۷م، اردیبهشت ۱۳۹۲
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

امام جمعه دزفول:جمهوری اسلامی ایران،دموکراسی ترین نظام حکومتی جهان است+متن کامل خطبه

“حجت الاسلام والمسلمین قاضی دزفولی” برخی جلسات و نشست های جریان های فتنه با ورشکستگان سیاسی ، که صورت و سیرت آنها برای مردم نمایان شده است را خیالی باطل برای جلب اعتماد مردم دانسته وافزود:انتخابات مظهر اراده و قدرت کشور است و ملت ایران باحضوری هوشمندانه یک حماسه عظیم سیاسی را رقم زده و با لبیک به مقتدای خود دشمن را منکوب خواهند کرد

زمان انتشار: ۷م, اردیبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۵:۳۳ ق.ظ | کد خبر: 30555

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی ” مجد دز “ نماز جمعه دزفول ، ظهر دیروز با حضور مردم ولایتمدار و خداجوی این شهرستان در محل مصلی امام علی(ع) و به امامت نماینده ولی فقیه و امام جمعه دزفول “حجت الاسلام والمسلمین قاضی دزفولی ” اقامه گردید.
خطیب جمعه شهرستان دزفول پس از توصیه ی خود و نماز گزاران به تقوای الهی ، در ادامه ی موضوع بحث “سبک و روش زندگی “از منظر کتاب شریف نهج البلاغه ، به مناسبت فرا رسیدن سالروز ولادت زهرای مرضیه سلام الله علیها خطبه های این هفته را با موضوع زن در نهج البلاغه آغاز نموده و گفت : نقش زن در معرفی یک الگوی کامل از زندگی انسانی ، اخلاقی و اسلامی بی بدیل است و از دیدگاه امام علی علیه السّلام زن از محوری ترین نقش های یک جامعه است چون دو وظیفه ی مهم همسری و مادری را برعهده دارد .

“امام جمعه ی شهرستان دزفول” در ادامه دو نقش همسری و مادریِ زن را مهمترین نقوش در ایفای سلامت جامعه دانسته و افزود : پایه و اساس استحکام خانواده شوهرداری خوب زن است و مرد هرگاه احساس کند که همسرش در همه ی عرصه ها همراه و همدل اوست شالوده ی مودت و عشق در خانواده محکم خواهد شد .

“رییس ستاد امر به معروف و نهی از منکر “شهرستان دزفول اهمیت نقش مادری یک زن را در تامین نیروی انسانی جامعه دانسته و تصریح کرد : مادر هنگام شیر دادن به کودک فقط او را از نظر جسمی تغذیه نمی کند بلکه از نظر عاطفی، اعتقادی و شخصیتی نیز بر او تاثیر گذار است زیرا شیر دادن می تواند طبیعت انسان را تغییر دهد .

حجت الاسلام والمسلمین قاضی دزفولی ” در ادامه افزود : اگرچه خداوند زنان را در مسائلی چون حکومت ، جهاد و قضاوت محدود می کند ولی امام علی علیه السلام می فرماید زنان می توانند در برخی فعالیت های اجتماعی با رعایت چهارچوب وارد شوند و این محدودیت ها به خاطر مصون ماندن زنان از آسیبهای اجتماعیست .

“خطیب جمعه دزفول” در خطبه دوم نماز با توجه با نزدیکی ایام انتخابات دوره یازدهم ریاست جمهوری و شورای اسلامی شهر و روستا،باگرامیداشت ۹ اردیبهشت “روز شوراها” ؛حکومت جمهوری اسلامی را نظامی دانست که متکی به مردم است و آحاد جامعه در همه عرصه های تصمیم سازی و اجرایی حضوری نظام مند دارند . ایشان تصریح کرد: مدل حکومتی ایران مدل اصیل اسلام و حاکمیت ما،دموکراسی ترین نظام حکومتی در جهان می باشد .

