۱۹م، اسفند ۱۳۸۹
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com
زمان انتشار: ۱۹م, اسفند ۱۳۸۹ ساعت ۸:۵۸ ق.ظ | کد خبر: 4367

پاسخ ا- متأسفانه بسیاری از انحرافات جنسی در پی تحریکات جنسی از سوی برخی افراد فاقد ایمان و آداب صورت می‏گیرد. برای رهایی از چنین دام‏هایی مهم‏ترین عوامل بازدارنده عبارت است از :

۱ـ کنترل چشم و پرهیز از نگاه به نامحرم و مناظر شهوت‏انگیز.

۲ـ همنشینی با افراد صالح و اهل طاعت و پرهیز از اهل معصیت و افراد لاابالی.

۳ـ تلاش برای ازدواج مناسب.

مسلما با رعایت تقوا می‏توان تا حدود زیادی این غریزه را کنترل کرد، البته راه حل اصلی همان ازدواج است

پاسخ۲ – بی‎تردید یکی از نیرومندترین غرایز، نیروی شهوت و غریزه جنسی است. این نیرو که از ابتدای تولد به صورت نهفته در وجود آدمی به ودیعه نهاده شده است. تا زمان بلوغ هم چنان دوران آرام و بی‎تحرکی را پشت سر می‎گذارد، اما به محض شروع دوران نوجوانی آرام، آرام زمان بیداری و شکفتگی آن فرا می‎رسد و رفته رفته تمامی وجود نوجوان را در برمی‎گیرد و بر تمامی رفتار انسان اثر می‎گذارد. به همین دلیل غریزه جنسی و نیروی شهوت فرد را با مشکلاتی مواجه می‎سازد.

برای جلوگیری از حس شهوت راه‎های متعددی وجود دارد که به برخی از آنها اشاره می‎کنیم. اما قبل از آن بیان این نکته لازم است که کنترل غریزه جنسی به صورت خداپسندانه که منطبق با فطرت انسانی باشد، امری ممکن و در عین حال پیچیده و دشوار است. آنهایی که از مبانی اخلاقی و معنوی محکم و متینی برخوردارند و نیز از شرایط خانوادگی خوب و مطلوبی از حیث ارزش‎های اخلاقی بهره‎مند هستند و اراده قوی دارند، به خوبی می‎توانند از پیامدهای منفی آن مصون باشند.

برای کنترل غریزه هم خود فرد و هم والدین و اطرافیان مسئولیت دارند آن چه مربوط به خود فرد می‎شود و سؤال شما نیز از این زاویه طرح گردیده، عبارتند از: <

1. برنامه‎ریزی برای کار مداوم:

نوجوانان از نیروی سرشار و فوق‎العاده‎ای برخوردارند. این نیرو اگر در زمینه‎های دیگر مورد استفاده قرار نگیرد و به صورت مطلوب از آن استفاده نشود، با توجه به شرایط سنی نوجوان در قالب امور جنسی و شهوانی ظاهر خواهد شد. اگر نوجوانان به کار مداوم عادت کنند و نیرو و توان خود را در این زمینه به مصرف برسانند تا حدودی از انحرافات اخلاقی و شهوت و غریزة جنسی در آنان پیشگیری می‎شود. کارهای بدنی موجب تعادل جسم و روان می‎شود. اگر نیک بنگریم افرادی که به کار مداوم مشغول هستند و نیرو و استعدادشان در زمینه‎های مثبت و سالم به کار می‎اندازند، کمتر دچار انحرافات اخلاقی و بحران‎های روحی می‎شوند. کار موجب می‎شود نیرو و انرژی نوجوان قبل از آن که به چربی‎های اضافی تبدیل گردد و اختلالاتی در ساز و کار اندام‎های بدن ایجاد گردد، از طریق سوخت و ساز مفید و سالم به مصرف برسد.

