۲۴م، اسفند ۱۳۹۲
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

امام جمعه دزفول:نوروز امسال رنگ بوی فاطمی داشته باشد+متن کامل خطبه ها

این ایام روزهای حزن آل الله است ، لذا مردم عزیز ما به گونه ای شادی ایام نوروز را انجام دهند که حرمت این بانوی عزیز حفظ شده و انشاءالله نوروز ما رنگ بوی فاطمی داشته باشد

زمان انتشار: ۲۴م, اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۰۶ ق.ظ | کد خبر: 39368

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی “مجددز ” ظهر دیروز آخرین نماز جمعه سال ۱۳۹۲ با حضور مردم ولایتمدار و مومن شهرستان دزفول در محل مصلی نماز جمعه دزفول برگزار گردید.

خطیب جمعه دزفول در ابتدای سخن با دعوت خود و همگان به رعایت تقوای الهی گفت : هرکس لباس تقوی به تن کند ، لباس دین را به تن کرده است .

ایشان افزود : سال ۱۳۹۳ با تحقق حماسه سیاسی با حضور مردم شریف ایران رو به پایان است لکن حماسه اقتصادی هنوز محقق نشده که امید است با اجرای ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی از سوی رهبرمعظم انقلاب،این موفقیت ها کلید خورده و شاهد موفقیت های اجرای آن از سوی مسئولین باشیم .

امام جمعه دزفول با اشاره به برخی برداشت های متفاوت از این سیاست ها دال بر تحت فشار افتادن و در ریاضت بودن قشر محروم جامعه گفت : قرار نیست با اجرای این سیاست ها کسی تحت فشار باشد بلکه می بایست با رونق اقتصادی یعنی ایجاد اشتغال ،تولید مسکن،و تسهیل ازدواج همه اقشار از برکات آن بهرمند گردند.

خطیب جمعه دزفول اقتصادمقاومتی خاص شرایط تحریم نداشته و تصریح کرد :اولویت مسئولین تحقق این سیاست های ابلاغی باشد و همه مسئولین و اقشار با عزمی ملی و فراگیر و روحیه جهادی و هم دلی کشور را از این پیچ خطرناک عبور دهند .

“حجت الاسلام والمسلمین قاضی دزفولی ” در ادامه خطبه بااشاره به ۱۲جمادی الاولی و سالروز شهادت صدیقه طاهره به روایتی گفت : این ایام روزهای حزن آل الله است ، لذا مردم عزیز ما به گونه ای شادی ایام نوروز را انجام دهند که حرمت این بانوی عزیز حفظ شده و انشاءالله نوروز ما رنگ بوی فاطمی داشته باشد .

امام جمعه دزفول در ادامه ۲۳اسفند ماه سالروز حادثه انفجار در نماز جمعه تهران را یادآور شده و افزود : منافقین کور دل در شریطی که کشور درگیر جنگ با عراق بود مردم بی گناه را در حال عبادت به شهادت می رساندند. خداوند بر مراتب عذاب آنها بیفزاید.

“رئیس شورای فرهنگ عمومی دزفول” سالروز ارتحال یادگار امام (ره) ˈحاج سید احمد خمینیˈ را گرامی داشت و اظهار داشت:حاج احمد در کنار امام خمینی(ره) نقش بسیار مهم و کلیدی داشت و به عنوان امین امام در کلیه عرصه ها انجام وظیفه می کرد.

حجت الاسلام قاضی دزفولی گفت:حاج احمد یک ولایتمدار به تمام معنا بود و وقتی که امام رحلت فرمودند ، بر تبعیت از ولایت تاکید کرد که این رفتار ایشان باید برای سیاسیون درس باشد چرا که اطاعت از حضرت خامنه ای اطاعت از امام راحل(ره) می دانست و می گفت :اگر حرکت ما با حرکت ولی نخواند نقص از ماست وهرکس اطاعت از امام خامنه ای را منکر شود در خط امام (ره) نیست.

