۱م، بهمن ۱۳۹۵
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

از مهمترین راههای مبارزه با فساد و فحشاء در جامعه ازدواج ساده و آسان است. + متن کامل خطبه ها

همکاری در امر ازدواج می تواند بصورت تأمین منابع مالی، تهیه جهیزیه، مشورت در شناسایی همسر مناسب و یا واسطه بین زوجین باشد.

زمان انتشار: ۱م, بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۵:۵۳ ب.ظ | کد خبر: 62169

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” نماز باشکوه جمعه با حضور اقشار مردم متدین  و ولایت مدار دزفول  و به امامت حجة الاسلام والمسلمین قاضی در مصلای امام علی (ع) این شهرستان برگزارشد.

خطبه اول: دعوت به تقوی و ادامه تبیین سبک زندگی اسلامی با موضوع ازدواج

امام جمعه دزفول در خطبه اول نماز ضمن دعوت مردم و خود به رعایت تقوای الهی گفت: اساس تقوی دوری جستن از گناه است ، شخص متقی خداترس است و همین خدا ترسی است که او را از گناه و معصیت و نافرمانی الهی  باز می دارد.

از مهمترین راههای مبارزه با فساد و فحشاء در جامعه، ازدواج ساده و آسان است

خطیب جمعه دزفول در ادامه سبک زندگی دینی به موضوع ازدواج و تشکیل خانواده از منظر اسلام و اهل بیت علیهم السلام پرداخت و گفت: زندگی برای انسان متأهل هدف مند می شود و برای زندگی خود در زمینه های مختلف  برنامه ریزی می کند.

امام جمعه دزفول با بیان اینکه در بعضی از آیات قرآن مسلمانان تشویق به همکاری و کمک به امرازدواج شده اند افزود: یکی از مهمترین راههای مبارزه با فساد و فحشاء در جامعه ازدواج ساده و آسان و  به دور از تشریفات و تجملات است.

وی با تشریح وظایف پدران در امر فراهم آوردن شرایط مناسب برای ازدواج فرزندان خود به نمونه هایی ازهمکاری در امر ازدواج پرداخت و یاد آورشد: این همکاری می تواند بصورت تأمین منابع مالی، تهیه جهیزیه، مشورت در شناسایی همسر مناسب و یا واسطه بین زوجین باشد.

امام جمعه دزفول تصریح کرد: اکنون جامعه با فرهنگ دینی و سبک زندگی دینی در موضوع ازدواج فاصله زیاد دارد که بنا به تأکید اسلام باید بسیاری از تشریفات را دور گذاشت.

دهه فجر باید فرصتی برای باز خوانی و بازشناسی اهداف و آرمانهای انقلاب اسلامی باشد

حجة الاسلام والمسلمین قاضی در خطبه دوم نماز جمعه دزفول با توجه به نزدیک شدن به سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی گفت: جش های بزرگداشت دهه فجر باید فرصتی برای باز خوانی و بازشناسی اهداف و آرمانهای انقلاب اسلامی باشد.

وی افزود: آسیب شناسی و فاصله نگرفتن از اهداف انقلاب هم باید مورد بررسی قرار گیرد چون دشمن اگر چه نتوانست شعله های فروزان انقلاب را در اول انقلاب خاموش کند ولی اکنون با مانع تراشی، در تلاش است که مسیر حرکت انقلاب را کند.

تبیین  برخی از وقایع انقلاب اسلامی

امام جمعه دزفول با اشاره به وقایع چهارم بهمن ماه که شاپور بختیار نخست وزیر وقت، فرودگاه را برای جلوگیری از ورود امام خمینی (ره) با نظامیان اشغال کرد افزود: بعد از این واقعه روحانیون متعهد و انقلابی در ششم بهمن ماه برای مقابله با این دستور بختیار در دانشگاه تهران تحصن کردند و عزم و اراده مردم با توکل به خدای متعال در برابر کارشکنی های بختیار نتیجه داد و امام خمینی (ره) با استقبال تاریخی مردم وارد کشور شد.

امام جمعه دزفول گفت: نسل سوم انقلاب باید بداند که این انقلاب به آسانی بدست نیامده بلکه با نثار خون به پیروزی رسیده است.

خطیب جمعه دزفول تصریح کرد: اگر توانستیم تاریخ را به درستی برای نسل های بعدی بیان کنیم، ملت احساس می کند انقلاب، انقلاب خودش بوده و باید با جان و دل از آن محافظت کند.

تجلیل از دلیر مردان آمل در واقعه ۶ بهمن سال ۶۰

امام جمعه دزفول به  ششم بهمن سال ۶۰ سالروز حماسه مردم دلیر و غیور آمل نیز اشاره کرد و گفت: منافقان در این تاریخ با همکاری و مساعدت مارکسیست ها به شهر آمل حمله کرده و مراکز حساس شهر از جمله فرمانداری، سپاه، ژاندارمری، کمیته امداد و بنیاد شهید را تصرف کردند ولی مردم جانانه در مقابل آنها ایستادند و با دادن شهید و مجروح، ضد انقلابیون را بیرون راندند.