۲٫ تنظیم خواب:

تحقیقات نشان می‎دهد که بیشتر انحرافات به خصوص در زمینه مسایل جنسی از فکرهای ناسالم و خیال پردازی‎هایی که نوجوانان قبل از به خواب رفتن دارند، ناشی می‎شود. اگر نوجوان قبل از آن که به خواب برود، فکرش به خودش و یک سری مسایل و موضوعات مربوط به دوره نوجوانی، معطوف گردد، کم کم به انحرافات کشیده خواهد شد. بنابراین، یکی از روش‎های پیشگیری از انحرافات این است که برنامه خواب به صورت دقیق تنظیم شود و تا زمانی که خواب بر شما غالب نشده به رختخواب نروید. وقتی به رختخواب بروید که کاملاً خسته و آماده خواب هستید. لازمه این کار این است که در طول روز مشغول فعالیت‎های مهم بوده و به اندازة کافی کار کرده باشید.

طبیعی است اگر نوجوان با خستگی به رختخواب نرود، به ناچار مدت زمانی را در بستر بیدار خواهد ماند تا به تدریج به خواب رود و چون افکار و اندیشه‎های شهوانی و تحریک‎آمیز معمولاً در این مواقع به سراغ نوجوان می‎آیند، نوعی تنظیم ساعات خواب برای نوجوان، ضرورت خاصی می‎یابد. یکی از روان‎شناسان در این باره می‎گوید: نیمه اول شب بیش از نیمه دوم آن به بدن نیرو می‎دهد بنابراین باید از آن به نحوی مفید استفاده شود. و صبحگاهان به محض اینکه از خواب بیدار شدید. بی‎درنگ از بستر برخیزید و توجه داشته باشید که بامدادان بیدار ماندن در بستر خواب، بسیار زیان‎بار است، جسم را سست و ناتوان می‎سازد و وسوسه‎های شوم در دل فرد ایجاد می‎شود.

۳٫ دوری از محیط‎های آلوده و ناسالم:

یکی از علل و عوامل انحرافات جنسی و به طور کل انحرافات اخلاقی، محیط آلوده و محرک‎های شهوانی است. محیط از طریق وارد نمودن عناصر محرک در گرایش‎های انحرافی، منجر به طغیان غریزه جنسی در نوجوان می‎شود. مسایلی از قبیل بدحجابی، بی‎حجابی، روابط ناسالم و آزاد دختر و پسر، سریال‎های تلویزیونی و فیلم‎های خارجی و هم‎چنین استفاده نادرست از اینترنت در تحریک شهوت و غریزه جنسی نوجوان مؤثر است. شاید برای برخی از نوجوانان یادآوری و تذکر مسایل دینی و اخلاقی چیز بیهوده و غیر ضروری تلقی شود، زیرا آنها نه در فکر سلامت خویش هستند و نه مسایل اخلاقی و دینی را می‎پذیرند، اما برای شما که روحیة مذهبی قوی دارید و همین مسئله باعث شد تا نگران آینده‎تان باشید، گفتن این مسایل مهم و ضروری است. اگر واقعاً‌ می‎خواهید از جوانی‎تان به خوبی استفاده کنید و در راه درست و سالم گام بردارید، سعی کنید از محیط‎های آلوده و دیدن عوامل تحریک کننده، جدّاً پرهیز نمایید.

۴٫ استفاده درست و مطلوب از اوقات فراغت:

یکی از زمینه‎های پیدایش انحرافات در جوانان و نوجوانان، استفاده نادرست آنها از اوقات فراغت است. اوقات فراغت طولانی و بی‎برنامه نوجوانان را عاصی و سرگردان می‎کند. آنها به تدریج سرخورده و مأیوس می‎شوند و در نتیجه به دنیای درون خویش پناه می‎برند و در کُنج خلوت و انزوا راهی برای مشغولیت خود می‎جویند.