“امام جمعه دزفول” با اشاره به گردهمایی حلقه های صالحین در مصلی طرح شجره طیبه صالحین را یکی از جامعترین طرح های فرهنگی در سطح کشور دانسته که مورد توجه جدی رهبرانقلاب است لذا همه مسئولین با ید از این طرح با مدیریت سپاه و حوزه علمیه اجرا می شود حمایت کنند .

“خطیب جمعه دزفول در فراز پایانی خطبه ها به تذکری خیرخواهانه به مسئولین فرهنگی شهرستان از آنها خواست که داس را زمین گذاشته و با کلید تدبیر مشکلات را حل کنند و در این پایان سالی با جابجایی آنها شب را در کام خانواده تلخ نکنند .

خطبه اول

بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی، همه شما و خودم را دعوت به رعایت تقوای الهی می نمایم.

ادامه ی مبحث سبک زندگی را که در هفته های گذشته براساس سیره و منش نبوی مورد بحث و بررسی قرار دادیم، در این هفته به جهت نزدیکی ایام فاطمیه سبک زندگی فاطمی را که در حقیقت ثمره و نتیجه ی سیره نبوی است، مورد بحث و بررسی قرار می دهیم.

بی بی دو عالم فاطمه زهرا (سلام الله علیها) در حدیثی می فرماید: کسی که عبادات خالصانه خود را به سوی پروردگارش بفرستد، خداوند متعال بهترین مصلحت ها را به سوی او فرو خواهد فرستاد.

عبادت و بندگی خدا هر چه خالص تر باشد در نزد حضرت حق از ارزش و مکانت برتری برخوردار است. طلا هر چه عیار و خلوصش بالاتر باشد ارزش آن هم بیشتر است. اخلاص در عمل در زندگی و دنیا و آخرت انسان برکاتی دارد که با هیچ مقیاسی قابل اندازه گیری و ارزش گذاری نیست.

مثال اتمّ و اکمل عمل مخلصانه که فقط برای رضای خدا انجام می شود در آیه شریفه ۸ و ۹ سوره انسان مصداق اتمّ اخلاص تجلی پیدا کرده است.

وقتی بی بی دوعالم برای شفای بیماری حسنین نذر کرد که سه روز روزه بگیرد، روز اول هنگام افطار مسکین آمد و طلب کمک کرد، روز دوم هنگام افطار یتیمی آمد و طلب امداد کرد، و روز سوم اسیری آمد، که در هر سه روز افطار را به آن ها هدیه داد و خود افطار نکردند و می فرماید: بدون هیچ درخواست تشکر و قدرشناسی که ذره ای انتظار تشکر هم از آن ها نداشت، چون بی بی دو عالم خالصاً و برای خداوند متعال این کار را انجام داد. وقتی پیامبر گرامی اسلام ختم انبیا محمد مصطفی(ص) بعد از ۳ روز روزه و افطار نکردن آن ها را با حالت ضعف دید، دست به دعا برداشت و خداوند این آیه شریفه را در توصیف اهل بیت و فاطمه زهرا نازل کرد و بعد مائده ای از بهشت برای اهل بیت فرستاد که روز سوم با آن افطار کردند.

به هر حال این نتیجه عمل خالصانه ای است که انسان را به عرش می برد، از فرش تا عرش انسان را بالا می برد، آیه برای او نازل می شود.

