۲۰م، فروردین ۱۳۹۵
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com
زمان انتشار: ۲۰م, فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۳:۴۰ ب.ظ | کد خبر: 55971

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ” مجد دز” آئین باشکوه نماز جمعه با حضور اقشار مردم دزفول وبه امامت حجت الاسلام والمسلمین قاضی دزفولی امام جمعه دزفول در مصلای امام علی (ع) این شهرستان برگزارشد.

دعوت به تقوای الهی وبهره گیری از ماه پرخیر و برکت رجب

خطیب نماز جمعه دزفول در خطبه های نماز ضمن دعوت خود و نماز گزاران به رعایت تقوای الهی به در پیش بودن ماه رجب و استفاده از فرصت های این ماه بویژه در آیین اعتکاف گفت:ماه رجب ماه استغفار امت،ماه اطعام ،ذکر،روزه ،صدقه و اعتکاف است که با میلاد امام باقر(ع)،امام جواد(ع) و امیرالمومنین (ع) وهمچنین شهادت امام هادی(ع) ،امام موسی بن جعفر(ع) و بعثت رسول اکرم (ص) و همچنین لیله الرغائب همراه است که باید از این فرصت های معنوی نهایت استفاده را برد.

همه باید سیاست ها و شاخص های اقتصادی خودرابر اساس اقتصاد مقاومتی تنظیم کنند

امام جمعه دزفول  در بخشی دیگر از خطبه های نماز با تاکید بر تحقق اقتصادمقاومتی با همکاری همه افزود:همه دستگاهها ، قوای سه گانه ، مراکز فرهنگی ، سیاسی ، اجتماعی  بنگاههای اقتصادی، مراکز دفاعی و امنیتی ،بانک ها و موسسات مالی ، باید سیاست ها و شاخص های اقتصادی خودرا بر اساس اقتصاد مقاومتی تنظیم کنند.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی تصریح کرد:در برخی موارد قبل از اینکه تولید کننده به مرحله تولید برسد بانک ها و موسسات مالی سود و بهره خود را دریافت می کنند که این امر منجر به افزایش قیمت تمام شده می شود.

انتقاد از نظام بانکی بخاطر موانع جلو ی تولیدگان

امام جمعه دزفول افزود:متاسفانه نظام بانکی آنقدر موانع جلوی تولید کننده می گذارد که تولید کننده مجبور به افزایش قیمت تمام شده است از این رو اگر دولت و مسئولان بتوانند کاری کنند که قیمت تمام شده تولیدات پایین آید اقتصاد مقاومتی محقق می شود.

امنیت نیز به عنوان یکی دیگر از شاخصه های اقتصاد مقاومتی باید در جامعه برقرار شود

خطیب جمعه دزفول با اشاره به اینکه کشور چین با اجرای اقتصاد مقاومتی موفق به ارائه تولیدات با قیمت تمام شده پایین تر شده و به غول اقتصادی دنیا تبدیل شده است گفت:امنیت نیز به عنوان یکی دیگر از شاخصه های اقتصاد مقاومتی باید در جامعه برقرار شود تا سرمایه گذاران بتوانند با خیالی آسوده سرمایه گذاری کنند.

حجت الاسلام والمسلمین  قاضی دزفولی ضمن تقدیر از تلاش نیروی انتظامی،بسیج،دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی و قضات در برقراری امنیت گفت:باید با حفظ امنیت گلوگاه های اقتصاد مقاومتی را شناخت و بر آنها توجه کرد.

به بهای خون شهدای هسته ای دشمن مجبور به زانو زدن در مقابل علم هسته ای ایران شده است

امام جمعه دزفول دربخش دیگری از خطبه های  نماز  ۲۰ فروردین ماه روز ملی فناوری هسته ای را گرامیداشت و گفت:به بهای خون شهدای هسته ای دشمن مجبور به زانو زدن در مقابل علم هسته ای ایران شده است و دشمن در زمان حاضر بیشترین تلاش خود را برای متوقف کردن و یا کندکردن پیشرفت هسته ای می کند لذا باید هوشیار بود پس از توافق هسته ای حتی یک روز توسعه هسته ای متوقف نشود و فناوری هسته ای با شتاب گذشته تداوم یابد.