برای برجام دست آورد سازی نشود

حجة الاسلام والمسلمین قاضی با اشاره به به سالگرد برجام گفت: نباید مسائل را به گونه ای تحلیل کرد که بزعم خودمان بخواهیم برای برجام دست آوردسازی شود، و حداقل خدماتی که هر دولتی موظف است به مردمش ارائه دهد توأم با امتنان و منت گذاری، شود.

خطیب جمعه دزفول با بیان این مطلب  که چرا برخی از مشکلات اقتصادی مثل رکود، گرانی و بیکاری که مردم با آنها دسته پنجه نرم می کنند خطاب به بعضی از مسئولان  گفت: نباید این مسائل با آمارها توجیه شود و مشکلات کشور باید صادقانه در میان مردم مطرح گردد.

امام جمعه دزفول افزود: خرید هواپیما خوب است و در صنعت و حمل نقل هم نقش اساسی در اقتصاد هر کشور دارد، ولی چرا از مفاد قراردادهای منعقد شده  هواپیماهای خریداری شده برای مردم شفاف سازی نمی شود؟ در قراردادها مواردی وجود دارد که استقلال ما را خدشه دار می کند. هواپیما مال ماست ولی اختیارش در دست ما نیست؟

خطیب نماز اظهار کرد: پیشرفت علمی کشور در یکی دو دهه  اخیر که با تأکید مقام معظم رهبری بوده درجهان صاحب رتبه های برتر بوده اما در این سه سال اخیر این روند کند و گاه متوقف شده است.

امام جمعه دزفول با طرح این پرسش که چرا در موضع گیری با آمریکا قاطعانه در مقابل خصومت و دشمنی  شیطان بزرگ تصریح نمی شود یاد آورشد: این نوع موضع  گیریهای مسئولان زیربط شایسته ملت عزتمند ایران نیست.

حجة الاسلام والمسلمین  قاضی در فرازی دیگر از خطبه های نماز جمعه دزفول با اشاره به اعدام  ۳ نوجوان بحرینی  توسط آل خلیفه  افزود: جوانان بحرینی بدون اثبات جرم و تنها به اتهام بمب گذاری که منجر به کشته شدن ۲ نیروی پشتیبانی و چند پلیس اماراتی شده بود اعدام شدند که این جنایت آل خلیفه باعث خشم مردم انقلابی بحرین شد.

انقلاب بحرین وارد مرحله جدیدی شده است

امام جمعه دزفول افزود: رژیم آل خلیفه پایگاه مردمی خود را به طور کامل از دست داده وعنان خود را به دست سعودی ها و دیگر حکام مرتجع سپرده ولی باید بداند با این شهادت ها انقلاب بحرین وارد مرحله جدیدی شده است.

امام جمعه دزفول اضافه کرد: آل سعود از ۲۲ ماه پیش تاکنون با انواع تسلیحات مرگبار آمریکایی و انگلیسی به مردم یمن حمله کرده و هزاران کودک و زن بی گناه را به خاک و خون کشیده است ولی جوامع بشری همچنان سکوت اختیار کرده اند با این وجود سازمان ملل هم با تهدید عربستان نام آل سعود را از لیست ناقضان حقوق بشر حذف کرد که جای شرمساری دارد.

موفقیت های اخیر سوریه و خط مقاومت و نشست قزاقستان

وی به وضعیت سوریه نیز پرداخت و گفت: غربی ها دریافتند حرف اول را مقاومت می زند زیرا در حالی که به دنبال تجزیه و جنگ داخلی در سوریه بودند تمام نقشه های آنها با مقاومت مردم سوریه نقش برآب شد و قطع آب شرب مردم دمشق نیز با تدابیری که اندیشیده شد مرتفع شد.

حجة الاسلام والمسلمین قاضی افزود: مذاکرات صلحی نیز قرار است بصورت سوری در قزاقستان برای حل مشکل مردم سوریه برگزار شود. باید مواظب دشمن بود.

حادثه آتش سوزی و فروریختن ساختمان پلاسکو تهران

حجة الاسلام قاضی دزفولی در بخش پایانی خطبه های نمازجمعه دزفول حادثه آتش سوزی و فروریختن ساختمان پلاسکو تهران را به مقام معظم رهبری، خانواده های داغدار و ملت ایران تسلیت گفت.

قول مساعد مشکل دیجیتال دزفول و یک تذکر مهم برای حرمت نماز جمعه

امام جمعه دزفول همچنین با طرح مشکل دستگاه فرستنده دیجیتال و استقبال مردم و خیرین در کمک به این امر ضمن تشکر از مردم خبر ازهمکاری مدیر کل صدا و سیمای مر کز خوزستان برای راه اندازی این فرستنده در ایام دهه فجر تشکر کرد.

خطیب جمعه دزفول درپایان یادآورشد: در چند ماه اخیر برخی نهادها، انجمن ها و دستگاه ها برنامه هایی در روزهای جمعه برگزار می کنند که این برنامه ها نشانه دهن کجی به دستور خداوند مبنی بر شتافتن به سوی نمازجمعه است لذا بسیجیان و مسئولان محلی باید به این موضوع حساسیت بیشتری نشان دهند.