در روایت دیگر دارد که اگر انسان بندگی خالصانه خدا کند، خدای متعال همه چیز را بنده او قرار می دهد. در حدیثی از بی بی دو عالم آمده که در خصوص حکمت و فلسفه ی واجبات الهی بیان شده است؛ که می فرماید: نماز برای پایداری و تثبیت اخلاص انسان است. انسان مؤمن نمازگزار با نماز اخلاصش را تثبیت می کند و از کبر و خودپرستی و دنیاپرستی دور می شود. وقتی انسان در نماز پیشانی خود را که بالاترین عضو بدن انسان است، روی خاک قرار می دهد و در مقابل حضرت حق سجده و تواضع می کند، کبر از او دور می شود. وقتی تکیه و توکل انسان مؤمن و مخلص بر خدای عزّ و جلّ است، چمشمش به دست این و آن نیست، به خدا توکل دارد و هر حاجتی که دارد از خدای ربّ الارباب طلب می کند و مسئلت به هیچ کس دیگری نمی برد، و فقط اهل بیت را به عنوان وسیله و توسل انتخاب می کند و آن ها را وسیله قرار بدهد که درخواست و حاجتش را از خدای متعال بخواهد. مؤمن مخلص همواره کارها و امورش را به خدای متعال تفویض می کند، چون ایمان دارد که خدای متعال به همه کارها و نیّات او آگاه است «و أفوّض امری الی الله، إنّ الله بصیرُم بالعباد».

اکسیر اخلاص اگر با عمل توأم شود، آن را نزد خدای متعال مقبول قرار می دهد و عمل اگر چه کوچک باشد ولی چون نزد خدای متعال مقبول است بزرگ است. عملی که نزد خدا مقبول باشد کوچک نیست. این به واسطه ی اخلاص و اثر اخلاص است. اگر خدای متعال در بنده اش صدق و اخلاص ببیند او را به سلوک حقیقی راهنمایی می کند، راه را نشانش می دهد و دلش را از نور ایمان و محبت خود پر می کند و از هر آن چه غیر خداست او را دور می کند. این نتیجه اخلاص است.

امام حسین علیه السلام در دعای عرفه با خدای خود مناجاتی دارد، می فرماید آن کس که تو را دارد چه ندارد! و آن کس که تو را ندارد چه دارد؟

نقل است که: حضرت آیت الله العظمی بروجردی(رضوان الله تعالی علیه) وقتی به مرجعیت مطلقه شیعیان رسید، میلیون ها تومان که به دستش می رسید صرف اسلام و مسلمین می کرد و با عمر با برکتش که در راه فراگیری علوم اهل بیت و تربیت علما و طلاب و فضلا صرف کرد، خدمات ارزنده ای به اسلام و تشیع کرد. روزهای آخری که در بستر بیماری افتاده بود، گروهی از ارادتمندان ایشان به عیادتش شتافتند، وقتی آیت الله را ملاقات کردند، دیدند خیلی اندوهگین است. سر بلند کرد و فرمود: عمر ما گذشت و ما نتوانستیم چیزی برای خود از پیش بفرستیم. یکی از حاضران گفت که: آقا شما دیگر چرا این سخن را می فرمایید؟ بحمدالله این همه آثار نیک از خود به جا گذاشته اید، مسجدها ساخته اید، کتابخانه ها ساخته اید، برای اسلام خدمات ارزنده ای انجام داده اید. فقیه پارسای شیعه فرمود: عمل را خالص کن که حسابرس بینای بیناست. مو را از ماست بیرون می کشد.

امیدواریم خدای متعال به همه ما توفیق عمل خالصانه کرامت بفرماید.

خطبه دوم

بندگان خدا، همه شما را دعوت به رعایت تقوای الهی می نمایم. پیامبر در یک حدیثی فرمود: اسلام لخت است و لباس اسلام و دین تقوا است. در حقیقت کسی که تقوا دارد، لباس دین به تن کرده است، لباسی که انسان را از گزند حوادث هم دنیا و هم آخرت حفظ می کند. فلذا تقوا سبب نجات انسان است. امیدواریم خدای متعال به همه ما تقوای الهی کرامت بفرماید.

این جمعه آخرین جمعه سال ۹۳ که ملت شریف و متدیّن و عزیز ایران اسلامی این سال پر فراز و نشیب را با صبر و استقامت و تحقق حماسه سیاسی که از منویّات رهبر معظم بود پشت سر گذاشتند. هر چند حماسه اقتصادی تحقق نیافت، ولی ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی به قوای سه گانه کلید خورد و انشاءالله امیدواریم اقتصاد مقاومتی آغاز شود و در سال آینده نتیجه دهد.

