۲۰م، مرداد ۱۳۹۶
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

اجرای دستورات الهی باید با معرفت و در چهار چوب و حدود دین باشد. + متن کامل خطبه ها

باید احترام به بزرگترها بویژه به پدرومادر را در سبک زندگی دینی تعریف کرد وبا بهره مندی از روشهای تربیتی آن را در دوران کودکی به آنها آموخت.

زمان انتشار: ۲۰م, مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۷:۱۱ ب.ظ | کد خبر: 66062

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” حجة الاسلام والمسلمین قاضی امام جمعه دزفول در آئین با شکوه نماز جمعه دزفول که با حضور اقشار مختلف مردم متدین و ولایت مدار دزفول در مصلای امام علی(ع) قرارگاه فرهنگی شهرستان دزفول برگزار شد ضمن دعوت خود و مردم به رعایت تقوای الهی گفت: تقوا و پرهیزکاری نجات انسان را از عذاب آخرت در پی خواهد داشت.

دعوت به تقوای الهی و تبیین سبک زندگی دینی با موضوع اخلاق و آداب از منظر قرآن کریم

خطیب نماز جمعه دزفول با بیان این مطلب که انسان پرهیزکار با رعایت تقوا از آتش جهنم دور می شود به ادامه سبک زندگی دینی از منظر آیاتی از سوره حجرات پرداخت و گفت: سوره حجرات را سوره اخلاق و آداب نامیده اند و یکی از مؤلفه های سبک زندگی اسلامی آداب و اخلاق است.

امام جمعه دزفول با توضیح آیات اول و دوم این سوره مبارک افزود: ایمان آورندگان باید در مقابل دستورات و اوامر الهی، شریعت مقدس، ائمه هدی و معصومین علیهم السلام و پیامبر عظیم الشأن اسلام شتاب نکنند.

اجرای دستورات الهی باید با معرفت و در چهار چوب و حدود دین باشد

وی افزود: باید با تأنی و تأمل دستورات الهی را اطاعت کرد و اجرای این دستورات باید با معرفت و در چهار چوب و حدود دین باشد.

ادب سخن گفتن شخصیت انسان را شکل می دهد

امام جمعه دزفول با بیان این مطلب که یکی موضوعاتی که شخصیت انسان را شکل می دهد ادب سخن گفتن است تصریح کرد: باید احترام به بزرگترها بویژه به پدر و مادر را در سبک زندگی دینی تعریف کرد و با بهره مندی از روش های تربیتی آن را در دوران کودکی به آنها آموخت.

 مسئولان ذیربط باید موانع و مشکلات پیش روی صنایع کوچک را بردارند

خطیب نماز جمعه دزفول در خطبه دوم نماز جمعه شهرستان دزفول با اشاره به روز حمایت از صنایع کوچک و نقش مهم آن در تحقق اقتصاد مقاومتی و تولید و اشتغال در کشور گفت: مسئولان ذیربط باید موانع و مشکلات پیش روی صنایع کوچک را بردارند و مردم هم باید از تولیدات صنایع کوچک که در بازار دزفول موجود است حمایت کنند.

حمایت مردم و مسئولین از صنایع کوچک موجب افزایش تولید و ایجاد اشتغال می شود

امام جمعه دزفول افزود: حمایت مردم و مسئولین از صنایع کوچک موجب افزایش تولید و ایجاد اشتغال و در نهایت تعطیل نشدن کارگاه های تولیدی خواهد شد.

روحیه جوانان با ایمان و شهادت طلب را باید حفظ کرد

وی در فرازی دیگر از خطبه های نماز سالروز پیروزی قهرمانانه جنگ ۳۳ روزه حزب الله لبنان با ارتش مجهز رژیم مجهول اسرائیل را گرامی داشت و گفت: این پیروزی بزرگ درسی برای همه مسلمانان جهان بود و توانست هیمنیه پوشالی ارتش این رژیم فرو ریزد و این روحیه جوانان با ایمان و شهادت طلب را باید حفظ کرد.

توفیق زیارت مخصوص امام رضا(ع) در ۲۳ ذی العقده

امام جمعه دزفول همچنین ۲۳ ذی العقده روز زیارت مخصوص امام رضا(ع) که عالم آل محمد است را گرامی داشت و از همه مؤمنان خواست با زیارت آن امام معصوم از راه دور و یا نزدیک این فرصت را از دست ندهند تا از این توفیق الهی بهره مند شوند.

شهادت مظلومانه شهید مدافع حرم شهید محسن حججی توسط داعش جنایتکار

خطیب نماز جمعه دزفول در فرازی دیگر از خطبه های نماز با تلخ نامیدن نحوه شهادت مظلومانه شهید مدافع حرم شهید محسن حججی توسط داعش جنایتکار گفت: شهید محسن حججی حسین گونه و همچون یاران حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) باعث سرافرازی امت اسلام شد و همانگونه که سردار سرافراز اسلام حاج قاسم سلیمانی در پیامش سوگند خورد، تا سرنگونی تمام تکفیری ها و داعش از پای نخواهند نشست.

ترامپ جهان را در آستانه یک جنگ جهانی دیگر قرار داده است

امام جمعه دزفول در بخشی دیگر از خطبه های نماز جمعه شهرستان دزفول به بهانه گیری ها و بدعهدی های آمریکائی ها در نقض برجام به بهانه بازدید از مراکز نظامی ایران اشاره کرد و گفت: به فرموده حضرت آقا هرگز اجازه نمی دهیم از هیچ مرکز نظامی هیچ بازرسی از سوی بیگانگان صورت گیرد و این خط مشی کلی نظام است.