“امام جمعه دزفول” با تبین نقش مهم و سرنوشت ساز مردم در آینده کشور افزود:مردم می توانند در همه عرصه ها حضور داشته و  نظر و دیدگاه خود را در جامعه مطرح نمایند لذا همین ظرفیت انتخاب کردن،مسئولیتی سنگین بر دوش ما قرار می دهد چراکه ما تصمیم می گیریم مسئولیت عالی ترین مقام اجرایی کشور را به دست چه کسی بدهیم و یا اعتبارات شهری و روستایی منطقه خودمان با تصمیم چگونه  افرادی هزینه کنیم . همین مسئله بر ما تکلیف می کند که نسبت به مشارکت و انتخاب افراد اصلح بی تفاوت نباشیم .

“رئیس شورای فرهنگ عمومی دزفول” در ادامه به شدت و قوت فعالیت های زیرکانه دشمن و ضد انقلاب در ایام انتخابات اشاره کرده و گفت: طمع دشمن در ایام انتخابات برای فتنه انگیزی و دسیسه زیادتر است و با تمام عِده و عُده خود و هجمه به دستگاهای نظارتی و اجرایی چون شورای نگهبان،اهدافی چون ایجاد تنش،رسوخ در بدنه نظام از طریق حمایت از افراد مورد دار و جلوگیری از مشارکت عمومی را دنبال می کند که نقش برآب کردن این توطئه ها،مراقب و هوشیاری همیشگی مردم را می طلبد که با درایت هسته های متشکل از فتنه در گوشه و کنار کشور را متلاشی کنند .

“حجت الاسلام والمسلمین قاضی دزفولی” برخی جلسات و نشست های جریان های فتنه با ورشکستگان سیاسی ، که صورت و سیرت آنها برای مردم نمایان شده است را خیالی باطل برای جلب اعتماد مردم دانسته وافزود:انتخابات مظهر اراده و قدرت کشور است و ملت ایران با حضوری هوشمندانه یک حماسه عظیم سیاسی را رقم زده و با لبیک به مقتدای خود دشمن را منکوب خواهند کرد.

ایشان در پایان این بخش از سخنان خود از همه کسانی که برای حضور در انتخابات ثبت نام نموده اند تشکر و قدردانی نموده و فقط کسانی را مورد تایید نهاد امامت جمعه دانست که به اصل نظام جمهوری اسلامی ایران پایبند و به ولایت فقیه التزام نظری و عملی داشته باشند.

ایشان در ادامه با تبریک ۲۱جمادی الثانی سالروز میلاد پربرکت صدیقه طاهره ،حضرت زهرای اطهر(س)،این میلاد را به ساحت حضرت بقیت ا… الاعظم(عج) ، مقام معظم رهبری و همه مردم تهنیت گفته و همچنین از رعایت شان ایام فاطمیه توسط مردم دزفول قدردانی نمود .

“حجت الاسلام قاضی دزفولی” با اشاره به یازدهم اردیبهشت روز گرامیداشت کار و کارگر ،نظام مندی جوامع بشری را مرهون کار و کارگر دانسته و تصریح کرد: در آموزه های دینی ما کار،عبادت محسوب شده و بسیاری که ناهنجاری ها که ما اکنون در جامعه شاهد آن هستیم به جهت بیکاری و نبود اشتغال مناسب است . امیدواریم خداوند برکات زندگی کارگران عزیر را افزون نماید .

“رئیس ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر دزفول” یکی از شاخصه های نظام موفق را ارج نهادن به مربیان و معلمان آن جامعه برشمرده و باگرامیداشت ۱۲اردیبهشت و روز معلم یاد و خاطره “علامه شهیدمطهری” را جاودان و نقش تالیفات ایشان را در تشکیل تفکر و بینش اسلامی و سیاسی جامعه بی نظیر دانست .