خطیب نماز جمعه دزفول  به رونمایی از دستاوردهای هسته ای که دیروز صورت گرفت نیز اشاره کرد و گفت:رونمایی از دستاوردهای هسته ای نوید بخش افتخارآفرینی دانشمندان هسته ای در فناوری هسته ای است که دشمن به دنبال تضعیف این روحیه دانشمندان هسته ای است.

شهید آوینی با تک تک سلولهایش انقلاب را درک کرد و درک عمیقی از نهضت اسلامی و شهدا داشت

حجت الاسلام والمسلمین  قاضی دزفولی درفرازی دیگری از خطبه های نماز جمعه دزفول سالروز شهادت متفکر بسیجی شهید مرتضی آوینی را گرامیداشت و گفت:شهید آوینی با تک تک سلولهایش انقلاب را درک کرد و درک عمیقی از نهضت اسلامی و دفاع مقدس و شهدا داشت و سید شهیدان اهل قلم نام گرفت.

دوستی با آمریکا هیچ فایده و سودی برای هیچ کشوری ندارد

خطیب جمعه دزفول به وضعیت کشورهای منطقه نیز اشاره کرد و گفت:کشورهایی چون مصر،کویت و عراق با زیر سلطه بودن آمریکا در کوچکترین مسایل کشور محتاج غرب و آمریکا شدند لذا دوستی با آمریکا هیچ فایده و سودی برای هیچ کشوری ندارد.

امام جمعه دزفول افزود:آمریکا در برهه ای از زمان ادعای دوستی با ایران را دارد و از طرف دیگر می گوید ریشه ایران را خواهیم خشکاند و ایران محور همه شرارت هاست لذا نباید به بهانه مذاکره از عزت،سربلندی و استقلال کشورمان در مقابل دشمن کینه توز کوتاه آمد.

در مقابل دشمن کینه توز و غدار که زبانی جز استقامت نمی فهمد نباید ذره ای کوتاه آمد

حجت الاسلام والمسلمین قاضی  با اشاره به اینکه افرادی که به جای دفاع و تقویت بنیه نظامی مذاکره را پیشنهاد می کنند خائن به کشور و ملت ایران هستند گفت:در مقابل دشمن کینه توز و غدار که زبانی جز استقامت نمی فهمد نباید ذره ای کوتاه آمد.

متن کامل خطبه ها:

خطبه اول:

عِبَادَ اللَّهِ، بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی، نمازگزاران عزیز أُوصِیکُمْ  وَ نَفْسِی وَ نَفْسِی وَ نَفْسِی بِتَقْوَى اللَّهِ همه شما و خودم را به رعایت پرهیزگاری و تقوای الهی دعوت می نمایم. رعایت تقوای الهی شادکامی و خوشی را در روز قیامت در پی دارد.

خدای متعال در قرآن کریم می فرماید “یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَلْتَنظُرْ نَفْسٌ مَّا قَدَّمَتْ لِغَدٍ” برای فردای خود چه چیز فرستاده ای؟ ای کسانی که ایمان آورده اید آیا برای روز واپسین، روزی که دیگر از عمل خبری نیست و به حساب تو رسیدگی می کنند ذخیره و توشه ای فرستاده ای؟ و تقوا می تواند بهترین پاسخ این آیه شریفه باشد، با، تقواست که انسان می تواند از پیش، برای آخرت خود توشه و ذخیره ای بفرستد.

در این خطبه ادامه مبحث سبک زندگی اسلامی و قرآنی را پی می گیریم.

اسلام برنامه ای را برای زندگی انسان ها ترسیم نموده و این برنامه انسان را به بالاترین درجه کرامت می رساند حتی از دیدگاه قرآن کریم انسان تا آنجا مورد عزت و کرامت قرار می گیرد که مسجود فرشتگان الهی واقع می شود.

خدای متعال در سوره نحل آیه ۹۷ می فرماید “مَنْ عَمِلَ صَالِحًا مِّن ذَکَرٍ أَوْ أُنثَى وَهُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْیِیَنَّهُ حَیَاةً طَیِّبَةً هر مرد و زن مؤمنی اگر عمل صالح داشته باشد و اگر اهل عمل صالح باشد ما به او حیات طیبه می دهیم.

خدای متعال به مرد و زنی که اهل عمل صالح و مؤمن باشند وعده حیات طیبه داده است، حالا باید دید حیات طیبه چیست؟ حیات طیبه به چه حیاتی گفته می شود و عمل صالح که در این آیه اشاره فرموده است به چه عملی، عمل صالح می گویند؟

در حقیقت مسیر حیات طیبه از رهگذر عمل صالح عبور می کند و حیات طیبه با عمل صالح بدست می آید و انسان از این طریق می تواند به آن برسد.