بعضی ها برداشت نامناسبی از مقوله اقتصاد مقاومتی دارند، و شاید هم دست هایی در کار باشد که تصور می کنند اقتصاد مقاومتی یعنی ریاضت کشیدن محرومان و قشرهای آسیب پذیر، که این نگاه برداشت کاملاً اشتباهی است. چون اساس اقتصاد مقاومتی رونق پیدا کردن اقتصاد کشور است و این به معنای اشتغال، تولید، مسکن، فراهم شدن شرایط ازدواج جوانان، پیشرفت کشور در همه عرصه ها، که بدون تردید این مطلب همه ملت و همه اقشار از مواهب آن برخوردار می شوند. لذا اقتصاد مقاومتی برای کشور یک ضرورت اجتناب ناپذیر است؛ چه در شرایط تحریم باشیم و چه نباشیم؛ این نیست که اقتصاد مقاومتی مختص شرایط تحریم باشد. چه مذاکرات با ۱+۵ به نتیجه برسد و چه نرسد، ما باید اقتصاد مقاومتی را تحقق بدهیم. به هر حال اولویت کشور و مسئولین و حتی آحاد ملت، تحقق اقتصاد مقاومتی است. باید همه اقشار، همه مسئولین با یک عزم ملی و فراگیر تلاش کنیم تا با تحقق پیدا کردن اقتصاد مقاومتی، کشور را از این پیچ و گردنه ی تاریخی عبور بدهیم. انشاءالله.

البته باید با تفکر جهادی و بسیجی که ضامن تحقق اقتصاد مقاومتی است عمل کرد و ملت شریف عزیز و مسئولین مطمئن باشند که اگر همه با هم همدل شوند و دست در دست یکدیگر قرار دهند، لطف و رحمت خدای متعال شامل حال همه ما خواهد شد و کید و فتنه دشمنان به خودشان باز می گردد که این وعده الهی است، دست خدا بر سر جماعت است، هر جا برای یک خدمت و کار بزرگ مؤمنین با همدیگر همدل و هم پیمان شوند و در جهت مصالح مسلمین حرکت کنند، بدون تردید یاری و نصرت خدا را در پی خواهد داشت. انشاءالله تلاش کنیم که به فضل و یاری خدا هر کدام در جای خودمان این دستور مؤکّد مقام معظم رهبری را که ایشان خیلی دقیق توصیه ها و نکاتی که داشتند، در جلسه ای که با مسئولین و دست اندرکاران نظام و اقشار مختلف داشتند، بیان کردند و فرمودند: برنامه های اقتصاد مقاومتی باید زمان بندی شود، جدول زمانی داشته باشد و ما مشخص کنیم که در این مقطع زمانی خاص می خواهیم به کجا و به چه هدفی از اقتصاد مقاومتی می خواهیم برسیم، که اگر این چنین باشد انشاءالله هر چه سریع تر اقتصاد مقاومتی خودش را در جامعه نشان خواهد داد و مشکلات اقتصادی که الان واقعاً گریبان گیر عده ای از مردم  شده که اقشار آسیب پذیر و در فشار هستند. باید همه کمک کنیم که انشاءالله این مشکل اقتصادی کشور حل شود.

۱۳ جمادی الاولی سالروز شهادت بی بی دو عالم حضرت صدیقه اطهر (سلام الله علیها) به روایت هفتاد و پنج روز که مربوط به فاطمیه اول است، در آستانه این روز بزرگ قرار گرفتیم، ایام حزن و اندوه آل الله است، که چون این ایام با ایام نوروز مصادف شده، باید توجه لازم را داشت که مبادا نسبت به ساحت مقدس حضرت زهرا سلام الله علیها کم حرمتی شود.

