۲۵م، بهمن ۱۳۹۱
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com
زمان انتشار: ۲۵م, بهمن ۱۳۹۱ ساعت ۷:۱۱ ق.ظ | کد خبر: 28569

 گروه بین الملل- حمداله عمادی حیدری: در شرایطی که غرب، رهبری معظم انقلاب آیت الله خامنه ای را تصمیم گیرنده نهایی در موضوعات مربوط به سیاست خارجی می داند، تداوم سیاست های غلط از سوی کشورهای غربی حاکی از ناتوانی آنها در شناخت رهبری و مردم ایران است.

روزنامه آمریکایی “بوستون گلوب” در مطلبی تحت عنوان “تضادهای سایبری ایران” در مطلبی به تاریخ ۱۱ فوریه نوشت: دیپلمات های جهان ساعت های بی شماری را برای دست یابی به بینش و اندیشه رهبری ایران آیت الله خامنه ای(مدظله العالی) و شناخت وی صرف کرده اند. 
این روزنامه، صفحه فیس بوک رهبری معظم انقلاب را پنجره جدیدی برای شناخت وی اعلام کرد.
این رسانه غربی با اشاره به آنلاین شدن صحفه فیس بوک رهبری در ماه دسامبر، آنرا وابسته به دفتر رهبری ندانست.
“بوستون گلوب”، مطلبی تحت عنوان “توطئه دشمنان” اسلام را برجسته ترین موضوعی که اخیرا در صفحه فیس بوک مزبور منتشر شده است، اعلام کرد و نوشت: برخی مقامات سایبری ایران، این صفحه را صفحه ای خودجوش متعلق به هواداران رهبری ایران اعلام کرده اند.
گفتنی است، نداشتن شناخت از مقامات ایرانی و داشتن اطلاعات غلط یکی از مشکلات جدی دستگاه های تصمیم گیری غرب در موضوع ایران است.
گزارش مشترک اخیر “مرکز تحقیقات کنگره آمریکا” و پنتاگون درباره وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی که بعدها به خاطر غیرموثق بودن از دسترس خارج شد، یکی از مصادیق بی اطلاعی غربی ها از واقعیات ایران است.
مرکز تحقیقات کنگره آمریکا در شرایطی منبع اطلاعاتی خود را وبلاگ ها و شبکه های اجتماعی ایران اعلام کرده بود که دلیل استناد به این منابع غیر رسمی را ناتوانی از نفوذ به وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی اعلام کرده بود.
غرب و آمریکا نه تنها در موضوعات امنیتی بلکه حتی در پرونده هسته ای ایران نیز دارای منابع اطلاعاتی درستی نیستند و در شرایطی گروهک منافقین به یک منبع اطلاعاتی قوی در موضوع هسته ای برای دستگاه های اطلاعاتی غرب و کارشناسان آژانس بین المللی انرژی اتمی تبدیل شده اند که در طول یک دهه گذشته، استفاده از چنین اطلاعاتی از سوی آژانس، اعتبار این نهاد بین المللی را زیر سئوال برده است.
اشتباه محاسباتی غرب تنها به موضوع هسته ای یا گزارشاتی که درباره دستگاه های اجرایی و نظارتی ایران منتشر می کند، محدود نمی شود و گزارش اخیری که “احمد شهید” گزارشگر ویژه سازمان ملل درباره وضعیت حقوق بشری ایران منتشر کرد به قدری عامیانه و داهیانه بود که بسیاری از استنادات و مواد مطرح شده در آن، مایه تمسخر گزارش مزبور در رسانه های فارسی زبان و بین المللی شد.
در نهایت، نداشتن تصویر درستی از واقعیت های سیاسی-اجتماعی ایران، همواره غرب به رهبری آمریکا را بازنده بزرگ همه منازعات ضد ایرانی کرده است.
شکست های غرب در حالی از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ آغاز شد که این شکست ها بعدها در برهه های دیگری از تاریخ ایران از جمله در فتنه ۸۸ بیشتر بروز پیدا کرد.
واشنگتن در شرایطی در سال ۸۸ همه تخم مرغ هایش را در سبد آشوبگران گذاشت که حمایت صریح و بی جانبه با تصور مردمی بودن این جریان، منجر به ریزش سریع بدنه مردمی آنها و در نهایت انزوای کامل جریان غربگرا در ایران شد.
در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ و مذاکرات تعیین کننده ایران و گروه ۱+۵، غرب در حالی همچنان روند گذشته مبنی بر استفاده از سیاست “چماق و هویج” را برای وادار کردن تهران به “تسلیم” ادامه می دهد که این سیاست برآمده از اطلاعات غلط و نگاه نادرست غرب نیز شکست بزرگتری را در آینده نزدیک برای غرب در پی خواهد داشت.
کارشناسان مسائل سیاسی معتقدند، شناخت غلط یا کم اطلاعی غرب از واقعیت های ایدئولوژیک یا جامعه شناختی مربوط به رفتار سیاسی-اجتماعی مردم و نخبگان در ایران، همواره یکی از دلایل عمده شکست دولت های غربی در تقابل یا حتی تعامل با جمهوری اسلامی در موضوعات مختلف از جمله موضوع هسته ای بوده است.