یک سنت لا یتغیر الهی وجود دارد که بی بی دو عالم فاطمه زهرا(س) دریکی از فرمایشات نورانی خود اشاره به همین سنت می کند و می فرماید مَن أصعَدَ إلَى اللّهِ خالِصَ عِبادَتِهِ هر کس به سوی خدا خالص ترین عبادت هایش را بالا بفرستد خدای متعال در مقابل این عمل صالحِ خالصانه بهترین مصلحت ها را برای او رقم می زند، این یک سنت الهی است البته عمل صالح که موجب رسیدن به حیات طیبه است را انسان می تواند به اشکال مختلف و صورت های گوناگون در جامعه ببیند و مشاهده کند. چون در حیات طیبه که یک زندگی پاکیزه و منزه از آلودگی هاست خداوند نورانیت و بصیرتی به انسان کرامت می کند که انسان در خود احساس می کند می تواند حق را از باطل تمییز دهد و اینها را از همدیگر جدا کند.

وقتی دل های مؤمنانی که حیات طیبه پیدا می کنند با خدای خود گره و پیوند خورد و دلی که با خدای علی اعلی نزدیک و قرین می شود و پیوند می خورد به حیات طیبه دست پیدا می کند.

انسان وقتی حیات طیبه پیدا کرد چنان عزت و عظمتی پیدا می کند که وصف ناشدنی است زیرا به حیاتی دست یافته که مرگ، رنج، درد و بدبختی در آن راه ندارد و انسان جز خدا چیز دیگری را نمی بیند. قلب، فکر و اندیشه انسان خدایی می شود و وقتی خدایی شد نه درد و رنج برای او معنا دارد و نه حزن و اندوه به او روی می آورد و نه غصه ای دارد، این یکی از آثار حیات طیبه است.

 در این راستا به یکی از دستورات دینی و قرآنی که دستور به حُسن خلق و رفتار مهربانانه و ملاطفت آمیز با یکدیگر داده است اشاره ای می کنیم.

حدیثی از وجود مقدس و نازنین نبی مکرم اسلام ختم انبیاء محمد مصطفی(ص) نقل شده است که می فرماید اِرْحَمْ مَنْ فی الأرْضِ یَرْحَمْکَ مَنْ فی السَّماءِ با آن کس و هر آنچه که در روی زمین است با دیده رحمت، رأفت و ملاطفت برخورد کن تا مورد رحمت، ملاطفت، لطف و الطاف کسی قرار بگیری که در آسمان هاست، اِرْحَمْ تَرْحَمْ ترحم بکن تا مورد ترحم واقع بشی.

در حدیث دیگری باز از نبی مکرم اسلام(ص) نقل شده است که می فرماید مَن لا یَرحَم لا یُرحَم کسی که ترحم نمی کند مورد ترحم واقع نمی شود، کسی که رفتارش با دیگران با مهربانی نیست نباید از دیگری توقع مهربانی داشته باشد.

ترحم یعنی انسان با انتقام، کینه، بغض، حِقد یا احقاد شخصیه با کسی برخورد نکند. آنجایی که برادر مؤمن شما اشتباهی می کند، لغزشی دارد و گناهی مرتکب می شود شما باید با برادر مؤمن با دیده رأفت، گذشت و رحمت برخورد کنید.

گاهی رحمت به این معناست که انسان به برادر مؤمن خود لبخند بزند و با رویی گشاده برخورد کند، گاهی رحمت به این معناست که به او اکرام کند و او را احترام کند، گاهی به این معناست که او را اطعام کند و ضیافت دهد و دل او را بدست بیاورد و دل او را نرم کند، گاهی رحمت به تذکر است و انسان به برادر مؤمن خود تذکر دهد و اگر عیبی دارد آن عیب را از روی دلسوزی و خیرخواهی و نه از روی تحقیر به او تذکر دهد و این تذکر جلوی دیگران نباشد و به خودش تنها تذکردهد که تحقیر نشود، گاهی اوقات رحمت امر به معرو ف و نهی از منکر کردن برادر مؤمن است فلذا مصادیق رحمت در جامعه ممکن است متفاوت باشد که به آنها عمل صالح می گویند.