متن  کامل خطبه ها:

خطبه اول:

 

سلام علیکم جمیعا و رحمة الله و برکاته

اَعُوذُ بِاللّهِ السَّمیعِ الْعلیمِ مِن شَرِ الشَّیطانِ العینِ الرَّجیم

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ  

عِبادَ اللّه، بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی و نمازگزار، همه شما و خودم را به تقوی و خداترسی دعوت می نمایم.

اساس تقوی دوری جستن از گناه است چون شخص متقی خداترس است و همین خداترسی او را از گناه، معصیت و نافرمانی الهی برحذر می دارد.

ادامه مبحث سبک زندگی را با موضوع ازدواج و تشکیل خانواده از منظر اسلام و اهمیت آن در زندگی انسانها مورد بحث و بررسی قرار می دهیم.

در خطبه گذشته راجع به آداب اسلامی ازدواج بیان شد که ازدواج و تشکیل خانواده دادن نیمی از دین انسان را به دست می آورد یعنی کسی که ازدواج می کند نیمه دین خود را به دست آورده است و برای تحصیل و به دست آوردن نیم دیگر دین خود باید در راه خدا تلاش کند و همچنین بیان شد که ازدواج آرامش، مودت و مهربانی را برای زوجین به ارمغان می آورد. این آرامش و سکونت هم از نظر جسمی و هم از نظر روحی، هم جنبه فردی و هم جنبه اجتماعی دارد.

از نظر اجتماعی افراد مجرد و ازدواج نکرده کمتر احساس مسئولیت می کنند و بر اساس آماری که وجود دارد بزه و تخلفات اجتماعی از انسانهای مجرد و عزب بیشتر دیده شده و سر می زند فلذا هنگامی که انسان مجرد ازدواج می کند و متأهل می شود شخصیت تازه ای در خود احساس می کند و یک دوره تحول برای انسانی که  ازدواج می کند به حساب می آید. انگیزه و احساس مسئولیت او بیشتر می شود. فکر نمی کند که خودش تنهاست و نسبت به کسی مسئولیتی ندارد، وقتی که ازدواج کرد و خانواده تشکیل داد، می داند که باید اداره خانواده را به درستی انجام دهد و این مسئله باعث احساس مسئولیت می شود در کسی که ازدواج می کند، و در حقیقت زندگی برای او هدفمند می شود.

برای زندگی خود، مسائل اقتصادی، مسکن، شغل خود به خلاف کسی که مجرد است برنامه ریزی می کند. مجرد می گوید هر جا شب شد شام است و کاری ندارد. ولی یک انسان متأهل احساس می کند مسئول خانواده و افراد دیگری شده است که باید بتواند زمینه آرامش و آسایش آنها را فراهم کند و همین باعث تلاش می شود برای انسانی که در حقیقت ازدواج می کند و تشکیل  خانواده می دهد.

در آیات قرآن و همچنین روایات متعددی داریم که مسلمانان تشویق به همکاری در امر ازدواج شده اند و کمک کنند که افراد مجرد تشکیل خانواده دهند و ازدواج کنند.

در بعضی از روایات آمده است: ” أَکْثَرُ أَهْلِ النَّارِ الْعُزَّابُ ” بیشتر اهل آتش عزب ها هستند. قرآن کریم در این زمینه می فرماید مردان و زنان بی همسر را همسر دهید “ وَ أَنْکِحُوا الْأَیامی مِنْکُمْ وَ الصَّالِحینَ مِنْ عِبادِکُمْ وَ إِمائِکُمْ تا آخر آیه. فلذا یکی از مهمترین طُرُق مبارزه با فساد و فحشا، ازدواج ساده است، ازدواج آسان به دور از تشریفات و تجملات.

در آیه دارد وَ أَنْکِحُوا   یعنی به ازدواج در بیاورید به اصطلاح فعل امر است ولی مفهوم از این آیه این است که مقدمات ازدواج را برایشان فراهم کنید و کمکشان کنید که ازدواج کنند، معنای این تعبیر قرآنی این است که تشویق می کند برای اینکه کمک کنیم افراد ازدواج کنند.

زنان و مردانی که مجرد هستند اسباب ازدواجشان فراهم شود. این همکاری و مساعدت در امر ازدواج مثل کمک مالی کردن. گاهی اوقات برای جهیزیه خانواده های نادار و بی بضاعت افراد خیری هستند که جهیزیه تهیه می کنند، به انسان های نیازمند کمک می کنند که ازدواج کنند و گاهی اوقات این مساعدت و همکاری در زمینه پیدا کردن همسر مناسب است، مشورت و مشاوره بدهی که یک همسر مناسب و همسری که هم شأن آن جوان است برای او پیدا شود.

 گاهی اوقات معرفی طرفین به همدیگر است، دو تا جوان هستند که همدیگر را نمی شناسند و از نظر خانوادگی هم کفو و هم شأن همدیگر هستند چه اشکال دارد اینها را برای ازدواج به همدیگر معرفی کنید.

