۱۹م، اسفند ۱۳۹۱
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

امام جمعه دزفول:مسئولان با پرهیز از ارائه گزارش های رفع تکلیفی ، راه کارهای موثر عبور از مشکلات کشور را به محضر رهبر معظم انقلاب ارائه دهند+متن کامل خطبه

اگر چه وظیفه اصلی و ذاتی مجلس خبرگان انتخاب رهبری و نظارت بر بقای شرایط رهبری در شخص ایشان است لکن انجام چنین اقداماتی می تواند نقش یاری گر و موثر این مجلس را در کمک به مقام عظمای ولایت برجسته نماید و تاحدودی از فشار و حجم کاری رهبر معظم انقلاب بکاهد .

زمان انتشار: ۱۹م, اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۵:۴۲ ق.ظ | کد خبر: 29262

به گزارش خبرنگارپایگاه اطلاع رسانی ” مجد دز “ نماز جمعه دزفول،ظهر دیروز با حضور مردم ولایتمدار و خداجوی این شهرستان در محل مصلی امام علی(ع) و به امامت نماینده ولی فقیه و امام جمعه دزفول اقامه گردید.

“حجت الاسلام والمسلمین قاضی دزفولی ” در خطبه اول نماز در ادامه مبحث زیست اخلاقی از دیدگاه و منظر کتاب شریف نهج البلاغه ، داشتن الگو و تبعیت از آن را رکن انکار ناپذیر موفقیت در “سبک زندگی اسلامی” دانسته و به معرفی الگوهایی در این زمینه پرداختند.

امام جمعه شهرستان دزفول الگوپذیری برای هر انسان را اجتناب ناپذیر دانسته و گفت : انسان برای داشتن زندگی هدفمند ناچار از انتخاب الگوست که گاه خود آن را انتخاب نموده و در مواردی دیگران الگو به او معرفی می نمایند .

ایشان بالاترین الگو برای جوامع بشری را مدیریت کلان جامعه دانسته و تصریح کرد : رهبری و امامت از اصول دین شیعیان به همین امر اشاره دارد و در حال حاضر الگوی بشریت حضرت بقیة الله الاعظم مهدی آل محمد (عج) است که مصلح و دادگستری جهانیست ولی فقط منتظران واقعی نسبت به این امر توجه دارند و بقیه مردم از آن غافلند .

“خطیب جمعه دزفول” در خطبه دوم نماز با دعوت خود و همگان به رعایت تقوی الهی ، نشست تخصصی مجلس خبرگان با رئیس صداو سیمای جمهوری اسلامی و رصد اقدامات این سازمان را یکی از ابتکارات و حسن نظر خبرگان ملت دانسته و تصریح کرد: اگر چه وظیفه اصلی و ذاتی مجلس خبرگان انتخاب رهبری و نظارت بر بقای شرایط رهبری در شخص ایشان است لکن انجام چنین اقداماتی می تواند نقش یاری گر و موثر این مجلس را در کمک به مقام عظمای ولایت برجسته نماید و تاحدودی از فشار و حجم کاری رهبر معظم انقلاب بکاهد .

ایشان “گرانی و تورم ” ،مذاکرات هسته ای” و “انتخابات ریاست جمهوری ” آینده را سه محور اصلی بیانات حضرت آیت ا… خامنه ای (دامت برکاته) در دیدار با اعضای مجلس خبرگان دانسته و بیان داشت : تثبیت نظام،توسعه زیرساخت های کشور و وجهه بین المللی جمهوری اسلامی ایران سه نقطه ممتاز ،در مقایسه شرایط فعلی با دوران جنگ تحمیلی است .لذا در آن زمان با برنامه ریزی مسئولان وقت ،کشور از آن برهه حساس عبور کرد پس بنابر فرمایش مقام معظم رهبری مشکلات موجود در شرایط فعلی نیز با جدیت و برنامه ریزی مسئولان قابل حل شدن است .

“امام جمعه دزفول” از مسئولان خواست با پرهیز از ارائه گزارش های رفع تکلیفی ، راه کارهای موثر عبور از این مشکلات را به محضر رهبر معظم انقلاب ارائه دهند .

ایشان در ادامه پیرو بیانات مقام عظمای ولایت ،مذاکرات آلماتی قزاقستان را فاقد هرگونه امتیاز دهی از سوی گروه ۱+۵ دانسته و به آحاد جامعه توصیه کرد فریب دورغ پردازی رسانه ها و موضوع گیری برخی افراد ساده لوح را نخورند و با امید بخشی به جامعه کشور را برای شرایط خطیر آینده آماده سازند .

“رئیس شورای فرهنگی عمومی شهرستان دزفول” بااشاره به توطئه و طراحی های دشمن ، فتنه ۹۲ را متفاوت با فتنه ۸۸ دانسته و گفت : وقتی رهبر انقلاب می فرمایند ما تمام حرکت های دشمن را پیش بینی کرده ایم پس بر مسئولان فرض است که با برنامه ریزی و دقت نظر از هرگونه غافلگیری و دور زدن دشمن جلوگیری کنند .

