۳م، اردیبهشت ۱۳۹۵
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

امام جمعه دزفول:تذکر لسانی و امر به معروف و نهی از منکر وظیفه ای همگانی است + متن کامل خطبه ها

طبق قانون، هنجارشکنی و ابتذال اخلاقی، جرم است و نیروی انتظامی باید با برهم زنندگان امنیت اخلاقی جامعه برخورد کند.

زمان انتشار: ۳م, اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۴:۴۹ ب.ظ | کد خبر: 56296

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ” مجد دز”آئین با شکوه نماز جمعه با حضور اقشار مردم متدین  و ولایت مدار دزفول و به امامت حجت الاسلام والمسلمین “سید محمد علی قاضی دزفولی “در مصلای امام علی (ع) این شهرستان برگزار شد.

دعوت به تقوای الهی وآئین اعتکاف بعنوان سرمایه بزرگ معنوی

خطیب نماز جمعه دزفول در خطبه های نمازضمن دعوت مردم به رعایت تقوای الهی ، با اشاره به برگزاری آیین اعتکاف گفت:اعتکاف یک مانور اخلاقی و معنوی است که بعنوان سرمایه بزرگ معنوی منشا خیر و برکت است.

انتقاد ازعملکرد مدیران سد دز ستاد مدیریت بحران استان و وزارت نیرو وسکوت محیط زیست

امام جمعه دزفول با انتقاد از عملکرد مدیران سددز، ستاد مدیریت بحران استان و وزارت نیرو، در خصوص عملکرد نامناسب مدیریت سیلاب اخیر گفت: مسئولان ادعا می کنند که ۴۰۰ میلیون متر مکعب آب در این سیلاب وارد مخزن سد شده و این مقدار تنها یک هفتم گنجایش مخزن سه میلیارد مترمکعبی این سد است و باید به طور شفاف اعلام شود، چه مقدار آب درون مخزن سد بوده که گنجایش چنین مقدار آبی را نداشته است.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی  با انتقاد از سکوت سازمان محیط زیست و جهادکشاورزی، در خصوص اعلام صریح خسارات سیلاب به محیط زیست و مزارع کشاورزی، اعلام کرد: باید تعارف را کنار گذاشت و صریح صحبت کرد، متاسفانه برخی از مسئولان بنده را از مصاحبه کردن نسبت به عمق فاجعه منع می کنند.

امام جمعه دزفول، خطاب به وزیر نیرو، با بیان اینکه نمی شد لایروبی سد دز به زمان دیگری موکول می شد تا این همه خسارت به محیط زیست وارد نمی شد تاکید کرد: متاسفانه وزارت نیرو در حادثه سیلاب تنها به وظایف خود توجه کرد و خسارت سیلاب به دستگاه های دیگر را به حساب نیارود.

متاسفانه مسئولان مدیریت بحران کشور در دزفول حاضر نشدند

امام جمعه دزفول افزود: کانون بحران سیلاب در شهرستان دزفول است ولی متاسفانه مسئولان مدیریت بحران کشور در دزفول حاضر نشدند و نسبت به رفع ضعف مدیریت سیلاب و ناهماهنگی دستگاه ها اقدام نمی کنند.

خطیب جمعه دزفول، ادامه داد: بارش های سیل آسا در روز دوشنبه و سه شنبه در بالادست سد دز به وقوع پیوست و روز سه شنبه در استان، ستاد بحران تشکیل شد ولی تا روز پنجشنبه که می توانستند با کاهش حجم آب درون مخزن و رها سازی بخشی از آن جلوی این همه خسارت را بگیرند، به جای افزایش دبی آب در روزهای قبل از سیلاب، دبی آب نصف حد معمول بود.

امام جمعه دزفول، با انتقاد شدید نسبت به نحوه مدیریت سیلاب روزهای گذشته در شمال خوزستان، با بیان اینکه مسئولان اگر معتقدند که درست عمل کرده اند، چرا اجازه نقد و بررسی مدیریت سیلاب را نمی دهند تاکید کرد که مسئولان باید به طور شفاف پاسخگوی انتقادات جدی مردم به عملکرد آنها نسبت به مدیریت سیل باشند

تقدیر از نقش و حضور فعال ارتش، سپاه، بسیج  و…در سیلاب

حجت الاسلام والمسلمین قاضی با تقدیر از نقش و حضور فعال ارتش، سپاه، بسیج، هلال احمر و همه دستگاه های خدماتی و امدادی در سیلاب گفت: این سیلاب با اقدامات خوب صورت گرفته توسط تمام نهادها و دستگاه ها، تلفات جانی نداشت ولی خسارات مالی فراوانی بر جای گذاشت.

امام جمعه دزفول ادامه داد: اولویت اول کمک رسانی به سیل زدگان و کسانی است که تمام زندگی خود را از دست دادند و باید همه مردم نوع دوست کمک کنند تا بخشی از آلام آنها التیام یابد.

تحلیل اوضاع سیاسی کشور ودر خواست از وزارت امورخارجه 

خطیب نماز جمعه دزفول  در بخش دیگری از خطبه های نماز به تحلیل اوضاع سیاسی، کشور پرداخت و گفت: متاسفانه بخشی از مسئولان با سلام و صلوات از رهبری یاد می کنند و با شور و هیجان از اقتصاد مقاومتی صحبت می کنند ولی در عمل کار خود را می کنند که این پسندیده نیست.