وی افزود: ترامپ و سران خیره سر آمریکا با تهدیدات اخیرشان بر علیه کره شمالی امنیت و صلح جهانی را به خطر انداخته اند و جهان را در آستانه یک جنگ جهانی دیگر قرار داده اند.

در مقابل زیاده خواهی های آمریکائی ها باید ایستاد

امام جمعه دزفول گفت: اینها جنگ طلب هستند و حرف و منطق ندارند و جز با زبان زور چیز دیگری را نمی فهمند و در مقابل زیاده خواهی های آمریکائی ها باید ایستاد.

آزادگان مردان غیرتمندی بودند که در مقابل همه مشکلات و سختی ها ایستادند

امام جمعه دزفول همچنین با گرامیداشت ۲۶ مرداد سالروز ورود آزادگان به میهن اسلامی گفت: آزادگان مردان غیرتمندی بودند که در مقابل همه مشکلات و سختی ها ایستادند و سربلندی ملت را به ارمغان آوردند.

جنایات آل سعود در عوامیه عربستان و یمن و سکوت جهان

امام جمعه دزفول در فرازی دیگر از خطبه های نماز، جنایات آل سعود در کشتار شیعیان عوامیه و فاجعه انسانی در یمن را محکوم کرد و گفت: با این همه جنایات آل سعود که با سلاح جنگی مردم خود را نیز به خاک و خون می کشد و جان میلیون ها نفر از کودکان، زنان و غیرنظامیان یمن را به خطر انداخته است، دنیا مهر سکوت برلب زده است و هیچ کس صدایش بلند نمی شود.

جایگاه و اهمیت خوزستان و ضرورت وزیر بیشتر در کابینه دوازدهم 

خطیب نماز جمعه دزفول همچنین با اشاره به معرفی اعضای کابینه دوازدهم به مجلس شورای اسلامی از سوی رئیس جمهوری بیان داشت: با وجود اهمیت و جایگاه استان خوزستان در کشور و وجود مدیران کارگزار و اثرگذار خوزستانی در کشور فقط یک نفر از خوزستان در کابینه دوازدهم معرفی شده است.

معرفی وزیر نیرویی که باعث فاجعه آب شور سد گتوند شد

امام جمعه دزفول با انتقاد از معرفی وزیر نیرویی که فاجعه آب شور سد گتوند را بوجود آورده بطوریکه بخش زیادی از آب رودخانه دز برای شیرین کردن رود کارون هدر می رود از نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی به خاطر پیگیری سرشاخه های رودخانه های دز و کارون و حساسیتی که ایشان نشان دادند تشکر کرد.

توصیه های مقام معظم رهبری  باید یک منشوری برای دولت دوازدهم باشد و دولت آنها را جدی بگیرد.

امام جمعه دزفول در ادامه به توصیه های ده گانه مقام معظم رهبری در مراسم  تنفیذ رئیس جمهوری اشاره کرد و گفت: توصیه های معظم له باید یک منشوری برای دولت دوازدهم باشد و دولت آنهارا جدی بگیرد تا انشاءالله موفق شود.

خطیب نماز جمعه دزفول تصریح کرد: توجه به مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم، امانت الهی دانستن مسئولیت، رعایت اولویت ها، با برنامه حرکت کردن، مردمی بودن مسئولان و به حاشیه نراندن مدیران توانمند و انقلابی و پاسخ مقتدرانه دادن به دشمنان از جمله مطالبات مقام معظم رهبری و مردم از دولتمردان است.

دغدغه مردم در خصوص رگ حیات و اثر گذار رودخانه دز قابل تقدیر و تشکر است

حجة الاسلام والمسلمین قاضی در پایان خطبه های نماز جمعه این شهرستان دغدغه مردم در خصوص رگ حیات و اثر گذار رودخانه دز را قابل تقدیر و تشکر دانست و گفت: در این زمینه، حقیر تا الان پیگیر قضیه بوده ام و حضرت آیت الله موسوی جزایری و استاندار خوزستان قول پیگیری داده اند.

امام جمعه دزفول افزود: رودخانه دز رودخانه پربرکتی است و نعمت بزرگی برای استان و این شهرستان است که باید به درستی از آن استفاده کرد.

وی افزود: از نقل قول های بی اساس و اظهارات غیرکارشناسانه و جنجال برانگیز که موجب تشویش اذهان عمومی می شود باید پرهیز کرد.

مسئولان باید بدانند که مطالبه، حق مردم است و باید پاسخگو باشند

امام جمعه دزفول گفت: ملاک و معیار اصلی در پروژه ها قانون است و باید طبق مقررات عمل شود و از اظهارات شخصی اجتناب کرد اما مسئولان باید بدانند که مطالبه، حق مردم است و باید پاسخگو باشند و کارها از مسیر قانونی پیگیری شود.

خطیب نماز جمعه دزفول با توجه به تأکیدات حضرت آقا در خصوص وحدت مردم و مسئولین اظهار کرد: اتحاد مردم را باید مهم شمرد تا دشمن از نجابت مردم نجیب دزفول سوء استفاده نکند.

 

متن کامل خطبه ها:

خطبه اول:

سَلامُ عَلَیْکُم جَمیعاً ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ

اَعُوذُ بِاللَّهِ مِنَ الشَّیْطَانِ الرَّجِیمِ

 بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَ اللّه، بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی، همه شما و خودم را مؤکداً توصیه و سفارش به رعایت تقوای الهی می نمایم.