۵٫ پیشگیری از روابط ناسالم:

نوجوانانی که روابط نامطلوب و ناسالم دارند و با افراد منحرف و بی‎بندوبار دوست و رفیق هستند، کم‎کم به انحرافات کشیده می‎شوند و تحت تأثیر امور شهوانی قرار می‎گیرند. نفوذپذیری نوجوانان از دوستان و همسالان بیش از سایر گروه‎ها است. در سنین بلوغ صحبت‎های آهسته و در گوشی بین نوجوانان بیشتر می‎شود و محور این گفتگوها، غالباً پیرامون مسایل جنسی و امور شهوانی است که به صورت مخفیانه و به دور از انظار بزرگترها طرح می‎شود. برای پیشگیری از انحرافات اخلاقی سعی کنید از دوستی‎های آلوده و مشکوک جداً‌ پرهیز نموده و با افراد سالم و مذهبی ارتباط برقرار نمایید.

۶٫ پرورش تقوا و معنویت در وجود خویش:

همه آنچه بیان شد، به نحوی می‎توانند در پیشگیری از انحرافات اخلاقی و طغیان شهوت و غریزه جنسی نقش داشته باشند، اما آن چه بیش از همه ضروری است و به صورت زیربنایی در شخصیت و رفتار نوجوان مؤثر است. پرورش معنویت و تقویت ایمان و تقوای الهی است. ما در عصری زندگی می‎کنیم که جهان به شدت در مادیات فرو رفته و یک سره غرق در جاذبه‎های نفسانی و امور شهوانی گردیده است. در شرایط کنونی،‌خلأ عظیم و هولناکی از اخلاق و معنویت پدید آمده و تمامی مشکلات انسان‎ها نیز از همین جا ناشی شده است.

اگر با تقویت ایمان و نیروی اراده، باورها و اعتقادات نوجوانان تقویت گردند، بدون شک بخشی از مشکلات آنان به ویژه در زمینه مسایل اخلاقی و شهوت و غریزه جنسی درمان می‎شود.

اگر نوجوان از ته دل باور نمود که تمام اعمال و رفتار او را خدا می‎بیند و بر اساس عملکرد افراد به آنها پاداش می‎دهد و اساساً سعادت و خوشبختی انسان به دست خودش می‎باشد، در این صورت احتمال اینکه مرتکب گناه نشود بسیار زیاد است.

یقین داشته باشید، تا زمانی که نیروی ایمان و تقوا در وجود انسان بارور و تقویت نگردد، هیچ ضمانتی از شهوت و انحرافات اخلاقی وجود ندارد. به خصوص در وضعیت کنونی که عوامل تحریک کننده بسیار زیاد است. بنابراین قبل از هر چیز سعی کنید نیروی ایمان و تقوا را در وجود خویش بارور کنید. اگر فکر و ذهن شما متوجه خدا باشد و همیشه نماز خود را اول وقت انجام دهید، خداوند شما را یاری می‎کند تا از هر گناهی مصون بمانید و تحت تأثیر شهوت و غریزه جنسی قرار نگیرید. خداوند در قرآن می‎فرماید: «ان الصلوة تنهی عن الفحشاء و المنکر» به درستی که نماز انسان را از هرگونه آلودگی و عمل زشت و گناه دور نگه می‎دارد. نماز واقعی نه تنها والاترین عامل کنترل شهوت و دفاع در برابر هجوم انحرافات اخلاقی تلقی می‎شود، بلکه عامل تهاجمی علیه انحرافات و شهوت‎ها نیز محسوب می‎گردد.

۶٫ تسهیل و تسریع در امر ازدواج :

علاوه بر آن که نوجوان سعی در کنترل شهوت و غریزه جنسی می‎کند، باید برای ازدواج که یگانه راه درست ارضای غریزه جنسی می‎باشد، نیز اقدام کند. از ۱۸ سالگی به بعد شما می‎توانید جداً به فکر ازدواج باشید و اگر شرایط را مساعد می‎بینید، از همین حالا مقدمات آن را فراهم کنید.

