۱۵م، خرداد ۱۳۹۴
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com
زمان انتشار: ۱۵م, خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۵:۳۴ ب.ظ | کد خبر: 49075

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجد دز: همزمان با سالروز قیام خونین  ۱۵ خرداد آئین دشمن شکن نماز جمعه با حضور اقشار مردم متدین و ولایت مدار دزفول به امامت حجت الاسلام والمسلمین “سید محمد علی قاضی دزفولی “در مصلای امام علی (ع) شهرستان دزفول برگزارشد.

IMG_4816

خطبه اول :جامعه مهدوی باید باعلوم اهل بیت علیهم السلام بیشترآشنا شود

خطیب نماز جمعه دزفول در خطبه اول نماز ضمن دعوت مردم به رعایت تقوای الهی در ادامه بحث سبک زندگی مهدوی به تبیین این سبک از منظر ائمه اطهار علیهم السلام پرداخت و گفت: جامعه مهدوی باید باعلوم اهل بیت علیهم السلام بیشترآشنا شود و به آن عمل کند.

نمونه هایی از سبک زندگی مهدوی بویژه درشخصیت عبد صالح خدا امام راحل

امام جمعه دزفول با برشمردن نمونه هایی از سبک زندگی مهدوی بویژه درشخصیت عبد صالح خدا امام راحل افزود: سیره وروش امام عظیم الشان بسیارساده و به دور از اشرافیت بود بطوریکه زندگی ایشان چه در نجف وچه در ایران تفاوتی نداشت.

محبت، مهرورزی وحسن خلق  از اصول وبنیان های  شریعت اسلام است.

حجت السلام والمسلمین قاضی همچنین نقش محبت، مهرورزی وحسن خلق را از اصول وبنیان های  شریعت اسلام دانست وتاکید کرد: جامعه مهدوی  با انتخاب این نوع اخلاق در زندگی فردی واجتماعی خود باید اهتمام بیشتری ورزد.

وی افزود: هرکس محبت ومودتش را به امام عصر (عج) بیشتر نماید به سبک زندگی مهدوی نزدیکتر است.

اساس تربیت،  باید برمحور خانواده وپرورش آن  باشد.

امام جمعه دزفول اظهار داشت: درسبک زندگی مهدوی اساس تربیت،  باید برمحور خانواده وپرورش آن  باشد.

خطبه دوم: تبیین فرمایشات مقام معظم رهبری در مراسم سالگرد رحلت امام خمینی (ره)

حجت الاسلام والمسلمین در خطبه دوم نماز جمعه  فرمایشات ارزشمند مقام معظم رهبری در مراسم سالگرد رحلت امام خمینی (ره) را  بسیارکلیدی، مهم ودر استمرار راه امام وانقلاب اسلامی  دانست وگفت: مقام عظمای ولایت دراین سخنرانی  قیام ونهضت امام را برای ملت ایران آسمانی کرد.

امام جمعه دزفول افزود: حضرت آقا  با بیانات مهم خود راه امام واسلام ناب محمدی را در مقابله با اسلام امریکایی  فریاد زد که ما به امریکائیها خوش بین نیستیم وبه آنها اعتماد نداریم .

منظومه فکری امام خمینی (ره)  منظومه ای سرزنده و پویا است

حجت الاسلام قاضی دزفولی منظومه فکری امام خمینی (ره) را منظومه ای سرزنده و پویا دانست که توسط مقام معظم رهبری با صلابت تمام فریاد زده شد.

خطیب جمعه دزفول افزود:امام خمینی (ره) در زمان حیات پربرکت خویش هیچگاه استکبار ستیزی و مبارزه با ظلم  را کنار نگذاشت و در هیچ زمانی در حمایت از مظلومان جهان کوتاه نیامد ومقام معظم رهبری هم ایده وتفکر امام راحل را عملی می کند.

 استقلال کشور از دغدغه های امام راحل و مقام معظم رهبری است.

امام جمعه دزفول  استقلال کشور را از دغدغه های امام راحل و مقام معظم رهبری دانست و گفت: بازجویی دانشمندان هسته ای و بازرسی از مراکز نظامی نیز به دلیل به خطر افتادن استقلال کشور ونفوذ دشمن  توسط مقام معظم رهبری رد شد.

دشمن به خوبی از علاقه مردم به امام خمینی (ره) آگاهی دارد

امام جمعه دزفول اظهار کرد: دشمن به خوبی از علاقه مردم به امام خمینی (ره) آگاهی دارد و تلاش می کند بنام امام راحل نسخه خود را بپیچد و از این علاقه مردم سوء استفاده کند لذا مردم باید انسجام و وحدت ملی را فراموش نکنند.