تشویق به مسئله ازدواج، بعضی از جوان ها هستند که سختشان است ازدواج کنند آنها را تشویق کنیم و بالاخره پادرمیانی و وساطت در امر ازدواج که انسان بیاید و واسطه شود برای یک کار خیر و یک وصلت میمون و مبارک.

امیرالمؤمنین(ع) در یک حدیثی می فرمایند: ” أَفْضَلُ الشَّفَاعَاتِ أَنْ تَشْفَعَ بَیْنَ اثْنَیْنِ فِی نِکَاحٍ حَتَّى یَجْمَعَ اللَّهُ بَیْنَهُمَا ” بالاترین وساطت ها و شفاعت ها این است که انسان در امر ازدواج بین دو نفر شفیع شود تا اینکه خداوند آنها را به همدیگر برساند.

در حدیث دیگری از وجود نازنین و مقدس ختم انبیاء محمد مصطفی(ص) درباره اهمیت و ثواب اشخاصی که در این خصوص به ازدواج جوانان کمک می کنند می فرماید: انسان هر گامی در این راه برمی دارد و هر کلمه ای بگوید ثواب یک سال عبادت در نامه عملش می نویسند، چقدر این مؤثر است.

این نکته مهم است اگر کسی فرزندش به سن ازدواج رسیده باشد و نیاز به همسر داشته باشد اگر آن شخص در این مسئله بی تفاوت باشد و اگر نسبت به این نیاز فرزندش احساس مسئولیت نکند در روایت آمده است بدون تردید شریک جرم گناه فرزندش می شود اگر در اثر این که این جوان به سن ازدواج رسیده و باید ازدواج کند ولی این پدر برای او اقدام نمی کند اگر مرتکب خلاف و گناهی شد، این پدر در آن گناه و خلاف او شریک است.

پیامبر(ص) در حدیث دیگری می فرمایند: ” مَن أدرکَ لَه وَلدٌ و عندهُ ما یُزَوِّجُهُ فَلم یُزَوِّجْهُ فَأحْدَثَ فَالاثمُ بینهما ” یعنی اگر کسی فرزندش به حد رشد و ازدواج رسید و امکانات ازدواج را داشته باشد و ازدواج نکند و اقدام نکند در نتیجه فرزندش مرتکب گناهی شود این گناه برای هر دو آنها پدر و پسر نوشته می شود.

اسلام و دستورات دینی تأکید فراوانی دارند روی آسان گیری در امر ازدواج. خوب دقت بفرمایید الان ما با فرهنگ دینی در امر ازدواج و سبک زندگی دینی در موضوع ازدواج خیلی با اسلام فاصله داریم. دستور دارد و تأکید می کند شریعت مقدس که تشریفات زائدی که مانع ازدواج می شود را کنار بگذارید.

پیامبر اکرم حضرت ختم انبیاء محمد مصطفی(ص) در یک حدیث کوتاهی می فرمایند: ” شُومُ المَرأةِ غلاءُ مَهرِها ” یعنی زن بدقدم و زنی که شگون ندارد زنی است که مهرش سنگین باشد. مهریه سنگین برای یک دختر و یک زن چیز خوبی نیست و اسلام آن را تأیید نکرده است.

مهریه سنگین داشتن باعث عزت و آبروی زن نمی شود، اگر اینجور بود حضرت بی بی دو عالم فاطمه زهرا(س) که سرور زنان عالم است مهریه اش بالا بود و خیلی هم بالا بود ولی می بینیم مَهر السُنّة، مَهر پایینی است، بعد در یک روایت دیگری دارد که از بد یُمنی یک زن این است که هزینه های آن زن و ازدواج با آن زن سنگین باشد.

ببینید روایات ما چه هستند و ما در جامعه چگونه عمل می کنیم. چقدر فاصله داریم. صراحتا در قرآن فرموده است فقر مانع ازدواج نیست.

آن خطبه که در هفته گذشته تمام شد یک برادری پیش من آمد و گفت من جوان دارم و حقوق من یک حقوق بازنشستگی و اینقدر است چطوری می توانم اینها را ازدواج کنم گفتم خدای متعال در ازدواج حکمتی قرار داده است، ما ازدواج ها را سخت کرده ایم، ما ازدواج ها را پرهزینه و سنگین کرده ایم و الا ازدواج هایی که اسلام دستور داده است، اینچنین نیست.

إِن یَکونوا فُقَراءَ یُغنِهِمُ اللَّهُ مِن فَضلِهِ وَاللَّهُ واسِعٌ عَلیمٌ ” اگر اینها فقیر بودند خداوند از خزانه غیب خود اینها را یاری می کند چقدر ازدواج هایی در قدیم بودند که با اقل امکانات یک زندگی را شروع کردند ولی چون این زندگی، زندگی اسلامی بوده است و در مسیر درست و صحیحی حرکت کردند و تلاش کردند الان الحمد لله خانه، زندگی، فرزند، عروس، نوه، داماد و چه زندگی های آبرومندی تشکیل دادند، ابتدای آن چه بوده است؟ ابتدای آن یک زندگی خیلی ساده ای بوده که آغاز شده است.