امید است با رعایت این نکات و به خصوص توجه به تقوا و نماز بتوانید غریزه جنسی و حس شهوت را در خویش کنترل و مهار نمایید و زمانی که فرصت مناسب برای ازدواج فراهم گردید، به ازدواج اقدام کنید،

——————————————————————————————————————————-

معرفی کتاب:

۱٫ علی قائمی، دنیای نوجوانی، سازمان ملی جوانان، ۱۳۸۱٫

۲٫ ستاره آخوندی، بررسی مشکلات نوجوانان، همشهری، ۱۳۷۸٫

۳٫ موسوی خراسانی، جوان، دار اهل‎بیت _ علیهم السّلام _ ۱۳۷۸٫

علی _ علیه السّلام _ می‎فرماید: اکره نفسک علی الفضائل فان الرذائل انت مطبوع علیها»[۷]

پاسخ۳ – با سعی و مجاهدت  میتوان هوای نفس را کنترل کرد :

دغدعه شما برای نظارت و کنترل نفس خویش ، خصلتی ستودنی و نعمتی بزرگ است . البته این را بدان جهت نگفتیم که شما را مغرور کنیم ؛ بلکه واقعیت آن است که برخی به کلی از نفس خود غافل می شوند و آن را به فراموشی می سپارند.ولی برخی نیز این توفیق را می یابند که اگر چه لغزش هایی دارند ولی همواره از طرف نفس خویش نگران و در جدال و کشمکش با آن هستند .گاهی کسی دشمنی در خانه ویا بیماری در اندام خود داردولی از آن مطلع نیست و اقدامی برای دفع آن نمی کند .این خطرناک ترین نوع دشمن و زیانبارترین نوع بیماری است . جمله ای را به حضرت مسیح ( ع ) نسبت می دهند که فرموده است : بیمار کسی نیست که از دردی رنج می برد، بیمار حقیقی آن است که بیمار است ولی خود را سالم می پندارد .لذا این دغدغه و نگرانی را در خود حفظو تقویت کنید، اگر چه نگرانی ها برای انسان مفید نیستند، ولی این نوع نگرانی سود محض است . بنابراین : ۱- با دوستان پاک و با تقوارفاقت کنید .۲- از دوستانی که حریم حدود الهی را می شکنند به شدت پرهیز کنید .۳- در مجالس دعا و محافل موعظه و نمازجماعت شرکت کنید .۴- پرخوری و نیز از خوردن غذاهای چرب وپرانرژی و تحریک کننده پرهیز کنید .۵- از مشاهده صحنه های مهیج و تحریک کننده دوری کنید .۶- ورزش را در برنامه منظم و روزانه خود قرار دهید .۷- سعی کنید هیچ گاه تنها نشوید .۸- برنامه منظم مطالعاتی برای خود قرار دهید و سعی کنید فرصت های خود را باتفکر و مطالعه مناسب پر کنید .۹- هفته ای یکی دو روز، روزه بگیرید.۱۰- سوره یوسف را زیاد بخوانید و در آن تدبر کنید.;ایل اخلاقی را به نفس سرکش خود تحمیل کن، زیرا خواهش طبیعی بشر بر شهوات و رذایل اخلاقی است.

نظر بینندگان
 1. گمنام says:

  ممنون از این راه کارهاتون اما جامعه هم کم بی اشکال نیست، شاید شنیده باشید که مغز بی کار کارگاه پرورش افکار پلید هست وقتی بستر کار فراهم نباشه پس فکر پلید هم می اد به ادم بیکار هم که کسی دختر نمیده برای ازدواج پس نتیجه اینکه خیلی نمیشه تقصیر رو گردن جوان انداخت

 2. ناشناس says:

  سلام ممنون از راهنمایی هاتون ولی این روزا مخصوصا در دوره نوجوانی افراد صالح را پیدا کنیم ؟
  اصلا دیگه فردی هم داخل جامعه پیدا میشه که دنبال چنین برنامه هایی نباشه؟
  هنوز داخل مدرسه دانش اموزی پیدا میشه که فکرش منحرف نباشه؟
  H.K

 3. محمد says:

  خیلی ممنون ازراهنمایی وکمکتون.

 4. بتسابه says:

  خیلی ممنون از متن خوبتون.

 5. بنده خدا says:

  عالیییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی بود.