۱۰م، فروردین ۱۳۹۲
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

امام جمعه دزفول:انتظار رهبر فرزانه انقلاب از نامگذاری امسال،بروز ظرفیت مردم به شکل حماسی در جامعه است+متن خطبه

ما هنوز آغاز راه هستیم . دشمن خیلی سعی کرده است اسلام را از نظام حذف کند اما با درایت امام راحل که فرمود : “جمهوری اسلامی نه یک کلمه کم و نه یک کلمه بیشتر” از توطئه های خود شکست خورد . و ملت ایران توانسته است با برگزاری سی و چند انتخابات از عمر 34 ساله خود ، مدلی موفق از مردم سالاری دینی را به جهان معرفی کند

زمان انتشار: ۱۰م, فروردین ۱۳۹۲ ساعت ۴:۳۳ ق.ظ | کد خبر: 29809

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز ” دومین نماز جمعه سال جدید شمسی ظهر دیروز در مصلی امام علی دزفول و به امامت “حجت الاسلام والمسلمین قاضی دزفولی” و حضور امت حزب ا… این شهرستان اقامه گردید .

“امام جمعه دزفول” در خطبه دوم نماز با ادامه بحث روش و سبک زندگی از منظر نهج البلاغه ،زیست اخلاقی و جهت دادن زندگی به سمت سیره اهل بیت (علیهم السلام) را تایید شده از منظر مولی متقیان دانسته و با اشاره به فصل بهار و تحول طبیعت، با تبین موضوع پیوند طبع انسان و طبیعت گفت :امیر المومنین علی (ع) در سخنان گهربار خود با استفاده از اجزای طبیعت به زوایای خلق و خوی آدمیان پرداخته است .

ایشان در ادامه بحث به مباحث “نظم در خلقت و استمرار آن ،روش تربیتی بر گرفته از طبیعت و تاثیر جسم و روح در یکدیگر از منظر نهج البلاغه اشاره کرد .

“رئیس شورای فرهنگ عمومی دزفول” در شروع خطبه دوم نماز با توصیه همگان به رعایت تقوی الهی ،توجه به این اصل مهم را موجب رهایی از فتنه ها با مدد پروردگار دانسته و با اشاره به نامگذاری سال ۹۲ به سال “حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی” گفت : تعبیر حماسه در ادبیات اسلامی جایگاه ویژه ای دارد و محتوای چون غیرت ،ایستادگی،حق طلبی،شجاعت و عدالت خواهی در پرتو این تعبیر قابل تجلی است و خواست و توقع رهبر فرزانه انقلاب از این نامگذاری،بروز و ظهور ظرفیت مردم به شکل حماسی در جامعه است . لذا مسئولین از هرگونه برخورد شعاری با این نامگذاری پرهیز کنند .

ایشان افزودند:اگر امام توانست با دست خالی رژیم ۲۵۰۰ساله شاهنشاهی را با آنهمه پشتوانه جهانی ،سرنگون سازد ،به خاطر باور و ایمان به هدف خود بود پس اگر ما نیز به کار خود اعتماد داشته باشیم مطمئناً پیروز خواهیم شد.

“رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر دزفول” در ادامه به تبین چارچوب اصلی سخنان رهبر معظم انقلاب در یکم فروردین امسال پرداخته و گفت :لزوم ارزیابی و مقایسه نقاط قوت و ضعف کشور،توجه داشتن رهبر معظم انقلاب به آمریکا به عنوان دشمن اصلی نظام اسلامی با تحقیر اسرائیل،توهم باطل آمریکا به جامعه جهانی خواندن خود و هم پیمانانش ،کاهش وابستگی اقتصاد کشور به نفت ،شکست دشمن به منزوی کردن ایران با توجه به اجلاس جنبش عدم تعهد در ایران و ناامید کردن مردم ، نقش و اهمیت ایران در منطقه ، شکست تحریم ها و پیشرفت های ایران و پیش شرط داوری آمریکا از دشمنی با ایران برای مذاکره ، از جمله سرفصل های مهم سخنان حضرت آقا در حرم رضوی بود که می بایست اساس کار ما در طول این سال باشد .

