۲م، خرداد ۱۳۹۴
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com
زمان انتشار: ۲م, خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۹:۵۰ ق.ظ | کد خبر: 48722


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجد دز: همزمان با اعیاد شعبانیه نماز با شکوه جمعه با حضور اقشار مردم مومن و ولایت مدار دزفول و به امامت حجت الاسلام  و المسلمین قاضی دزفولی درمصلای امام علی(ع) برگزارشد.

 حجت الاسلام والمسلمین قاضی در خطبه های نماز ضمن دعوت مردم به رعایت تقوی الهی  گفت: تقوای الهی بر اثر خداشناسی ایجاد می شود

اگر مقاومت مردم دزفول نبود، کل خوزستان سقوط می کرد

حجت الاسلام والمسلمین  قاضی، چهارم خرداد، روز ملی پایداری و مقاومت- روز دزفول، را روزی بسیار مهم توصیف و تصریح کرد: مردم دزفول با درسی که از مکتب عاشورا و فرهنگ  امام حسین(ع) و علمای دین گرفتند با مقاومت ستودنی در ایام دفاع مقدس و ماندن در شهر با وجود موشک باران و حملات هوایی، نقش مهمی در دوران دفاع مقدس ایفا کردند.

امام جمعه دزفول، تاکید کرد: اگر مردم دزفول شهر را تخلیه می کردند، بدون شک کل خوزستان سقوط می کرد و آزادسازی بسیاری از شهرهای ایرانی در دست عراق مدیون پایداری مردم دزفول است.

خطیب نماز جمعه دزفول  با اشاره به نقش آیت الله قاضی(ره) ، امام جمعه فقید شهرستان دزفول در مقاومت مردم دزفول، خاطر نشان کرد: آیت الله قاضی(ره)  حتی یک هفته نماز جمعه را در دزفول تعطیل نکرد و حضور مردم دزفول در شهر موجب تقویت روحی رزمندگان و رقم خوردن پیروزی های بزرگ در عملیات های مختلف دفاع مقدس شد.

نگاه ما به چهارم خرداد باید یک نگاه ملی و حتی جهانی باشد

امام جمعه دزفول با تاکید بر اینکه نگاه ما به چهارم خرداد باید یک نگاه ملی و حتی جهانی باشد، گفت: تجلیل از مقاومت و پایداری در چهارم خرداد بزرگداشت مقاومت مردم لبنان، غزه، یمن، سوریه و عراق در مقابل دشمنان اسلام است.

حجت الاسلام والمسلمین  قاضی گفت: با توجه به برنامه ریزی های گسترده برای گرامیداشت چهارم خرداد، حضور و همراهی مردم در این برنامه ها انعکاس دهنده امتداد آن مقاومت و پایداری است.

امام جمعه دزفول، افزود: افتخار ما این است که برای اسلام، قرآن و دفاع از ولایت ایستادگی و مقاومت کردیم و امام خمینی(ره) در توصیف این مجاهدت ها فرمودند: دزفول دین خود را به اسلام ادا کرد.

مسئولین برای حل مشکلات جوانان از برگزاری  جلسات تشریفاتی اجتناب کنند

آغاز هفته جوان از هفتم تا ۱۳ خرداد، دیگر مناسبتی بود که خطیب جمعه دزفول آن را یادآور شد و گفت: همه مسئولین برای حل مشکلات جوانان باید همفکری کنند و به راه حل های عملی برای حل این مشکلات برسند و از برگزاری  جلسات تشریفاتی اجتناب کنند.

انتقاد از انحراف برخی مسئولین از نیازهای اساسی جامعه

حجت الاسلام والمسلمین قاضی، با تاکید بر اینکه کشور در شرایط حساس و سرنوشت سازی قرار دارد، ادامه داد: علاوه بر نتیجه مذاکرات، امسال دو انتخابات بسیار مهم در پیش است که هوشیاری همه نخبگان و خواص جامعه را می طلبد.

امام جمعه دزفول انحراف برخی مسئولین از نیازهای اساسی جامعه را  مورد انتقاد قرار داد و افزود: امروز اولویت جامعه، اقتصاد مقاومتی، بیکاری جوانان، ناامنی، اعتیاد ، طلاق و بالارفتن سن ازدواج است. این امور، دغدغه و اولویت اصلی برای جوانان است نه مسائلی دیگر.

تعیین اولویت مسئولین باید باعث همدلی و انسجام جامعه شود

خطیب جمعه دزفول ادامه داد: رفتار؛ برنامه ها و تعیین اولویت مسئولین باید به گونه ای باشد که باعث همدلی و انسجام جامعه شود نه اینکه برای مسائل کوچک در بین افراد جامعه ایجاد شکاف کند.