“امام جمعه دزفول” همچنین در آستانه روز عقیدتی و سیاسی سپاه بسیج ، بر ارتقای بینش سیاسی و بصیرت دینی در کنار توان رزمی این نیرو به عنوان لازمه های جدی جامعه امروز تاکید کرد

“حجت الاسلام قاضی دزفولی”  شهادت ۲ تن از خلبانان پایگاه چهارم شکاری دزفول در هفته گذشته را به خانواده آن شهدا،مقام عظمای ولایت و نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی تبریک و تهنیت گفت.

تبریک به مردم دزفول به مناسبت انتخاب دکتر آخوندعلی “رئیس دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول” انسانی ولایی و ارزشی ،به عنوان مدیر برتر استان خوزستان ،تشکر از زحمات و خدمات ۳۲ ساله “سرهنگ نادبی زاده” و تبریک به سرهنگ “چنداز” به عنوان فرمانده جدید نیروی انتظامی و تشکر از سفر اخیر هیئت دولت به خوزستان پایان بخش خطبه دوم نماز این هفته بود .

متن کامل خطبه

خطبه اول 

برادران و خواهران ایمانی همه شما و خودم را دعوت به رعایت تقوی الهی می نمایم . ان شا الله با رعایت اوامر و نواهی الهی بتوانیم رضایت خدای متعال رو کشب بکنیم که اگر انسان خدای خود را از خود راضی و خوشنود بنماید سعادت دنیا و آخرت رو کسب کرده است .

ادامه مباحث خطبه های گذشته که در خصوص مدل و سبک زندگی از منظر نهج البلاغه مورد بحث و بررسی ما قرار گرفته بود در این هفته چون در آستانه ولادت فرخنده و باسعادت بی بی دو عالم حضرت فاطمه زهرا (س) میمون و مبارک قرار داریم موضوع خطبه رو زن در نهج البلاغه انتخاب کرده ایم هر چند موضوع بسیار گسترده ایست و یک خطبه کفایت نمی کند ولی از آنجایی که برای معرفی الگوی کامل و تام برای یک زندگی اخلاقی و انسانی و اسلامی نقش و جایگاه زن در این الگو و در این مدل زندگی بی بدیل است و جایگاه بسیار مهم و ویژه ای دارد فلذا بعنوان بخشی از موضوع بحثمان به این مسئله می پردازیم و امیدواریم خدای متعال همه ما را مشمول عنایات و ادعیه زاکیه بی بی دو عالم فاطمه زهرا (س) قرار بدهد .

بهترین و مهم ترین نقطه ای که می شود وارد این بحث شد و نقش زن را بیان کرد تفاوت های روانی و جسمی زنان و مردان است که در خلقت زن و مرد از نظر جسم و ازنظر روحیات و خلقیات با همدیگر متفاوتند و همین تفاوتی که بین زن و مرد وجود دارد باعث توجه روانشناسان و دانشمندان در زمینه های علوم اجتماعی و اخلاقی شده است یکی از نکات برجسته و مهمی که در موضوع بحث ما قابل طرح و بررسی است نگرش امام علی (ع) و توجه به نقش آفرینی این تفاوت هاست این تفاوت هایی که اشاره شد در عرصه های مختلفی مثل عقل ، عاطفه ، هیجانات ، حدود و وظایف و تکالیف شرعی ، تحمل بار سنگین زندگی و همچنین در حوزه محبت و عشق ورزی و در حوزه های دیگری مطرح است .

نقش زن در دیدگاه امام علی (ع) از محوری ترین نقش های یک انسان است که می تواند درجامعه مطرح باشد زیرا زن دو وظیفه مهم و اساسی رو عهده دار است . یکی وظیفه همسری و دیگری وظیفه مادری در خانواده . در حقیقت این دو نقش مهم ترین و حیاتی ترین نقش در ایفای سلامت جامعه است . زن مظهر سکونت و مودت که این دو ، دوعامل سلامت روانی جامعه است . قرآن کریم هم روی این دو مطلب صحه گذاشته است .