تقوای الهی و پرهیزگاری، نجات از عذاب آخرت را در پی دارد. امیرالمؤمنین در فرازی از نهج البلاغه می فرمایند: وَزُحْزِحُوا عَنِ النَّارِ کسانی که تقوا داشته باشند نتیجه اش دوری از آتش جهنم است و انسان متقی و پرهیزکار با رعایت تقوا از آتش جهنم دور می شود.

ادامه مبحث سبک زندگی را پی می گیریم. در این خطبه به فرازی از قرآن کریم در سوره حجرات اشاره خواهیم کرد. چون یکی از مؤلفه های سبک زندگی اسلامی و دینی، آداب و اخلاق است.

انسان ها در روابط اجتماعی شان با همدیگر معمولاً باید یک سری موازین اخلاقی و آداب را رعایت کنند، تا بتوانند با همدیگر تعاملات اجتماعی، خانوادگی و اخلاقی داشته باشند.

در قرآن کریم سوره ای است تحت عنوان سوره حجرات که بسیاری از آیات شریفه این سوره مبارکه در مقام تبیین آداب و اخلاق است. تا جایی که این سوره را سوره اخلاق و آداب نامیدند.

در آیه نخست این سوره می فرماید: یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا تُقَدِّمُوا بَیْنَ یَدَیِ اللَّهِ وَرَسُولِهِ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ سَمِیعٌ عَلِیمٌ  یعنی ای کسانیکه ایمان آورده اید، برخدا و پیامبر در کارها و گفتار و اعمالتان پیشی نگیرید و تقوا داشته باشید که همانا خداوند شنوای داناست.

معنای این آیه شریفه این است که در مقابل دستورات الهی و اوامر دین و شریعت مقدس و ائمه هدی و معصومین(ع) و پیامبر گرامی اسلام ختم انبیاء محمد مصطفی(ص) شتاب نکنید. به هنگام مواجه شدن با اوامر و نواهی الهی سریع تصمیم نگیرید. با تأمل و تأنی دستورات الهی را اطاعت کنید. اگر با تأمل باشد شما ممتثل شمرده می شوید، یعنی کسی که امتثال امر الهی کرده. اما اگر با عجله باشد، یا بخشی از دستور الهی را انجام نمی دهید، یا یک بخشی از دستور را غفلت می کنید، عجله حکمش این است.

انسان باید وقتی می خواهد حکم الهی و دستور الهی را انجام بدهد، باید با معرفت، با شناخت نسبت به آن دستور، نسبت به کمّ و کیفش و نسبت به حدود و چارچوبش عمل کند.

اگر بخواهیم نسبت به شأن نزول این سوره دقت بیشتری داشته باشیم، من اشاره ای خیلی گذرا داشته باشم، که در واقع اثر جامعه شناختی هم دارد. در شآن نزول این سوره مبارکه آورده اند که، در سال نهم هجری که سال عام الوفود نامیده شده بود، هیئت ها و دسته های زیادی از قبایل، از اطراف و اکناف برای تشرف به اسلام به مدینه می آمدند.

اینها عرب جاهلی بودند، آداب بلد نبودند. هنگامی که با پیامبر گرامی اسلام مواجه می شدند، حضرت که دارای روحی لطیف و مردی آزاده بود در میان گروهی گرفتار شده بود که اینها آداب بلد نبودند. بسیاری از محسنات اخلاقی را اصلاً نمی دانستند. اینها می آمدند پشت در اتاق پیامبر وقت و بی وقت پیامبر را صدا می زدند، بیا بیرون کارت داریم. با اسم کوچک هم پیامبر را صدا میزدند. نمی گفتند مثلاً رسول الله. به اسم پیامبر را صدا می زدند. بیا بیرون کارت داریم.

آنها تصور می کردند که پیامبر هم یک فرد عادی مثل خودشان است و نمی دانستند شخصیت عظیم و با عظمت پیامبر او را از همه متمایز می کند. برخورد و نحوه با بزرگان با افراد عادی فرق می کند. آدابی دارد که باید آداب رعایت بشود. خدای متعال در خلال این سوره بسیاری از آداب را بیان کرده.

این کار که می آمدند مزاحم پیغمبر می شدند وقت و بی وقت و پیغمبر را صدا می زدند، علاوه بر اینکه استراحت پیغمبر را بهم می زد نوعی بی احترامی هم به پیغمبربود. از این جهت در آیه چهارم این سوره، این افراد را افرادی کم فهم و بی خرد عنوان کرده است. می فرماید: إِنَّ الَّذِینَ یُنَادُونَکَ مِنْ وَرَاءِ الْحُجُرَاتِ أَکْثَرُهُمْ لَا یَعْقِلُونَ  کسانی که می آمدند از پشت در حجره پیامبر را آنچنان صدا می زدند، بیشترشان آدم های بی عقلی بوده اند.

در آیه دوم این سوره مبارکه، من چون فرصت نیست تیتروار عبور می کنم. فقط می خواهم سرفصل های نکات اخلاقی که از این سوره مبارک و یکی دو آیه ای کهفرصت داریم مورد بحث و بررسی قرار دهیم، استفاده کنیم و بهره ببریم. در آیه دوم می فرماید: یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا لا تَرْفَعُوا أَصْواتَکُمْ فَوْقَ صَوْتِ النَّبِیِّ وَ لا تَجْهَرُوا لَهُ بِالْقَوْلِ کَجَهْرِ بَعْضِکُمْ لِبَعْضٍ أَنْ تَحْبَطَ أَعْمالُکُمْ وَ أَنْتُمْ لا تَشْعُرُونَ می فرماید: ای کسانی که ایمان آورده اید، صدای خود را هنگاه صحبت کردن با پیامبر بلند تر از صدای پیامبر نکنید و بلند بلند سخن نگویید، همانطور که وقتی باهم سخن می گویید بلند بلند حرف می زنید. مبادا با این کارتان عمل هایتان را حبط کنید یعنی عمل هایتان را با این بی احترامی از بین ببرید و حبط عمل بشوید.