 مجلس در موضوع هسته ای فقط به دادن بیانیه اکتفا نکند/ مجلس اقدام متقابل کند

مذاکرات هسته ای دیگر موضوعی بود که حجت الاسلام والمسلمین  قاضی آنرا متذکر شد و افزود: همه قوای کشور در خصوص مذاکرات هسته ای مسئولیت دارند که وظیفه مجلس بعنوان نمایندگان مردم وظیفه ای خطیر است.

امام جمعه دزفول  با بیان اینکه مجلس فقط به دادن بیانیه اکتفا نکند، تصریح کرد: همانگونه که کنگره آمریکا برای نظارت بر مذاکرات مصوبه می گذراند و اجرایی شدن توافقنامه را منوط به تصویب آن در کنگره اعلام می کند، مجلس هم باید اقدامی متناسب با آن را انجام دهد تا تیم هسته ای با پشت گرمی بیشتر مانع از زیاده خواهی های دشمن شود.

حجت الاسلام والمسلمین  قاضی، مذاکرات هسته ای را یک نبرد دیپلماتیک توصیف و ابراز کرد: همانگونه که تیم مذاکره کننده آمریکایی با هیئتی متشکل از کارگروه های مختلف در مذاکرات حاضر و تک تک کلمات و جملات را بررسی می کنند، لازم است تیم هسته ای کشورمان نیز از کارشناسان برجسته در این مذاکرات بهره ببرد.

خطیب جمعه دزفول گفت: آمریکایی ها درخواست مصاحبه یا به تعبیر بهتر بازجویی از دانشمندان هسته ای کشورمان را دارند که این درخواست، درخواست بی جایی است و باید در مقابل آن ایستاد.

امام جمعه دزفول  ضمن هشدار به مسئولین و تیم مذاکره کننده هسته ای کشور تاکید کرد: دشمن بدنبال پیدا کردن روزنه برای ضربه زدن به کشور است و نباید به آ نها این اجازه را داد.

امام جمعه دزفول، آمریکا را اهل خدعه، نیرنگ و عهدشکنی دانست و خواستار اطلاع رسانی مسئولین به مردم و کارشناسان در مورد مذاکرات شد.

در تریبون نماز جمعه نمی شود مواردی مطرح شود که موجب اختلاف در جامعه شود

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان دزفول، تریبون نماز جمعه را تریبونی مقدس خواند و گفت: مسائلی که در تریبون نماز جمعه بیان می شود اولویت بندی می شود و تحلیلی کامل و به روز از شرایط منطقه و جهان، پایبندی به قانون و اصول اخلاقی، توصیه به مردم و درخواست از مسئولین برای حل مشکلات مردم از جمله اولویت ها است و نمی شود مواردی مطرح شود که موجب اختلاف در جامعه شود.

 یک پاسدار باید در همه عرصه های زندگی به سیره اباعبدالله(ع) عمل کند

امام جمعه دزفول  ضمن تبریک حلول ماه شعبان و اعیاد شعبانیه، میلاد اباعبدالله(ع) که به روز پاسدار نام گذاری شده، به همه دلاورمردان پاسدار تبریک گفت و ابراز کرد: یک پاسدار باید در همه عرصه های زندگی سیره و روش اباعبدالله(ع) را بشناسد و بدان عمل کند.

تبریک سوم خرداد روز آزادسازی خرمشهر

امام جمعه دزفول همچنین با تبریک سوم خرداد روز آزادسازی خرمشهر در عملیات بیت المقدس، گفت: با وجود موانع و استحکامات ارتش بعثی صدام در اطارف شهر خرمشهر، باهمدلی و وحدت همه نیروهای مسلح و با عنایت خدا، خرمشهر را از دست دشمن بیرون آورده و آنرا به آغوش ایران برگرداندند.

متن کامل خطبه ها:

خطبه اول

عباد الله، بندگان خدا اوصیکم و نفسی بتقوی الله خواهران و برادران ایمانی، نمازگزاران عزیز نماز جمعه، خودم و شما را به رعایت تقوای الهی دعوت می نمایم.

ماه شعبان فرارسیده است. اعیاد بزرگ شعبانیه و سوم شعبان المعظم میلاد نورانی ابا عبد الله الحسین حضرت سید الشهدا(ع) را تبریک می گویم. چون نیمه شعبان را در پیش رو داریم موضوع خطبه اول را سبک زندگی مهدوی قرار داده ایم. یعنی مدل و زندگی اسلامی را با صبغه مهدوی مورد بحث و بررسی قرار می دهیم.