اگر ما این کارها را کردیم یَرْحَمْکَ مَنْ فی السَّماءِ مورد رحمت کسی قرار می گیریم که در آسمان هاست و مورد رحمت خدای متعال قرار می گیریم یعنی خدای متعال هم در همین عرصه حیات زندگی دنیوی نه فقط آخرت ما را مشمول رحمت خود قرار می دهد و این نکته خیلی مهمی است و باید به آن توجه داشت که انسان علاوه بر پاداش اُخروی، نتیجه عمل صالح و رفتار مهربانانه و ملاطفت آمیز را در همین دنیا نیز می بیند.

کسی که به حال دیگران ترحم نکند و در رفتار و گفتارش نسبت به دیگران رحمت نداشته باشد دیگران هم نسبت به او رحمت نخواهند داشت و این امری طبیعی است، بازخورد رفتار مهربانانه و توأم با رحمت و لطف، رفتاری مهربانانه و ملاطفت آمیز خواهد بود.

اگر انسان بخواهد در جامعه و فضایی زندگی کند که فضای محبت، رحمت و ملاطفت باشد سهم خود را در ایجاد این فضای ملاطفت آمیز نباید فراموش کند و این انسان ها هستند که فضای جامعه را می سازند، رفتار انسان ها و فرهنگی که در جامعه برقرار می شود فضای آن جامعه را شکل می دهد.

اگر در جامعه ما ارزش ها بر مبنای احترام به حقوق دیگران باشد و رفتار، رفتار مهربانانه باشد، این فرهنگ در جامعه گسترش پیدا می کند.

قرآن کریم می فرماید “أَتَأْمُرُونَ النَّاسَ بِالْبِرِّ وَتَنسَوْنَ أَنفُسَکُمْ” آیا مردم را امر به خوبی می کنی ولی خودت فراموش می کنی؟

کُونُوا دُعَاةَ النَّاسِ بِغَیْرِ أَلْسِنَتِکُمْ مردم را با غیر زبانهایتان به خیرخواهی و نیکی دعوت کنید، یعنی با عملتان و عمل صالح.

عمل صالح خود زبان و پیام دارد، عمل احترام آمیز، محبت آمیز و توأم با مهربانی و رأفت خود پیام و زبان دارد و گویاست ولو اینکه عمل انسان سخن نمی گوید.

وقتی شما در سلام کردن پیش دستی کردی و به برادر مؤمن خود احترام گذاشتی این خودش پیام خود را دارد، تواضع و فروتنی پیام خود را دارد همانطور که تکبر، استکبار و عُجب ورزیدن نیز پیام خود را دارد و انسان اگر بخواهد مورد احترام، رحمت و ملاطفت دیگران قرار بگیرد باید خود نیز اینچنین باشد.

خداوند حُسن خلق و اخلاق نیکو به همه ما کرامت بفرماید.

خطبه دوم:

عِبَادَ اللَّهِ، بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی، نمازگزاران عزیز همه شما و خودم را به رعایت تقوای الهی دعوت می نمایم.

اگر تقوا و پرهیزگاری رعایت شود انسان از مکر و توطئه دشمنان نجات پیدا می کند و دسیسه ها و فتنه های دشمنان به او آسیبی نمی رساند، قرآن نیز بر این مطلب صحه نهاده است و می فرماید “وَ إِنْ تَصْبِرُوا وَ تَتَّقُوا لا یَضُرُّکُمْ کَیْدُهُمْ شَیْئاً” اگر اهل صبر و تقوا باشید کید دشمنان به شما ضرری نخواهد زد، فایده تقوا همین است که انسان را از کید، مکر، نقشه و دسیسه دشمنان حفظ می کند.

امیدواریم خدای متعال در همه عرصه های زندگی به ما توفیق رعایت پرهیزگاری و کرامت عنایت بفرماید.

مناسبت های هفته پیش رو مناسبت های مهمی هستند و مناسبت های ملی، سیاسی، اجتماعی، دینی، فرهنگی و معنوی می باشند که به اهم آنها اشاره می شود.

