۵م، اسفند ۱۳۹۱
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

امام جمعه دزفول:برخورد قاطعانه بامفسدان جامعه،بهترین راه جبران ندامت مسئولین،برای تکدّر خاطر رهبر معظم انقلاب است+متن کامل خطبه ها

همه مردم و مسئولین می بایست در امر امنیت جامعه تلاش و حمیت خود را مصروف داشته و امیدواریم با مجوزهای گرفته شده و همکاری دستگاه قضایی ، پاسخی شایسته به گلایه های مردم شهیدپرور دزفول داده باشیم.

زمان انتشار: ۵م, اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۵:۱۹ ق.ظ | کد خبر: 28880

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” نماز جمعه این هفته شهرستان دزفول نیز با حضور حداکثری و شکوهمند مردم ولایتمدار دزفول ظهر دیروز به امامت نماینده ولی فقیه  امام جمعه دزفول ؛حجت الاسلام والمسلمین قاضی دزفولی، برگزار گردید

خطیب جمعه دزفول در خطبه اول نماز در ادامه سلسله مباحث انسان کامل و سبک زندگی از دیدگاه کتاب ارزشمند نهج البلاغه ،ارائه الگوی زیست اجتماعی را دغدغه همه جامعه های انسانی برای یکسان سازی و تعیین معیار برای مردم خود دانسته و در خصوص اهمیت اخلاق و رعایت تقوای الهی گفت : هیچ همراه و قرینی بهتر از خوش اخلاقی نیست و هرکس از اخلاق نیکو و شایسته برخوردار باشد همه افراد جامعه را همراه و دوست خود دانسته و به آنها محبت می ورزد .

“رئیس شورای فرهنگ عمومی دزفول” افزود:اگر پایبندی به تقوی و اصول اخلاقی در جامعه رعایت نشود ،بنا بر فرمایش امیرمومنان علی(ع) هیچ چیز در جامعه سالم نخواهد ماند ،لذا میبایست با معرفی الگو ، در جهت رشد اخلاقی مردم تلاش نمود .

“امام جمعه دزفول” در خطبه دوم نماز از جمله عوامل گرانی و مشکلات معیشتی مردم را ، بی تقوایی و پرداختن مسئولین به مسایل حاشیه ای و اختلافات بیهوده برشمرده و تصریح کرد: مسئولین می بایست ضمن رعایت تقوای سیاسی ،تمام توان خود را در جهت حل مشکلات گرانی و تورم افسار گسیخته در بازار مصروف دارند و با توجه به دغدغه های اساسی مردم که همانا رفع گرانی ، تسهیل امر ازدواج و مبارزه با جنگ فرهنگی دشمن است،موانع رشد تولید و حمایت از کار وسرمایه ی ایرانی را طبق منویات مقام عظمای ولایت برطرف کنند .

ایشان باتاکید بر تذکرات رهبر معظم انقلاب (دامت برکاته) پیرامون برخود با کلیه سرشاخه های مفاسد در جامعه گفت:آنهایی که شعار عدالت سر میدهند بدانند مبارزه با مفاسد، از ضروری ترین ابعاد عدالت اجتماعی و ارکان اقتصاد مقاومتی مورد نظر رهبری است .

ایشان افزود: مردم اگر بدانند این سختی های معیشتی و گرانی ، گریبانگیر همه احاد جامعه است و مسئولین پیگیر رفع مشکلات هستند ، تحمل می کنند لکن آنچه موجب دلسردی مردم است آن است که می بینند عده ای با استفاده از رانت های اطلاعاتی و سیاسی در این شرایط سخت ، پول های کلان به جیب می زنند و مسئولین نیز به مسایل حاشیه ای مشغولند .

“حجت الاسلام والمسلمین قاضی دزفولی” اضافه نمود : اگر برخی از مسئولین که زمینه مکدر نمودن خاطر شریف مقام عظمای ولایت را موجب گردیده اند به دنبال جبران عملکرد خود هستند،بهترین راه آن برخورد قاطعانه با مفسدان جامعه است.

“امام جمعه دزفول” با گرامیداشت ۸ اسفند روز امور تربیتی گفت:تربیت نقشی کلیدی در فرهنگ اسلامی داشته و یکی از مقدمات اصلی اقدام به کار تربیتی ، شروع از خود و اصلاح نفس خویشتن است . امید داریم این موضوع مهم در کنار آموزش مورد توجه مدیران وزرات آموزش و پرورش قرار گیرد .