امام جمعه دزفول، خطاب به دستگاه دیپلماسی کشور اظهار کرد: درخواست ما این است که مسئولان وزارت خارجه از موضع تمنا با آمریکایی ها مذاکره نکنند چرا که این موضع با جایگاه رفیع ملت ایران در تضاد است.

بدعهدی های آمریکا

حجت الاسلام  والمسلمین قاضی، با اشاره به بدعهدی های آمریکا گفت: توافقات کاغذی به درد نمی خورد و باید این توافقات به عمل تبدیل شود.

خطیب نماز جمعه دزفول  سخنان رئیس کل بانک مرکزی کشورمان در خصوص اجرا نکردن آمریکا به هیچ یک از تعهداتش در خصوص برجام، هجمه برخی افراد داخلی به رئیس کل بانک مرکزی را مورد انتقاد قرارداد و ادامه داد: عده ای در داخل از منافع آمریکا در کشور دفاع می کنند و  مانند وکیل مدافع آمریکا عمل می کنند.

امام جمعه دزفول خاطر نشان کرد: دشمن هیچ وقت به دنبال حل مشکلات کشور ما نبوده است بلکه هدف غیرقابل تغییر آنها هجمه به اصول انقلاب اسلامی بوده است تا انگیزه جوانان کشور را تضعیف و نسبت به دشمن خوش بین شوند که باید همواره مراقب دشمنی دشمنان بود.

نیروی انتظامی باید با برهم زنندگان امنیت اخلاقی جامعه برخورد کند

امام جمعه دزفول  همچنین با اشاره به برخی ناهنجاری ها در جامعه، تذکر لسانی و امر به معروف و نهی از منکر را وظیفه همه دانست و گفت: طبق قانون، هنجارشکنی و ابتذال اخلاقی، جرم است و باید نیروی انتظامی با برهم زنندگان امنیت اخلاقی جامعه برخورد کند.

مناسبت های هفته

خطیب نماز جمعه دزفول در فرازی دیگری از خطبه ها به سالروز شکست خفت بار آمریکا در طبس  اشاره  کرد و گفت: اگر امروز هم دشمنان ایران خیال تجاوز به ایران اسلامی را داشته باشند، بار دیگر دست معجزه گر خداوند از آستین سپاه بیرون خواهد آمد و غرش موشکهای سپاه، درس فراموش ناشدنی به آنها خواهد داد.

امام جمعه دزفول ضمن گرامیداشت هفته سلامت و توجه به بهداشت گفت:بهداشت مسئله مهمی است که می تواند موجب رشد و تعالی جامعه شود لذا مسوولان باید با عمل به وظایف خود شاخص های بهداشتی و سلامت را در جامعه ارتقا دهند.

امام جمعه دزفول، همچنین با تبریک جشن میلاد امام علی (ع) در ۱۳ رجب، وفات حضرت زینب کبری(س) در ۱۵ رجب را تسلیت گفت.

تبریک به مناسبت راهیابی تیم بسکتبال شهرداری  دزفول به لیگ برتر

حجت الاسلام والمسلمین قاضی همچنین راهیابی تیم بسکتبال شهرداری دزفول به لیگ برتر، را تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد این تیم در ادامه راه خود، موفقیت های بیشتری را کسب کند.

متن کامل خطبه ها:

خطبه اول:

عِبادَ الله، بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی، نمازگزاران عزیز همه شما و خودم را به رعایت تقوای الهی دعوت می نمایم.

تقوا یعنی اینکه انسان مراقب خود باشد. بزرگترین درسی که می توان از علی(ع) گرفت تقوای الهی و مراعات پرهیزگاری در زندگی است چون هیچ واژه ای در نهج البلاغه به اندازه تقوا تکرار نشده است. امیدواریم خدای متعال به همه ما توفیق مراعات پرهیزگاری و تقوای الهی کرامت بفرماید.

موضوع بحث خطبه را تحت عنوان سبک زندگی اسلامی و قرآنی بر اساس سیره علوی مورد بحث و بررسی قرار می دهیم.

یکی از شاگردان امام صادق(ع) می گوید به حضرت(ع) عرض کردم عبد الله بن یعقوب بر شما درود فرستاد، حضرت(ع) فرمود وقتی پیش او رفتی سلام مرا به او برسان و بگو جعفر بن محمد(ع) گفت نیک بنگر هر آن ویژگی که باعث شد تا علی(ع) به آن مقام و مرتبت بالا نزد پیامبر(ص) برسد و خود را ملازم آن خصلت قرار بده و یقین بدان هر مقامی که علی(ع) نزد پیامبر(ص) یافت تنها و تنها به خاطر راست گویی و امانت داری بود. این حدیث در جلد دوم کافی آمده است و حدیث صحیح السندی است.

در حقیقت ۲ خصلت اصلی و اساسی، شالوده شخصیت باعظمت علی(ع) را شکل می دهد یکی راستگویی و یکی امانت داری که این ۲ خصلت در زندگی هر انسان سعادتمند محور و اساس است.

بصورت گذرا  به برخی از ویژگی هایی که برای امیرالمؤمنین(ع) ذکر شده است اشاره می شود.

علی(ع) در سبک زندگی خود انسان حلال خوری بود و خوشنودی خدا و پیامبر(ص) را بر همه چیز اولویت می داد و در مسیر الهی بر سیره پیامبر(ص) حرکت می کرد و گام بر می داشت.