“امام جمعه دزفول” ملتی را پویا در مسیر رشد و ترقی دانست که نسبت به مشکلات جامعه بی تفاوت نباشد لذا با توجه دادن نمازگزاران به “هفته نیکوکاری” گفت : اگر توانمندان جامعه در قبال ضعیفان احساس مسئولیت کنند علاوه بر تاثیرات تربیتی بر خود آنان،خداوند رحمت و برکت خود را بر آنها سرازیر می کند .

ایشان تحریم برخی تنقلات گران قیمت از سوی مردم را مشتی محکم بردهان محتکران و دلالان زالو صفت دانست.

“حجت الاسلام قاضی دزفولی” ۲۶اسفند ماه سالروز تاسیس بنیادشهید و امورایثارگران را گرامی داشته و افزود: خدمت رسانی به جامعه ایثارگران کشور و زنده نگه داشتن یادو خاطره شهدا ،دو وظیفه اصلی این نهاد مقدس است و اگر ما از شهدا فاصله بگیریم ، به همان نسبت از اهداف عالیه نظام دور شده ایم .

ایشان ۱۸ اسفند سالروز تاسیس کانون های فرهنگی – هنری مساجد را یادآور شده و بااشاره به اعطای ۱۰۵ مجوز کانون به مساجد شهرستان از مسئولین ذیربط خواست که جهت پوشش کلیه مساجد از این امکان اقدام کنند .

“رئیس ستادامر به معروف و نهی از منکر دزفول ” با دعوت همه مردم و مسئولان به حفظ و حراست منابع طبیعی ، توجه به این نعمت الهی را موجب حیاط و سرزندگی زمین دانست .

ایشان با اشاره به روزهای پایانی سال تولیدملی و حمایت از کار وسرمایه ایرانی ،از همه دستگاه های اجرایی،تقنینی و قضایی خواست که کارنامه عملکرد خود را در خصوص این شعار مهم عرضه کنند .

حجت الاسلام قاضی دزفولی” در پایان ضمن محکوم کردن فتنه های مذهبی بخصوص کشتار اخیرشعیان پاکستان گفت : ما دست خونبار اسرائیل و آمریکا را به وضوح در این فتنه ها شاهد هستیم و از خداوند می خواهیم که این دسیه های را به خودشان برگرداند .

متن کامل خطبه

خطبه اول

برادران و خواهران عزیز در آغازین خطبه خودم و شما را را دعوت به تقوای الهی مینمایم .تقوای الهی یعنی رعایت حدود الهی. انسان اگر می خواهد متقی و پرهیزگار باشد باید حدود و حد الهی را مراعات کند.

 ادامه بحث گذشته ما که در خصوص الگوی زست اخلاقی از منظر و دیدگاه نهج البلاغه بود بیان شد که معیار لرزش و عمل در زندگی و تقوا است . حضرت فرمود عملی اگر قرین به تقوا باشد مقبول درگاه الهی واقع می شود و چیزی که نزد خداوند پذیرفته شده باشد ، اگر چه کار کوچکی باشد ولی چون اکسیر مقبولیت الهی خورده است کار کار بزرگی بوده است .

 همان طوری که وعده داده بودیم در این خطبه الگوهای اخلاقی را از دیدگاه نهج البلاغه بیان خواهیم کرد . انسان برای یک زندگی هدفمند ناچار از انتخاب الگو است. اصولا الگو و الگو پذیری برای هر انسانی اجتناب ناپذیر است منتها گاهی اوقلت انسان الگوی زندگی را خودش انتخاب می کند و در مواردی الگوی زندگی را دیگران برای انسان انتخاب می کنند. هر کدام از ما هم باید یک الگوی اخلاقی را پیش روی خود قرار بدهیم که بتوانیم رفتار و قواعد و آداب زندگی را از او بدست بیاریم . هیچ کس نمی تواند ادعا کند که در زندگی از داشتن الگو مستغنی هستم. در ادامه سخن اشاره خواهیم کرد و به بعضی از خطبه های نهج البلغه خواهیم رسید.

 حتی وجود پیامبر گرامی اسلام (ص) الگو داشته است . منتهی الگویش یکی از فرشتگان الهی بوده است. بالاترین الگو در جوامع بشری که در سطح بالایی قرار دارد مدیریت کلان جامعه است . رهبری و امامت که از اصول دین شیعه است اشاره به همین نکته دارد. الان هم در حال حاضر در حقیقت و در واقع حضرت بقیه الله الاعظم مهدی آل محمد (عج)، الگوی بشریت است ، چون او مصلح و دادگسترجهانی است . چون بواسطه اوست که گیتی از عدالت پر خواهد شد . ولی فرقی که .جود دارد این است که منتظران واقعی آن حضرت نسبت به این مسئله عنایت و توجه و عنایت دارند و بقیه ی مردم غافلند .