ازهرگونه جروبحث که وحدت ملی را به خطر اندازدباید اجتناب کرد.

وی افزود: تفرقه از شیطان و وحدت وهمدلی از رحمان است وهمه نخبگان ، رسانه ها وجامعه باید همدل وهمزبان باشند وازهرگونه جروبحث که وحدت ملی را به خطر اندازد اجتناب کنند.

اشخاص وجریانهای سیاسی  وحتی نزدیکان امام نبایداز گفتمان امام استفاده ابزاری واز امام هزینه کنند

حجت الاسلام والمسلمین  قاضی با انتقاداز افرادی که بیانات حضرت امام را تحریف می کنند گفت: اشخاص وجریانهای سیاسی  وحتی نزدیکان امام نبایداز گفتمان امام استفاده ابزاری واز امام هزینه کنند چرا که بیانات حضرت امام هم در صحیفه وهم در وصیت نامه ایشان موجود است.

قیام ۱۵ خردادماه ریشه و اساس انقلاب بود

امام جمعه دزفول در فراز دیگری از خطبه های این هفته دزفول ، ۱۵ خردادماه سالروز قیام خونین سال ۱۳۴۲ را یادآور شد و گفت:قیام ۱۵ خردادماه ریشه و اساس انقلاب بود به گونه ای که بذر انقلاب در ۱۵ خرداد کاشته شد و در ۲۲ بهمن ماه ۱۳۵۷به ثمر نشست.

وی با اشاره به اینکه قیام ۱۵ خرداد موجب احیای دوباره اسلام شد گفت: فلسفه قیام خرداد باید به عنوان یک الگوی همیشگی پیش روی ملت ایران باشد و نباید کم رنگ بلکه با تشکیل همایش های مختلف بایدعلل و عوامل آن بحث وبررسی شود

خطیب جمعه دزفول همچنین سالروز شهدای واقعه تهاجم عمال پهلوی به مدرسه فیضیه را گرامیداشت و افزود: رژیم سفاک پهلوی به صورت وحشیانه به طلاب مدرسه فیضیه حمله کرد و آنها را به طرز فجیعی به شهادت رساندند که این واقعه برگ زرینی از مبارزه روحانیت را در تاریخ رقم زد.

عامل اصلی کشتار شیعیان در پاکستان و مناطق شیعه نشین عربستان ، آل سعود است

حجت الاسلام  والمسلمین سیدمحمدعلی قاضی دزفولی  با اشاره به کشته شدن تعدادی از شیعیان به دست تکفیری های مورد حمایت آل سعود افزود:عامل اصلی کشتار شیعیان در پاکستان و مناطق شیعه نشین عربستان ، آل سعود است که آلت دست اسراییل می باشد

وی اظهار داشت: اسراییل با حمایت از تروریست های تکفیری و داعش قصد ایجاد تفرقه بین مسلمانان را دارد لذا مسلمانان به خصوص شیعیان باید هوشیار باشند و اسراییل را در رسیدن به هدف پلید خود یاری نکنند.

هیئت مذاکره کننده باید در مقابل زیاده خواهی  دشمنان کشور ایستادگی و پافشاری کند

امام جمعه دزفول در بخشی دیگر از خطبه های نماز با اشاره به مذاکرات هسته ای گفت : ما به دنبال توافق خوب هستیم که حقوق اصلی ملت ایران را محترم بر شمرد وهیئت مذاکره کننده باید در مقابل زیاده خواهی  دشمنان کشور ایستادگی و پافشاری کند ومذاکرات باید فقط بر محور هسته ای باشد و به چیزهای دیگر از جمله موشک و حقوق بشر ربطی ندارد.

آغاز دهه بهداشت مساجد وتاکید بر پاکیزگی مساجد

حجت الاسلاموالمسلمین  قاضی دزفولی همچنین ۲۰ شعبان آغاز دهه بهداشت و نکوداشت مساجد را گرامی داشت و بر پاکیزگی و آماده سازی مساجد در آستانه ماه مبارک رمضان تاکید کرد.

متن کامل خطبه ها:

خطبه اول

عباد الله، بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی و نمازگزاران عزیز همه شما و خودم را دعوت به رعایت تقوای الهی می نمایم. انشاءالله خداوند به همه ما در همه عرصه های زندگی توفیق مراعات پرهیزکاری و تقوای الهی را کرامت بفرماید.

در سالروز ارتحال ملکوتی امام سید روح الله قرار گرفته ایم که رضوان خدا بر او باد.