“امام جمعه دزفول” با گرامیداشت ۱۲ فروردین سالروز اعلام حکومت اسلامی تصریح کرد: ما هنوز آغاز راه هستیم . دشمن خیلی سعی کرده است اسلام را از نظام حذف کند اما با درایت امام راحل که فرمود : “جمهوری اسلامی نه یک کلمه کم و نه یک کلمه بیشتر” از توطئه های خود شکست خورد . و ملت ایران توانسته است با برگزاری سی و چند انتخابات از عمر ۳۴ ساله خود ، مدلی موفق از مردم سالاری دینی را به جهان معرفی کند .

ایشان ۱۳ فروردین روز طبیعت را نمادی از طبیعت دوستی مردم ایران برشمرده و افزود : وقتی ما از مواهب الهی استفاده میکنیم مراقب باشیم معصیت و نافرمانی خدا صورت نگیرد و به طبیعت آسیب نزنیم .

“حجت الاسلام و المسلمین قاضی دزفولی ” از نگه داشتن حرمت ایام فاطمیه توسط مردم قدردانی و از زحمات ستاد فاطمیه شهرستان برای برگزاری مراسمات این ایام تشکر کرد .

ایشان برگزاری مراسم تحویل سال جدید در حرم مطهر سبزقبا با حضور میهمانان نوروزی و مردم دزفول را قابل تقدیر دانسته و از پوشش خبری این مراسم معنوی توسط سیمای خوزستان تشکر کرد .

امام جمعه دزفول با تبریک به مدیر جدید رادیوشهری دزفول برای انتصاب به پست و تشکر از زحمات مدیریت قبلی،از ایشان و پرسنل همراه خواست که این رسانه مردمی که ارمغان مقاومت مردم شهید پرور دزفول است به رسالت اصلی خود به خوبی عمل کند .

ایشان در پایان یاد مجاهد نستوه و عالم بزرگ شیخ عباس مخبر دزفولی را گرامیداشته و ضمن تشکر از خدمات ارزنده ایشان به مردم دزفول،سالروز رحلت ایشان را به بیت و فرزندان آن مرحوم تسلیت گفت .

متن کامل خطبه

خطبه اول

عبادالله ، بندگان خدا ،خواهران و برادران ایمانی،خودم و شما را دعوت به رعایت تقوای الهی می نمایم ، پذیرفته شدن همه ی اعمال انسان در گرو تقوای الهیست ، قرآن کریم می فرماید : “خدای متعال به واسطه ی تقواست که اعمال انسان را مورد پذیرش قرار می دهد “، ادامه ی مبحث ما سبک و روش زندگی و یا به عبارت دیگر مدل زندگی از منظر نهج البلاغه بود .

از دیدگاه نهج البلاغه زندگی باید بر اساس و مبنای اخلاقی باشد یعنی یک زیست و زندگی اخلاقی مورد نظر و منظر نهج البلاغه است دومین نکته ای که در خطبه های گذشته مطرح شد ان بود که در چنین سبک زندگی که مبتنی بر اخلاق است ما ناچاراً و لاجرم نیاز به الگو داریم ،البته الگو بحثش مفصل مطرح شده و ما هم نیاز به الگو در محتوا داریم و هم نیاز به الگو در تاکتیک داریم یعنی دو جهت را باید بتوانیم برای خود الگو پیش بینی کنیم ، این مطلبی بود که تا الان گذشت .

اما در این خطبه با توجه به این که ایام ، ایام بهار و تحول طبیعت است ، موضوع بحثمان را در خصوص پیوند طبع و طبیعت انتخاب کرده ایم که اگر بتوانیم از دیدگاه و منظر نهج البلاغه و در سخنان گهربار امیرالمومنین این مطلب را هم استفاده کنیم باز هم در جهت شناخت انسان و انسانی که می تواند برای جامعه یک انسان الگو قرار بگیرد قابل طرح و بررسیست ، البته این بحث ، بحث مفصلیست ولی چون یک مقداری از موضوع سلسله مباحث ما فاصله می گیریم هر چند مرتبت است ، سعی می کنیم به صورت مختصر و موجز این بحث را طرح کنیم .