باید دید چه سبک و مدل زندگی را امام زمان (عج) می پسندند؟ چگونه ما می توانیم به سبک زندگی که رنگ و بوی امام زمان (ع) را دارد دست پیدا کنیم؟ آیا رابطه سبک زندگی با مهدویت قابل تعریف هست، اینها قابل تطبیق هستند با یکدیگر یا نه؟ و دست آخر آیا یک روش درست و معقول و منطقی در زندگی انسان می تواند ارتباط او را با امام زمان (ع) برقرار نماید؟ فرهنگ مهدویت و انتظار در تعریف و سبک و مدل زندگی اسلامی چقدر ایفای نقش می کند؟ یک خانواده مهدوی چه خانواده ای هست؟

اینها مطالبی است که اگر خدا توفیق داد باید به آن پرداخت و مورد بحث قرار بگیرد. شخصیت حسینی و روحیه عباسی و خلق زین العابدینی می تواند یک الگو و سرمشق برای خانواده مهدوی باشد.

یکی از مهمترین رسالت های تربیتی خانواده های مهدوی تربیت نسل مستعد و مهیا از نظر علمی و عملی برای یاوری و اجرای منویات امام زمان(ع) است. خانه های نورانی که به نور ولایت و امامت روشن و منور هستند و کانون تربیت سربازان امام زمان(ع) و یاوران جان بر کف آن حضرت اینچنین مشخصه ای دارند.

 نبی مکرم اسلام ختم انبیا محمد مصطفی(ص) در یک روایتی می فرمایند: ادّبوا اولادکم علی ثلاث خصالٍ فرزندانتان را بر سه خصلت و پایه تربیت کنید. یکی حبّ نبیّکم  دوست داشتن پیامبرتان، بچه هایتان را به گونه ای تربیت کنید که پیامبر رحمتشان را از همان بچگی دوست داشته باشند. شهد شیرین محبت پیامبر اکرم(ص) را در قلب بچه هایتان بکارید، این بذر را در جان بچه هایتان قرار بدهید تا از آن شجره طیبه ای رشد کند.

 بعد می فرمایند: و حبّ اهل بیته، محور دوم که بچه ها را باید تربیت کنید این است که بچه هایتان باید دوست دار اهل بیت(ع) باشند. با همان زبان کودکی خودشان، از همان وقتی که قدرت درک و احساس پیدا می کنند شروع کنید و آنها را با ائمه اطهار و معصومین (ع) آشنا کنید و بذر محبت اهل بیت(ع) را در جانشان بپاشید.

سومین محور قرآئت قرآن است. آنها را با قرآئت قرآن انس بدهید. این سه خصلتی است که پیامبر اکرم(ص) می فرمایند فرزندان خود را بر اساس این سه خصلت تربیت نمایید.

بعضی از افراد آنچنان از نظر محبت و مودت تحت تأثیر آن مراد و مقتدای خود هستند که زندگی و شخصیت آنها رنگ و بوی آن محبوب را پیدا می کند، به همین دلیل هم اثرگذارترین مؤلفه شخصیتی روی هر شخصی دوست داشتن یک الگو است. در میان جوانان دیده اید که گاهی اوقات یک قهرمان را دوست دارند، مثل او لباس می پوشند، مثل او راه می روند.

این رشته الفت و محبت بهترین پل برای تربیت است. فلذا مهدی یاوران و مهدی باوران کسانی هستند که خصوصیات آنها در روایات و بعضی از آیات قرآن کریم آمده است. من به یک آیه شریفه ای که بعضی از خصوصیات یاران حضرت مهدی(ع) در آن آمده است اشاره می کنم، قرآن کریم می فرماید: “یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ مَن یَرْتَدَّ مِنکُمْ عَن دِینِهِ فَسَوْفَ یَأْتِی اللّهُ بِقَوْمٍ یُحِبُّهُمْ وَیُحِبُّونَهُ” می فرماید که ای کسانی که ایمان آورده اید اگر از دین خودتان برگردید خداوند قوم دیگری را جایگزین شما می کند، زمین از حجت خدا خالی نمی ماند، زمین از یاری دهندگان دین خدا خالی نخواهد شد.

 بعد می فرماید: “ یُحِبُّهُمْ خدا آنها را دوست دارد. اولین مشخصه مهدی یاوران و کسانی که حضرت را یاری می کنند این است که خدا آنها را دوست دارد.”ویُحِبُّونَهُ” و آنها هم خدا را دوست دارند.

 خصلت سوم می فرماید: “اذله علی المؤمنین” در مقابل مومنان فروتن و متواضع هستند. “اعزه علی الکافرین”  در مقابل کافرین و مشرکان سخت هستند. “ أَشِدّاءُ عَلَى الکُفّارِ رُحَماءُ بَینَهُم ” با کافران شدید و با مومنان و مسلمانان رئوف و رحیم هستند.