میفرماید :” و من آیاته ان خلق لکم من انفسکم ازوجا لتسکنوا الیها و جعل بینکم موده و رحمه یکی از نشانه های خدای متعال این است که از جنس خودتان جفت هایی برای شما خلق کردیم که به واسطه آنها سکونت و مودت را کسب کنید و محبت را به دست بیاورید .”

امام علی (ع) در سخن کوتاهی می فرماید ، چون از امام سوال کردند که زنان که از جهاد بخاطر محدودیت هایی که دارند و همچنین از بعضی مناسب مثل قضاوت یا حکومت بنا به آن خصوصیات فطری که دارند چگونه می توانند در جامعه با کسانی که در راه خدا جهاد می کنند و جهاد که آن همه پاداش و ثواب نزد خدای متعال دارد مشارکت کنند ؟

حضرت در پاسخ این سوال فرمودند : جهادُ المَرأَةِ حُسنُ التَّبَعُّلِ؛. جهاد زن خوب همسرداری کردن است. هنر بزرگی است . این به نظرم نهایت ارزش و اعتبار را برای زن قائل شده است چون خوب شوهرداری اساس خانواده است یعنی استحکام خانواده پایه و اساسش خوب شوهرداری زن است . حضرت کار رو نسبت به مرد نمی دهد نسبت به زن می دهد و اون نشان دهنده آن دیدگاه والایی است که اسلام نسبت به زن دارد . حضرت زهرا (س) بارها به امیر المومنین می فرمود البیت بیتک . خانه خانه توست من هم همسر تو هستم . فالفعل ما یشا . هر طور میخواهی عمل کن . من هر چه فکر کردم در این جمله دیدم سخنی در معنا و مفهوم تفاهم بین زن و شوهر از این بالاتر قابل تصور نیست . چقدر اثر متقابل دارد یعنی یک مرد وقتی احساس بکند شریک زندگیش با تمام مشکلاتش کنار آمده اون هم احساس میکنه واقعا این کسی که بعنوان شریک زندگی انتخاب کرده در همه لحظه ها در همه صحنه ها همراه و همدل اونه . وقتی اینچنین بود خود به خود اون محبت و مودت و عشقی که باید دو طرفه باشد شالوده اش بسته میشه .

 جهت دومی که برای زن حساب کردند نقش مادری است که بر می گردد به تربیت کودک و فرزندان . که در واقع این مقوله از بحث بر میگردد به تأمین نیروی انسانی جامعه نیروی انسانی جامعه توسط زن تربیت می شود . یک جمله ای حضرت امام دارد که می فرماید : مرد از دامان زن به معراج می رود مال همین است . بعد در این خصوص نسبت به تربیت بچه اشاره ای دارد امیر المومنین نسبت به شیردهی مادر به فرزند که متاسفانه خیلی از مادران جوان از شیر دادن به فرزندانشان به دلایل مختلف ابا می کنند و بچه را با شیرهای دیگری تغذیه میکنند و رشد می دهند . امیرالمومنین در مورد اهمیت شیر دادن مادر به فرزند و طفلش می فرمایند :هیچ شیری که به کودک داده می شود از شیر مادرش عظمت و برکتش بیشتر نیست بعد نسبت به اثری که این شیر روی طفل و ساختار شخصیت بچه می گذارد تذکر می دهد می فرماید برای شیر دادن آنچنان که به ازدواج کردن حساس هستید دوست دارید ازدواج بکنید که یک همسری که یک خانمی که زن زندگی باشد کسی باشد که شریک زندگی خوبی برای شما باشد حساس هستید در انتخابش نسبت به شیر دادن بچه هم این چنین حساس باشید چون گاهی اوقات در قدیم الایام این چنین بوده است که مادر شیر نداشته برای بچه دایه میگرفته اند و حضرت می فرماید در انتخاب دایه ای که می خواهد به طفل شیر بدهد مراقب باشید مواظب باشید که چه کسی رو برای شیر دادن انتخاب می کنید و یا حتی خود زن ، مادر هم وقتی میخواهد شیر بدهد به بچه باید این نکته را توجه داشته باشد که وقتی به بچه دارد شیر می خوارند او را تغذیه جسمی تنها نمی کند بلکه از نظر عاطفی از نظر اعتقادی از نظر شخصیتی ، بچه را دارد اثر می گذارد با این شیر دادن . چون شیر دادن می تواند طبیعت انسان رو تغییر بدهد فلذا در میان ما دزفولی ها این مثل هست که رحمت اون شیری که خوردی . این مثل بیانگر این است که شیر دادن روی ساختار شخصیتی طفل بسیار موثر است وقتی از مادر شیخ انصاری می پرسند شیخ چه شد که به این مرتبه و مقام رسید . بعد مادرش میگوید من هیچوقت بدون وضو به فرزندم شیر ندادن از مجموعه فرمایشات حکیمانه و دیدگاه حضرت این چنین استفاده می شود که نقش کلیدی و محوری مادر تربیت فرزندان سالم با سجایای اخلاقی و پسندیده است که این خود موثرترین خدمت به جامعه است .