“ریس ستاد امربه معروف و نهی از منکر دزفول” با تذکر به برخی سخن پراکنی ها در جامعه پیرامون رفع تحریم ها و گرانی با انجام مذاکره با آمریکا گفت : آمریکا همیشه و در هر شرایطی بدنبال منافع خود است و اقدام به این کار یعنی فراهم نمودن میدانی جدید برای بازی جدید شیطان بزرگ است تا بدین واسطه جو سازی خود را در جامعه بین الملل آغاز نموده و شعله بیداری اسلامی را خاموش نماید .

لذا مقدمه واجب مذاکره با این شیطان ، مشاهده اقدامات عملی از سوی دولت ایالات متحده است .

ایشان در ادامه با تبریک پیروزی قاطعانه تیم کشتی آزاد ایران مقابل تیم آمریکا ، این قهرمانی را جلوه ای دیگر از حماسه آفرینی مردم ایران در ضربه فنی کردن آمریکا چون ۲۲بهمن دانست .

خطیب جمعه دزفول ۵ اسفند ماه سالروز عروج ملکوتی ۳۴ لاله شهید از رزمندگان خط شکن گردان بلال را گرامی داشته و از کلنگ زنی یادمان این شهیدان در محل انفجار اتوبوس حامل آنها در کنار رودخانه بهمن شیر خبر داد .

“حجت الاسلام والمسلمین قاضی دزفولی” در پایان از هماهنگی انجام گرفته میان نیروی های بسیج و انتظامی جهت ارتقای ضریب امنیت شهرستان ابراز خرسندی نموده و خاطرنشان کرد: همه مردم و مسئولین می بایست در امر امنیت جامعه تلاش و حمیت خود را مصروف داشته و امیدواریم با مجوزهای گرفته شده و همکاری دستگاه قضایی ، پاسخی شایسته به گلایه های مردم شهیدپرور دزفول داده باشیم.

متن کامل خطبه ها

خطبه اول

در ابتدای خطبه ،خودم و همه شما را دعوت به رعایت و تقوای الهی می کنم . خداوند در دنیا و آخرت مارا با توفیق رعایت تقوا یاری بنماید. سبک زندگی و زیست اخلاقی از نظر کتاب شریف نهج البلاغه مورد بحث وبررسی در خطبه های گذشته بود. زیست اخلاقی ، جایگاه و اهمیت آن در جوامع انسانی در همه ی اجتماعات انسانی باید مورد بحث وبررسی قرار بگیرد که هر جامعه ای تلاش می کند به تناسب فرهنگ حاکم بر آن جامعه یک الگوی اخلاقی را ارائه کند که بگوید انسانها، دید گاه اجتماعیشان نسبت بهم چگونه است . در اخلاقیات باید چگونه رفتاری داشته باشند .

 در خطبه های قبل محور اصلی از دیدگاه و منظر نهج البلاغه مطرح شد، در خطبه ۱۱۳ نهج البلاغه حضرت می فرمایند ( لاقرین حسن الخلق ) ( هیچ همراه و هیچ قرینی بهتر و بالاتر از خوش اخلاقی برای شما نیست) . خوش اخلاقی و خوش خلقی ، انسان را در قلب ها محبوب می کند . انسان را از تنهایی در می آورد . کسی که اخلاق خوبی دارد و خوش خلق است همیشه احساس می کند که دیگران همراه او هستند و به همین وسیله یک آرامش روحی و اجتماعی پیدا می کند. احساس می کند در قلب مردم جا دارد و اگر مشکلی برای او پیش آمد مردم او را دوست دارند . احساس این پشتوانه را دارد به هنگام ناراحتی ها و گرفتاریها مردم به کمک او می آیند . همین احساس به او توان می بخشد . ریشه این مسئله خوش خلقی و اخلاق نیک است .

در خطبه ۱۷۶ یک عبارتی حضرت دارند ، می فرماید : (ایاکم و تهذیب الاخلاق و تصریفها ) اگر اخلاق زیر پا گذاشته شود و ضایع و منقلب بشود، هیچ چیز سالمی برای انسان باقی نمی ماند . می فرماید از تضییع کردن اخلاق ، از برگرداندن اخلاق ،( اخلاق نیک را به زشت برگرداندن) بپرهیزید.

اگر معیار های اخلاقی را در زندگی رعایت نکرده و اخلاق در زندگی ما مطرح نباشد ؛ ارزشها در رفتارها و منشهای ما جایی نداشته باشد، این باعث می شود که هیچ چیز برای ما سالم نمی ماند نه اعتقادات نه زندگی نه سیاست و نه هیچ چیز دیگری ، اخلاق اساس است، پایه و ریشه است .

 در حکمت ۳۸ می فرماید( فاکرم الحسب حسن الخلق) اگر حسب را به معنای شرافت بگیریم در این حدیث ، معنای این جمله زیبا و سخن گهربار حضرت این می شود که گرامی ترین شرافت قابل محاسبه برای انسان اخلاق نیک است . اصولا انسانها بر اساس اخلاق است که به حساب می آیند. جایگاه انسانها را در اجتماع اخلاق معین می کند .