حقیقت بسیار زیبا و ژرف زوایای بهره گیری از طبیعت و روح معنوی جامعه که در کلمات و سخنان امیرالمومنین علی علیه السلام نمود پیدا می کند بسیار شایسته ی واکاویست که اگر انسان با کلام و نگرش حضرت مانوس بشود به خوبی این نکته برایش آشکار و روشن می شود که چگونه حضرت با بکارگیری و استفاده از اجزای سخت و لطیف طبیعت به زوایای پنهانی خلق و خوی آدمیان دست یافته و آنها را تجزیه و تحلیل می کند .

این را می توان در چارچوب نگرشی که نهج البلاغه و اندیشه ی امیرالمونین نسبت به جهان هستی و خلقت دارد قرار و مورد بحث و بررسی قرار داد؛ که البته طبیعتاً سیر و تجزیه تحلیل این پیوند منجر و منتج به شناخت انسان و طینت آدمی می گردد؛ که ما هم تا نسبت به زوایای مختلف انسان شناخت پیدا نکنیم نمی توانیم در ارائه یک الگوی نجات دهنده برای بشریت موفق باشیم . مثلاً در باب چشم انداز توصیف آفرینش و خلقت بسیار زیبا مبانی توحید را حضرت بیان می فرمایند .

می فرمایند : ” خداوند پدیده های موجود را از مواردی ازلی و ابدی نیافرید یعنی اگر این پدیده هایی که به عنوان مخلوقات خدای متعال هستند اینها ریشه ای نداشتند بلکه می فرمایند آنها را از نیستی به هستی درآورد .یعنی تمام جهان کائنات موجود نبوده و معدوم بودند و خدای متعال اینها را لباس هستی پوشانده و خلقت و جهان هستی را به وجود آورد و بعد می فرماید برای هر پدیده ای حد و مرزی تعیین فرمود و آنها را به نیکوترین صورت زیبا ، صورتگری کرد و با مهربانی نظمشان داد .

چقدر زیبا حضرت جهان هستی را بر اساس و مبنای توحید ناب دارد تصویر می کند !

و هر پدیده ای را برای جهتی که آفریده شده بود به حرکت درآورد ؛ یعنی یک نظم در خلقت و یک نظم در استمرار خلقت که از هم جدا نیستند ، بعد سراغ خلقت آسمانها و زمین می آید . البته مبحث را من خیلی خلاصه کردم ولی سعی کردم مطلب را در یک خطبه گنجانده و ان شاءالله تعالی استفاده کرده و نتیجه گیری کنیم در پایان خطبه از فرمایشات امیرالمومنین .

می فرماید “فاصله های وسیع آسمانها بدون اینکه بر چیزی تکیه کنند آنها را نظام بخشید .” ببینید در علم نجوم و ستاره شناسی دانشمندان سال نوری را ملاک فاصله می دانند ، سال نوری یعنی مقدار مسافتی که نور در عرض یک سال طی می کند ، آنوقت در نظام هستی و عالم ستارگان و آسمانها دانشمندان توانسته اند ستارگان و کهکشانهایی شناسایی کنند که میلیونها سال نوری با ما فاصله دارند .

این گوشه ای از عظمت خلقت است که امیرالمومنین به آنها اشاره می کند و بعد درباره ی زمین حضرت می فرماید :” چشمه های آب از فراز کوهها بیرون آورد و آبها را در بیابانه و زمین های هموار روان کرده و حرکت زمین را با سخره های عظیم و قله کوههای بلند نظم داد .

