۴م، خرداد ۱۳۹۵
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

زمان انتشار: ۴م, خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۰۰ ق.ظ | کد خبر: 56744

دزفول شهر موشک‌ها؛ ۴ خرداد روز مقاومت و پایداری مردم دزفول

بیش از ۱۵۰ موشک به دزفول اصابت کرد و پس از این تاریخ به دلیل اصابت موشک‌ های فراوان، دزفول به «بلد الصواریخ»  شهر موشک‌ها معروف شد.

بچه‌ های جبهه، دزفول را با نام شهر بی در و پیکر می‌ شناختند که این کنایه بود از موشک باران مکرر آن توسط دشمن بعثی؛ خصوصاً در اوایل جنگ که هیچ حساب و کتاب خاصی نداشت و همه شهر را می ‌زدند. ابتدا و انتها نداشت؛ همه شهر مثل هم آسیب دیده بود.

«شهر موشک‌ ها»، « شهر پاتک ‌ها» و « شهر مقاومت» اسامی دیگری بود که رزمندگان روی این شهر گذاشته بودند. شهری که تا آن زمان زخم ۲۰۰ موشک و بیست هزار گلوله توپ دشمن را به جان خریده بود و همچنان بر پا و استوار بود.

در سال های دفاع مقدس، نماز جمعه باشکوه دزفول با حضور رزمندگان اسلام و پذیرایی مردم مقاوم آن دیار بعد از نماز جمعه در ایستگاه‌ های صلواتی، فراموش‌ نشدنی است که به عنوان شهر «نمونه ‌مقاومت» شناخته شده است.

شهر استقامت

دزفول از شهرهای استان خوزستان در جنوب غربی ایران است که بر روی رودخانه دز واقع شده است. نام دزفول برگرفته از پل دژ مانند آن است و از شهرهایی است که نقش وسیعی در پیروزی انقلاب اسلامی ایران دارد.

همچنین دزفول در زمان جنگ تحمیلی عراق بر علیه ایران بارها مورد اصابت موشک‌ های دشمن قرار گرفت و همچنین رشادت‌ ها و از خودگذشتگی‌ های این ملت غیور و همچنین اهداء شهدای فراوان این شهر موجب شد تا امام خمینی(ره) در مورد این شهر فرمودند: «دزفول دین خود را به اسلام ادا کرد.»

ویرانی ‌های ناشی از جنگ تحمیلی اکثراً در سال‌ های بعد، ترمیم شده است ولی هنوز آثاری از آن دوره برجای مانده است. مقاومت ‌های ملت غیور این مرز و بوم موجب شد تا دزفول در این دوره به «شهر استقامت» معروف شود.

هم اکنون وقتی دزفول را می ‌بینی شهری که امروز این قدر آرام و سرشار از زندگی است باور نمی‌ کنی روزی بر اثر بمباران و موشک باران بعثی‌ ها در حال نابودی بوده است.

ارتش بعث عراق به سرکردگی صدام خون آشام در طول هشت سال دفاع مقدس، ۱۷۶ موشک غول پیکر «فراگ ۷» و اسکاد به شهر دزفول شلیک کرد. هواپیماهای دشمن ۴۸۹ بمب و راکت بر سر مردم بی دفاع شهر فرو ریختند. آتشبارهای عراق با شلیک ۵۸۲۱ گلوله توپ نقاط مختلف شهر را ویران ساخت.

در این شهرستان حدود ۱۹ هزار و پانصد واحد مسکونی، تجاری، آموزشی و مذهبی بین ۱۰۰-۲۰ درصد ویران و به تلی از خاک مبدل شد. اما با این همه جنایت و خوی وحشیگری، مردم مؤمن و مقاوم دزفول با تقدیم ۲۶۰۰ شهید، ۴۰۰۰ جانباز، ۴۵۲ آزاده سرافراز و ۱۴۷ مفقود و جاویدالاثر حماسه مقاومت و پایداری را در تاریخ درخشان انقلاب اسلامی ایران جاودان ساخت.