این نکته خیلی مهمی است که یکی از آدابی که شخصیت انسان را شکل می دهد، ادب سخن گفتن است. خیلی مهم است. الْمَرْءَ مَخْبُوءٌ تَحْتَ لِسَانِهِ شخصیت هرکس، پشت زبانش نهفته است.

تا مرد سخن نگفته باشد        علم و هنرش نهفته باشد

فلذا این نکته مهمی است که ما باید احترام به بزرگتر ها را در یک سبک دینی برای زندگی اسلامی تعریف کنیم. در قرآن کریم خیلی تأکید شده است روی احترام به بزرگتر ها و والدین.

فَلَا تَقُل لَّهُمَا أُفٍّ خداوند می فرماید به پدر و مادر ها روترشی و اخم نکنید. به آنها اف نگویید. اگر ما کودک را از آن کودکی یاد دهیم دست پدر و مادر را ببوسد خود به خود به او یاد داده ایم که به بزرگتر در جامعه احترام بگذارد. بزرگ و کوچکی به او یاد داده ایم و این جزء مؤلفه های اصلی یک سبک زندگی دینی است. رعایت حرمت و بزرگی و کوچکی.

فلذا این نکه بسیار مهمی است که باید ما بتوانیم بوسیله یاد دادن به افراد که احترام به یکدیگر بگذارند، این اخلاق را در زندگی انسان ها نهادینه کنیم و به عنوان یکی از مؤلفه ها ی اصلی سبک زندگی دینی مورد توجه و مداقه بگیرد.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ   ‌قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ  اللَّهُ الصَّمَدُ   لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ   وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ

 

خطبه دوم:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عباد الله، بندگان خدا، نمازگزاران عزیز، همه شما و خودم را مؤکداً توصیه و سفارش به رعایت پرهیزگاری و تقوای الهی می نمایم.

امیرالمؤمنین در وصف بندگان خالص خدا و نشان بهترین حامی می فرماید:قَدْ أَبْصَرَ طَرِیقَهُ وَ سَلَکَ سَبِیلَهُ یعنی انسان های متقی و پرهیزکار به دلیل تقوا و پرهیزکاری شان، راه خود را بادیده دل و جان نگریستند و شناختند و رونده آن راه روشن و حیات بخش و سعادتمند شدند.

امیدواریم خدای تعال با توفیق رعایت تقوا راه را در زندگی به ما نشان بدهد. ان شاءالله

در این خطبه موضوعات مختلفی و مناسبت های نسبتاً مهمی وجود دارد، که سعی می کنیم به اهم آنها اشاره کنیم.

روز حمایت از صنایع کوچک را در پیش رو داریم. صنایع کوچک در تحقق اقتصاد مقاومتی و تولید و اشتغال در کشور نقش مهمی دارند. لذا باید مورد توجه مسئولین قرار گیرند. البته هم باید مردم به آنها توجه داشته باشند، هم مسئولین عزیز.

مسئولین محترم، باید تلاش کنند موانع و مشکلاتی که در مسیر فعالیت صنایع کوچک وجود دارد، بر طرف کنند. مردم چه کمکی می توانند بکنند؟ مردم هم از تولیدات آنها استفاده کنند. اگر الان در همین شهرستان دزفول تولیداتی که محصول خود دزفول هستند در بازار دزفول مورد استفاده قرار بگیرد، نتیجه اش فعالیت بیشتر آن تولیدی و اشتغال در دزفول است. و نجات پیدا کردن آن مرکز و واحد تولیدی از تعطیلی.

فلذا نکته مهمی است، من از مسئولین عزیز تقاضا می کنم به میان شهرک های صنعتی بروند، من خودم یکی دوبار از نزدیک بازدید داشتم و ان شاءالله اگر زنده بودم بازهم می روم، و از نزدیک مشکلات اینها را مورد بررسی قرار بدهند و تا آنجایی که در توانشان است، برای رفع مشکلاتشان تلاش بکنند. ان شاءالله

مناسبت بعدی سالروز پیروزی قهرمانانه و فاتحانه جنگ ۳۳ روزه حزب الله لبنان با ارتش سرتا پا مسلح و مجهز رژیم مجعول صهیونیستی را پیش رو داریم. این پیروزی با عظمت درسی بود برای مسلمانان و امت اسلامی که هیمنه پوشالی ارتش اسرائیل را فرو ریخت و پیامش به مسلمانان این بود که، تنها راه رویارویی با اسرائیل و استکبار جنایتکار، مقاومت جانانه است. همه مسلمانان به چشم خودشان دیدند که جوانان با ایمان و مخلص و شهادت طلب حزب الله در مقابل ارتش تا بن دندان مسلح اسرائیل ایستادند. این برای ما درس بسیار بزرگی بود که باید همین روحیه را در مقابله با استکبار داشته باشیم.ان شاءالله

مناسبت معنوی هم در پیش رو داریم. چهارشنبه ۲۳ ذی القعده روز زیارتی مخصوص امام رضا(ع) که عالم آل محمد(ص) است. که این روز، روز زیارتی مخصوص حضرت است. هم از دور و هم از نزدیک. مؤمنین این فرصت را از دست ندهند و از این توفیق الهی بهره ببرند. ان شاءالله