۲۰ فروردین ماه ۳ مناسبت خیلی مهم و اثرگذار داریم:

یکی از مناسبت های روز ۲۰ فروردین ماه سالروز قطع رابطه سیاسی  بین ایران و آمریکاست که در سال ۵۹ اتفاق افتاد. دومین مناسبت روز ۲۰ فروردین ماه روز ملی فناوری هسته ای است. مناسبت سومی که در این روز باارزش وجود دارد سالروز شهادت متفکر بسیجی شهید سید مرتضی آوینی(اعلی الله مقام الشریف) و روز هنر انقلاب اسلامی است.

اگر ما بخواهیم نسبت به موضوع اول در این روز یک شناخت عمیقی از استکبار جهانی و آمریکای جهانخوار داشته باشیم باید به دیدگاه و نگرش امام راحل(رضوان الله تعالی علیه) برگردیم که در مقابل مستکبرین و طواغیت چگونه نگرشی داشتند و با استکبار جهانی چگونه برخورد می کردند؟ چون اولا آمریکایی ها همواره بدنبال سلطه خود در ایران و کشورهای جهان سوم هستند و ثانیا اختلافات ایران و آمریکا اختلافاتی اساسی و ریشه ای است و روبنایی نیست و اختلافات طولانی و دراز مدتی است که بدلیل خصومت ها و دشمنی های مستمر استکبار جهانی با ملت ایران، عمیق و گسترده شده است.

اساس اعتقاد و مبنای اعتقادی ما این است که زیر بار ذلت نمی رویم و این را از مولای خود امام حسین(ع) یاد گرفته ایم و اباعبد الله الحسین(ع) به ما درس داد که ذلت نپذیرید، یک شیعه امیرالمؤمنین(ع) و یک محب امام حسین(ع) زیر بار ذلت نمی رود و تحقیر ذلت را نمی پذیرد، این یک نکته است.

قرآن نیزهمین درس را به ما داده است، به پبغمبر(ص) می فرماید “وَلَن تَرْضَى عَنکَ الْیَهُودُ وَلاَ النَّصَارَى حَتَّى تَتَّبِعَ مِلَّتَهُمْ” ای پیغمبر اینها از تو راضی نمی شوند تا اینکه کامل تو را خلع سلاح کنند و کامل از آنها تبعیت کنی.

آمریکا دارد همین کار را می کند و به اصطلاح خود برجام ،۱ برجام ،۲ برجام ۳ تا برجام ۱۰۰ و به جایی برسد که ما کاملا ارزش های انقلاب اسلامی و نهضتی که داشتیم را کنار بگذاریم و کاملا تسلیم آمریکا شویم. (تکبیر نمازگزاران)

امام(ره) نیز به مناسبت قطع رابطه آمریکا که در زمان حیاتش آنوقتی که این اتفاق میمون و مبارک افتاد پیامی داد، بنده ۳-۲ جمله از  پیام را برای عزیزان میخوانم.

امام(ره) در پیام خود فرمودند قطع رابطه آمریکا با ایران چون رابطه بین یک ملتی بپا خاسته برای رهایی خود از چنگال چپاول گری بین المللی با یک چپاول گر عالم خوار همیشه به ضرر ملت مظلوم و به نفع چپاول گر است این را به عنوان یک کار نیک و میمون یاد کردند.

ارتباط یک ملت مظلوم با یک ستمگر همیشه به ضرر آن ملت مظلوم است. بعد در فراز دیگری فرمودند ملت رزمنده ایران این طلیعه پیروزی نهایی را که قدرت سفاکی را وادار به قطع رابطه یعنی خاتمه دادن به چپاول گری ها کرده اگر جشن بگیرد حق دارد، ببینید امام(ره) چگونه از قطع رابطه با آمریکایی ها یاد می کند آنوقت بعضی ها چقدر دل می سوزانند که مثلا ما دوباره برویم و با آمریکا ارتباط برقرار کنیم و فکر می کنند حل تمام مشکلات کشور در ارتباط با آمریکا است در حالی که عکس این است.

شما کشورهایی که مستعمره آمریکا و هم پالکی آمریکا در منطقه بودند را ببینید وضعشان چیست؟ ما کشوری هستیم که سی و چند سال است که با آمریکا قطع رابطه داریم و تمام فشارها روی ما بوده است وضع ما را با آنها و با مصر مقایسه کنید، با مصر که یک کشوری است که از قدیم الایام دست نشانده آمریکا بوده است، با کشورهای دیگر مقایسه کنید، اینها به گونه ای هستند که اگر ذره ای حمایت آمریکا از سرشان برداشته شود اصلا کشورشان کن فیکون می شود اینچنین به آمریکا وابسته شده اند، همین عراقی که بیخ گوش خودمان است آمریکایی ها آمدند و به اصطلاح آن را اشغال کردند و صدام را از صحنه قدرت خارج کردند، برای عراق چکار کردند ؟ برای کشورهای دیگر چکار کردند؟ برای کویت جز مشتی بدهی و عقب افتادگی چیزی باقی نگذاشتند و اینها در کوچکترین مسائل خود محتاج آمریکایی ها و غربی ها هستند.