خصلت پنجم می فرماید: “یجاهدون فی سبیل الله” اهل جهاد در راه خدا هستند، این جور نیست که در خانه بنشینند و دعای فرج بخوانند، این جور نیست هر هفته در دعای ندبه شرکت بکنند اما اهل عمل نباشند. مهدی یاوران اهل عمل هم هستند، وقتی خطری اسلام را تهدید می کند در مقابل دشمن لباس رزم می پوشند و در جهاد شرکت می کنند.

بعد می فرماید: لا یَخافونَ لَومَةَ لائِم” از ملامت هیچ ملامت کننده ای باک ندارد. اگر کسی به آنها بگوید بابا ول کنید زندگیتان را بچسبید این انقلابی گری و این حرف ها دیگر تاریخش گذشته است، نه این جور نیست، او هدف دارد به خاطر هدفش قیام می کند و دنبال هدف خودش است. فلذا این نکته مهمی است که از ملامت هیچ ملامت کننده ای ناراحت نمی شود و ملامت در او اصلا اثر نمی کند.

امام رضا(ع) می فرماید: کمالُ الدّین ولایتنا و البرائة من عَدُوّنا کامل شدن دین هر کس گردن نهادن به ولایت ما ائمه و معصومین(ع) است و بیزاری جستن از دشمنان است، مثل دو کفه ترازو که باید با یکدیگر بخوانند هم تولی و هم تبری هم دوستی و محبت با اهل بیت(ع) و هم دشمنی با دشمنان اهل بیت(ع). هر دو باید در یک تراز باشند.هر چه ایمان بالاتر باشد تولی و تبری شدیدتر است، هر چه ایمان پایین تر باشد تولی و تبری ضعیف تر است.

به امام صادق(ع) عرض شد فلانی دوستدار شماست اما در بیزاری جستن از دشمنان شما ضعیف و شل و ول است با دشمنان شما خط و نشان مشخص نمی کند مرز بندی با دشمنان شما ندارد، حضرت فرمود: دروغ می گوید کسی که مدعی ولایت ماست ولی از دشمنان ما برائت نمی جوید.

الان ببینید آل سعود ملعون را که قرآن می خوانند و می دانند که قرآن گفته است: “لَن یَجْعَلَ اللّهُ لِلْکَافِرِینَ عَلَى الْمُؤْمِنِینَ سَبِیلاً” خداوند هیچ راهی قرار نداده است که کفار بر مسلمانان مسلط بشوند. اما آل سعود به راحتی با آمریکا و اسرائیل رابطه دارند و همه منابع کشورشان و نفتشان را دست اسرائیل و آمریکا و کفارمی دهند.

سخنی که یاران امام حسین(ع) در شب عاشورا داشتند – خوب دقت بفرمایید – این بود که یا اباعبدالله (ع) با هر کس که دوستدار تو است دوستی می کنیم و با هر کس که با تو دشمن است دشمنی می کنیم.

ملاک و معیار ایمان، تولی و تبری است و شدت و نقصان آن بستگی به ایمان انسان دارد.

شهید مطهری جمله زیبایی در کتاب جاذبه و دافعه علی(ع) دارد، درباره علی(ع) می فرماید: هم دشمنان او در دشمنی خیلی کینه توز و دشمن بودند و هم دوستان امیر المؤمنین(ع) در دوستی خیلی استوار و ثابت قدم بودند و بعد می فرماید هر چه شخصیتی بزرگتر باشد جاذبه و دافعه او قوی تر است.

جرجداق مسیحی خودش می گوید من دویست بار نهج البلاغه را خواندم او مسیحی است ولی عاشق امیرالمؤمنین(ع) می شود. کتاب او تحت عنوان الامام علی صوت العدالة الانسانیه می باشد یعنی امام علی صدای عدالت انسانی است و این نشان دهنده قدرت جذب انسان های بزرگ است.

ائمه معصومین(ع) می فرمایند: إِنِّی أَتَقَرَّبُ إِلَى اللَّهِ بِزِیَارَتِکُمْ وَ بِمَحَبَّتِکُمْ وَ أَبْرَأُ إِلَى اللَّهِ مِنْ أَعْدَائِکُمْ‏ من بواسطه زیارت شما به خدا نزدیک می شوم و در پیشگاه خدا از دشمنانتان دوری می جویم، یعنی ملاک و معیار ایمان به خدا دوستی و تولی نسبت به معصومین(ع) و تبری از دشمنان معصومین(ع) است و این نکته مهمی است که در سبک زندگی مهدوی نقش کلیدی و اساسی و مهم دارد.