الان کسانی که در این نماز شرکت دارند و سنشان بالاست یادشان می آید که چگونه ازدواج کردند و خداوند یاریشان کرد و خداوند از خزانه خیرش کمکشان کرد و ما باید آنها را در عمل باور داشته باشیم.

امام صادق(ع) می فرمایند: ” الرِّزْقُ مَعَ النِّسَاءِ وَ الْعِیَالِ ” رزق و روزی همراه زن و فرزند است، آن که دندان دهد نان دهد.

الان متأسفانه بین جوانان و زوجین جوان ما مسئله فرزند آوری و تولید نسل که آن جلسه اشاره کردم که پیامبر(ص) مباهات می کند به زیاد بودن و کثرت امتش. الان متأسفانه یا اصلا فرزندی نمی خواهند و یا یکی بیشتر نمی خواهند و این خیلی بد است و این اسلامی نیست.

خدایا، پرودگارا قسمت می دهیم اسباب ازدواج جوانان ما را فراهم بگردان.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ    قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ،  اللَّهُ الصَّمَدُ،  لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ،  وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

خطبه دوم:

 

عِبادَ اللّه، بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی، همه شما و خودم را به رعایت تقوای الهی دعوت می نمایم.

از خدا بخواهید تقوی را مراعات نماییم، باید از خدا بخواهیم که گناه نکنیم، گناه را کنار بگذاریم، اگر ثواب کمتر کنیم عیبی ندارد فقط باید مواظب باشیم واجبات را انجام دهیم و اگر مستحبات را نتوانستیم انجام دهیم مشکلی نیست چون گناه عمل را خراب می کند و از بین می برد.

گناه مثل آتشی است که به حاصل اعمال انسان می افتد و همه را از بین می برد فلذا باید مراقب و مواظب باشیم که این آتش را به جان اعمال خودمان نیاندازیم و حبط عمل نشویم و عمل ما از بین نرود، ان شاء الله همه ما جزء متقین باشیم به فضل الهی.

کم کم در آستانه سالروز پیروزی انقلاب اسلامی قرار گرفته ایم و دهه فجر نزدیک می شود. جشن های بزرگداشت دهه فجر انقلاب اسلامی باید فرصتی باشد برای بازخوانی و بازشناسی اهداف و آرمان های انقلاب اسلامی همچنین باید فرصتی باشد برای آسیب شناسی و فاصله نگرفتن از اهداف و آرمان های انقلاب.

قبل از پیروزی انقلاب تلاش کرد که انقلاب به ثمر ننشیند و پیروز نشود و رژیم طاغوت بماند ولی دیدیم به خواست خدا و رهبری های پیامبر گونه امام راحل و حضور ملت شریف ایران در انقلاب اسلامی طومار ۲۵۰۰ ساله رژیم شاهنشاهی درهم پیچیده شد و انقلاب اسلامی توانست پیروز شود.

دشمن الان تلاش می کند که اگر چه نتوانست شعله های فروزان انقلاب اسلامی را خاموش کند ولی الان تلاش دشمن این است تا آنجایی که دستش می رسد در راه انقلاب مانع تراشی و سنگ اندازی کند و مسیر تکاملی انقلاب را که انقلاب به سوی اهداف بلندش در حال حرکت است آن را کُند کند و دشمن از این تلاش لحظه ای فروگذار نیست.

این ایام روزهایی است که اتفاقات بسیار مهم و تاریخی در بحبوحه پیروزی انقلاب بر سر کشور و ملت ما گذشت. در روز ۴ بهمن ماه وقتی که انقلاب به اوج خود رسیده بود فرودگاه مهرآباد به دستور شاپور بختیار نخست وزیر وقت برای جلوگیری از ورود حضرت امام(ره) اشغال نظامی شد و به اشغال نظامیان درآمد تا شاید بتوانند از ورود امام(ره) در سال ۵۷ به ایران و وطن عزیز ما جلوگیری کنند.

از آن طرف دو روز بعد یعنی ۶ بهمن در سال ۵۷ روحانیون متعهد و انقلابی در دانشگاه تهران برای مقابله با این تصمیم شاپور بختیار تحصن کردند و یک صحنه زیبایی از مبارزه انقلابی را به نمایش گذاشتند.

رژیم هر چه توانست مانع تراشی کرد ولی عزم و اراده ملت شریف ایران با توکل به خدای متعال همه نقشه ها و توطئه های دشمن را نقش برآب کرد و امام(ره) با آن عزت و اقتدار در ۱۲ بهمن ماه ظفرمندانه به وطن مراجعت کردند و یک روز بزرگ تاریخی را برای ملت ایران رقم زدند. کسانی که سنشان اقتضا می کند یادشان است که آن روز ورود امام(ره) به وطن عزیز ملت عزیز ایران چه هیجانی داشتند و چه شوری برقرار بود و چه استقبال عظیمی از امام(ره) از فرودگاه مهرآباد تا بهشت زهرا بوجود آمد.

آن اتومبیلی که امام راحل در آن سوار بود بدلیل ازدحام جمعیت که نمی توانست حرکت کند از حرکت بازایستاد و ناچار شدند امام(ره) را با هلی کوپتر به بهشت زهرا ببرند و در بهشت زهرا سخنرانی تاریخی امام(ره) را همه دیدیم و شنیدیم که برهه بسیار مهمی از تاریخ انقلاب اسلامی شد.

