۱۳م، مهر ۱۳۹۶
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com
زمان انتشار: ۱۳م, مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۲ ب.ظ | کد خبر: 66905

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” حجج اسلام قاضی دزفولی و خسروپناه و دکتر طالعی با آیت الله موسوی جزایری نماینده ولی فقیه در استان خوزستان دیدار کردند.

در این دیدار در خصوص هماهنگی برگزاری همایش قاضی نورالله زمان، مکان و نحوه برگزاری، سخنرانان و مدعوین این همایش تصمیماتی اتخاذ شد و مقرر شد که ۳ پیش همایش در خوزستان، تهران و مشهد برگزار و همایش اصلی در قم برگزار شود.

شایان ذکر است سید نورالله حسینی مرعشی شوشتری، معروف به “قاضی نورالله شوشتری” و مشهور به “شهید ثالث” فقیه اصولی، متکلم جدلی، محدث رجالی و شاعر و عالم بزرگ عهد صفویه بود که نسب او با ۲۱ واسطه به سید علی مرعشی و با ۲۶ واسطه به امام چهارم شیعیان، حضرت سجاد علیه السلام، می رسد.

علوم مقدماتی و علوم عقلی و نقلی را در نزد پدرش آموخت. میرصفی الدین محمد و میرجلال الدین محمد صدر نیز از معلمان او بودند. سال ۹۷۹ هـ.ق، یعنی در ۲۳ سالگی، برای زیارت حضرت رضا علیه السلام و ادامه تحصیل، از شوشتر به مشهد رفت و در آنجا تحصیل و تهذیب نفس را شروع نمود. از اساتید معروف او در مشهد “عبدالواحد بن علی” استاد سلطان حیدر میراز بود.

شوشتری در علم حدیث و علوم معقول و منقول، استاد و متبحر و در ریاضیات، ادبیات عرب، معانی و بیان و عروض و قافیه، صاحب تألیفات است. او علاوه بر مراتب عالیه علمی مختلف، شاعری بزرگ بود و دیوان اشعار دارد. اوایل شوال سال ۲۹۹ هـ.ق، وی از مشهد به هندوستان رفت.

در شمار کتب ایشان اختلاف نظر است ولی آیت الله مرعشی نجفی ـ رحمه الله علیه ـ در مقدمه کتاب «احقاق الحق» تصنیفات این بزرگ مرد عرصه سیاست و نگارش را ۱۴۰ کتاب ذکر می‌کند از میان کتب قاضی نورالله شوشتری چهار کتاب او از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است که آنها را از زبان بزرگان نقل می‌کنیم:

«احقاق الحق،  مجالس المؤمنین،  الصوارم المهرقه در جواب الصواعق المحرقه و  مصائب النواصب».