شهادتی اتفاق افتاد که در عین حال که برای ما تلخ بود ولی با سرافرازی بود. در دفاع از حرم اهل بیت، شهید دیگر مدافع حرم، شهید والا مقام، شهید محسن حججی که با آن وضع خاص به شهادت رسید و حسین وار و حسین گونه در دفاع از حریم اهل بیت سرش را داد و مثل یاران اباعبدالله الحسین داعشی ها سرش را از بدنش جدا کردند. و پیامی داد سردار اسلام حاج قاسم سلیمانی که سوگند خورد به حلقوم بریده این شهید والا مقام که تا انتقام این شهید را از همه تکفیری ها و همه تروریست ها نگیریم از پای نخواهیم نشست. امیدواریم خون پاک این شهید بتواند سزای تروریست ها و جنایتکاران داعش را بدهد. ان شاءالله

موضوع دیگر که باید اشاره ای داشته باشیم، بهانه گیری ها و بدعهدی های آمریکایی ها در نقض برجام، به بهانه بازدید از مراکز نظامی ایران است. که حضرت آقا فرمودند ما هرگز اجازه نمی دهیم از هیچ یک از مراکز نظامی، هیچ بارزسی از سوی بیگانگان، صورت بگیرد.

این خط مشی کلی است و ترامپ و سران خیره سر ایالات متحده آمریکا در اظهارات خیره سرانه و جنگ طلبانه ای که علیه کره شمالی دارند، امنیت و صلح جهانی را به مخاطره انداختند و جهان را در آستانه یک جنگ جهانی دیگرقرار دادند. اینها جنگ طلب هستند یک کلمه حرف معقول و منطقی ندارند. روحیه اینها جنگ طلبی است. ذات استکبار این چنین است.

فلذا با آنها اصلاً نمی شود کنار آمد و مذاکره کرد. جز زبان زور چیز دیگری نمی فهمند. باید در مقابل زیاده خواهی اینها استقامت و ایستادگی کرد.

سالروز ورود آزادگان سرافراز عزیز به میهن اسلامی را داریم، که حقیقتاً شایسته تقدیر و تجلیل هستند. مردان غیرت مندی که در مقابل همه شدائد و سختی ها مقاومت کردند، موجبات افتخار و سربلندی کشور عزیزمان را بوجود آوردند که باعث افتخار هستند.

از منطقه هم یک اشاره ای داشته باشیم. جنایات سعودی ها در عوامیه و به خاک و خون کشیدن شیعیان کشور حجاز، و همچنین فاجعه انسانی در اثر جنایت جنگی در یمن و بروز یک فاجعه هولناک انسانی در این کشور در اثر بیماری هایی مثل وبا و دیگر بیماری ها، که همچنان دنیا مهر سکوت بر لب زده است، و هیچ کس صدایش بلند نمی شود که این جنایت دارد اتفاق می افتد.

شیعیان عوامیه را با سلاح های جنگی، با خمپاره می زنند. ملت خودش را با خمپاره می زند. با سلاح های جنگی نیمه سنگین مورد هجوم قرار می دهند. در یمن هم جان میلیون ها کودک و زن و افراد غیر نظامی در خطر بیماری های واگیردار مثل وبا و دیگر بیماری هاست و همه دنیا سکوت کردند و هیچ چیز نمی گویند.

امیدواریم خدای متعال به زودی زود دست آل سعود خبیث را از سر امت اسلامی کوتاه گرداند و شرشان را به خودشان برگرداند.ان شاءالله

معرفی کابینه از طرف رئیس جمهور محترم به مجلس شورای اسلامی را داشتیم که چند نکته را باید مدنظر قرار داد. اولاً چرا از استان خوزستان با این جایگاه و اهمیتی که در کشور دارد و دارای نیروهای مدیر و کارگزار و اثرگذار در سطح کشور است، فقط یک نفر در دولت معرفی شده است.

و مسئله بعد نسبت به معرفی وزارت نیرو و گزینه ای که به این وزارت اختصاص داده شده است. که همین فاجعه آب شور سد گتوند در زمان صدارت ایشان اتفاق افتاد، که همین الان ما مجبوریم به خاطر اینکه قدری از شوری آب کارون کم بشود، مقدار بیشتری از آب دز را رها کنیم که به کارون بریزد و از شوری آب کارون کم بکند.

که برادر عزیزمان جناب آقای مهندس قلی نژاد ریاست محترم محیط زیست دزفول اشاره کرد. به هر حال اینها باید مدنظر قرار بگیرد. البته بنده از نماینده محترم دزفول تشکر می کنم که مصاحبه ای کرد و نسبت به سرشاخه های دز و کارون  نشان داد. و این جای تقدیر و تشکر دارد.

به نظر بنده حقیر توصیه های ده گانه رهبر معظم در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهور، می تواند یک منشوری برای دولت دوازدهم باشد. دولت دوازدهم باید این توصیه ها را جدی بگیرد. در سیاست گذاری ها، در برنامه ریزی ها، در عملکردها، باید مدنظرش باشد. اگر می خواهد دولتش دولت موفقی باشد.

بحث توجه به مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم. بحث ظاهر شدن مقتدرانه و با صلابت در برابر سلطه طلب ها. اینها مواردی بود که حضرت آقا توصیه فرمودند. بحث امانت الهی دانستن مسئولیت ها. این امانت است. این منصب ها و مسئولیت های امانت الهی است. بحث رعایت کردن اولویت ها. بحث با برنامه حرکت کردن در مسیر کارها و امور اجرایی. بحث رفتن به میان مردم، مردمی بودن مسئولین. این خیلی مهم است. مردم بتوانند به وزرا حتی به رئیس جمهور دسترسی داشته باشند. رو در رو مستقیم مشکلاتشان را مطرح کنند. خیلی مهم است.