امام صادق(ع) فرمودند به خدا سوگند علی بن ابی طالب(ع) تا روزی که از این دنیا رفت مال حرامی نخورد و هیچ گاه بر سر دو راهی که هر دو راه مورد خشنودی خدا باشد قرار نگرفت مگر اینکه پر زحمت ترین آنها را برگزید.

پیامبر(ص) خدا در هر حادثه مهمی که برای ایشان پیش می آمد از حضرت علی(ع) کمک می گرفت.

در میان این امت هیچ کس همانند علی(ع) نتوانست راه پیامبر(ص) را بی کم و کاست طی کند. امیرالمؤمنین(ع) همواره با اینکه تلاش و کوشش می کرد که در مسیر الهی حرکت کند و پا جا پای پیامبر(ص) بگذارد ولی همواره بیمناک کار می کرد و بیمناک بود و چشمی به بهشت داشت و چشمی دیگر بر آتش جهنم داشت، این حدیث در کتاب ارشاد آمده است.

سیره و سبک زندگی علی(ع) حرکت در مسیر و سیره پیامبر گرامی اسلام(ص) بود یعنی اینکه قرآن کریم می فرماید ما پیامبر(ص) را اسوه و الگو قرار دادیم دقیقا این مطلب قرآنی را امیرالمؤمنین(ع) درباره پیامبر(ص) رعایت می فرمود و این سیره امیرالمؤمنین(ع) بود و ذره ای از سیره پیامبر(ص) تخطی نمی کرد.

علی(ع) در زندگی امیدوار به رحمت الهی و ترسان از خشم و غضب الهی بود و این در سیره عملی علی(ع) به چشم می خورد، و هم امید و رجاء داشت و هم خوف داشت و امیرالمؤمنین(ع) بین خوف و رجاء بود و اینچنین نبود وقتی رحمت الهی را ببیند از غضب خدا و آتش جهنم غافل شود هر دو را با هم داشت، یک سیره علوی اینچنین است که انسان هم نسبت به رحمت الهی امیدوار باشد و هم از غضب و خشم الهی ترسناک باشد این ۲ خصوصیت را باید با همدیگر داشته باشد.

ابن عباس می گوید علی(ع) در تمامی کارهای خود همواره در پی رضایت الهی بود و به همین جهت او را مرتضی(ع) نامیدند. این حدیث زیبا در کتاب مناقب آمده است.

یکی دیگر از خصوصیات امیرالمؤمنین(ع) پشتیبانی حق و سازش ناپذیری در مقابل دشمنان و خناسان وسواس بود.

حضرت(ع) در خطبه ۲۴ می فرماید به جان خودم سوگند در نبرد با کسی که با حق مخالفت کند و راه گمراهی را پیش گیرد نه مداهنه و سازش می کنم و نه سستی، این از خصوصیات امیرالمؤمنین(ع) بوده است که در حق و پیروی از حق استوار بوده است و در زندگی امیرالمؤمنین(ع) نمی بینید که ذره ای پا را از حق فراتر گذاشته باشد.

پیامبر(ص) فرمود عَلِیٌّ مَعَ الْحَقِّ وَ الْحَقُّ مَعَ عَلِیٍّ.

خصلت دیگری که حضرت علی(ع) داشتند عدالت خواهی و عدالت محوری در زندگی بود. حضرت(ع) تأکید داشتند که عدالت را حتی در حق دشمنان خود چنان اجرا کنید که وی احساس نکند به او ظلم شده است و به خاطر خویشان و دوستداران خود با رفتار از عدالت عبور نکنید، این توصیه و سیره زندگی امیرالمؤمنین(ع) است.

مدیران و مسئولین ما باید از علی(ع) درس بگیرند و در کارها و مسئولیت های اجرایی که به عهده دارند عدالت و قانون را ولو در حق دوستان، اقوام و بستگانشان رعایت کنند.

در روایات آمده است آنگاه که حضرت امیر(ع) به دلیل رعایت مساوات در تقسیم بیت المال مورد عتاب بعضی ها قرار گرفت فرمود آیا به من امر می کنید و اصرار می ورزید تا پیروزی را به بهای ستم بر کسانی که مسئولیت و سرپرستی آنها بر دوش من نهاده شده است بدست بیاورم؟ به خدا سوگند که تا روزگار در گردش است و ستارگان آسمان در پی هم در حرکت هستند چنین کار ناروایی را نخواهم کرد، اگر این مال و ثروت شخصی من بود در تقسیم آن مساوات را رعایت می کردم چه رسد که این مال، مال بیت المال و مال الله است.

قرآن کریم نیز روی رعایت عدالت تأکید کرده است “اعدِلواهُوَ أَقرَبُ لِلتَّقوى” در سوره مائده می فرماید عدالت ورزی از همه چیز به تقوا نزدیک تر است، رکن رکین تقوا عدالت ورزی است.

علی(ع) شخصیتی است که باید از نو شناخت. ما خیلی در حق علی(ع) و شناخت و معرفت او کوتاهی می کنیم. انسان خیلی تأسف می خورد وقتی می بیند دیگران آنچنان علی(ع) را شناختند و آنچنان پی به عظمت علی(ع) بردند و ما هنوز در شناخت علی(ع) و معرفت نسبت به علی(ع) اندر خم یک کوچه هم نیستیم.

خداوند انشاء الله معرفت علی(ع) و اولادش را نصیب همه ما کرامت بفرماید.

خطبه دوم:

عِبادَ الله، بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی همه شما و خودم را به رعایت تقوای الهی دعوت می نمایم.