یکی دیگر از مطالب مهمی که در سبک زندگی مهدوی باید مورد بحث قرار بگیرد که متاسفانه جامعه ما به آن مبتلابه است آن برداشت از حدیثی است که درباره ظهور حضرت است، بحث این است که در یک زندگی و سبک زندگی مهدوی شخص دنبال اصلاح جامعه و مبارزه با مفاسد است، این نکته مهمی است که انشاءالله در خطبه های دیگر به آن خواهیم برداشت.

انشاءالله خداوند ما را در زمره یاوران و یاران حضرت مهدی(ع) قرار بدهد و انشاءالله چشممان به جمال مبارکش روشن شود و ما هم در جمله اعوان و انصار آن حضرت باشیم.

خطبه دوم

عباد الله، بندگان خدا، همه شما و خودم را دعوت به رعایت تقوای الهی می نمایم. رعایت تقوای الهی در اثر خدا شناسی و خدا ترسی انسان است. ترس از عقوبت الهی و جا گرفتن محبت و مودت به خدای متعال و اولیایش تقوا را در پی دارد و باعث تقوا در انسان می شود.

امیدواریم خداوند متعال در همه عرصه های زندگی توفیق رعایت تقوای الهی را به ما کرامت بفرماید.

مناسبت های بسیار خجسته و میمون و نورانی در این هفته داریم که به آنها اشاره می شود.

 امروز روز سوم شعبان المعظم که روز ولادت سراسر نورانی امام حسین(ع) و روز پاسدار را که این روز میمون و مبارک را به همه محبان و اردتمندان و عاشقان آن حضرت و همه پاسداران دلاور مرد تبریک و تهنیت عرض می کنیم.

حلول ماه شعبان المعظم ماه پیامبر خدا(ص) را و همچنین اعیاد شعبانیه، ولادت قمر بنی هاشم، میلاد نورانی امام زین العابدین و سید الساجدین(ع) و نیمه شعبان و میلاد خجسته حضرت بقیة الله الاعظم مهدی آل محمد(عج) را به همه عزیزان تبریک و تهنیت عرض می کنم.

امروز روز ولادت با سعادت ابا عبد الله الحسین(ع) و روز پاسدار است. پاسداران عزیز ما باید به این نکته توجه داشته باشند که باید در همه رفتار و سلوک خود و در زندگی و در انجام وظیفه خطیر پاسداری خود باید از مولا و مقتدایشان حضرت ابا عبد الله الحسین(ع) الگو و سرمشق بگیرند.

یک پاسدار باید در همه عرصه های زندگی سیره و منش امام حسین(ع) را بشناسد و به آن عمل کند. رمز موفقیت پاسداران ما در همین الگو پذیری و سرمشق قرار دادن ابا عبد الله الحسین(ع) در زندگیشان است.

امیدواریم همه ما بتوانیم امام حسین(ع) را که اینقدر در دل های ما و قلب های ما جا دارد عملا در زندگی هایمان الگو قرار بدهیم و با الگو قرار دادن سیره و روش ابا عبد الله الحسین(ع) بتوانیم یک زندگی حسینی و علوی و فاطمی و حسنی و سجادی و مهدوی داشته باشیم.

مناسبت مهم دیگری که داریم روز سوم خرداد روز فتح خرمشهر در عملیات بیت المقدس است که در سوم خرداد سال۱۳۶۱ اتفاق افتاد و یک روز بزرگ و به یاد ماندنی برای ملت بزرگ ایران اسلامی است.

صدام آنچنان به خودش غره شده بود که اعلام کرده بود اگر سربازان ایرانی بتوانند خرمشهر را از دست ما پس بگیرند من کلید بصره را به آنها می دهم و ما دیدیم که رزمندگان ما با آن همه تجهیزات و لشکریان تا دندان مسلحی که رژیم بعثی در اطراف خرمشهر مستقر کرده بود توانستند با یک فداکاری و ایمان قوی و توکل بر خدا و یک همدلی تمام، ارتش، سپاه، بسیج و همه نیروهایی که در آزاد سازی خرمشهر دخالت داشتند، به فضل الهی که دست خدا بالای دست رزمندگان بود و امام فرمود که خرمشهر را خدا آزاد کرد، این شهر را از دست دشمن بیرون بیاورند و فتح بکنند و دوباره آن را به آغوش کشور اسلامی بر گردانند. این روز را به ملت شریف ایران و مردم عزیز خرمشهر تبریک و تهنیت عرض می کنیم.

مناسبت بعدی که خیلی برای ما دزفولی ها از اهمیت بالایی برخوردار است، ۴ خرداد روز ملی پایداری و مقاومت روز دزفول است.