به هر حال این ایام نباید فراموش شود و اینها باید بازخوانی شود مخصوصا برای نسل سومی ما که بدانند این انقلاب اسلامی آسان و ارزان بدست نیامده است و خون ها داده شده است و خون دلها خورده شده است و مهمترین مسئله همین است که اگر ما توانستیم تاریخ را بدرستی برای نسل های بعدی تعریف و بیان کنیم یک ملت احساس می کند که این انقلاب، انقلاب خودش است و باید با جان و دل از آن محافظت کند و دشمن هیچ کاری نمی تواند کند و این نکته مهم و اساسی است.

مناسبت مهم دیگری که باید به آن اشاره شود در ۶ بهمن سال ۱۳۶۰ سالروز حماسه مردم غیور آمل که در روز ۶ بهمن ماه سال  ۶۰ منافقین کور دل با همکاری و مساعدت و یاری مارکسیست ها به شهر آمل حمله کردند و مراکز حساس شهر آمل را تصرف کردند مثل فرمانداری، سپاه پاسداران، ژاندارمری، کمیته انقلاب اسلامی، بنیاد شهید و مراکز حساس شهر را تصرف کردند و وقتی که مردم صبح از خواب بیدار شدند مردم آمل و روستاهای اطراف جانانه به مقابله با ضد انقلاب پرداختند و توانستند با دادن شهید و مجروح شهر را از دست ضد انقلاب و دشمنان انقلاب بگیرند و این یک حماسه بزرگی شد که به نام مردم دلیر و شجاع آمل رقم خورد، این را نیز باید یادآوری می کردیم که تذکر دادیم گرامی باد یاد و خاطره شهیدان مردم دلیر و غیور آمل.

در قضیه مسئله برجام که این روزها در واقع سالگرد برجام است نکاتی را بنده عرض می کنم. برجام اتفاقی بود که برای کشور افتاد و من نمی خواهم وارد جزئیات برجام شوم اما به هر حال نباید مسائل را به گونه ای تحلیل کرد که به زعم خودمان بخواهیم برای برجام دستآورد سازی کنیم و بعد بیاییم حداقل خدماتی که هر دولتی موظف است به کشور و مردمش ارائه دهد آنها را توأم با امتنان و منت گذاری کنیم.

این تحلیلات اینچنین درست نیست چرا بعضی از مشکلات اقتصادی مثل رکود، گرانی و بیکاری که مردم با آنها دست و پنجه نرم می کنند و مشکل مردم است واقعا و مردم تحت فشار هستند و من بارها عرض کردم واقعا وقتی مردم به دفتر ما در همین دزفول که گوشه ای از ایران است مراجعه می کنند و جوانهایشان بیکار هستند ما شرمنده می شویم و خیلی احساس شرمندگی می کنیم که جوانش به سن ازدواج رسیده و تحصیلات عالی دارد و جوان مستعد و توانمندی است ولی شغلی ندارد که بتواند به سرانجام برساند و برای او زن بگیرد و ازدواج کند، خیلی شرمنده می شویم چرا ما بخواهیم اینها را با آمارها توجیه کنیم؟

چرا نباید با مردم صادقانه مشکلات کشور را طرح کنیم؟ صادقانه طرح کنیم. بله خرید هواپیما خوب است در صنعت حمل و نقل نیز نقش اساسی را در اقتصاد هر کشور دارد ولی چرا از مفاد قراردادهای بسته و منعقد شده هواپیمایی خریداری شده شفاف سازی نمی شود؟ الان اطلاعاتی که از این قراردادها بدست آمده است از طرف مقابل است و آنها به کنگره و مجلس خودشان ارائه دادند و از آنجا به دست ما آمد. اگر در قراردادها مواردی وجود دارد که استقلال ما را خدشه دار می کند هواپیما مال ماست ولی اختیارش دست ما نیست که چه کسی را سوار کنیم و چه کسی را سوار نکنیم، آنها برای ما تعیین می کنند.

تعیین می کنند که این هواپیما حق پرواز خارجی ندارد مگر مال ما نیست اختیارش دست ما است تعبیری مانند “اجاره به شرط تملیک” مثلا بعد از سالیان سال ما مالکش نیستیم و بعدا اگر در این چند سال قرارداد را رعایت کرد و شرایط را مراعات کردیم مال ما می شود، این نشانه این است که ما برای استقلال این کشور که خون و جان دادیم که ما اجانب را از این کشور بیرون کردیم حالا به شکل دیگری بخواهند استقلال ما را زیر سؤال ببرند و به آن خدشه وارد کنند، من نمی دانم.