در جلسه شورای فرهنگ عمومی و جلسات دیگری که در بین مسئولین، هم در شهرستان، هم در استان و چه بسا در کشور بوده، مقرر شده که برنامه ها به گونه ای باشد که مردم در روزهای آغازین سال نو بانشاط باشند، ولی مراقب باشند شادی های لهو و لهبی که باعث بی حرمتی شود صورت .انجام نپذیرد. در دید و بازدیدها و خانه ها و منازل جلسه یاد و ذکر بی بی دو عالم برگزار شود نوروز امسال باید یک نوروز فاطمی باشد و عید ما رنگ و بوی فاطمی بدهد. محبّان و دوستداران اهل بیت عصمت و طهارت در ایام حزن و اندوه اهل بیت هرگز اهل شادی و شادکامی نخواهند بود.

مراسمات جشن های عروسی ها و شادباش ها با فاصله چند روزه با فاطمیه اول و دوم برگزار شود و حتی در روزهایی که فاصله دارد رعایت حرمت هم شود.

پیامکی مشاهده کردم که از طرف همراه اول با عنوان با آواهای انتظار شاد بهاری به استقبال نوروز برویم و کدهایی از صدای خوانندگان را داده بود که این پیام از سوی همراه اول برای بنده تعجب برانگیز بود. همراه اول می تواند با برنامه های فرهنگی مناسب به استقبال نوروز فاطمی برود و سروده ها و اشعار و مدایح و حتی مراثی مناسب را با عنوان انتظار برای مشترکین خود اعلام و استفاده کند.

به هر حال باید مراقب و مواظب بود. همان طور که حضرت آقا تذکر جدی و مؤکّد فرمودند: که مسئولان توجه کنند که با فرهنگ کشور و با مقدسات نمی شود شوخی کرد. در نشریات، در بعضی از رسانه ها می بینیم که گاهی اوقات مردم را تست می کنند که ببینند حساسیت مردم چه اندازه است و بعد گام بعدی را برمی دارند. مسئولین مراقب باشند، بر کار معدود شیاطینی که در این زمینه شیطنت می کنند نظارت داشته باشند و اگر لازم شد با آن ها برخورد کنند.

انشاءالله به گونه ای عمل کنیم که ادعیّه ی زاکیّه ی آن بانوی عظمت اسلام شامل حال ملت ما شود و در آستانه سال نو ملت عزیز ما مشمول عنایات خاصّه حضرت ولی عصر به پاس حرمت نگه داشتن مادر بزرگوارش حضرت فاطمه زهرا قرار بگیریم. انشاءالله

مناسبت بعدی که باید اشاره کنم، سالروز انفجار بمب در مراسم نماز جمعه تهران و شهادت تعدادی از نمازگزاران در ۲۴ اسفند سال ۶۳ توسط منافقین کوردل است که خداوند بر عذاب آن ها بیفزاید و آن ها را لعنت کند که در حالی که کشور ما مورد تجاوز بعثیون کافر عراقی قرار گرفته بود و دشمن بعثی تا کیلومترها در خاک ما تجاوز کرده بود، در نماز جمعه تهران که محل عبادت و بندگی خداست، بمب منفجر کردند و تعدادی از نمازگزاران بی گناه را به شهادت رساندند. خداوند شهدای عزیز ما را غریق رحمت واسعه خود قرار دهد و بر عذاب منافقین کوردل بیفزاید.

مناسبت دیگری که داریم، سالروز ارتحال یادگار امام راحل مرحوم حجةالاسلام والمسلمین حاج احمد آقای خمینی است.

حاج احمد آقا در کنار امام نقش بسیار مهم و کلیدی داشت. به عنوان امین امام در همه ی عرصه هایی که لازم بود امام امینی داشته باشد و اخبار از کانال او به حضرت امام منتقل شوند، با رعایت دقت و امانت و مجاهدت تمام این وظیفه بسیار خطیر و مهم را انجام می داد، و شبانه روز در کنار امام بود. مراقب سلامتی امام بود. نه تنها پدر بلکه مرادش بود و حاج احمد آقا مرید امام بود.