امیرالمؤمنین(ع) در خطبه ۲۳۳ درباره تقوا می فرماید إِنَّ التَّقْوَى فِی الْیَوْمِ الْحِرْزُ وَالْجُنَّةُ تقوا امروز حِرْز است یعنی نگهدارنده هر انسان است و جُنَّةُ به معنای سپر است که انسان را از خطرات حفظ می کند.

علیٌ حُبُهجُنّه یعنی محبت علی(ع) سپری است که انسان را از آتش جهنم حفظ می کند، وَ فِی غَدٍالطَّرِیقُ إِلَى الْجَنَّةِ و در روز قیامت و فردای قیامت تقوا راهی به سوی بهشت است.

امیدواریم خدای متعال تقوای الهی که در دنیا ما را حفظ می کند و در واپسین روز قیامت راهی به سوی بهشت است به همه ما کرامت بفرماید.

مناسبت ها نسبتا زیاد هستند که به مهمترین این آنها اشاره می شود.

در هفته آینده سالروز شهادت شهیدان والامقام آیت الله شاه آبادی که در سال ۶۳ به شهادت رسید، شهید سپهبد ولی الله قرنی رئیس ستاد مشترک ارتش که در سال ۵۸ به درجه رفیع شهادت رسید و همچنین سومین شهید که در این هفته سالروز شهادت او را داریم شهید قهرمان شهید علی اکبر شیرودی خلبان هوا نیروز می باشد، این شهدای عزیز توانستند با شهادت خود درخت اسلام را آبیاری کنند و اثرات بسیار مهمی در استمرار انقلاب اسلامی و دفاع مقدس از خود بر جای بگذارند.

 ما هر آنچه داریم به برکت خون شهدای عزیز است. خداوند این شهدای والامقام را با اولیاء اش و با شهدای کربلا محشور بفرماید.

۱۹ رجب المرجب سالروز وفات عقیله بنی هاشم حضرت زینب کبری(س) است. بشریت باید از این الگو استفاده کند و سرمشقی برای زنان عالم شود، باید درس صبر و استقامت گرفت، درس فائق آمدن بر مشکلات زندگی و درس های دیگری که می تواند در سعادت دنیا و رستگاری آخرت برای همه ما سرنوشت ساز باشد. انشاء الله بتوانیم از این بانوی بزرگ اسلام استفاده کنیم و نسبت به شخصیت زینب کبری(س) معرفت پیدا کنیم.

روز شوراها را داریم، شوراها در نظام مقدس جمهوری اسلامی جایگاه ویژه ای دارد.

مقام معظم رهبری توصیه و تأکیدات فراوانی برای کارآمدی شوراها دارند. اگر شوراها کارآمد باشند می توانند منشاء بسیاری از خدمات و برکات در جامعه قرار بگیرند. شوراها باید مراقب باشند و از حزب بازی و گروه بازی اجتناب کنند، معیار اصلی در انجام وظیفه شوراها خدمت به مردم باشد و همواره اعضای محترم شوراهای اسلامی مقید به حرکت در مسیر خدمت به مردم باشند، انشاء الله.

مناسبت مهم دیگری که برای همه ما عبرت آمیز است و در تاریخ ثبت شده است سالروز شکست حمله نظامی آمریکا به ایران در صحرای طبس در اثر طوفان شن بود.

آمریکایی ها آمدند که گروگان های خود را نجات دهند ولی خداوند به معجزه الهی آنها را در صحرای طبس با توفان شن مواجه کرد و پس از اینکه تعدادی از بالگرد ها و هواپیماهایشان از کار افتادند و منفجر شدند و به همدیگر خوردند فرار را بر قرار ترجیح دادند و مفتضحانه از صحرای طبس فرار کردند.

امروز نیز اگر بخواهند خطا و لغزش دیگری مشابه آن حمله و تجاوز نظامی داشته باشند خداوند دست معجزه الهی را از آستین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بیرون خواهد آورد و با غرش موشک های ما درس دیگری به استکبار جهانی خواهد داد که در تاریخ خواهد ماند و انشاء الله امیدواریم هیچ وقت این صحنه پیش نیاید و الا ملت، رزمندگان، نیروهای مسلح، سپاه پاسداران و بسیجیان ما آماده هستند که اگر دشمن در سرش بخواهد به این مرز و بوم تعدی کند درسی فراموش نشدنی به او دهند، انشاء الله. (تکبیر نمازگزاران)

موضوع بعدی که باید به آن اشاره ای شود جلسه سازمان کنفرانس اسلامی در استانبول ترکیه بود که قاعدتا باید جلسه ای برای هم گرایی کشورهای اسلامی باشد ولی متاسفانه دیدیم که به دلیل خیانت حکام دست نشانده ای که در این سازمان عضو هستند مثل سعودی ها این هم گرایی به واگرایی تبدیل شد و از اهداف و مصالح کشورهای اسلامی بسیار فاصله گرفت.

این سازمان در مقابل دشمنان آنچنان عمل کرد که گویی پشت پرده صحنه گردان اصلی این کنفرانس آمریکا و اسرائیل است. سازمان کنفرانس اسلامی باید دنبال وحدت جهان اسلام باشد نه تفرقه و اختلاف بین کشورهای مسلمان.

سازمان کنفرانس اسلامی با خیانت آل سعود و حکام دست نشاندهنده عرصه ای برای اجرای نقشه های شوم استکبار و صهیونیسم جنایتکار شده است، مسلمانان باید به خود بیایند و اجازه ندهند از ظرفیت جهان اسلام و امت اسلامی بر علیه جهان اسلام استفاده شود، این نکته مهمی است که باید برای آن فکری کرد و باید با جدیت نسبت به وضعیت این سازمان تجدید نظر کرد.

