۶م، شهریور ۱۳۹۵
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com
زمان انتشار: ۶م, شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۴:۵۵ ب.ظ | کد خبر: 58826

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” حجةالاسلام والمسلمین سید محمدعلی قاضی دزفولی روزشنبه در هشتادوهشتمین نشست شورای فرهنگ عمومی دزفول با اشاره به سخنان اخیر مقام معظم رهبری در خصوص مسائل فرهنگی و در دیدار با هیئت دولت  گفت: سخنان معظم له وظایف ما را در تحقق منویات ایشان خطیر می سازد و همه متولیان فرهنگی با ارائه و اجرای راهکارهای مهم باید درتحقق مسائل فرهنگی اهتمام بیشتری ورزند.

امام جمعه دزفول در ادامه با اشاره به واقعه مهم غدیر و ضرورت بزرگداشت آن به عنوان هویت و شناسنامه جامعه اسلامی گفت: با تشکیل ستاد غدیر به ریاست فرماندار دزفول و با حضور دیگر اعضا، ویژه برنامه های متنوعی با رویکرد مردمی در مصلای امام علی(ع)، مساجد، اماکن زیارتی و سایر مناطق شهرستان دزفول برگزار می شود.

رئیس شورای فرهنگ عمومی دزفول همچنین  حجة الاسلام سید اسماعیل علوی را بعنوان دبیر جدید ستادغدیر شهرستان دزفول معرفی و ازخدمات حجة الاسلام ترایی دبیر سابق ستاد غدیر تجلیل کرد.

امام جمعه دزفول درآستانه هفته دفاع مقدس گفت: با وجود حملات هوایی، موشکی و توپخانه ای دشمن به دزفول، این شهر به عنوان پایتخت مقاومت ایران اسلامی دارای آثار ارزشمندی از دوران دفاع مقدس است که باید جمع آوری و مستند سازی شوند.

امام جمعه دزفول همچنین بر دقت در جمع آوری اسناد دوران دفاع مقدس از منابع موثق تأکید کرد و گفت: زمینه جمع آوری آثار و مدارک مربوط به دوران دفاع مقدس در دزفول مهیاست و باید با فراخوان نسبت به جمع آوری این آثار ماندگار اقدام کرد.

رئیس شورای فرهنگ عمومی دزفول، هشت سال دفاع مقدس را دورانی ارزشمند و سرمایه ای معنوی و فرهنگی برای نظام دانست و گفت: بسیاری از ارزش های جامعه به حماسه های دوران دفاع مقدس باز می گردد.

امام جمعه دزفول بزرگرداشت هفته دفاع مقدس را حرکتی ارزشمند در راستای نشر ارزش های آن دوران در جامعه برشمرد و افزود: باید تلاش کرد تا در این هفته ارزش های دوران دفاع مقدس برای نسل هایی که آن دوران را درک نکرده اند تبیین شود.

امام جمعه دزفول با اشاره به نقش آیت الله قاضی (ره) در دوران دفاع مقدس و نیز برپایی نماز جمعه درآن دوران سخت گفت: روز شمار خطبه های نماز جمعه دزفول در هشت سال جنگ از سوی آقای محمد حسین درچین در دست گرد آوری است.

رئیس شورای فرهنگ عمومی دزفول همچنین در این نشست به برخی مشکلات مساجد این شهرستان اشاره کرد و از اداره اوقاف دزفول خواست برای حل مشکلات مساجد وارد عمل شود.

امام جمعه دزفول  با تأکید بر پیگیری مصوبات شورای فرهنگ عمومی اظهار کرد: رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان دبیر شورای فرهنگ عمومی دزفول باید مصوبات این شورا را پیگیری کند.

امام جمعه دزفول در ادامه در خصوص تشکیل ستاد بزرگداشت اربعین و برپایی موکب در مرز چذابه برای خدمات رسانی به زائران امام حسین (ع)  با بسیج تمام دستگاه های اجرایی این شهرستان گفت: مکان یابی برای برپایی موکب دزفول در مرز چذابه در حال انجام است.

حجة الاسلام والمسلمین قاضی در خاتمه از تلاش نیروی انتظامی، بسیج و شهرداری دزفول به خاطر ساماندهی ساحل دز و قایق ها در رودخانه دز قدردانی کرد و گفت: طبق بررسی به عمل آمده این اقدام رضایت شهروندان و گردشگران را به دنبال داشته است.