 ادامه مبحث سبک زندگی مهدوی را پی می گیریم. البته مناسب بود افکار و اندیشه های امام و نقش انقلاب اسلامی در فراهم نمودن زمینه ظهور مورد بحث قرار می گرفت لکن به تناسب سالروز رحلت امام با نیمه شعبان می توانیم از امام به عنوان یک منتظر حقیقی نام ببریم و او را معرفی بکنیم.انشاءالله سعی خواهد شد در خلال بحث در سبک زندگی مهدوی نسبت به شخصیت امام هم اشاراتی داشته باشیم.

زندگی مهدوی با یکسری شناخت ها تحقق پیدا می کند، شناخت از راه تفکر و اندیشه بدست می آید، استمرار فکر و اندیشه شناخت و آگاهی را در پی خواهد داشت. شناخت فضیلت ها و زیبایی ها و سجایای اخلاقی کشش و جاذبه و محبت را در پی خواهد داشت و به دنبال آن خواهد آمد.

مجموعه این سیر رفتار انسان را باعث خواهد شد و چنانچه این مراحل و این سیر نظام مند بشوند و تحت یک سبک و مدل تعریف بشوند ما می توانیم سبک زندگی را از آن نتیجه بگیریم. این سیری است که معمولا باید برای سبک زندگی طی بشود تا به نتیجه تعریف و بیان سبک و مدل زندگی بیانجامد.

اولین جرقه و استارت این حرکت انتخاب مسیر و هدف برای زندگی است. ما باید برای زندگیمان در یک سبک زندگی هدفمند عمل کنیم و در این سبک زندگی به دنبال یک هدف باشیم.

در این رابطه اولین سوالی که به ذهن هر کس می آید و به ذهن انسان خطور می کند این است که چرا زندگی ما باید سبک زندگی مهدوی داشته باشد؟ چرا ما باید زندگی مهدوی را برگزینیم؟ این سوال اصلی است که ما باید در یک بیان و تعریف سبک زندگی مهدوی به آن پاسخ بدهیم.

در خطبه گذشته بیان شد که زندگی مهدوی زندگی انتظار گونه است. انتظاری که مراد است و معنا و مفهوم آن در این سبک تعریف می شود متناسب با روایات و احادیث ما است. انتظار به معنی این نیست که دست روی دست بگذاریم تا یک کسی بیاید و امور را اصلاح کند مشکلات را حل کند و مسائل را برطرف کند، نه اینچنین نیست بلکه به عکس آن انتظار در مفهوم روایات ما و مضامینی که احادیث و کلمات نورانی ائمه(ع) حاوی این معانی و مضامین هستند به این معنا است که انتظاری مدنظر است که موجب حرکت بشود وانسان را به حرکت در بیاورد.

 انتظاری مدنظر است که پویا باشد، انتظاری مدنظر است که سرشار از امید به آینده و آینده ای روشن و موفق باشد و انسان را وادار به تلاش و فعالیت کند که در جهت آن هدف والایی که دارد خودش را به آن هدف برساند، این انتظاری است که مدنظر ما است.

یکی از بهترین راه های بهره مندی از معارف اهل بیت(ع) درباره امام عصر حضرت بقیة الله الاعظم مهدی آل محمد(ص) که تاثیر بسزایی هم در معرفت به حضرت و ظهور آن حضرت و باعث عشق و محبت مهدوی می شود روایات معصومین(ع) است.

امام رضا(ع) می فرماید: رَحِمَ اللّه‏ُ عَبدًا أحیا أمرَنا رحمت خداوند شامل حال بنده ای می شود که امر ما را زنده کند. راوی می گوید از امام(ع) سوال کردم چه چیز امر شما را زنده می کند و چگونه امر شما را زنده بداریم؟ حضرت فرمودند علوم ما را بیاموزید و به دیگران یاد بدهید پس معلوم می شود در یک سبک زندگی ما باید با علوم اهل بیت(ع) آشنا بشویم و معارف اهل بیت(ع) را به خوبی بشناسیم و مسیر را از طریق معارف اهل بیت(ع) در یک سبک و مدل زندگی مهدوی تشخیص بدهیم.

سپس می فرماید زیرا وقتی مردم خوبی های کلام و سخن ما را شناختند هرآینه از آنها پیروی می کنند. لَوْ عَلِمَ الناسُ مَحاسِنَ کَلامِنا لَاتَّبَعُونا اگر مردم هر آینه زیبایی های سخن ما اهل بیت(ع) را بشناسند هر آینه از آنها پیروی می کنند، معلوم می شود که ما موفق نبوده ایم آنچنان که باید و شاید معارف اهل بیت(ع) را به جامعه معرفی کنیم.

چون امام رضا(ع) می فرماید: اگر ما بتوانیم زیبایی های کلام معصومین(ع) و کلمات و سخنان نورانی ائمه هدی(ع) را برای مردم درست بیان و تشریح و تبیین کنیم هر آینه مردم آنها را می پذیرند.

