۴م، اسفند ۱۳۹۵
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com
زمان انتشار: ۴م, اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۳۲ ب.ظ | کد خبر: 63119

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” نخستین کنگره بین المللی جندی شاپور با حضور مسئولین کشوری، استانی و شهرستان در دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول برگزار شد.

آیت الله موسوی جزایری در این کنگره با اشاره به پیشینه و صبغه علمی جندی شاپور گفت: جندی شاپور به معنی سپاهیان شاپور بوده و هدف از ساخت این شهر استقرار سپاهیان شاپور اول بوده است.

نماینده ولی فقیه در استان خوزستان با بیان اینکه جندی شاپور یکی از چهار مرکز علمی بزرگ دنیا بوده تصریح کرد: تاریخ جندی شاپور مظهر افتخار است و این شهر بوسیله ایران قبل از اسلام بنا نهاده شده و با ورود اسلام با نشاط و فعالیت بسیار، همچنان در اوج بوده است.

امام جمعه اهواز با تأکید براینکه باید درصدد احیای عظمت دیرینه جندی شاپور بود اظهار کرد: شهرهای استان خوزستان ظرفیت فراوانی در زمینه توسعه و پیشرفت علمی دارند.

نماینده مردم استان خوزستان در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به مشاهیر دزفول همچون شیخ اعظم انصاری و ملا اسد الله تستری خاطر نشان کرد: در حوزه های علمیه خوزستان بیش از ۵ هزار طلبه تحصیل می کنند و حوزه شهرستان دزفول یکی از حوزه های پویا و فعال استان است.

آیت الله موسوی جزایری افزود: نشاط علمی در حوزه های علمیه دزفول به قدری زیاد بوده که علمای شوشتر برای تکمیل تحصیلات به این شهرستان می آمدند.

همچنین وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دیگر سخنران این کنگره گفت: همایش بین المللی جندی شاپور فرصت مغتنمی برای بازخوانی تلاش و شهامت نیاکان ایران زمین در راستای گسترش مرزهای علم و دانش در جهان است.

محمد فرهادی عنوان کرد: تولید و ترویج علم دو ویژگی ممتاز این دانشگاه کهن است و در دوران مدرن کنونی این دو مهم جزء اهداف و راهبردهای کلان کشورها و سازمان جهانی یونسکو می باشند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: یکی از رویدادهای غرور انگیز ایرانیان تأسیس دانشگاه و کتابخانه جهانی جندی شاپور در ۱۸۰۰ سال پیش بوده و اولین فرصت مطالعاتی در جهان توسط این دانشگاه ابداع شده است.

در ادامه نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: هراس امروز ابرقدرت های دنیا از ایران اسلامی به خاطر تمدن کهن و نقاط عطف متعدد و مختلف تاریخ آن است.

مهندس پاپی اظهار کرد: مطالعه و یادآوری نقاط قدرت تمدن و تاریخ ایران اسلامی برای نسل های بعدی درشکل گیری آینده کشور مهم و اثرگذار است.

همچنین سید ضیاءهاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ،تحقیقات و فناوری نیز در این کنگره با بیان اینکه باید درصدد تقویت هویت ایرانی اسلامی بود گفت: جندی شاپور یکی از مهمترین آثار علمی، ملی، فرهنگی و هویت بخش کشور است و برای موفقیت در برنامه های فرهنگی و تبلیغی به رویکردها و روش های علمی نیاز است.

همچنین محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دیگر سخنران این کنگره نیز گفت: خوزستان جایگاه ویژه ای در شکل گیری تمدن ایران دارد و تمام آحاد جامعه موظف به حفاظت از آثار تاریخی هستند.

در ادامه این همایش محمدرضا واعظ مهدوی معاون توسعه امور علمی و فرهنگی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور نیز گفت: برای مقابله با تهاجم فرهنگی به احراز هویت نیاز است و دانشگاه جندی شاپور با سابقه تاریخی بسیار مایه اتکا به نفس دانشجویان و مصونیت از غرب زدگی است.

در ادامه دکتر عصاره رئیس دانشگاه جندی شاپور دزفول نیز گفت: این کنگره در حوزه علمی و نظری که همان تولید آثار نوین در حوزه پژوهش و تحقیق پیرامون ابعاد مختلف علمی تاریخی و فرهنگی دانشگاه کهن جندی شاپور است بیش از ۲۰۰ مقاله از سراسر جهان دریافت و ۸ عنوان کتاب که برای اولین بار تألیف و یا ترجمه شده اند، رونمایی خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: بر سر در دانشگاه جندی شاپور که اولین دانشگاه جهان است در سال ۲۷۱ میلادی نوشته شده «علم و فضیلت برتر از بازو و شمشیر است.»

شایان ذکر است که در این کنگره مرکز تحقیقات بین المللی جندی شاپور افتتاح و از هشت عنوان کتاب در زمینه جندی شاپور رونمایی شد.