 حضرت امام خمینی (ره) برای ملت بزرگ ایران الگو شد تا رژیم ۲۵۰۰ ساله طاغوتی را سرنگون و نظام مقدس جمهوری اسلامی را بنیان نهاد . الان هم در جامعه ما خلف صالح امام ، مقام عظمای ولایت برای امت ایران اسلامی الگو و رهبر است

امیرالمومنین در نهج البلاغه می فرماید : (لکل ماموم اماما یقتدی به و یس…. بنور علمه) برای هر کسی که می خواهد پیرو باشد، امامی قرار دارد که به آن امام اقتدا می کند. ایشان در نهج البلاغه با تاسی به قرآن کریم، پیامبر را الگوی خود قرار می دهد و می فرماید : بی گمان پیامبر خدا برای شما الگویی کافی است. پس به پیامبر پاک و پاکیزه خدای متعال تاسی کنید که بدون شک او نمونه ای است نیکو برای کسی که به دنبال الگو باشد . بهترین الگوها پیامبر گرامی اسلام است.و بعد می فرماید محبوبترین شخص نزد خدا کسی است که پیامبرش را یاری کند و پا جای پای او بگذارد.

در خطبه ۱۹۲ حضرت به نکته ظریفی اشاره می کند : و آن نکته از اخلاق پیامبر است. می فرماید به محض اینکه پیامبر از شیر گرفته شد ،خداوند به بزرگترین فرشته اش مسئولیت داد که کرامتهای اخلاقی و همه نیکی های اخلاق جهان را شب و روز به وی آموزش دهد.

یعنی الگوی پیامبر بزرگترین فرشته الهی بوده است که از طرف خدای متعال مامور بوده است . بعد می فرماید “من مثل سایه پیامبر را دنبال می کردم،مانند بچه شتری که مادرش را دنبال می کند وهر روز پرچمی از اخلاق خود را برای من بر می افراشت و مرا  امر می کرد که او را پیروی کنم .

در خطبه ۸۷ حضرت خودش را برای ما معرفی می کند که در واقع به عنوان الگو می تواند برای ما مسلمانان و شیعیان امیرالمومنین  مطرح باشد . از عدالت خود در این خطبه می فرماید:” از عدالت خود لباس عافیت بر تن شما پوشاندم و برای شما توسط گفتار و رفتارم نیکی را برای شما گسترانیدم و کرامتهای اخلاقی در زندگی را از جانب خودم نشانتان دادم “. یعنی حضرت هم تاکید دارد که انسان هم باید الگو داشته باشد و هم مصداق را معرفی می کند.

پس سخن و عمل در کنار هم و توام با هم است . اخلاق همه جا هست . اخلاق در اقتصاد هست در سیاست هست،در مدیریت هست ، همه اینها باید تابع اخلاق باشند.کسی که می خواهد تجارت کند باید تابع اخلاق باشد ، تابع ارزش های اخلاقی باشد ، امین باشد ،وعده دهد خیانت نکند ، انصاف داشته باشد.

در سیاست می خواهد عمل کند این که می گویند سیاست پدر و مادر ندارد ، چیز دروغی است. اون سیاست اسلامی نیست . سیاست هم باید تابع اخلاق باشد . درسیاست هم باید رعایت تقوای سیاسی شود .دیانت را رعایت کند؛ نباید به هر وسیله ای شد به هدفش برسد ، یا به هر وسیله ای رای مردم بدست آورده شود . اخلاق حاکم باشد و بر همه زندگی انسان اشراف و برتری داشته باشد.

حضرت می خواهد بفرماید مدلی که برای زندگی شما ارائه کردم یک مدل زندگی اخلاقی است .در چنین مدلی همه چیز تابع اخلاق خواهد بود و اگر کسی بخواهد یک زندگی اخلاقی سالم داشته باشد،باید در هر عرصه ای از زندگی الگو داشته باشد. حالا گاهی این الگو نظری است و گاهی این الگو عملی است.زن، مرد، پیر، جوان، حتی کودک خواه ناخواه باید الگو داشته باشد. هر قشری باید الگویی داشته باشد.کارمند،کارگر،کسبه ،دانشجو، دانشمند، پزشک ، استاد، محصل، طلبه و…..همه نیازمند الگو هستند تا اخلاق و رفتارشان را بر آن اساس تنظیم کنند

یک پزشک متخصصی بود در مورد اخلاق استادش با من صحبت می کرد. می گفت آن چنان اخلاق خوبی داشت، (استادش پروفسور بود)حاضرم مریض بشوم که او طبیبم باشد ! اینقدر شیفته این استاد بود و به عنوان الگو برایش مطرح بود. فلذا انسان باید در هر عرصه و شرایطی باشد از الگوی اخلاقی برای خود غافل نشود.