چون سخنان امام و کلمات نورانی معصومین(ع) متناسب با فطرت انسانی هستند، چون با فطرت انسان ها همخوانی و همسازی و هماهنگی دارند مقبول می افتند و مورد پذیرش قرار می گیرند، این نکته مهمی است که باید در سبک زندگی به آن سمت حرکت کنیم.

نکته مهم دیگری که در سبک زندگی مهدوی در خطبه قبل به آن اشاره شد این است که حضرت به هنگامی که ظهور می فرمایند از یاران و سردارانش و مهدوی یاوران و مهدی باوران در کناره گیری از دنیا و ساده زیستن و زاهدانه زیستن عهد و پیمان می گیرد. بهترین الگوی یک زندگی مهدوی زندگی در عصر ظهور حضرت(ع) است.

یکی از مؤلفه های اصلی همین است که یاران حضرت مهدی(ع) کسانی هستند که اهل دنیا نیستند و ساده زیست هستند. من به همین مناسبت اشاره ای داشته باشم، امام راحل رضوان خدا بر او باد سیره و روش زندگی حضرت امام بسیار ساده زیست بود. امام چه وقتی که در نجف اشرف زندگی می کرد و چه وقتی که در قم ساکن بود و چه وقتی که در جماران ساکن شد منزل بسیار ساده و محقری داشت، در خانه ای زندگی می کرد که از نظر تمکن مالی همردیف افراد پایین جامعه بود و همیشه امام سفارش ضعفا و مستمندان را به مسئولین و دولتمردان می کرد، این نکته مهمی است که در یک زندگی مهدوی باید الگو و نمونه باشد.

نکته مهم دیگری که در یک زندگی مهدوی باید رعایت بشود و در مدل و سبک زندگی مهدوی تعریف می شود، نقش محبت و مهرورزی و حسن خلق است. محبت و مهرورزی و حسن خلق از اصول و بنیان های شریعت مقدس اسلام است که بر روی آن خیلی تاکید شده است. امام صادق(ع) می فرماید: الدین هو الحب والحب هو الدین در این کلمه نورانی امام صادق(ع) دین را مرادف و معادل محبت و مهرورزی قرار داد. پیامبر اکرم ختم انبیاء محمد مصطفی(ص) با مهرورزی و محبت توانست در قلب ها نفوذ کند و پایه های نهال اسلام را مستحکم کند. “فَبِمَا رَحْمَةٍ مِّنَ اللّهِ لِنتَ لَهُمْ وَلَوْ کُنتَ فَظًّا غَلِیظَ الْقَلْبِ لاَنفَضُّواْ مِنْ حَوْلِکَ” ای پیامبر بواسطه خلق لیّن و نرمی که داشتی توانستی در میان مردم و در قلوب مردم نفوذ کنی، و اگر بد اخلاقی می کردی و قلب غلیظی داشتی هر آینه مردم از اطرافت پراکنده می شدند، یعنی خدای متعال به پیغمبرش(ص) می فرماید محور و اساسی که مسلمانان به دورت جمع شدند و توانستی انقلاب و نهضت را به پیروزی برسانی و اسلام را حاکم بکنی به خاطر محبت و مهرورزی و حسن خلق تو بوده است.

روش و سیره امام زمان(ع) هم همچون جدش پیامبر(ص) است که امروز نقطه مرکزی پرگار عالم هستی حضرت بقیة الله الاعظم مهدی آل محمد (ص) است. قلب عالم و خلقت وجود مقدس نازنین امام زمان(ع) است لذا در زندگی مهدوی باید تمام توجه به این نقطه از عالم هستی باشد. هر کس جذبه و کشش و محبت و رأفت و مودتش نسبت به امام زمان(ع) بیشتر باشد به یک سبک زندگی مهدوی نزدیک تر است.

ما می گوییم محبت و مودت امام زمان(ع) یکی از اصول اصلی انتظار است. مهدی باوران و مهدی یاوران در فراق او ندبه می کنند به دنبال او هستند، صبح و شام او را یاد می کنند، هر روز صبح دعای عهد می خوانند، هر روز صبح با امام زمانشان(ع) تجدید بیعت و میثاق می کنند، نکته مهم و اساسی در یک زندگی مهدوی برقرار کردن ارتباط با امام زمان(ع) است، محبت و مودت امام زمان(ع) را در قلب خودمان و خانواده هایمان بکاریم و مستحکم کنیم، این نکته مهمی است که باید توجه داشت.

در دوره آخر الزمان سیمای خانواده آخر الزمانی سیمایی مبتنی بر تربیت خانوادگی است. در یک خانواده مهدوی اصل و اساس تربیت اطفال آن خانواده است.