اگر آقای اوباما رئیس جمهور آمریکا در ابتدای ریاست جمهوری خود می آید و می گوید که من دست دوستی به سوی ملت ایران دراز می کنم البته رهبری پاسخ داد و در جوابش پاسخ فرمودند که زیر این چنگال فولادی که با یک دستکش مخملی پوشیده شده است یک چنگال فولادی وجود دارد بعد هم این دوستی او را دیدیم که گفت من اگر دستم برسد تمام پیچ و مهره های صنعت هسته ای ایران را باز می کنم و بعد دیدیم آمریکایی ها گفتند اگر دستمان برسد ریشه ملت ایران را می خشکانیم و سپس گفتند ملت ایران محور شرارت است و الان نیزهمینطور یاوه سرایی های آنها ادامه دارد.

مسئولین دولت ایالات متحده آمریکا از یک طرف حرفی می زنند و از آن طرف سخنی دشمنانه و خصومت آمیز بیان می کنند و موضع خصومت آمیز می گیرند، به بهانه مذاکره نباید از قدرت، عزت و سربلندی کشور در مقابل دشمن کینه توز کوتاه آمد. (تکبیر نمازگزاران)

با فرمایشات مقام معظم رهبری که فرمودند کسانی که می گویند به جای دفاع و تقویت بنیه دفاعی و موشکی کشور بیاییم مذاکره کنیم امروز دیگر این حجت تمام شده است و اگر کسی باز از این حرف ها بزند معلوم می شود واقعا خائن به کشور و ملت است البته بعضی ها در این فضاهای مجازی حرف هایشان را پس گرفتند.

در مقابل دشمن کینه توز و غداری که جز زبان استقامت و پایداری هیچ زبان دیگری را نمی فهمد نباید کوتاه آمد. انشاء الله خداوند روز به روز بر صلابت، عزت و قدرت ملت ایران و مسلمانان در مقابل دشمنان بیافزاید.

یکی دیگر از مناسبت های ۲۰ فروردین ماه روز ملی فناوری هسته ای است که برای ما روز بزرگی است. ما برای فناوری هسته ای خون و شهید دادیم و اگر امروز به این مرحله از پیشرفت رسیده ایم که دشمنان و تمام قدرت های عالم مجبور شدند در مقابل ما زانو بزنند و پای میز مذاکره ای بنشینند که ۶-۵ قدرت جهانی یک طرف میز و ایران اسلامی یک طرف میز باشد به خاطر خون همین شهدا و تلاش جوانان ما بوده است.

امروز پس از توافق هسته ای حتی یک روز هم نباید پیشرفت هسته ای و فناوری هسته ای متوقف شود. دشمن بدنبال نقشه ها و دسیسه های خود است، دشمن بدنبال این است که یا پیشرفت علمی و فناوری ما را متوقف کند یا حداقل آن را کُند کند، یک روز هم نباید پیشرفت، سرعت و شتابی که بحمد لله دارد متوقف و در آن خللی وارد شود.

امروز، رونمایی از دستاوردهای بزرگ هسته ای که دیروز واقع شد نوید بخش همین حرکت میمون  و مبارک است. امروز متخصصین و دانشمندان جوان ما با عزم جزم خود دارند صنعت هسته ای و فناوری هسته ای را به پیش می برند و اینها برای ملت ما افتخار است، اینها به خاطر همان روحیه استقلال طلبی و عزت مندی است که ملت ایران دارند و الا دشمنان که به هر شکل ممکن می خواهند این روحیه را از ملت بگیرند.

کسانی که در داخل خودباخته هستند، نمی فهمند و قدر ملت و قدر استقلال کشور را نمی دانند، حالا فشارها هست و تحریم ها بوده است، گرانی ها و تورم ها هست و کسی منکر مشکلات نیست اما ببینید ما چه به دست آورده ایم؟ درست است که مشکلات وجود دارد ولی چه به دست آورده ایم؟ طبیعی است که دشمنان نمی گذارند ما راه را به راحتی طی کنیم.