مردم دزفول صدام را جلوه گر سیمای شیطان می ‌دانند و لعنت خدا را همیشه نصیب این موجود می‌ کنند و به راستی خداوند خواست تا پایان صدام درس عبرتی باشد برای دیگر ظالمان و مرهمی باشد بر دل ستمدیدگان و چه ذلتی از این بالاتر بود که یک دیکتاتور در کشور خودش و به دست مردم خودش به دار آویخته شود.

گر چه امروز بیش از بیست سال از پایان جنگ گذشته است ولی هنوز هم می ‌بینیم در این شهر جانبازانی را که در اثر وخیم ‌تر شدن اوضاعشان به شهادت می ‌رسند و موج گرفتگان ناشی از موشک باران های دزفول را که هر روز وضعیت آن‌ها بدتر می‌ شود و هیچ نهادی از آن‌ها حمایت نمی‌ کند.

شهر هزار موشک

دزفول کلمه ‌ای است مرکب از «دز و پل» این پل را پل روناش و دز را قصر روناش هم می ‌گفتند در سمت غربی رودخانه دز شهری به نام روناش بوده که اکنون اثری از آن نیست.

عده‌ای دیگر معتقدند که کلمه دزفول از دژ پل گرفته شده که در اصطلاح محلی «دزفیل» گفته می ‌شود این کلمه به مناسبت قلعه‌ ای است که برای حفظ پل تاریخی دزفول در زمان شاپور دوم ساسانی در ابتدای شهر ساخته شده است.

در یکی از نسخه‌ های چاپی و خطی در حدود ۱۰۰ سال قبل نوشته‌ شده است که دزفول از بناهای اردشیر بابکان است و در مجاورت شهر جندی ‌شاپور شهری که بسیار آباد است، قرارگرفته و ما دزفول را شهر علم وعرفان می‌ شناسیم و علما و فقهای بزرگی در شهر دزفول از قدیم ایام زندگی می‌ کردند.

پس از برخورد اولین موشک به دزفول نگهبانی در محله‌ ها و خیابان‌ ها شروع شد. مردم به روشنایی در شب حساس شده و برق شهر از غروب قطع می ‌شد. از آن به بعد بارها دزفول از طریق موشک یا گلوله‌ های توپ مورد اصابت قرار گرفت این قدر که این شهر به شهر «هزار موشک» مشهور شد.

حضرت امام خمینی «ره» ۵ اردیبهشت ماه سال ۶۲ طی پیامی به مردم دزفول فرمودند: «ملت ایران و دزفول عزیز و مقاوم در برابر آنها ایستاده است و امروز هم که مصیبت را وارد کرده‌ اند باز فریاد جنگ، جنگ تا پیروزی از جوانان دزفولی بلند است.»

دزفول در زمان جنگ به عنوان شهر نمونه جمهوری اسلامی ایران انتخاب شد. شهری که سمبل استقامت ایرانیان است. دزفول از هشت سال دفاع مقدس سربلند بیرون آمد. مردم مؤمن و مهمان نواز دزفول در سال‌ های نبرد یار و یاور انقلاب و رزمندگان بودند پس بی دلیل نیست که دزفول سمبل استقامت ما ایرانیان است؛ همین طور که خرمشهر سمبل مقاومت ماست.

چهارم خرداد سالروز مقاومت جانانه مردم قهرمان دزفول در برابر موشک ‌باران عراق در جنگ تحمیلی، موجب شد این تاریخ به نام روز ملی مقاومت و پایداری در تقویم رسمی کشور ثبت و این شهر به‌عنوان پایتخت مقاومت ایران نامگذاری شود.
مردم شهید پرور دزفول در مدت هشت سال دفاع مقدس با وجود اصابت موشک‌ های بی ‌شمار بر پیکره شهر، همزمان بخش های تخریب‌ شده را بازسازی می‌ کردند و اراده رژیم بعثی در خالی کردن شهر و درهم کوبیدن آن را به یکی از آرزوهای دست‌ نیافتنی متجاوزان مبدل کردند.
در این مدت علیرغم موج تبلیغی و تهدیدات گسترده رژیم بعث عراق و بلندگوهای شبانه‌ روزی حامیان آنان، اهالی دزفول هرگز تسلیم نشدند و هر هفته همراه رزمندگان به امامت آیت‌ الله قاضی(ره)، نماز جمعه را در این شهر اقامه می ‌کردند.

منبع:سایت تبیان