بحث قدرشناسی از نیروهای مؤمن و پرانگیزه و انقلابی. قدر این انقلاب را باید دانست. اینها را نباید به حاشیه راند. بحث پاسخ دشمنی های دشمن را با قوی تر شدن در همه زمینه ها باید داد.

ما باید مقتدر بشویم در مقابل دشمن، قوی بشویم. در زمینه اقتصادی که جنگ اقتصادی حضرت آقا فرمودند، اقتصاد مقاومتی. در زمینه دفاعی، سیاسی و دیپلماتیک، باید در مقابل دشمن مقتدر بشویم. و بحث توکل به خدا و باور وعده های الهی . اینها مواردی بود که حضرت آقا اشاره فرمودند. یک بحث وحدتی هم بود که من در مطالبی که راجع به بحث رودخانه دز خواهم گفت، آنجا اشاره خواهم کرد. آن مورد را برای آن بخش از سخن گذاشتم.

اما موضوع آخری که باید به آن اشاره کنم، مسئله ای است که دغدغه مردم عزیز ماست و جناب مهندس قلی نژاد ریاست محترم اداره محیط زیست هم آمدند و توضیحاتی را دادند. این دغدغه عزیزان و شهروندان قابل تقدیر و تشکر است. من تشکر می کنم از این دغدغه. از این اعتراضی که کردند و نکاتی را که متذکر شدند.

حقیر هم به حکم وظیفه تا الان که خدمت عزیزان رسیدم پیگیر قضیه بودم. یعنی همین امروز صبح، با اینکه من روزهای جمعه به دلیل متمرکز شدن روی خطبه های نماز جمعه هیچ برنامه ای نمی گذارم، ولی همین امروز صبح جلسه شورای تأمین شهرستان دزفول تشکیل شده بود. از بنده هم دعوت کردند از ساعت ۹ صبح تا ۱۱:۳۰ در این جلسه شرکت کردم. ان شاءالله گزارشی خدمت عزیزان خواهم داد.

صبح زود هم نماینده مقام معظم رهبری در استان خوزستان و امام جمعه محترم اهواز،حضرت آیت الله موسوی جزایری هم تماس گرفتند. مسافرت هم بودند، اهواز نبودند، تماس گرفتند صبح زود. ایشان هم وقتی من دغدغه شما مردم و نگرانی شما مردم را منتقل کردم، هم از طرف خودشان، هم از طرف آقای استاندار آقای شریعتی قول پیگیری دادند.

فلذا ما این را باید توجه داشته باشیم که رودخانه دز به عنوان سومین رودخانه پرآب کشور بسیار رودخانه پربرکتی است، که خیر و برکتش به کل استان می رسد. چون مقدار قابل توجهی از زمین های کشاورزی دزفول و اندیمشک و شوشتر را همین رودخانه دز آبیاری می کند. و بخشی از آب رودخانه کرخه را در زمان نیاز همین رودخانه دز تأمین می کند و نهایتاً به کارون می ریزد. که چون اگر به کارون نریزد رودخانه کارون به دلیل شوری و املاح درشرف ازبین رفتن است. این رودخانه دز است که در واقع ناجی رودخانه کارون است. اینها واقعیات است. اینها شعار نیست. اینها را کارشناسان می گویند، بنده نمی گویم.

من چند نکته را باید تذکر بدهم. من مخصوصاً از جناب آقای قلی نژاد دعوت کردم که بیاید از نظر زیست محیطی نقش دز را در منطقه بیان کند. و مطالبی هم که بیان شد بر اساس و مبنای ابلاغ سیاست های کلی زیست محیطی از طرف مقام معظم رهبری بود.

سعی می کنم برای هفته آینده دوباره یکی دیگر از مسئولین مدیریت حفاظت آب استان خوزستان را دعوت کنم برای شما مردم پاسخگو باشند. چون ما می خواهیم از آن فضای شعاری بیرون بیاییم، یک بحث مستدل و منطقی کنیم. و ان شاءالله بتوانیم در کنار این بحث مستدل و منطقی، به یک نتیجه مطلوبی برسیم.

رودخانه دز برای ما یک نعمت بزرگی است. باید قدر این نعمت را دانست و درست استفاده کرد. از قطره قطره اش باید درست استفاده کرد. اول اینکه من تقاضا می کنم از بیان و نقل قول ها و اخبارهایی که بی اساس و بی پایه است، که بعضاً اصلاً امکان عملی شدن ندارد، به شدت پرهیز بشود. اینها درست نیست. ما دنبال حرف صحیح و منطقی هستیم.

دوم اینکه، خدمت شما عرض کنم ، باید از اظهار نظرهای غیر کارشناسانه و جنجال برانگیز اجتناب بشود. من خدمت شما عزیزان مختصری از جلسه امروز شورای تأمین یک اشاره ای داشته باشم. این کانالی که اشاره کردند، کانال فاضلاب و زهکش است و برای مسیر سیلاب اندیمشک است. که از سال ۹۰ این را شروع کردند. کل کانال نزدیک به ۶ کیلومتر است. ۸۰۰ مترش سنگ فرش شده و ابعادش را هم دقیقا مسئولین به ما در در پاورپوینتی که آنجا بود توضیح دادند. در کف، عرضش ۱۶متر است و چون یک پله می خورد و بالا می آید، عرض بالای آن نزدیک به ۴۰ متر است و در حقیقت می تواند قریب به ۳۰۰ متر مکعب آب سیلاب را به رودخانه بالا رود بریزد. این را تعبیه کردند آنجا و فعلا در واقع ۸۰۰ متر آن سنگ فرش شده. نزدیک به ۵ کیلومتر و خورده ای از آن باقی مانده و هنوز حالت زباله دارد و فاضلاب و اینهاست.