اعتکاف را داریم و امروز روز دوم اعتکاف در ایام البیض ۱۵، ۱۴، ۱۳ ماه رجب است. اعتکاف یک مانور اخلاقی و معنوی است که در جامعه می تواند برای همگان الگویی باشد فلذا اعتکاف یک سرمایه عظیم معنوی و اخلاقی برای کل جامعه است.

من خانواده هایی را دیدم که بچه هایشان تازه به سن تکلیف رسیده اند و اعتکاف رفته اند، اشخاص مسنی بودند که خیلی مسئولیت داشتند ولی کارها را کنار گذاشته و همه را رها کرده و در اعتکاف شرکت کرده اند، خوشا به حال آنها اعتکاف توفیقی است که خداوند نصیب هر کس نمی کند.

بنده حقیر غبطه می خورم وقتی حالت معنوی این عزیزان و راز و نیاز با خدای خودشان را می بینم، وقتی می بینم اینها تزکیه نفس می کنند و از گناهان و آلودگی ها پاک و تطهیر می شوند به حال خود غبطه می خورم که چرا بنده حقیر توفیق ندارم که در جمع آنها حضور پیدا کنم.

انشاء الله خداوند این توفیق را از ملت ما نگیرد و اسباب شرکت کردن تعداد بیشتری از مردم عزیز در این مراسم معنوی فراهم شود.

نکته ای درباره ناهنجاری اخلاقی در جامعه باید تذکر دهیم، همه ما نسبت به ناهنجاری های اخلاقی در جامعه مسئول هستیم و اینگونه نیست چون حکومت اسلامی تشکیل شده است فقط دستگاه ها و ارگان خاصی مسئول باشد، مسئله امر به معروف و نهی از منکر و تذکر لسانی وظیفه همگانی است و همانطوری که رهبر معظم فرمودند وقتی ناامنی اخلاقی جلوی چشم می آید و در جامعه ظهور و بروز پیدا می کند نباید قبح آن ریخته شود و نیروی انتظامی باید جلوگیری کند.

طبق قانون بی حجابی و بی عفتی و ابتذال اخلاقی در جامعه جرم است و باید با آن برخورد قانونی شود. بعضی ها مخصوصا در تهران تلاش می کنند قبح بی حجابی را بشکنند و کم ارزش کنند و آن را عادی جلوه دهند، نباید این حالت در جامعه بوجود بیاید و الا از نظر اخلاقی سنگ روی سنگ بند نمی شود.

هفته سلامت و توجه به سلامت و بهداشت را داشتیم که جناب دکتر پدیدار ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی مفصلا تذکر دادند.

 توجه به سلامت و بهداشت مسئله مهمی است که می تواند در رشد و تعالی جامعه نقش اساسی بازی کند و همه ما باید مراقب سلامت و بهداشت خود باشیم. همه مردم و مسئولین مکلف هستند شرایطی را فراهم کنند که ضریب بهداشت و سلامت در جامعه به حداکثر برسد و همه رعایت کنند.

اشاره ای به تحلیل اوضاع سیاسی و اجتماعی جامعه داشته باشیم که در این روزها رفت و آمد مسئولین خارجی کشورهای دیگر، وزرای خارجه و هیئت های دیپلماتیک در کشور ما زیاد شده است.

 آقای ظریف وزیر محترم امور خارجه نیز در حال مذاکره با وزیر امور خارجه آمریکا است.

الان مدی در جامعه ما درست شده است که عده ای در جامعه با سلام و صلوات از رهبری یاد می کنند و با شور و احساسات از اقتصاد مقاومتی سخن می گویند ولی در نهایت کار خود را می کنند و این را پوششی قرار می دهند، اینها تصور نکنند مردم متوجه نمی شوند، مردم خیلی هوشیار، آگاه و بصیر هستند و متوجه می شوند.

حضرت آقا بارها نسبت به بد عهدی آمریکا در قضیه برجام و اجرای برجام هشدار دادند. ما نمی دانیم در مذاکره با آمریکایی ها چه می گذرد ولی این خواهش و درخواست را داریم که موضع وزارت خارجه از موضع خواهش و تمنا نباشد که این موضع با جایگاه رفیع و عزت مدارانه ملت شریف منافات دارد.

رئیس کل بانک مرکزی کشور در بد عهدی آمریکایی ها و غربی ها واقعیت را بیان کرد و یادآور شد که اینها هیچ کاری نکردند و حضرت آقا فرمود این توافقات روی کاغذ هیچ به درد ملت ما نمی خورد و توافقات عملی به درد ملت ما می خورد.

ایران بطور کامل به تعهدات خود عمل کرده است، آنها چه کار کردند؟ در کنگره آمریکا لایحه پشت لایحه علیه ملت ایران تصویب می شود، به پول خودمان نمی گذارند دسترسی داشته باشیم، و منع می کنند به سیستم دلار و پولی آمریکا دسترسی داشته باشیم، تمام معاملات در دنیا با دلار آمریکا است آنوقت از پول های ما برای خسارت مردمی که در جای دیگر و نقطه دیگری هستند و برای آمریکایی ها که دچار صدمه شدند بر می دارند.