یکی دیگر از مناسبت های ۲۰ فروردین ماه، سالروز شهادت متفکر بسیجی شهید سید مرتضی آوینی است که روز هنر انقلاب اسلامی نام نهاده شده است. شهید آوینی برای ما شهید بزرگی است.

شهید آوینی شهیدی است که با تک تک سلول های خود انقلاب اسلامی و دفاع مقدس را درک کرد و هنر شهید آوینی در این درک عمیقی بود که از نهضت و دفاع مقدس داشت و شهیدان را بخوبی می شناخت.

در یکی از برنامه هایش به نظرم نسبت به شهید همت بود که می گفت شهید با سخنانش قله های قلب مرا فتح کرده است، معلوم می شود که شهید آوینی از یک شناخت عمیقی نسبت به شهدای ما برخوردار بوده و انصافا شهید والامقامی بود که سید شهیدان اهل قلم نیز نامگذاری شد. انشاء الله خداوند این شهید والامقام را با اجداد طاهرینش محشور بفرماید.

مناسبت بعدی که مناسبت معنوی، اخلاقی و خیلی مناسبت مهمی است، فرارسیدن ماه رجب، بهار عبادت و بندگی اولیاء خدا و ماه عبادت و استغفار است.

پیامبر گرامی اسلام ختم انبیاء محمد مصطفی(ص) فرمودند که رَجَبٌ شَهْرُ الِاسْتِغْفَارِ لِأُمَّتِی أَکْثِرُوا فِیهِ مِنَ الِاسْتِغْفَارِ فَإِنَّهُ غَفُورٌ رَحِیمٌ رجب ماه استغفار برای امتم است پس زیاد استغفار کنید که خداوند هم بخشنده و هم آمرزشگر و مهربان است.

امام موسی کاظم(ع) حدیثی دارد و می فرماید رَجَبٌ شَهرٌ عَظیمٌ یُضاعِفُ اللّه ُ فیهِ الحَسَناتَ و یَمحُو فیهِ السَّیِّئاتَ ماه رجب ماه بزرگی است و حسنات و کارهای نیک انسان چند برابر می شود و اگر انسان کار خیر و عمل صالحی در ماه رجب انجام دهد خداوند اجر مضاعف به او خواهد داد.

ماه رجب ماهی است که خداوند به خاطر استغفار، قلم عفو بر گناهان می کشد و لغزش ها را محو می کند و فرصت بسیار خوبی است و می فرماید هر کس در این ماه یک روز روزه بگیرد یک سال از آتش جهنم دور می شود و هر کس ۳ روز روزه بگیرد بهشت بر او واجب می شود.

از امام جعفر صادق(ع) روایتی است که می فرماید: سَمِعتُ جَعفَرَ ابنَ مُحَمَّدٍ(ع) یقول: إذا کانَ یَوْمَ الْقِیامَةِ نادی مُنادٍ مِنْ بَطْنانِ الْعَرْشِ أیْنَ الرَّجَبِیُّونَ؟ وقتی روز قیامت بر پا می شود منادی از میان عرش و وسط عرش ندا می دهد و رجبیون را صدا می زند، اولیاء خدا خودشان را آماده می کنند که اسمشان در این لیست أَیْنَ الرَّجَبِیُّونَ قرار بگیرد و فرصت بسیار مغتنمی است و باید استفاده کرد و بهره برد.

رجب ماه استغفار، روزه، ذکر، صدقه، اطعام، دعا و اعتکاف است.

مناسبت های بزرگی در این ماه با عظمت وجود دارد: ولادت امام محمد باقر(ع)، امام جواد(ع) و امیرالمؤمنین(ع)، شهادت امام هادی(ع) و موسی بن جعفر(ع)، و از همه مهمتر بعثت رسول مکرم اسلام ختم انبیاء محمد مصطفی(ص) در این ماه وجود دارد، لیلة الرَّغائب اولین شب جمعه ماه رجب در این ماه وجود دارد و اینها همه فرصت هایی است که کمتر در ماهی جمع می شود و اولیاء خدا از این فرصت ها استفاده می کنند و این فرصت ها را مغتنم می شمارند.