مردم دزفول با درسی که از مکتب عاشورا و فرهنگ ابا عبد الله الحسین(ع) و علمای دین گرفتند، با مقاومت ستودنی که در ایام دفاع مقدس از خودشان نشان دادند و در مقابل دشمن بعثی ایستادند و شهر را تخلیه نکردند و شهر اگر از مردم تخلیه می شد دشمن به راحتی می توانست اینجا را تصرف کند و اگر اینجا تصرف می شد کل خوزستان از دست رفته بود.

در حقیقت آزاد سازی بسیاری از شهرهایی که در استان خوزستان به دست عراقی ها افتاد از جمله خرمشهر و آزاد سازی آنها مرهون استقامت و پایداری مردم دزفول است چرا که اگر دزفول خدای ناکرده سقوط می کرد کل خوزستان از دست می رفت.

 با پشتوانه دزفول که مردم در شهر ماندند و مرحوم آیت الله القاضی نماز جمعه را یک هفته هم تعطیل نکرد با صلابت در شهر ایستاد، رزمندگان می آمدند مردم و شهر را عادی می دیدند روحیه می گرفتند دوباره به جبهه بر می گشتند و در مقابل تجاوز بعثی ها استقامت می کردند باعث شد که خوزستان از دست نرود و بعد در عملیات های پی در پی رزمندگان موفق شدند شهرهایی که در استان خوزستان در تصرف دشمن بود یکی پس از دیگری از تصرف دشمن بیرون بیاورند و دوباره به میهن اسلامی برگردانند.( تکبیر نمازگزاران)

انشاءالله امسال هم  ۴خرداد با یک نگرشی نو با مراسم های متعدد و مفصل برگزار خواهد شد. در حقیقت تجلیل از مقاومت و پایداری در روز۴ خرداد بزرگداشت و ایستادگی مردم لبنان و غزه و یمن و سوریه و عراق در مقابل دشمنان اسلام است.

نگاه ما به ۴ خرداد باید یک نگاه گسترده و ملی و حتی جهانی باشد. ما هر ساله در ۴ خرداد به برکت خون شهدا شاهد رویش و خلاقیت های جدیدی در نهادینه شدن استقامت و پایداری هستیم.

انشاءالله در ایام ۴ خرداد و روزهای قبل و بعدش همایش هایی در دزفول، تهران، قم، اهواز و مشهد برگزار خواهد شد.

در دزفول روز دوشنبه که روز ۴ خرداد است مراسم بسیار باشکوهی در همین مصلی انشاءالله پیش بینی شده است. دیروز هم ما تهران بودیم از سرلشکر بسیجی دکتر فیروز آبادی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران دعوت کردیم و ایشان هم اجابت کردند و برای سخنرانی می آیند.

انشاءالله بتوانیم بار دیگر از کارهای بسیار نویی و کتاب های جدیدی که درباره دفاع مقدس در دزفول نوشته شده، از سروده های جدید رونمایی شود. برنامه های مفصلی وجود دارد که انشاءالله اطلاع رسانی می شود و ما بتوانیم بار دیگر این افتخار را زنده کنیم.

ما افتخارمان این است که برای اسلام و قرآن و از کشور دفاع کردیم، جوانان ما، مردان و زنان ما ایستادند. بعضی از زنان و دختران ما در شب هایی که دشمن ما را مورد حمله موشکی قرار می داد شهر را ترک نمی کردند و شب ها با حجاب می خوابیدند که اگر موشک خورد و به شهادت رسیدند با حجاب باشند و با حجاب از زیر آوار بیرونشان بیاورند، این خیلی ارزشمند است.

ما باید توجه داشته باشیم که استقامت و پایداری ما برای اسلام و دین خدا و دفاع از ولایت بود، برای همین بود که امام فرمود دزفول دینش را به اسلام ادا کرد و این برای ما افتخار است و این باید همیشه برای ما بماند. هر ساله در ۴ خرداد این فرهنگ ایستادگی و مقاومت و کار بزرگی که مردم دزفول در دوران دفاع مقدس کردند همیشه باید در نگاه و منظر جوانان و نسل های بعدی تداعی بشود، این خیلی مهم است. انشاءالله بتوانیم مراسم باشکوهی که متناسب باعظمت این روز است برگزار کنیم.

از روز ۷ خرداد تا روز ۱۳ خرداد که روز ولادت حضرت علی اکبر در همین روزها قرار گرفته است، آغاز هفته جوان است. انشاءالله همه دستگاه هایی که در خصوص جوانان عزیزمان تلاش می کنند بتوانند این هفته را به مشکلات جوانان بپردازند.