 اما نقش زن در جامعه از دید گاه حضرت . این نقش زن در خانواده بود .

 بخش دوم بحثم که کوتاه بیان می کنم هر چند بحث مفصلی است و در جامعه هم قیل و قال و شبهه درباره اش زیاد مطرح میشود مخصوصا غربی ها نسبت به جایگاه زن به ما خیلی اشکال می کنند نقش زن در جامعه است . اگر په مسئولیت های طبیعی و کنش فطری زنان با برخی از مسائل مثل مشاغل مثل جهاد مثل حکومت مثل قضاوت اونها رو محدود می کند و نمی توانند سراغ این شغل های بروند ولی نبی مکرم اسلام ختم انبیاء محمد مصطفی (ص) زنان رو در فعالیت های اجتماعی مثل بیعت کردند بیعت یک کار اجتماعی بود یک کار اجتماعی – سیاسی بود مثل مسئولیت امر به معروف و نهی از منکر در جامعه مثل هجرت کردن وقتی که دستور مهاجرت رسید پیامبر (ص) زنان را هم در هجرت سهیم کرد و حرکات اجتماعی دیگری که خیلی تعدادشون زیاده این ها نمونه هایی بود حضرت زنان رو در اونها سهیم می کرد دیدگاه امیرالمومنین هم در این خصوص درست دیدگاه اسلام نابی است که پیامبر فرمود و حضرت هم قائل به این است که زنان باید در عرصه های اجتماعی با رعایت اون چهارچوب ها وارد بشوند.

 فلذا به نظرم در بیعتی که بود زنها می آمدند تشتی از آب آورده بودند حضرت دستش رو در تشت می کرد زنان هم دستشان رو در تشت می کردند و بدین وسیله با حضرت بیعت می کردند . اونوقت ما در نهج البلاغه به یک سری تذکرات بر میخوریم که نسبت به زنان است که این تذکرات چه بسا نسبت به مردان وجود نداره . این تذکرات به خاطر این است که زن ها از نظر آسیب پذیری اجتماعی نسبت به مرد ها بیشتر در معرض آسیب قرار دارند زن ها در جامعه بیشتر می توانند نسبت به مردها مورد سو استفاده واقع بشوند فلذا امیر المومنین با توجه به شناختی که نسبت به این مسائل و آسیب ها دارد تذکراتی رو به زنان می دهد تا زنان بتواند با مصون ماندن از این آسیب ها در عرصه اجتماعی اون فعالیت های اجتماعی که لازمه حیات اجتماعی زنان است را داشته باشد. امیدواریم خدای متعال به ما توفیق بدهد با معارف دینی و جایگاه زن در اسلام بیشتر آشنا بشویم .