چرا پیشرفت علمی کشور که در این یکی دو دهه اخیر بسیار خوب بوده است و ما را در زمره چند کشور پیشرفته دنیا قرار داده و همه اش به خاطر رهنمودهای ارزنده مقام معظم رهبری بوده است که ایشان تأکیدش روی پیشرفت علمی و تولید علم بوده است و کشور را به این مرتبه علمی رسانده است چرا الان دو سه سال است چرا کند و متوقف شده است؟

و بعضا شنیده می شود که بعضی از مغزهای متفکر ما را دارند مهاجرت می کنند و کشورهای دیگر آنها را جذب می کنند، این خسارت بزرگی برای کشور است. چرا در موضع گیری مقابل آمریکا قاطعانه بر خصومت و دشمنی شیطان بزرگ تصریح نمی شود تعابیری مثل بدقلقی و امثال آن نسبت به دولتی که بدنبال خشکاندن ریشه ملت ایران است شایسته عزت و اقتدار این ملت نیست، دشمن نباید از طرف ما احساس ضعف کند.

حضرت آقا فرمودند تا وقتی از دشمن التماس می کنید تهدید کرده و با مشت گره کرده جلوتر می آید. یک گام عقب کشی در مقابل دشمن او ده گام جلو می آید. باید با دشمن مستکبر و کینه توز با ادبیات خودش سخن گفت و آن سخن گفتن چیزی نیست جز مرگ بر آمریکا. (مرگ بر آمریکای نمازگزاران)

در بحرین ما شاهد بودیم که ۳ جوان عزیز بحرینی را بدون ارائه هیچ گونه اسناد و مدارک معتبر به اعدام محکوم کردند. قضیه این بوده است که سال گذشته انفجاری بمب گذاری بوده است و در آن بمب گذاری چند پلیس بحرینی و تعدادی از نیروهای پشتیبانی کشور امارات که دو افسر اماراتی کشته شدند و بعد اماراتی ها فشار می آوردند که باید عاملان این جنایت را مجازات کنیم. اینها نیز این ۳ جوان را پیدا کردند به اتهام اینکه در این قضیه دست داشتند بدون اینکه هیچ مدرک و سند معتبری داشته باشند اینها را اعدام کردند و باعث خشم مردم انقلابی بحرین و تمام آزادی خواهان جهان شدند، این نکته ای است که الان دنیا با آن مواجه است.

اتهام ثابت نشده این جوانان و شهدای عزیز بحرینی این بود که به آنها اتهام زده بودند که شما در این بمب گذاری دست داشتید. رژیم آل خلیفه پایگاه مردمی خود را به طور کامل از دست داده است و تکیه اش به مرتجعین منطقه است سعودی ها، اماراتی ها و هم پالکیان آنها است. حکام مرتجعی که به خاطر تاج و تخت و مقامشان حاضر هستند دست به هر جنایتی نسبت به مردم خودشان بزنند و خود فروخته اند نسبت به مستکبرین و استکبار جهانی.

این را عرض کنم که با این شهادت ها انقلاب بحرین وارد مرحله جدید و تازه ای شد چون مردم بحرین تظاهرات مسالمت آمیز داشتند و متقاضی حقوق اولیه شهروندی بودند.

خداوند ان شاء الله نصرت خود را شامل حال مردم انقلابی بحرین کند و ان شاء الله ریشه آل خلیفه و آل سعود را از روی زمین برکند.

۲۲ ماه است که رژیم آل سعود خبیث با انواع تسلیحات مدرن آمریکایی و انگلیسی به کشور و مردم مظلوم یمن حمله نظامی کرده است و هزارها زن و کودک و اشخاص بی گناه را به خاک و خون کشیده است و تمام زیر ساخت های کشور را از بین برده است ولی همچنان مجامع بین المللی در مقابل این جنایات مهر سکوت بر لب زدند و هیچی نمی گویند و حتی سازمان ملل پس از اینکه عربستان تهدید کرد که من کمک هایی که به سازمان ملل می کنم را قطع می کنم اینها به خاطر این تهدید، اسم عربستان را از لیست ناقض حقوق کودکان پاک کردند و کنار گذاشتند، این اوف به شما به اصطلاح سازمان های بین الملل که اینچنین حقوق بشر را با پول معامله می کنید آنوقت اسم خودتان را گذاشتید شورای امنیت ملی یا عناوین دیگر حقوق بشر و امثال ذالک، این نکته ای است که باید به آن توجه شود.

در قضیه سوریه نیز غربی ها بخوبی بعد از پیروزی حلب دریافتند که حرف اول را مقاومت می زند و اینها دنبال تجزیه سوریه و جنگ داخلی در سوریه بودند و دنبال این بودند که یک دولتی در سوریه و عراق تشکیل دهند همه نقشه هایشان نقشه برآب شده است الان نیز پس از این پیروزی که ثبات و امنیت را دارد برای سوریه به ارمغان می آورد و مسئله آب شرب سوریه را که داعشی های بی دین و بی انصاف، مردم دمشق را از آب آشامیدنی محروم کرده بودند و اینها مثل همان کسانی که از آنها خط می گیرند مثل یزید و یزیدیان اینچنین مردم را از آب محروم کردند و بحمدلله آن هم با یک تدبیری حل شد و آن منطقه ای که سرچشمه آب دمشق بود و آب دمشق از آنجا تأمین می شد از دست تروریست ها باز پس گرفته شد.