مَثلی است که می گویند:

                               “گنه کرد در بلخ آهنگری         به شوشتر زدند گردن مسگری”

آمریکایی ها اینگونه عمل می کنند بعد عده ای به آقای سیف رئیس محترم بانک مرکزی هجمه می کنند و گویی که اینها وکیل مدافع منافع آمریکا هستند و در همین داخل از منافع آمریکا حمایت و به او کمک می کنند.

حضرت آقا در دیدار با دانش آموزان فرمودند و هشدار دادند اگر به آنها رو بدهیم فردا سر مسائل زیست محیطی، نانو و مسائل علمی دیگر نیز بازی در می آورند و اشکال تراشی می کنند، این نکته مهمی است.

دشمن هیچ وقت دنبال این نیست که مسائل کشور ما چیست، آنها به مسائل خود فکر می کنند و بدنبال هجمه به اصول انقلاب اسلامی هستند و همواره این در دستور کارشان است.

حضرت آقا فرمودند آنها دوست دارند جوان ما شجاعت، انگیزه، امید، تحرک و توان فکری و جسمی نداشته باشد و نسبت به دشمن خوش بین و به عقبه خود بدبین باشد، این طرز تفکر دشمن است و دوست دارد جوان ما اینچنین باشد و اینچنین فکر کند، که جوان ما را از کارآمدی بیاندازند.

حضرت آقا نسبت به جلوگیری از فعالیت های انقلابی در بعضی از مدارس هشدار دادند، مسئولان و مدیران آموزش و پرورش به هوش و مراقب باشند البته در یکی از دبیرستان های دزفول چند ماه قبل اتفاقی افتاد که تذکر جدی داده شد و پیگیری شد و مدیر محترم آموزش و پرورش با جدیت پیگیری کردند که من تشکر می کنم، اینها نکاتی است که باید به آن توجه شود.

مطلبی که می خواهم قدری به صورت مشروح به آن بپردازم قضیه سیلاب اخیر است.

سیلاب اخیر که واقع شد بحمدلله تعالی تلفات جانی نداشت ولی خسارات مالی فراوانی به همراه خود داشت. ما در خصوص مدیریت سیلاب و اینکه آیا نمی شد بهتر از این مدیریت شود حرف زیاد داریم.

من چند سؤال را طرح می کنم و از مسئولین عزیز تقاضا می کنم پاسخگوی این سؤالات باشند. من نمی خواهم نسبت به عملکرد کسی یا مسئولی پیشداوری و قضاوت کرده باشم.

می آیند و می گویند بر اثر سیلاب چقدر آب وارد دریاچه سد دز شده است و هر ثانیه ۸۰۰۰ متر مکعب آب وارد دریاچه شده است که در ۶۰ سال گذشته بی سابقه بوده است این درست است و حرفی نداریم و کسی منکر این نیست اما هیچ وقت نیامدند که بگویند وضعیت دریاچه و آبی که پشت دریاچه بوده  قبل از حادثه سیلاب چقدر بوده و چگونه بوده است؟ چون بر اساس گزارش هایی که روزانه از دریاچه تهیه می شود تمام ثبت و ضبط می شود یعنی روزانه گزارش ثبت و ضبط شده دارند که چه مقدار آب پشت سد بوده است؟

چرا وزارت نیرو از دستگاه هایی مثل محیط زیست، جهاد کشاورزی و امثالهم که باید در آسیب های سیلاب از نظر آنها استفاده می کرد و سیلاب را مدیریت می کرد اصلا استفاده نکرد؟ عمق فاجعه آنچنان بود که نمی گویم معاون وزیر، ولی باید حداقل مدیر کل استان هر کدام از این دستگاه ها دعوت می شدند و در تصمیم گیری و مدیریت آب و سیلاب از آنها نظر می گرفتند.

چرا الان محیط زیست نسبت به خسارات فاجعه آمیزی که نسبت به محیط زیست وارد شده ساکت است؟ چرا جهاد کشاورزی نسبت به خسارتی که به زراعت ها و کشاورزی ما وارد شده سکوت کرده است؟

هر دستگاهی وظیفه ای به عهده دارد که باید آن وظیفه را درست انجام دهد. اگر ما این دقت را داشته باشیم که هر دستگاهی که وظیفه دارد به خوبی وظیفه خود را انجام دهد فرایند آن، حفظ حقوق مردم در جامعه می شود. باید تعارفات و مصلحت گرایی را کنار گذاشت.

چرا مسئولین محترم نمی روند از مناطق آسیب دیده از نزدیک دیدن کنند و رو در رو با مردم صحبت کنند و مشکلات آنها را بشنوند؟

من یک نمونه را عرض کنم. ما اوایل هفته به بازدید از بخش چغامیش و روستای شهرک شهید بهشتی رفته بودیم وقتی آنجا رفتیم و وضعیت مردم را دیدیم قدری با عمق فاجعه آشنا شدیم و از نزدیک آن را لمس کردیم.

مردم خیلی قانع و نجیبی بودند و فقط تقاضا و حرفشان این بود که اولا بیمه ها با ما همکاری کنند و با ما بامبول درنیاورند که چرا مثلا بیمه حوادث است؟ باید حتما بیمه سیل می نوشتید و ما نمی توانیم خسارت ها را تأمین کنیم.

مردم آنجا می گفتند تعدادی از احشام ما از بین رفتند و آب گل آلود آمده تمام حاشیه رودخانه را کنار گرفته و امکان چرای حیوانات و احشام ما نیست و الان این تعداد از حیواناتی که از ما باقی مانده ۴-۳ روز است که هیچ علوفه ای نخورده اند و دارند از دست می روند، فکری برای ما کنید.