 ( ان اکرمکم عندالله اتقکم ) گرامی ترین شما نزد خدای متعال  با اخلاق ترین و با تقواترین شماست.

در کلمات قصار حضرت جمله ای است می فرماید (اتّقا رئیس الاخلاق ) تقوا و پروا داری رئیس همه خلقیات انسان است. یعنی اونی که در قله قرار دارد تقوا است. پرواداری انسان این است که خودش را از کارهای زشت و معصیت آلود حفظ کند اگر موفق شد رئیس اخلاق را دارد و بقیه خلقیات خوب انسان تابع همین خلق انسان است . بعد حضرت در خطبه ۲۸ هشداری می دهد به کسانی که اخلاق را رعایت نمی کنند ، می فرماید : “مردم از دو چیز درباره آینده ی شما برای سعادت و سرنوشت شما  می ترسم ، یکی اینکه هوا و هوس را پیروی کنید ودیگری آروزهاتون بلند شود ، دل ببندید به دنیا .

 این دو مطلبی که حضرت می فرماید هر دوشون از جنس بی اخلاقی است . حضرت از دو چیزی که ما را هشدار می دهد هردو از جنس بی اخلاقی است یکی پیروی هوای نفس و دیگری طولانی شدن آرزوی انسان.

در شرح نهج البلاغه ابن ابالحدید معتزلی با اینکه سنی مذهب است ، ( مکث) یکی از اساتید خاطره ای نقل میکرد می گفت تلویزیون سعودی آمد با او یک مصاحبه زنده ای داشت از او سوال کرد تو که سنی هستی این همه درباره علی گفتی، چرا درباره دو تا خلیفه نگفتی. ابن ابالحدید جواب داد که من داشتم در مورد علی سخن می گفتم در آسمونها بودم ،با این سوالت من رو از آسمون به زمین کشیدی؟ تلویزیون را قطع کردند .

ابن ابالحدید درباره جایگاه اخلاق از دیدگاه امیرالمومنین این جمله را می فرماید که (عدم الادب سبب کل شر) فقدان ادب و اخلاق ، انسان پایبند به اخلاق نباشد این علت همه شرها هست . حالا کسی که خودش را مقید به آداب الهی می داند هیچ وقت خطا نمی کند. آداب را و اخلاق را رعایت می کند و لذا اولین قدمی که انسان پاشواز دایره اخلاق بیرون می گذارد به طرف شر وشرارت کشیده میشود .

 عیار عمل به چیست ؟

وقتی می خواهند طلا را بسنجند عیارش رو مشخص می کنند تا ارزشش معلوم شود . در حکمت ۹۵ به این سوال پاسخ می دهند که عیار عمل از دید گاه نهج البلاغه چیست؟ می فرمایند : (لا یقل عمل مع التقوی) هیچ وقت عملی که توام با تقوا است کم نیست، یعنی عیار بالا است ، تقوا که آمد عیار را بالا می برد اگر طلایی وزنش سنگین باشد ولی عیار پایین باشد ارزشش خیلی بالا نیست ولی اگر طلایی عیارش بالا باشد و میزان خلوصش بالا باشد ولی وزنش کم باشد ارزشش خیلی بالا است .و سپس می فرمایند: (کیَفَ یَقِلُّ ما یُتَقَبَّلُ) چگونه باشد عملی که پذیرفته باشد نزد خدا . عملی که توام با تقوا شد خدا آن را می پذیرد . هر عملی ولو اینکه کوچک باشد نزد خدای متعال ارزش دارد و پذیرفته است .

 فلذا این است که حضرت می فرماید ملاک و معیار عمل تقوا است . عیار عمل به تقوا است . پس بنابر این این نتیجه را می خواهم از این حدیث بگیرم سودمند ترین معامله ها با خدای متعال اون عملی است که قرین تقوا باشد . تقوای الهی اگر با عمل انسان توام گردید ارزش عمل رو بالا می برد  وانسان خیلی سود می کند . عمل مثل طلا به هر میزانی که خلوصش بیشتر باشد ، ارزشش هم بیشتر است و این خلوص را هم تقوا بوجود می آورد .

ما باید بتوانیم برای دسترسی به اخلاق ناب، الگو داشته باشیم ، ما از اینکه به اخلاق دسترسی داشته و اخلاق را شناخته و ملاکهای اخلاق را تعریف کنیم و نسبت به آنها معرفت داشته باشیم ناچاراز الگو هستیم .بحث الگو در اخلاق یک بحث کلیدی و اساسی است .