الان نیز در بحث جلسه ای که برای مذاکرات صلح در قزاقستان پیش بینی شده است یک مذاکرات سوری سوری است و دیگران حق دخالت ندارند و باید هوشیار باشند.

الان دولت و مردم سوریه و نیروهای مقاومت در موضع اقتدار هستند ولی باید مراقب بود در این مذاکراتی که در آستانه قزاقستان در چند روز آینده برگزار خواهد شد برای بحران سوریه، باید مواظب بود دشمنانی که در میدان های کارزار و نبرد از نیروهای مقاومت شکست های سختی خوردند بدنبال این نباشند که در مذاکرات سیاسی آن شکست ها را جبران کنند.ان شاء الله خداوند در این عرصه نیز خط مقاومت و مسلمانان و مردم سوریه را یاری کند، ان شاء الله.

حادثه تلخ آتش سوزی و فروریختن ساختمان پلاسکو در تهران را به رهبر عزیز و مردم ایران اسلامی و خانواده های این عزیزان بخصوص آتش نشانان فداکار و شجاع بنده تسلیت عرض می کنم و از خداوند متعال برای توفیق امدادگرانی که مجاهدانه الان دارند تلاش می کنند که احیانا محبوس شدگان زیر آوار را نجات دهند، توفیق الهی را خواستار هستم.

به هر حال این حادثه غم انگیز مایه حزن و اندوه ملت ما و رهبر عزیز ما شد. خداوند به نحو شایسته ای این ضایعه را جبران بفرماید، ان شاء الله.

مسئله دیجیتال را که هفته گذشته تذکر دادم که بلافاصله بعد از نماز عده ای از مؤمنین و خیرین آمدند و اعلام امادگی کردند و من از آن برادران تشکر می کنم و ما قصد داشتیم که این هفته یک شماره حسابی معرفی کنیم که ان شاء الله کمک ها به آن شماره حساب ریخته شود و به اندازه ای برسد که ان شاء الله مسئله این دستگاه دیجیتال تهیه شود و این مشکل حل شود.

سه شنبه گذشته مراسمی در دفتر امام جمعه داشتیم تجلیل از خادمین اربعین حسینی بود که مدیر کل محترم صدا و سیما در این جلسه دعوت شده بود و ایشان رسما اعلام کردند که تجهیزات، دکل و آن امکاناتی فراهم شده است و ما تا قبل از ۲۲ بهمن ان شاء الله سعی می کنیم این را راه اندازی کنیم و مردم عزیز شهرستان دزفول که حق زیادی به گردن ما دارند از موهبت دیجیتال بخوبی استفاده کنند.

بنده همین جا لازم می دانم از طرف مسئولین محلی که وعده دادند و من نمی خواهم ذکر نمی کنم چه کسانی، وعده دادند و به وعده شان عمل نکردند از شما مردم عزیز عذر خواهی می کنم، ان شاء الله این درسی شود و جبران کنند. خدمت برای مردمتان بهترین فرصت است که خداوند برای شما فراهم کرده است.

در پایان خطبه تذکری دهم که قبلا داده بودم. مشاهده می شود در این چند ماهه اخیر بعضی از دستگاه ها، نهادها و انجمن ها روز جمعه به هنگام برگزاری نماز جمعه مراسم می گذارند که در واقع این نوعی دهن کجی است.

قرآن می فرماید ” یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِذَا نُودِیَ لِلصَّلَاةِ مِنْ یَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا إِلَى ذِکْرِ اللَّهِ  ” ای کسانی که ایمان آورده اید وقتی برای نماز جمعه ندا داده می شود به سوی ذکر خدا بشتابید، این دستور صریح قرآن است و این نیز خطاب به مؤمنین است. نباید برنامه ای گذاشت که خدای ناکرده احساس شود نسبت به این دستور الهی دارد بی اعتنایی می شود، این تذکر من است.

من از همه مؤمنین، بسیجیان عزیز، حزب اللهی ها و متدینین خواهش می کنم نسبت به این مسئله حساسیت داشته باشند اگر هر دستگاهی برنامه ای می گذارد که با وقت نماز جمعه تلاقی دارد تذکر دهند و خودشان شرکت نکنند، وقتی برنامه رسمی اعلام شود این نوعی دهن کجی است.

خدایا، پروردگارا به مقربان درگاهت قسمت می دهیم اسلام و مسلمانان نصرت کرامت بفرما…

دشمنان اسلام و مکتب اهل بیت(ع) خوار، ذلیل، نیست و نابود بگردان…

توطئه ها، مکر و کید آنان را به خودشان برگردان…

شهدای ما و امام شهیدان با سید الشهداء(ع) محشور بگردان…

رهبر عظیم الشأن و علما و مراجع تقلید در پناه امام زمان(عج) حفظ بفرما…

در فرج مولایمان امام زمان(ع) تعجیل بفرما…

پروردگارا لباس عافیت و تندرستی بر تن بیماران و منظورین مد نظر بپوشان…

خدایا، پرودگارا همچنان باران رحمتت، باران رحمت نافعت را بر ما نازل بگردان.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم   إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ،  فَصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ،  إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الأبْتَرُ.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

namaz95.11.100002namaz95.11.100001namaz95.11.100003