من همان جا به رئیس جهاد کشاورزی زنگ زدم و گفتم چرا فکری نمی کنید؟ علوفه که دیگر هیچ بهانه و مشکلی ندارد بصورت ضربتی یکقدری علوفه به این دام ها دهید که این دام های باقی مانده از بین نروند، اینها سرمایه کشور هستند.

گفت مقدار مختصری در نظر گرفته شده و هنوز به دست ما نرسیده ولی بنا است به دست ما برسد و ما گفته ایم سرانه علوفه هر دام سنگین گاو و گاومیش یکی ۱٫۵ کیلوگرم باشد. تا زمانی که آدم از نزدیک نرود و نبیند که متوجه نمی شود.

بنده از آقای استاندار محترم که در شعیبیه شوشتر مصاحبه کردند و فرمودند که ۲ ساعت قبل وقتی که من دیدم، شنیدم و گزارش کردند سیل به شعیبیه شوشتر رسیده حضور پیدا کردم، این خیلی ارزشمند است، یک استاندار ۲ ساعت بعد از حادثه در محل حضور پیدا کرده است و من تشکر می کنم.

اما چرا وقتی آقای استاندار به دزفول تشریف می آورند مسئولین ذیربط در فرمانداری را صدا نمی زنند؟ چرا شهردار را صدا نمی زنند؟ چرا بنده حقیری که امام جمعه شهر هستم را صدا نمی زنند که اگر حرفی از زبان شما مردم است آنجا بگویم و مطرح کنم؟

آنوقت متاسفانه من این را مستند عرض می کنم و سند آن را نیز دارم بعضی از مسئولین متأسفانه از مصاحبه کردن و اطلاعات دادن نسبت به عمق فاجعه من را منع می کنند.

متاسفانه وزارت محترم نیرو فقط و فقط به وظایف خودش فکر کرده است و در مدیریت سیلاب دستگاه های دیگر را به حساب نیاورده است.

آیا نمی شد لایروبی این سد را به وقت دیگری موکول کرد که این همه گل و لای بیرون نیاید و این همه آسیب نزند و این همه محیط زیست را از بین نبرد؟

مسئول ستاد بحران کشور جناب آقای نجار وقتی تشریف می آورند چرا در کانون سیلاب که دزفول بوده نمی آید؟ چرا ایشان در محلی که آسیب دیده است حضور پیدا نمی کند؟ چرا به عنوان مسئول و مدیر بحران کشور نسبت به رفع ضعف مدیریت سیلاب و ناهماهنگی بعضی از دستگاه ها بین همدیگر اقدام نمی کند؟

من این نکته را می خواهم عرض کنم چرا از روز سه شنبه تا پنجشنبه بر اساس چیزی که وزیر محترم نیرو در شبکه خبری بیان کرده اند که ستاد بحران در روز سه شنبه در استان تشکیل شده است اما آب کی رها شده است؟ روز پنج شنبه و دبی رودخانه چقدر بوده است؟ دبی آن نصف بوده شاید به ۲۰۰ متر نیز نمی رسیده است، اینها از روز سه شنبه و دوشنبه که بالادست بارندگی بوده و ۱۰۰ میلی متر باران در استان لرستان آمده است بر اساس ایستگاه هایی که در تله زنگ و سفید دشت بررسی می کنند کاملا خبر داشتند که یک سیل در راه است و ۲-۱ روز دیگر به دزفول می رسد اما چرا دست روی دست گذاشتند؟ می توانستند حداقل با دبی ۱۰۰۰متر آب را رهاسازی کنند که سد اگر می خواهد جا پیدا کند یکقدری تحمل آن آب عظیم و ۴۰۰ میلیون متر مکعب که مدعی هستند وارد شده را داشته باشد.

من این را تحقیق کردم و مکتوب نیز اعلام شده است که به مسئولین دزفول اعلام می شود روز جمعه آب به میزان ۱۲۰۰-۱۰۰۰ متر مکعب رها سازی می شود شما آماده باشید که من روز چهارشنبه، شب پنج شنبه به شهردار محترم زنگ زدم گفتم اوضاع چگونه است؟ گفت ما کاملا آماده ایم و به مردم هشدار داده ایم و از روز جمعه بنا است آب رها شود و ما آمادگی داریم حتی پرسیدم پل شناور باز است گفت نه، پل شناور را محکم بسته ایم اما عبور و مرور را از روی آن ممنوع کرده ایم، آنوقت روز پنج شنبه مقارن اذان صبح یک روز جلوتر از آن روزی که بنا بوده آب به اندازه ۱۲۰۰-۱۰۰۰ متر رها شود مدیر کل صدا و سیما به من زنگ می زند و می گوید فلانی تا نیم ساعت دیگر ۳۵۰۰ متر مکعب آب به رودخانه می آید و رهاسازی می شود و ممکن است به ۶۰۰۰-۵۰۰۰ متر مکعب برسد آماده باشید.

من گفتم این چه کاری است اعلام کرده اند روز جمعه ۱۲۰۰-۱۰۰۰مترمکعب، گفت نه اینجوری است آماده باشید.

اینها سؤلاتی است که باید جواب داده شود. بنده حقیر کارشناس نیستم اما به دلیل بازدیدهای مکرری که در طول این ۳۸ سال از سد و دریاچه داشته ام و با کارشناسان صحبت کرده و سیل، پایین دست و آسیب ها را دیده ام حداقل بعنوان یک عنصر مطلع می توانم صحبت کنم.