آنوقت این اگر بخواهد به رودخانه وصل بشود باید از کنار پل چهارم لوله گذاری بشود، ایستگاه پمپاژی نصب بشود که آب را تقریباً ۸ تا ۱۰ متر بالا بیاورد و تا ۳۰۰ متر هم شیب به طرف رودخانه است، از آنجا به بعد دیگر به طرف شهر اندیمشک است. که در حقیقت این یک پیشنهاد بوده است و اصل قضیه این بوده که ۲ متر مکعب تقاضا شده، الان دبی رودخانه دز که اشاره فرمودند ما کم داریم، معمولاً متوسطش اگر آب داشته باشیم و ذخیره سد دز ما کامل باشد، دبی در حدود ۲۵۰ متر مکعب است که ۲ متر آن ۱۲۵/۱ آن می شود.

چون دیشب یکی از هیئت علمی دانشگاه ملاثانی با من تماس داشت و راجع به این دقیق صحبت کرد، که این ۲ متر مکعب یعنی در ثانیه ۲ متر مکعب آب رد می شود، دبی اش این باشد. که اصلاً این ۲ متر مکعب با این کانال نمی خواند و همخوانی ندارد. مثل اینکه شما بخواهید بروید ۲ لیتر آب بگیرید، یک بشکه ۲۰۰ لیتری آب بگیرید. اصلاً این امکان پذیر نیست. و برای گرفتن تخصیص آب یک روند طولانی دارد.

الان برای کشاورزی ما، صنایع ما،حتی برای شرب، خیلی به سختی آب و مجوز می دهند. مجوزهای زیست محیطی، مجوزهای سازمان مدیریت منابع آب و مفصل است. حالا نمی دانم چه بوده این قضیه که مصاحبه ای می شود که از اول شهریور آبگیری شروع می شود این اصلاً امکان عملی ندارد. آنجا دقیقاً مطالب بحث شد. در فیلم نشان دادند، نه مجوز ها گرفته شده که از حریم کمربندی اتوبان آن لوله رد بشود و نه ایستگاه پمپاژی، نه اعتباری مشخص شده، هیچ چیزی وجود ندارد.

این حرف همه اذهان را به هم زده و موجب تشویش اذهان عمومی شده. من می خواهم عرض کنم که مسئولین ما نباید حرف های جنجال برانگیز بزنند. نباید موجبات تشویش اذهان عمومی را فراهم کنند. نباید ایجاد اختلاف کنند. من فرازی از فرمایشات حضرت آقا را که در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهور بود می خوانم.

حضرت آقا فرمودند توصیه بعدی بنده این است که اتحاد ملت را مهم بشمارید. ما هرچه داریم از وحدت ملت، از اتحاد مردم در بین خودشان، و از اتحاد ملت با مسئولین و مجریان امور در کشور داریم. این اتحاد را حفظ کنید. توصیه فرمودند حضرت آقا. التهاب آفرینی نشود. دو دستگی های مضر ایجاد نشود. مردم سلایق مختلفی دارند. بگذاریم مردم در کنار هم زندگی آرامی داشته باشند. آرامش مردم را با بعضی از حرف ها بر هم نزنیم. سلیقه گوناگون و اختلاف نظر لزوماً به معنای گریبانگیری نیست می تواند در کنار هم زندگی خوبی داشته باشند. التهاب آفرینی نباید انجام بگیرد. از نظرات مختلف آشفته نشوید.

من امروز در جلسه شورای تأمین بعضاً عرض می کردم حرف مردم را گوش بدهید. حالا اگر تجمعی کردند اینها را استنتاق نکنید. دلشان می سوزد برای شهرشان برای منابع شهرستانشان. رود دز را به عنوان رگ حیات شهرستان در منطقه می دانند. درست است رود دز قریب به ۵۵۰ کیلومتر طولش است و استان لرستان شروع میشود تا پایین دست بخش مرکزی دزفول می آید و به کارون می ریزد، اما به هر حال بخش عمده و اثرگذارش روی شهرستان دزفول است. و برای مردم دزفول نقش حیاتی دارد.

حضرت آقا می فرمایند که مخالفین اگر نظری، انتقادی دارند بگذارید انتقاد کنند. نباید آشفته شد. نقص هم در کارهای ما کم نیست. این دقیقاً مطلب خود حضرت آقاست. ممکن است کسانی انتقاد کنند به ما انتقاد را بپذیریم. این نکته مهمی است. فرمایش حضرت آقا هم شفاف و هم رسا است، احتیاج به تقسیر و توضیح هم ندارد.

نکته بعدی که باید تذکر بدهم این است که ملاک و معیار اصلی در پروژه ها قانون باشد. همه ما باید تابع مقررات باشیم و از اظهار نظرهای شخصی و احساسی اجتناب کنیم. خلاصه کلام بنده عرض بکنم، هوا هم گرم است خیلی به عزیزان زحمت ندهم، مطالبه حق مردم است. امری طبیعی و لازم است. این تریبون هم تریبون مطالبه گری مردم است. منتها در چهارچوب قانون و مقررات ما خارج از ضوابط حرفی نمی زنیم.