در ادامه این جلسه حجة الاسلام علوی، غدیر را یکی از موضوعات مهم نظام جمهوری اسلامی دانست و از همه مسئولین، متولیان فرهنگی و آحاد مردم ولایت مدار دزفول خواست با بر نامه های مختلف فرهنگی در برپایی دهه ولایت و عید غدیر خم تلاش بیشتری داشته باشند.

مدیر مرکز فرهنگی دفاع مقدس در این جلسه ضمن ارائه گزارشی از کارهای انجام شده و با طرح ۴ موضوع فرهنگی در شهرستان دزفول اظهار کرد: با تدوین عملکرد مقاومت ادارات دزفول در دوران مقدس باید نشان دهیم که در دوران دفاع مقدس تجارب ذی قیمتی بدست آورده و تا کنون ذخیره ای بالاتر از آن نداشته ایم.

بهزاد جولایی با اشاره به اینکه باید عملکرد اداراتی که در دفاع مقدس سهیم بوده اند تبیین و مکتوب شوند افزود: بر اساس مصوبه معاون اول ریاست جمهوری به وزارت کشور اسناد، آثار و مدارک اداراتی که جزء اثرگذارترین ادارات بوده و نقش کلیدی داشته اند جمع آوری و در قالب کتاب، فیلم و … در اختیار مردم قرار گیرند.

وی ادامه داد: نقش آیت الله قاضی در این زمینه و در مقاومت مردم در دوران ۸ سال دفاع مقدس بسیار مهم است که نباید به فراموشی سپرده شود و یکی از منابعی که می تواند این آثار را انتشار دهد نهاد امامت جمعه دزفول است.

مدیر مرکز فرهنگی دفاع مقدس دزفول در خصوص یادمانهای شهدای گمنام شهرستان دزفول اظهار کرد: ۴ یادمان رسمی در این شهرستان وجود دارد که دارای هیأت امنا می باشند و باید به مکانی برای نشر فضای دفاع مقدس برای کاروانهای نور تبدیل شوند.

جولایی با تأکید بر اینکه باید فرهنگ و روح ارزشی مزار شهدا بدون تغییر باقی بماند خاطرنشان کرد: موضوع ساماندهی و همسطح سازی مزار شهدا در شهرستان دزفول با حفظ آثار و فرهنگ ناشی از دوران دفاع مقدس باید با برنامه ریزی پیگیری شود.

 مدیر مرکز فرهنگی دفاع مقدس دزفول با طرح موضوع ۴ خرداد یادآور شد: این ستاد باید در تمام طول سال فعال بوده و نیازمندیها و اعتبارات مورد نیاز این برنامه در برنامه های فرهنگی شهرستان واستان گنجانده شود تا دچار کمبود اعتبار نشود.

وی در این خصوص تأکید کرد: برنامه ۴ خرداد باید در شهرستان به انسجام رسیده و بدور از هرگونه اقدام سلیقه ای و جزیره ای، این کار فرهنگی را به انجام رساند.

جولایی، هفته دفاع مقدس را بعنوان چهارمین موضوع مطرح نمود و گفت: هفته دفاع مقدس نمایانگر فرهنگ واژگان ایثار و شهادت و نقش کلیدی ولایت است که باید با برگزاری برنامه های شایسته این روز، معناهای ارزشی آن را بازخوانی نمود.

امیر عیسی زاده معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری دزفول نیز در این نشست گفت: دزفول دارای ظرفیت های بسیاری است که از این ظرفیت باید در راستای بزرگداشت حماسه غدیر و هفته دفاع مقدس استفاده کرد.

محمدرضا کرمی نژاد شهردار دزفول نیز گفت: این شهرداری با هماهنگی شورای اسلامی شهر آماده است تا برنامه های فرهنگی متنوعی را به مناسبت عید سعیدغدیر خم با هماهنگی ستاد بزرگداشت غدیر برگزار کند.

درپایان این جلسه  امام جمعه دزفول ازطرف خانواده شهیدان سعد تندیس خانواده نخبه شهیدان سعد را به مرکزفرهنگی دفاع مقدس اهدا کرد.

shorayefarhang00001 shorayefarhang00002 shorayefarhang00003shorayefarhang00005