نکته ای را از تاریخ نقل می کنند از سقراط قبل از محاکمه اش پرسیدند بزرگترین آرزویی که در دل داری چیست؟ او پاسخ داد آرزو دارم که بلندترین و بالاترین مکان در آتن که پایتخت پرتغال است صعود کنم و با صدای بلند به مردم بگویم چرا با این حرص و ولع بهترین سال های عمر خود را به جمع آوری ثروت صرف می کنید در حالی آنگونه که باید و شاید در تعلیم و تربیت اطفالتان که مجبور هستید روزی ثروت خود را برای آنان باقی بگذارید همت نمی گمارید، این سخن یک فیلسوف است که درک می کند، هدف از خلقت چیست؟ جهان هستی بر چه مبنایی خلق شده است؟ مسلمان هم نیست، ولی این نکته فطری را سقراط می فهمد و بیان می کند.در یک زندگی مهدوی اساس تربیت است، هر کس تربیتش و اخلاقش مهدوی باشد او سبک زندگی مهدوی را برگزیده است.

امیدواریم خدای متعال به همه ما توفیق یاوری و باوری حضرت مهدی(ع) را کرامت بفرماید…

خطبه دوم

عباد الله اوصیکم و نفسی و نفسی و نفسی بتقوی الله بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی، نمازگزاران عزیز، همه شما و خودم را دعوت به رعایت تقوای الهی می نمایم.

امروز روز ۱۵ خرداد ماه و سالروز رحلت مرد بزرگ تاریخ و عبد صالح خدا حضرت امام روح الله است که فرمایشات رهبری را در مرقد مطهر ایشان داشتیم که فرمایشات بسیار کلیدی و مهمی برای انقلاب اسلامی و استمرار راه امام و انقلاب بود. سعی می کنم به فرازهای مهمی از این کلمات ارزشمند مقام معظم رهبری اشاره داشته باشیم. روز ۱۴ خرداد سالروز ارتحال ملکوتی امام روح الله ملت ایران صلابت روح الله را از حنجره امام سید علی شنیدند و مشاهده کردند.

بار دیگر امت روح الله بر خود بالید که امام و رهبری همچون سید علی دارد. مقام عظمای ولایت بار دیگر قیام و نهضت امام را برای ملت ایران و همه جهانیان بازخوانی کردند و کارآمدی نهضت و انقلاب اسلامی را که پس از ۲۶ سال از ارتحال امام می گذرد بر اساس منظومه فکری که برای امام تعریف کردند و اسلام ناب محمدی(ص) این مکتب فکری و سیاسی و اجتماعی امام را در منظر جهانیان قرار دادند.

امروز پس از ۲۶ سال که از ارتحال امام رضوان الله تعالی علیه می گذرد ملت ایران که با پذیرش رهبری امام و مکتب فکری امام را به عنوان نقشه راه کشور و انقلاب گردن نهاده بودند و با صلابت خلف صالح امام بار دیگر با عهد و پیمان و میثاقی که با امام بسته بودند تجدید عهد و پیمان کردند. (تکبیر نمازگزاران)

ملت ایران یک ملت سرزنده و پویا است، چرا؟ چون منظومه فکری امام را پذیرفت. حضرت آقا فرمودند منظومه فکری امام زنده و پویا و عملیاتی است. ملتی که از تفکر و اندیشه رهبرش نقشه راه را می گیرد و اطاعت و پیروی می کند اگر آن فکر و اندیشه و مکتب، مکتبی زنده و پویا باشد آن ملت هم زنده و پویا هستند.

شهید صدر رحمت الله علیه می فرماید: ذوب در امام شوید چون امام ذوب در اسلام است، این نکته مهم و اساسی است. ما شاهد هستیم راه امام و اسلام نابی که امام در برابر اسلام آمریکایی برای ما مسلمانان به ارمغان آورد با صلابت تمام توسط مقام معظم رهبری فریاد زده می شود.

همانگونه که امام به وعده الهی اعتماد داشت و نسبت به مستکبران عالم بی اعتماد بود، خلف صالحش مقام معظم رهبری بارها فرموده اند که به آمریکایی ها خوش بین نیستم و به آنها اعتماد ندارم. (تکبیر نمازگزاران)

امام در تمام طول عمر شریفش ذره ای با مستکبرین و قلدران عالم سازش نکرد و به آنها خوشبین نبود و روحیه استکبار ستیزی و مبارزه با ظلم را در تمام طول عمر خودش چه قبل از انقلاب و چه بعد از انقلاب کنار نگذاشت و امام همیشه با مستکبرین و قلدران در ستیز بود.امام هیچ وقت و در هیچ زمانی از طرفداری و حمایت مستضعفان و مظلومان عالم کوتاه نیامد که دیروز ما شاهد بودیم مقام معظم رهبری نیز همین مسیر را طی می کند.