وعده داده بودیم که هر هفته شعار و عنوان سال را در خطبه ها پیگیری کنیم، ایده اقتصاد مقاومتی بسیار گسترده و وسیع است که در حقیقت همه ارکان نظام و کشور را در بر می گیرد، همه دستگاه ها، نهادها، قوای سه گانه، مؤسسات و مراکز فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، بنگاه های اقتصادی، مراکز دفاعی و امنیتی باید برنامه های خود را با شاخص ها و سیاست های اقتصاد مقاومتی تنظیم کنند، سیاست های پولی کشور، بانک ها، مؤسسات مالی و اعتباری در کشور برنامه راه خود را باید در جهت تقویت تولید داخلی تنظیم کنند و برنامه ریزی نمایند.

نکته ای که خیلی مهم و اساسی است بانک ها و مؤسسات مالی در پرداخت تسهیلات به تولید کنندگان مجال دهند، الان در بعضی از کشورها وام هایی که برای تولید می دهند هیچ سودی ندارد و اجازه می دهند و می گذارند، وقتی آن مرکز تولیدی به تولید رسید آنوقت برای آن عوارض و مالیات می بندند.

مجال دهند، گاهی اوقات ما می بینیم هنوز کارخانه راه نیفتاده و اصلا گاهی اوقات بهره را قبل از اینکه وام را دهند از آن کم می کنند و برمی دارند، مجال دهید تولید راه بیفتد و به تولید برسد، اینها نکات مهمی است که باید رعایت شود و برای آنها فکری شود. سیاست های پولی در کشور باید متناسب با اقتصاد مقاومتی باشد و منظور از اقدام و عمل که می گویند همین ها است.

نکته مهم و اساسی دیگر در اقتصاد مقاومتی قیمت تمام شده است و مشکل ما قیمت تمام شده است. گاهی اوقات اینقدر پیچ و خم سر راه تولید کننده است که به ناچار قیمت تمام شده اش بالا می رود و اگر بخواهد کیفیت را بالا ببرد باز قیمت تمام شده بالاتر می رود.

مهم این است که دولت، دست اندر کاران و مسئولین کاری کنند که تولید به گونه ای باشد که قیمت تمام شده پایین بیاید، اقتصاد مقاومتی یعنی همین. الان کشور چین که تبدیل به یک غول اقتصادی شده که نه آمریکا، اروپا و ژاپن نمی توانند با آن رقابت کنند به خاطر همین قیمت تمام شده است.

می بینید که جنس های چینی درجه ۱، ۲ و ۳ دارد و قیمت تمام شده فوق العاده پایین است و هیچ کشوری نمی تواند با آنها رقابت کند مربوط به همین موضوع است و آنها دقیقا اقتصاد مقاومتی را رعایت کرده اند فلذا این را باید توجه داشت البته مطالبه اصلی بنده در خصوص اقتصاد مقاومتی در این هفته مسئله امنیت است.

امنیت برای ما خیلی مهم است و از شاخصه های مهم اقتصاد مقاومتی، امنیت است.

اگر در جامعه امنیت نباشد سرمایه گذار، سرمایه گذاری نمی کند، اگر امنیت نباشد آن کسی که باید تولید کند دست به تولید نمی زند فلذا بنده هم از نیروی انتظامی ضمن تشکر از تلاش هایی که دارد و از بسیج عزیز، دستگاه های اطلاعات امنیتی، قوه قضائیه که قضات محترم تلاش می کنند، این تقاضا را دارم که همه تلاش کنند ضریب امنیت در جامعه بالا رود.

اگر امنیت نباشد تولید نیست و اقتصاد تضعیف می شود و اگر سرمایه گذار احساس کند امنیت وجود دارد با خیال راحت سرمایه گذاری می کند فلذا این خیلی مهم است و باید به آن توجه داشت، باید گلوگاه های اقتصاد مقاومتی را شناخت و به درستی به آنها توجه کرد.

امیدواریم خدای متعال به ملت شریف ایران توفیق دهد که در مقابل دشمنان بایستند و الان که دشمنان از نظر اقتصادی ما را تحت فشار قرار دادند بتوانند مقاومت کنند و در مقابل دشمن تسلیم نشوند، انشاء الله.

پروردگارا، بارالها به مقربان درگاهت قسمت می دهیم اسلام و مسلمانان نصرت کرامت بفرما……   

namaz95.1.2000001namaz95.1.2000002