نکته ای که درباره حاج احمد آقا شاید کمتر گفته شده این است که ایشان یک ولایتمدار به تمام معنا بود. وقتی که امام ارتحال فرمودند و از دنیا رفتند، ایشان در اظهاراتش فرمود که: ما امروز موظف هستیم پشت سر مقام رهبری حضرت آیت الله خامنه ای حرکت کنیم، هر چه ایشان گفت گوش کنیم، اگر روزی حرکت ما با حرکت ولی نخواند بدانید که نقص از ماست. ایشان شاخص را در عملکرد خودشان ولایت قرار می داد. این سخن برای خیلی از سیاسیون درس است، خیلی از سیاسون ما که چه بسا ممکن است قرابت و رفاقتی هم با حاج احمد آقا داشتند، این جمله ایشان را دوباره بخوانند و ببینند ولایتمداری حاج احمد آقا چقدر بود. بعد این چنین اضافه می کند: اطاعت از خامنه ای اطاعت از امام است، هرکس منکر این معنا شود مطمئن باشید در خط امام نیست و هر کس بگوید اطاعت از امام غیر از اطاعت از حضرت آیت الله خامنه ای است، این شخص در خط آمریکا است. بعد می فرماید: من بعد از رحلت امام با خدا عهد کردم که کوچکترین قدمی علیه رهبری و بر خلاف و حتی میل رهبری برندارم. این نمونه ای از ولایتمداری حاج احمد آقا است، کسی که سالیان سال خدمت امام بوده است، فرزند امام است. هیچ کس محبت و ولایت و پیروی اش از حاج احمد آقا نسبت به امام بیشتر نیست، او این چنین درباره مقام معظم رهبری و پیروی از او سخن می گوید. این می تواند برای همه ما درس ولایتمداری باشد.   انشاءالله خدای متعال این سید جلیل القدر را با اجداد طاهرینش محشور بفرماید و ما را از زمره پیروان حقیقی ولایت قرار دهد.

نکته ای هم شنیدیم که این جمعه گروه هایی از حلقه های صالحین در نماز جمعه بودند و الان در نماز جمعه حضور دارند. از صبح حلقه هایشان را در نماز جمعه تشکیل داده بودند. حلقه های صالحین و طرح شجره طیبه صالحین یکی از جامع ترین و کامل ترین طرح های آموزشی تربیتی است که در کشور با تولیت بسیج و سپاه انجام می شود، سپاه یک ضلع برنامه است، مساجد و حوزه و روحانیت دو ضلع دیگر برنامه هستند. فلذا این طرح، طرح بسیار بزرگ و گسترده ای است و بحمدالله موفق و مورد توجه و تأکید مقام معظم رهبری است. انشاءالله همه باید کمک کنیم که این طرح به خوبی اجرا شود، چون بهترین طرح و برنامه در مقابل هجمه ی فرهنگی دشمن است، به گونه ای که در اخبار بی بی سی یا رادیوی بیگانه که از برنامه های فرهنگی که سد راه هجمه های فرهنگی آن ها می شود می ترسند، نسبت به این طرح حساسیت نشان داده و ذکر کرده بودند.

تذکر دیگری که باید عرض کنم به بعضی از مدیران که تازه مسئولیت را قبول کردند خصوصاً مدیران فرهنگی است، ما به آن ها توصیه می کنیم: عزیزان داس را زمین بگذارید، کلید را به دست بیاورید، سعی کنید حلال مشکلات باشید. در آستانه سال نو ذائقه بعضی را تلخ نکنید و آن ها را از نان خوردن نیندازید، این توصیه ما به شماست و خیرخواهانه هم است، نه بحث سیاسی و نه جناحی است. ما آن چه شرط بلاغ است می گوییم.

امیدواریم انشاءالله عزیزان توجه و عنایت لازم را داشته باشند.

نظر بینندگان
  1. مهدی says:

    سلام خدمت امام جمعه شهرستان دزفول بهتره اول به مسئولین رسانه تذکربدیدکه اصلا براشون مهم نیست شهادت باشه یاولادت فقط کارخودشون روانجام میدهندرادیودزفول که نتونست۳روزموسیقی پخش نکنه حرمت ایام رانگه نداشت دیگه چه انتظاری ازدیگران داری