ایشان فرمودند برای ما فرقی نمی کند چه سنی فلسطینی و چه شیعه حزب الله لبنان برای ما هیچ تفاوتی ندارد اگر مورد ظلم واقع بشوند از آنها دفاع می کنیم همان ایده و تفکری که امام داشت.

استقلال کشور و ملت همیشه جزء دغدغه های اصلی امام بود. سخنرانی سرنوشت ساز امام را درباره کاپیتولاسیون که فریاد برآورد و ملت و علما و حوزه های علمیه را هشدار داد به خاطر استقلال کشور بود، چون دید استقلال کشور دارد از دست می رود. امروز هم اگر رهبری قاطعانه و با همان صلابت بازجویی دانشمندان هسته ای را و همچنین بازرسی مراکز نظامی را نفی می کند به خاطر جلوگیری از نفوذ دشمن و به خطر افتادن استقلال کشور است.

 امروز رهبری با بصیرت تمام برای تحریف مسیر انقلاب از طریق تحریف شخصیت امام احساس خطر می کند. چون دشمن به خوبی از عشق و علاقه ملت ایران به امام آگاه است و سعی می کند به نام امام نسخه خود را بپیچد. تا از عشق و علاقه مردم به امام سوء استفاده کند. امام وحدت ملی و انسجام ملت را یکی از بزرگترین حربه های ملت برای مقابله با دشمنان و مستکبرین می دانست و بارها با بیانات مختلف و به شکل های مختلف روی وحدت و انسجام ملی تاکید فرمودند.

 امام می فرمود نویسندگان و سخنرانان نباید مطلبی بنویسند و یا مطلبی بگویند که موجب اختلاف و تفرقه در جامعه بشود و بارها فرمودند اختلاف از شیطان است و وحدت و همدلی از رحمان است. هیچ کس به هیچ بهانه ای حق مطرح کردن مسائل اختلافی و تفرقه برانگیز را ندارد، هیچ شخص و گروه سیاسی حق ندارد به اسم منافع سیاسی و تبلیغاتی خود به اسم قومیت گرایی یا به هر عنوانی در جامعه به مسائل اختلاف انگیز و تفرقه انگیز دامن بزند.

سمت و سوی گقتمان ها در جامعه و رسانه ها و بین نخبگان و در بین خواص جامعه باید همدلی و هم زبانی باشد. البته انتقاد دلسوزانه و نقدهای منصفانه باید باشد ولی الْمِرَاءَ نباشد، الْمِرَاءَ یعنی چی؟ مرا یعنی جر و بحث های بیخود

 پیغمبر اکرم(ص) فرمودند:  وَاتْرُکِ الْمِرَاءَ وَ إِنْ کُنْتَ مُحِقّا، الْمِرَاءَ  را قطع کنید ولو اینکه محقق باشید چون باعث تفرقه و کدورت بین مؤمنین می شود و همچنین باعث اختلاف می شود، جر و بحث هایی که به همدلی و وحدت آسیب می زند باید تعطیل شود. در مسائل فرهنگی و روز کشور مثل مسائل هسته ای بحث و بررسی و مناظره باشد اشکالی ندارد و اگر مجادله می شود جدال احسن باشد اشکالی ندارد ولی منجر به مشاجره و دلزدگی و ناراحتی از یکدیگر نباشد که خواسته دشمن همین است.

قوای سه گانه دولت و مجلس و قوه قضائیه با یکدیگر تعامل سازنده داشته باشند و مشکلات کشور و مردم را ببینند و مسائل ملی را مراعات کنند و توطئه و نقشه های دشمن را رصد کنند و با هم ید واحده باشند و در خدمت کشور و انقلاب و مردم باشند.

نکته مهم دیگری که در فرمایشات رهبری بود این بود اشخاص و جریانات سیاسی از شخصیت امام و گفته ها و فرمایشات  ایشان استفاده ابزاری نکنند. هیچ کس حق ندارد برای اهداف فکری و گروهی خودش از امام خرج کند و از فرمایشات امام گزینشی استفاده کند ولو اینکه از افراد نزدیک به امام بوده باشد.

فرمودند هر کسی هر حرفی را که خودش می پسندد به امام نسبت ندهد، هر حرفی را که به امام نسبت می دهیم باید در منابع مربوط به امام مکرر وجود داشته باشد، ما صحیفه نور را داریم که تمام فرمایشات امام مستند وجود دارد و در چه تاریخی و در چه مناسبتی چه فرمایشی فرموده است، نه یک کلمه کم و نه یک کلمه زیاد همه فرمایشات ایشان وجود دارد، علاوه بر آن وصیت نامه امام که یک سند بزرگ برای انقلاب اسلامی است وجود دارد. خداوند تبارک و تعالی وجود ذی جود مقام معظم رهبری را به عنوان یک ذخیره الهی برای ما مسلمانان حفظ بفرماید.