می گوییم کارها باید از مسیر قانونی اش دنبال شوند. اگر می خواهند به جایی آب بدهند، مسیری دارد. مصوبه دارد، برای ما توضیح دادند که چند مرحله دارد و کارشناس باید این مراحل را طی بکند. تا طی نکند یک قطره آب اختصاص نمی دهند. اما همین بحث طرح غدیری که از پشت سد دز در واقع اشاره کردم، این طرح غدیر برای شرب نزدیک به ۲۵ شهرستان از استان خوزستان است. مشکل آب شرب داریم برای خیلی از شهر ها در استان خوزستان. خب این اشکالی ندارد،آب شرب است، بدهند.

اما اینکه پیشنهاد بشود ۲ متر مکعب، آن کارشناسی که از هیئت علمی دانشگاه ملاثانی به من زنگ زده بود و عضو علمی اش هم بود می گفت که، ۲ متر مکعب در ثانیه در ۲۴ ساعت به اندازه ۶۰۰۰ تانکر تریلر می شود. ۲ متر مکعبش در ۲۴ ساعت.حالا اگر بیشتر شود.آنوقت از این ۲ متر مکعب پیشنهاد این بوده است ۶۰۰ لیتر آن، ۲ متر مکعب ۲۰۰۰ لیتر می شود، ۶۰۰ لیتر آن برای بحث گردشگری در اندیمشک استفاده بشود.آن کانالی که سنگفرش است و در فضای مجازی آمده. و بقیه آن ۱٫۴ مترمکعب که ۱۴۰۰ لیتر می شود، بیاید درواقع از داخل رودخانه بالارود و بعد دوبارهدر پایین دست به رود دز بریزد.

که من دقیقاً اینها را از مسؤلین سؤال کردم. گفتم این نفوذ می کند. گفت اگر نفوذ هم کند، سفره های آب زیرزمینی ما را غنی می کند. جایی که چاه برای کشاورزی داریم. ببینید حرف باید کارشناسی باشد. البته عرض کردم این حرف در حد توهم است پیشنهادی است که اصلاً هیچ نه بار است نه به بار است. فلذا این را من عرض بکنم به بنده در این جلسه اطمینان دادند و ان شاالله پیگیری خواهم کرد از مسؤلین استان و حتی از مسؤلین کشور این اطمینان را خواهم گرفت که حق مردم در زمینه آب دز ضایع نشود. این را من عرض می کنم.ان شاءالله

من از مسؤلین می خواهم که پاسخگو به دغدغه های مردم باشند. تلفن ها را جواب بدهند. اشکال ندارد. ما از میان مردم هستیم. این خیلی نکته مهمی است. مردم احساس کنند مسؤلین دغدغه آنها را دارند. اگر این احساس بود، مردم با مسؤلین همراه می شوند. همان چیزی که رهبری همیشه می فرماید. همان اتحاد بین مردم و مسؤلین، که دشمن تلاش می کند این اتحاد را از بین ببرد، مردم را از مسؤلین جدا کند. من نمی خواهم بدبینانه حرف بزنم ولی این روندی که در این  قضیه به وجود آمد، این مسیر را دنبال می کرد. من این خطر را احساس کردم که این جریان دارد بین مردم و مسؤلین فاصله می اندازد. فلذا باید با تدبیر این را حل کرد و اجاره نداد که بین مردم و مسؤلین فاصله بیافتد.

و این بحث تجمعاتی هم که هست. من از تجمعات تشکر می کنم از دغدغه ها تشکر می کنم. ولی فتح باب می شود عزیزان. تجمع برای یک مطالبه به حق خوب است. اما چون ممکن است راهی بازکند که دیگران هم به بهانه های مختلف بیایند تجمع بکنند، این مضر است.

فلذا من خواهش می کنم، از مسؤلین هم تقاضا کردم که کسانی که متقاضی تجمع هستند، اینها را به حضور بپذیرند. مسؤلین را بیاورند برای اینها توضیح بدهند، شفاف سازی کنند. اینها را همه تقاضا کردم و دنبال هم می کنم و پیگیری هم می کنم. و من خواهش می کنم از مردم فهیم و شریف و نجیب شهرستان دزفول ان شاءالله با آن متانتی که دارند با آن فهم و شعور و درکی که از مسائل دارند، و هوشیاری که دارند، هشیاری بود در واقع که احساس خطر کردند اینجا با مطلبی که منتشر شد، در صحنه آمدند. این جای تقدیر و تشکر دارد.

انشاءالله امیدواریم که خدای متعال مشکلات کشور اسلامی را حل بفرماید…

خدایا، پروردگارا، به مقربان درگاهت قسمت می دهیم، اسلام و مسلمانان را نصرت کرامت بفرما …

دشمنان اسلام و مکتب اهل بیت، خوار و ذلیل و نیست و نابود بگردان …

توطئه ها و مکر و کید آنان را به خودشان برگردان …

شهدای ما و امام شهیدان و همه ذوالحقوق ما را مشمول عنایت و رحمتت قرار بده…

رهبرعظیم الشأن و علمای بزرگوار و مراجع تقلید را در پناه امام زمان(عج) حفظ بفرما …

در فرج مولا امام زمان(عج) تعجیل بفرما …

لباس عافیت و تندرستی بر تن بیماران و منظورین مدنظر بپوشان …

پروردگارا، بارالها، شهدای ما و امام شهیدان با سیدالشهدا محشور بفرما…

خدایا مارا قدردان نعمت ها، مخصوصاً نعمت بزرگ و بی بدیل رودخانه پر خیر و برکت دز قرار بده و ما را یاری کن تا از این نعمت درست استفاده کنیم.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ  إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ  فصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ  إِنَّ شَانِئَکَ هُوَالْأَبْتَرُ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه