدر آیت الله حاج سید حسن آقامیری، که دیروز در یکی از بیمارستان های اهواز ارتحال نمودند.

مرحوم آیت الله آقا میری از تلامیذ و شاگردان مرحوم آیت الله شیخ مرتضی حایری یزدی فرزند شیخ عبدالکریم حایری یزدی است، که مؤسس حوزه علمیه قم بوده. و از شاگردان آیات عظام وحید خراسانی و شبیری زنجانی بوده. از علمای بزرگ دزفول بود، که عمر شریفش را در خدمت به اسلام و حوزه های علمیه و تربیت طلاب سپری کرد.

بنده این ضایعه و این ثُلمه را به مردم متدین و شریف شهرستان دزفول و شاگردان و ارادتمندان ایشان، سادات محترم سید آقامیر، و بیت شریف ایشان، اخوان گرامی، آقازاده های مکرم ایشان تسلیت عرض می کنم. و ان شاءالله رجا واثق دارم که مردم متدین و عالم دوست دزفول، در مراسم تشییع و تدفین آن عالم وارسته شرکت خواهند کرد.ان شاءالله

به همین مناسبت ما روز یکشنبه ۱۶ مهر ماه، که مصادف است با ۱۷ محرم، شهرستان را عزای عمومی اعلام کردیم. خداوند آن عالم وارسته را با اجداد طاهرینش ان شاءالله محشور بفرماید. ان شاءالله مراسم هم از طریق اطلاعیه ها به اطلاح مردم عزیزمان خواهد رسید.

تذکر آخری که باید عرض کنم، ان شاءالله این را توجه داشته باشید. فعالیت های ستاد اربعین برای راه اندازی موکب های شهرستان دزفول آغاز شده و چون امسال تصمیم گرفته شده علاوه بر موکب بزرگی که شهرستان دزفول در چذابه دارد، در خاک عراق هم، یکی در کربلا مجوز برگزاری موکب به شهرستان دزفول داده شده، و یکی در طرف عراقی مرز چذابه، که معروف به شیب است.

آنجا هم ما دو روز پیش رفتیم و با مسئولین عراقی مذاکرات داشتیم در خاک عراق و هماهنگی های لازم صورت گرفته. به هرحال می طلبد که ان شاءالله مردم ما، خیلی جدی تر وبا شکوه تر و با شورتر وارد بشوند. مساجد، گروه ها وارد بشوند. خیرین کمک کنند. امسال ما یک موکبی مختص خواهران تشکیل داده ایم که آنها هم به ستاد اربعین مراجعه کنند و از طریق رادیو دزفول و رسانه ها، اطلاع رسانی می شود که برنامه ها و فعالیت ها به چه شکل است.

و تذکر دیگری که باید عرض کنم، نکته ای را من در مراسم تاسوعا و عاشورا مشاهده کردم. اطلاعیه هایی منتشر شد برای ساختن حسینیه دزفول در کربلا و اعانه جمع آوری می کردند.

بنده عرض کنم ضمن تشکر از عزیزان این نکته را توجه داشته باشند که تهیه زمین در عتبات بسیار دشوار است. چون زمین را به غیر عراقی واگذار نمی کنند و راهکار خاص خودش را دارد. ما در دوسال قبل که اکیپ و هیئتی برده بودیم عتبات و ملاقاتی با مسئولین عراقی داشتیم و با استاندار کربلا ملاقات داشتیم، این مسئله مطرح شد. راهکار هایی هم در نظر هست،قضیه پیگیری شده، بعضی از قطعات زمین هم مشخص شده، دیده شده، با مسئولین دزفولی مقیم مرکز کشور خودمان نیز مذاکراتی صورت گرفته. من خواهش می کنم که ان شاءالله اگر فرصتی شد من در خطبه های بعدی گزارشی از روند کار را خدمت عزیزان عرض خواهم کرد. صبر کردم تا کار به یک نقطه ای برسد که قابل گزارش باشد، سپس گزارش بدهم.

من این نکته را خواهش می کنم از عزیزان، به نام شهرستان دزفول – حالا ما مانع خیر نیستیم، کسی می خواهد با عنوان هیئت خودشان، با عنوان حسینیه، ولی با عنوان شهرستان دزفول- یک کار عمومی را می خواهند انجام بدهند، این کار هم عرض می شود و موجب اخلال در اصل کار می شود.

من خواهش می کنم این برادرها توجه به این نکته داشته باشند. آنوقت خودشان نمی توانند کار انجام بدهند، اعتماد مردم را هم از بین می برند. وقتی ما اعلام رسمی می کنیم برای فلان کاری که تمام مقدماتش فراهم شده، می گویند پس آن حسینیه چه بود، ما آنجا پول دادیم. من خواهش می کنم عزیزان این نکته را توجه داشته باشند. ان شاءالله

در پایان خطبه من لازم می دانم از حضور جناب حجة الاسلام شیخ عمار هلالی، رییس دفتر مرجع عالی قدر شیخ محمد یعقوبی که از نجف در صفوف نماز جمعه ما حضور پیدا کردند، تشکر و سپاسگزاری بنمایم.

خدایا، پروردگارا، به مقربان درگاهت، اسلام و مسلمانان، نصرت کرامت بفرما…

دشمنان اسلام و مکتب اهل بیت خوار و ذلیل و نیست و نابود بگردان…

توطئه و مکر آنها را به خودشان برگردان…

شهدای ما و امام شهیدان، با سید الشهدا محشور بگردان…

رهبر عظیم الشأن و علما و مراجع تقلید در پناه امام زمان حفظ بفرما…

در فرج مولا امام زمان تعجیل بفرما…

لباس عافیت و تندرستی بر تن بیماران و منظورین مدنظر بپوشان…

خدایا، پروردگارا، باران رحمتت را بر ما نازل بگردان…

توسلات و عزاداری های ما را به شایستگی قبول بفرما.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ  إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ  فصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ  إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