مناسبت بعدی قیام خونین ۱۵ خرداد سال ۱۳۴۲ است که در حقیقت ریشه و اساس انقلاب اسلامی ایران قیام خونین ۱۵ خرداد است. انقلابی که بذر آن در ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ کاشته شد و در ۲۲ بهمن ماه به ثمر نشست. قیام ۱۵ خرداد موجب احیای مجدد اسلام شد، حرکت انقلابی ما در مبارزه با رژیم طاغوت و سرنگونی پادشاهی ۲۵۰۰ ساله از قیام ۱۵ خرداد سرچشمه می گیرد.

 ۱۵ خرداد نباید فراموش یا حتی کم رنگ بشود، درست است در کنار ۱۴ خرداد سالروز ارتحال امام قرار گرفته است اما خود ۱۵ خرداد روز تاریخی بسیار مهمی است که باید هر ساله در نشست ها و در همایش ها درباره ۱۵ خرداد و علل و عوامل به وجود آمدن ۱۵ خرداد بحث و بررسی بشود و به عنوان یک الگوی همیشگی پیش روی ملت ما قرار بگیرد، امیدواریم شهدای این روز بزرگ تاریخی با سید الشهدا(ع) محشور بشوند.

مناسبت بعدی واقعه جانسوز مدرسه فیضیه و دارالشفای قم را در سال ۱۳۵۴ داریم که رژیم سفاک پهلوی وحشیانه به روحانیت و طلاب مدرسه علمیه فیضیه و دارالشفای قم حمله کرد و بسیاری از طلاب را به طرز فجیعی به شهادت رساند، بعضی از آنها را از بالای پشت بام به پایین انداخت و آنها به شهادت رسیدند، که البته بار دیگر خون سرخ روحانیت در دفاع از دین و کشور برگ زرینی از تاریخ مبارزات روحانیت را رنگین کرد. امیدواریم خدای متعال شهدای این روز بزرگ را با سید الشهدا(ع) محشور بگرداند.

مناسبت بعدی ۲۰ شعبان آغاز دهه بهداشت و نکوداشت مساجد است. مساجد چون محل عبادت هستند باید در آستانه ماه مبارک رمضان ماه عبادت و بندگی خدای متعال نظافت و آماده بشوند. مؤمنین و دستگاه های فرهنگی مرتبط با مساجد مثل اوقاف و سازمان تبلیغات و هیئت های امنای مساجد و ائمه جماعات مساجد همه کمک کنند که مساجد به بهترین شکل ممکن آماده ماه عبادت و بندگی خدا بشود انشاءالله.

در هفته گذشته شهادت عده ای از شیعیان کشور عربستان سعودی را به دست عوامل تکفیری و وهابی داشتیم که در حقیقت عامل اصلی این شهادت ها چه در حجاز و چه در پاکستان، وهابی های آل سعود هستند چون شبانه روز بر علیه شیعه جو سازی و تبلیغ می کنند. در کتاب های آموزش شان به اطفالشان یاد می دهند که شیعیان کافر هستند و مسلمان نیستند، قرآن دیگری دارند، اینها به جای خدا قبرها را می پرستند، هر کس اینها را بکشد به بهشت وارد می شود و خون اینها مباح است، وقتی در عربستان چنین فضایی نسبت به شیعیان وجود دارد معلوم است که بعضی از جوانان تحریک می شوند و به صورت انتحاری این جنایات را مرتکب می شوند در واقع مسئول اصلی این قضیه آل سعود هستند البته خود آل سعود و تکفیری ها و داعشی ها آلت دست آمریکا و اسرائیل هستند.

 این نقشه اسرائیل است و این فتنه اسرائیل است که مسلمانان را به جان همدیگر بیاندازد و به جای اینکه خودش با مسلمانان بجنگد و کشته بدهد و سلاح و هزینه بکند این را به گردن مسلمانان انداخته است، الان از هر طرف کشته بشود مسلمان است. سلاح ها و پول های آنها در برابر همدیگر در جنگ های بین مسلمانان از بین می رود و این توطئه و فتنه اسرائیل است.

مسئله مهم دیگری که باید در این خطبه به آن اشاره کنم بحث مذاکرات هسته ای است که به مراحل بسیار حساس و مهم خود رسیده است و به ضرب الاجل خود یعنی ۱۱ تیر ماه دارد نزدیک می شود. من چند نکته مهم را درباره مذاکرات عرض کنم:

یکی این است که ما در مذاکرات به دنبال یک توافق خوب هستیم که حقوق هسته ای ملت ما تأمین بشود.