مهمترین مسئله این است که مسئولین ما دور هم بنشینند و برای مشکلات جوانان ما راه کار پیش بینی کرده  و راه حل پیدا بکنند. این که یک جلسه ای گرفته بشود و یک سخنرانی و تشریفاتی انجام بشود خیلی خوب است اما، اصلش این باید باشد که جلساتی برای هم فکری تشکیل بشود که مردم ما  و جوانان ما از مشکلاتی که با آنها دست و پنجه نرم می کنند نجات پیدا بکنند.

مناسبت مهم دیگر که وجود دارد پیرامون فرمایشات حضرت آقا مذاکرات هسته ای است که در حال برگزاری است. همه ما و همه قوایی که در کشور به عنوان قوای رسمی هستند در خصوص مذاکرات هسته ای مسئولیت دارند.

مجلس شورای اسلامی به عنوان نمایندگان این ملت مسئولیت خطیری برعهده دارند به این که بیانیه ای بدهند و احساس کنند وظیفه شان را انجام داده اند نباید اکتفا کنند، بیانیه خیلی خوب است اما کافی نیست. همان طوری که کنگره آمریکا مصوبه درست می کند که بر مذاکرات هسته ای که باید زیر نظر رئیس جمهور آمریکا تایید بشود نظارت باید بکند عیبی ندارد مجلس ما هم مقابله به مثل بکند و تصویب کند تا آنجا تیم هسته ای ما بگویند حتما باید مجلس شورای اسلامی تصویب کند تا پشتوانه ای بشود و زمینه ای برای ایستادگی بیشتر در مقابل زیاده خواهی دشمن فراهم بشود، این نکته خیلی مهم است و باید به آن توجه داشت.

مسئولین ما هم با تمام عِده و عُده باید شرکت کنند. شما در یک نبرد و کارزار دیپلماسی هستید . وقتی تیم مذاکره کننده آمریکایی با ۵۰-۴۰ نفر شرکت می کند، کارگروه اقتصادی، حقوق بین الملل، نظامی، تیم تیم آنجا می آیند و در مقابل تیم ما می ایستند. کلمه به کلمه و خط به خط مذاکره می کنند. تیم هسته ای ما هم کارشناس و تیم قوی همراه خود داشته باشد که در مقابل آنها قوی ظاهر شود، این نکته مهمی است. بعضی عباراتی که در توافق نامه است، بار حقوقی دارد، یک کلمه است ولی وقتی در متن قرار میگیرد و در آژانس هسته ای مطرح می شود، یک پوشه، آن اصطلاح حقوقی را توضیح می دهد.

باید کارشناس حقوق بین الملل همراه شما باشد که وقتی چیزی را قبول می کند بداند که چه بار حقوقی برای کشور دارد و این نکته مهمی است که باید به آن توجه شود.

نکته مهم دیگری که در فرمایشات حضرت آقا بود و دغدغه و نگرانی ایشان احساس می شد، تقاضای مصاحبه و گفتگو و بلکه بهتر بگوییم بازجویی از دانشمندان هسته ای ما بود که در مذاکرات تقاضا کردند. لیستی داداند و گفتند که بیایند ژنو و قتی که ما زیر بار نرفتیم گفتند ما می آییم تهران و با آنها مصاحبه می کنیم و بازجویی می کنیم.

اولا آنها از کجا به لیست اسامی دانشمندان ما دست پیدا کرده اند. لیست اسامی دانشمندان هسته ای جز اسرار کشور است و باید دقت شود. ثانیا این نکته مهم است که این درخواستی که دارید بی خود و بی جاست و باید مقابل آن ایستاد. دشمن دنبال روزنه است که نفوذ کند. باید هوشیار و بیدار بود و جلوی دشمن را سد کرد و جلوی روزنه را گرفت و نگذاشت که دشمن نفوذ کند. (تکبیر نماز گزاران)

آمریکاییها اهل خدعه و نیرنگ و بدقولی و عهدشکنی هستند و این می طلبد که با این زیاده طلبی که آمریکاییها در مذاکرات دارند مسئولین ما اطلاع رسانی کنند هم به مردم، هم به مجلس، هم به مسئولین. چرا که مطمئنا همیشه چند فکر بهتر از یک فکر است. البته می توان طبقه بندی کرد، برای عامه مردم به یک شکل اطلاع رسانی شود و برای مثلا شورای امنیت ملی کشور به شکل دیگر و برای نمایندگان مجلس شکل دیگری اطلاع رسانی شود. ولی کلا این اطلاع رسانی از مذاکرات به صلاح جامعه و کشور است، پشتوانه کشور را در پی دارد، فکر خلاقانه برای برخورد با دشمن را در پی دارد، این نکته مهمی است که باید مسئولین ما توجه داشته باشند.