یک کسی این سؤالات من را جواب دهد. خدا می داند این صحبت های من به عنوان مچ گیری نیست ما می خواهیم اگر خدای نکرده اتفاق مشابهی افتاد این تلخی ها تکرار نشود و آسیب ها به حداقل برسد و دلمان می سوزد البته بنده حقیقتا از همه دستگاه هایی که در بحبوحه بحران جانانه تلاش کردند و من خودم شاهد بودم و از نزدیک حضور داشتم از ارتش که به موقع رسید، از سپاه، بسیج، شهرداری، فرمانداری، هلال احمر، آموزش و پروروش، دانشگاه علوم پزشکی،شورای شهر و تمام دستگاه ها تشکر می کنم، همه مسئولین بودند و با دلسوزی عمل می کردند.

من حرفم این است چرا آقای وزیر محترم نیرو خودش یک تنه در مصاحبه شبکه خبر شرکت می کند؟ شما اگر معتقد هستید درست عمل کرده اید ۲ کارشناس مقابل خودتان ببرید و مدیریت سیلاب را درست بحث کنید و نقد کنید. چرا اجازه نقد و بررسی و انتقاد نمی دهند؟ چرا شجاعانه نمی پذیریم که اگر بهتر از این عمل می کردیم ممکن بود به جای نمره ۱۳ نمره ۱۸ بگیریم؟

ما می دانیم هیچ کس نیت سوئی ندارد و همه دلسوز هستند ولی تعارف را کنار بگذاریم، اهل خرد جمعی باشیم، در ستاد بحران واقعا ستاد را تشکیل دهیم و مشورت کنیم، تصمیمات کارشناسی و به موقع باشد و دیرهنگام نباشد.

بنده تقاضایم در نهایت این است که اولویت اول جبران خسارت ها و کمک به مردمی باشد که دار و ندار خود را از دست داده اند، بنده رفتم آنجا و از نزدیک دیدم و یک بازدید ۶-۵ ساعته از مناطق سیل زده داشتم و بخشدار محترم چغامیش نیز در خدمتشان بودیم، اکیپی از صدا و سیما و اکیپی از کمیته امدادی ها بودند و تعدادی از اهالی محله و دهیارها بودند و بازدید جامعی داشتیم. زراعت ها آسیب اساسی دیده، خانه ها و پرورش ماهی آسیب دیده و احشام آسیب دیدند و تلف شدند الان باید تنگ نظری را کنار گذاشت مردم به کمک احتیاج دارند و دار و ندار خود را از دست داده اند.

روستائیان معمولا هر کار، ازدواج و خانه سازی دارند سر درو می گذارند انجام دهند اما حالا این گندم ها همه از بین رفته است، این بیچاره ها چه کار کنند؟ با وام و تسهیلات بانکی کشت کرده به امید روزی که این کشت ثمر دهد و قرض خود را پرداخت کند، دولت باید کمکشان کند و مردم باید کمک کنند.

ما این فرهنگ را در کشور داریم که هر جا حادثه ای اتفاق می افتاد در سیل ها و زلزله ها مردم کمک می کردند الان هم باید کمک کنند، اجازه دهند عمق مطلب بیان شود، من به صدا و سیما گفتم شما رسالت دارید که عمق این فاجعه را منتشر کنید تا مردم بدانند که چه خسارتی به این بندگان خدا وارد شده است.

ما دنبال مقصر نمی گردیم و می گوییم به هر حال اتفاقی افتاده است و باید جبران شود، انشاء الله بتوانیم خیلی شفاف این مطلب را برای مردم روشن کنیم.

ظرفیت مخزن سد دز ۳ میلیارد متر مکعب است، طول دریاچه ۶۵-۶۰ کیلومتر است و عرض آن در بعضی از جاها به ۱۲ کیلومتر هم می رسد که این آب اگر رهاسازی شود علاوه بر اینکه بسیاری از شهرهای خوزستان را آب می برد بعضی از کشورهای خلیج نشین را نیز آب می برد، موقعیت این سد اینقدر استراتژیک است.

۳میلیارد متر مکعب، ۴۰۰ میلیون مترمکعب به این اضافه شده است شفاف و واضح بیایند کارشناسانه برای مردم توضیح دهند که این ۴۰۰میلیون مترمکعب که ۷/۱ ظرفیت سد می شود و سد معمولا در آن آبگیری زمان بندی، بیشترین آب را به دلیل آب شدن برف های بالادست در فصل بهار و تابستان می گیرد چرا نتوانسته ۷/۱ ظرفیت خودش را تحمل کند؟ این جواب می خواهد.

من امیدوارم که بتوانیم با بحث و بررسی درست، کارشناسانه و منصفانه جواب پاسخ های این سؤالات را دهیم و انشاء الله بتوانیم در حوادث مشابه جلوگیری کنیم.

من عذر می خواهم قدری این بحث طولانی شد ولی لازم می دیدم این بحث را مطرح کنم.

من در پایان خطبه دوم لازم می دانم پیروزی تیم بستکبال و راهیابی این تیم به لیگ برتر را تبریک عرض کنم و امیدواریم انشاء الله جوانان عزیز ما بتوانند تا آخر این پیروزی را داشته باشند و به رتبه های بالاتر قهرمانی برسند.

خدایا، پروردگارا به مقربان درگاهت قسمت می دهیم اسلام و مسلمانان نصرت کرامت بفرما…..