دوم تیم مذاکر کننده ما باید همچنان در مقابل زیاده خواهی دشمنان ایستادگی بکند و بر روی حقوق مسلم ملت ما پافشاری بکند این هم نکته مهم دیگری است. توافق هم باید به گونه ای باشد که ضمانت های لازم را در برابر دشمن حیله گر و مکار و غیر قابل اعتماد در بر داشته باشد.

طرف ما آمریکا و غرب است که اینها به هیچ عهد و پیمانی پایبند نیستند در مذاکرات یک جور حرف می زنند و در مصاحبه شان جور دیگری حرف می زنند، زیاده خواهی آنها حد یقفی  ندارد ما یک قدم عقب برویم آنها ده قدم جلو می آیند.

 مذاکرات هسته ای ما فقط درباره موضوعات هسته ای باید باشد و به مسائل حقوق بشر و موشکی و دانشمندان ربطی ندارد، این را باید دقت کنند و در آن توافق لحاظ کنند و فقط توافق راجع به هسته ای باشد و لاغیر. اگر مشکلاتی میان دولت و کنگره آمریکا وجود دارد مربوط به خودشان است و به ما ربطی ندارد و نباید در این توافق نامه آن مشکلات حل بشود.

در چارچوب مذاکرات فقط مسائل هسته ای باشد و بیرون از مذاکرات دولت و کنگره آمریکا هر چه خودشان می دانند به سر یکدیگر بزنند و مشکلات خودشان را حل کنند. این نکته را باید توجه داشت که جمهوری اسلامی در خلال این مذاکرات نرمش های لازم را نشان داده است و اگر این مذاکرات به نتیجه نرسد و توافقی صورت نگیرد و شکست بخورد به طور قطع طرف مقابل مقصر است و این نکته ای است که در کشور ما خیلی روی آن بحث می شود و این را باید مراقب و مواظب باشیم.

اداره کشور بدون توافق هم میسور است اینگونه نیست که ما به هر قیمتی شده توافق بکنیم. باید زیرساخت اقتصاد کشور بر اساس اقتصاد مقاومتی که حضرت آقا فرمودند ساخته بشود و این هم کاری ندارد و یک مقدار همت و تحمل می خواهد. اگر ۱۱ تیر ماه ضرب الاجلی است که برای مذاکرات معین کردند این از طرف غرب است و ما نباید در نگارش یک توافق خوب و عزت مندانه عجله به خرج بدهیم، عجله نکنید آنها حیله گر هستند و می گویند وقت دارد تمام می شود و زود توافق کنید و ما را وادار کنند به چیزی که با مصالح  کشورمان و با حقوق هسته ای مان منافات دارد تن بدهیم این نکته مهمی است که باید توجه کرد.

تیم مذاکره کننده باید این نکته را توجه کنند که آمریکایی ها بیش از ملت ما به این توافق احتیاج دارند، بله ما هم احتیاج داریم ولی آمریکایی ها هستند که می خواهند قبل از انتخابات ریاست جمهوریشان مذاکرات را به نتیجه برسانند فلذا مراقب و مواظب باشید آنها حرکت به جلو نکنند و شما را وادار به یک توافقی که به نفع و صلاح کشور نیست نکنند.

نکته مهم دیگری که ما نباید از نظر دور بداریم الان مشاهده می شود در کشور یک بحث هایی بین دوستداران و متدینین وجود دارد نباید اجازه بدهیم فضای کشور فضای دو قطبی بشود عده ای موافق مذاکرات وعده ای مخالف مذاکرات باشند زیرا این فضا به صلاح نیست و این فضا را دشمن می خواهد، بله باید مراقب و مواظب بود اصل مذاکرات را رهبری اجازه دادند ولی باید مراقب باشیم دشمن سر ما کلاه نگذارد و با ما خدعه نکند و فریب ندهد و به شکل های مختلف ما را وادار به با عجله تصمیم گرفتن نکند و این نکته مهمی است که باید توجه داشت.

چون ما معتقد هستیم تیم مذاکره کننده باید مورد حمایت ملت باشد و ملت هم باید روی خطوط قرمزی که از ناحیه مقام معظم رهبری و مسئولین کشور معین شده است پافشاری بکنند، در پایان نماز جمعه یک راهپیمایی و تظاهرات مختصری تا مسجد زینب(س) پیش بینی شده است که انشاءالله مؤمنین شرکت بفرمایند.

خدایا پروردگارا به مقربان درگاهت قسمت می دهیم اسلام و مسلمانان را نصرت کرامت بفرما….

IMG_4803