امروز هم کشور ما در موقعیت حساس و سرنوشت سازی قرار دارد. نخبگان جامعه و فرهیختگان و خواص جامعه باید این شرایط رابه خوبی درک کنند. ما هم مذاکرات هسته ای را که نتیجه این مذاکرات بسیار برای کشور سرنوشت ساز است را داریم برگزار می کنیم و هم امسال دو انتخابات بسیار مهم و سرنوشت ساز در کشور باید انجام شود، انتخابات مجلس شورای اسلامی و انتخابات خبرگان رهبری که بسیار مهم هستند.

فشار دشمن به گونه ای است که ما باید ببینیم که دشمن ازکجا به ما فشار وارد می آورد و می خواهد ما را تحت فشار قرار دهد. به بیان صحیح و معقول و منطقی مشکلات و ارائه راه حل بپردازیم. شعاری و احساسی حرف نزنیم، امروز اولولیت جامعه ما اقتصاد مقاومتی است که حضرت آقا تأکید کردند، مسئولین شعاری رفتار نکنند بلکه عملیاتی برخورد کنند.

تحریمها و فشارهایی که دشمن وارد می آورد، حربه تحریم به زعم خود دشمن در کشور ما خیلی کارساز بوده است، چه کار کنیم که این حربه تحریم کم اثر و بی اثر شود؟ بیکاری در میان جامعه ما و عدم اشتغال برای جوانان، ناامنی که احساس می شود گاهی افرادی از این وضع جامعه و گرانی که وجود دارد و مشکلات موجود دیگر سوء استفاده می کنند و به ناامنی دامن می زنند.

اعتیاد و طلاق که در بین جوانان ما آمار بسیار بالایی دارد. مشکلات ازدواج جوانان ما، سن ازدواج بالا رفته است. کارشناسان باید جدی فکر کنند و به شعار بسنده نکنند. مسکن جوانان و بسیاری از دغدغه هایی که اولویت اول کشور است.

من خواهش می کنم امسال را که حضرت آقا سال دولت و ملت و سال همدلی و هم زبانی نامگذاری فرموده اند، رفتار ما، برنامه های ما و تعیین اولویت هایی که در موضع گیری ها داریم باعث نشود که به همدلی و وحدت و انسجام جامعه ما آسیب برسد. روی یک مسئله جر و بحث بین اقشار مختلف جامعه و بین متدینین بوجود آید.

نه اینکه مهم نیست، مهم است ولی اولویت اول نیست. بصیرت اقتضا می کند به این مسئله توجه داشته باشیم. دشمن در کمین است، قضیه مهاباد به ما نشان داد، مسئله بسیار ساده و کوچک و پیش پا افتاده ای بود، ۶۰ درصد پیامک هایی که باعث شد جمعیت در مهاباد تجمع کنند و اعتراض کنند از خارج کشور و از عربستان سعودی آمده بود.

دشمن بیدار است. نباید بستر تشنج و اضطراب و استرس برای مردم فراهم کرد. باید با تدبیر و خردورزی و تعقل و برنامه، با جدیت و توکل به خدا با مشکلات مقابله کرد و اجازه ندهیم دشمن سوء استفاده کند. این نکته خیلی مهمی است که من روی این تأکید دارم. عرض کردم هرچه به پایان سال نزدیک تر شویم این مسائل حساس تر می شود و مردم و اقشار مختلف باید هوشیار و بیدار باشند.

تریبون نماز جمعه تریبون مقدسی است، عده زیادی از مؤمنین که از بهترین و باارزش ترین اقشار مردم هستند شرکت می کنند، خیلی حرمت و احترام دارند و نزد خدای متعال خیلی ارج دارند و نباید وقت مردم را بگیریم، باید مطالب را اولویت بندی و دسته بندی کنیم، تحلیل های ما باید تحلیلهای جامع و کاملی باشد، به روز باشیم مسائلی که ضرورت ندارد و باعث ایجاد تشنج در جامعه می شود مطرح نشود. مسائلی که همدلی را بیشتر می کند مطرح شود، پایبندی به قانون و اصول و اخلاق، خدمت به مردم، توصیه به مسئولین برای خدمت بیشتر، توصیه به مسئولین برای حل مشکلات مردم. این تریبون، تریبون اثرگذاری است و می تواند مؤثر باشد.

امیدواریم خدای متعال برای حل مشکلات کلیدی کشور و بصیرت به ما فهم و درک و شعور کرامت بفرماید.

خدایا، پروردگارا به مقربان درگاهت قسمت می دهیم اسلام و مسلمانان نصرت کرامت بفرما …namazjome-94.2.1100002namaz94.3.100001 namaz94.3.100002 namaz94.3.100004