یعنی این کره ی خاکی که الان ما روی آن زندگی می کنیم بر اساس یک نظم دقیق ،کوهها و دره هایش بر اساس یک نظم و حساب کتاب دقیق است ،یعنی اگر تعادل این زمین که در مسیری در حال چرخش و گردش است به واسطه ی این است که نظمی در کوهها و دره ها وجود دارد در برجستگیهای زمین ، نظمی در رودخانه ها و آبهایی که در زمین های هموار جاری می شوند ، بعد حضرت به زیبایی ها و ظرافت های زمین اشاره هایی دارد  ،خیلی زیبا ، می فرماید :”پس زمین به واسطه ی باغهای زیبا همگان را به سرور و شادی دعوت کرد و با لباس نازک از گلبرگها که بر خود پوشاند هر بیننده ای را به شگفتی واداشت  “؛ انسان مومن کسی ایست که در عالم خلقت و هستی تدبر و تفکر می کند و به راحتی از کنار پدیده های خلقت عبور نمی کند ، در هرکدام از آثار و مخلوقات الهی قدرت لایزال الهی را  می بیند “، کوهها به یک شکل ، گلهای ظریف و خوشبو خوش رنگ و زیبا به یک شکل که اگر دقت کنید در گلها که یکی از مخلوقات خدای متعال است تنوع نوع گل ، تنوع رنگ ، تنوع شکل و اندازه آنچنان زیاد است که قابل احصاء و شمارش نیست ، بعد می فرماید از فراورده های نباتی و گیاهی توشه و غذایی برای انسان و حیوان فراهم آورد ، بعد به خلقت انسان اشاره می فرماید :”مگر انسان همان نطفه و خون نیم بسته نبود که خداوند او را در تاریکی های رحم و غلافهای تودر تو پدید آورده تا به صورت جنین درآید “، بعد حضرت می آید سراغ چشم انداز هدایت انسانها از طریق استدالا به طبیعت و نظام هستی، گروهی مرد عربی را فرستادند از امام علیه السلام درباره ی علت قیامش علیه ناکسین سوال کند ، حضرت وقتی علل را بیان فرمودند استدلال به طبیعت کردند ، استدلال به چرخش هستی و نظام خلقت کرده و آن مرد را وادار کرده که مآفر جاب شده و با او بیعت کند .

این نگرش امیرالمومنین نسبت به طبیعت و آن زوایای پنهان خلق و خوی آدمیان است ؛ بعد در ادامه ی مطلبشان حضرت به یک سنت تربیتی اشاره می کنند و می فرمایند که این سنت و روش تربیتی برگرفته از طبیعت است .می فرمایند :” آبیاری هر روینده ای ، هر گیاهی نیاز به آب دارد ، اگر آبیاری این روینده به اندازه ی مکفی و به روشی درست باشد میوه ی آن و ثمره ی آن شیرین است و اگر آبیاری آن پاکیزه نباشد و آلوده باشد بدون تردید آن نبات ، گیاه و درخت عیب دار و میوه اش هم تلخ خواهد شد”؛ این یک سنت تربیتیست که ما اگر در تربیت همین یک حدیث را ملاحظه کنیم ، وقتی غذای فکری و روحی یک فرزند، یک بچه و یک نوجوان و جوان را تامین می کنیم ، اگر این غذای روحی غذای پاکیزه ای باشد اثر خود را خواهد گذاشت ولی اگر این غذای روحی آلوده و ناپاک باشد بازهم اثر خود را خواهد گذاشت .

بعد در بخشی دیگر تاثیر جسم و روح را در یکدیگر بیان می کند که چه ارتباطی بین جسم و روح وجود دارد ؛ می فرماید :”هر ظاهری باطنی متناسب با خود دارد ، آنچه ظاهرش پاکیزه است باطنش نیز پاکیزه است و آنچه ظاهرش پلید است باطنش نیز پلید و زشت خواهد بود.” از کوزه همان برون تراود که در اوست …

حضرت یک مطلب دیگر را هم در خصوص اثر طبیعت بر شادابی و بشاشیت انسان بیان می کند که روایات متعددی داریم که مثلاً نگاه کردن به آب چه اثری بر انسان دارد ، نگاه کردن به سبزه چه اثری بر انسان دارد از نظر روحی، این حدیث در ایام بهار و روز طبیعت و سیزده بدر قابل استفاده است ، امیرالمومنین می فرماید : ” نگاه به سبزه باعث شادابی انسان می شود .”

امیدواریم خدای متعال به ما چشم تیزبین کرامت بفرماید که از کنار عالم هستی و خلقت به سادگی عبور نکرده و استفاده بنماییم .