۱۰م، آبان ۱۳۹۱
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

آشنایی باشخصیت و فعالیت های حجت الاسلام والمسلمین سید محمدعلی مصطفوی (دامت برکاته)

وجهه همت ایشان در نشر و ترویج مذهب حقه جعفری خدمات بی نظیری را در شهر و روستا و یادگارهای ارزشمندی را رقم زده است. برای نمونه اجابت دعوت مومنین ولو در حد یک خانواده کم جمعیت را برای وعظ و خطابه و ایراد سخن به عنوان بارزترین منش های فروتنانه ایشان مشهور است.

زمان انتشار: ۱۰م, آبان ۱۳۹۱ ساعت ۶:۱۴ ق.ظ | کد خبر: 24548


زندگی نامه جناب حجت الاسلام و المسلمین آقا سید محمدعلی مصطفوی دامت برکاته

–         خاندان و نیای فرزانه:

عالم فرزان آقا سید سیف الله  فرزند برومند خیرالمعتمدین سمی جدش خیرالمرسلین آقا سید مصطفی قدس الله نفسه شاید در حدود سال ۱۲۸۲هجری قمری حدود سالهای ۱۲۴۴ یا ۱۲۴۵هجری شمسی بود که در مهد تربیت اندیشه های سترگ دینی و مجمعی از غیور مردان و شیفتگان دین الهی یعنی دزفول رحل اقامت افکند.

شاید او می دانست از سلاله اش بزرگمردی تاثیرگذار، خدوم و متواضع در این خطه شاگردانی برای جانفشانی و خدمت گزاری به دین جدش تربیت می نماید.آری؛ آقا سید محمدعلی مصطفوی فرزند عالم وارسته ، شهیر و گرانمایه آقا سید محمدتقی مصطفوی پا به عرصه این گیتی نهاد. البته صادقانه باید گفت تاریخ میلاد ایشان را بر اساس قراین مانند دیدار با آقا شیخ عبدالحسین و مرحوم ظهیرالاسلام که خود حاج ملاهادی سبزواری را در دوره طفولیت درک نموده بود، تعیین می نماییم که این خود رنجی از دوره قاجاریه در عدم ثبت رسمی موالید است. یا شنیده ایم  که ایشان اطلاعیه های خلع پادشاهی و عدم کفایت احمد شاه قاجار را به دیوارهای شهر خوانده است.

از این خاندان نیز علمای صادق و فرزانگان  شهیری پا یه عرصه خدمات دینی، علمی، سیاسی و اجتماعی نهادند. آیات عظامی چون حضرات آیات طاهری نمایندگان بنیانگزار کبیر انقلاب اسلامی و رهبر معظم انقلاب اسلامی حفظه الله تعالی و علمای بزرگوار و بی نظیری چون حجج اسلام الیاسی، آقاسید محمد رضا و آقا سید عبدالمهدی در دامان پر دین و مهر و محبت این خاندان تربیت شده اند.

–         تشرف به لباس روحانیت:

حضرت حجت الاسلام و المسلمین آقا سید محمدعلی مصطفوی از دوره طفولیت یعنی سن نه سالگی مشرف به لباس و خلعت روحانیت گردید و در زمره و عداد اصحاب منبر وارد و وعظ و موعظه را شروع فرمودند.

–         –  اساتید و تدریس ها:

          بعد از درک محضر بزرگانی چون آیات عظام حاج شیخ محمد رضا، حاج شیخ میرزا محمد علی معزی و حاج شیخ منصور سبط الشیخ با تواضع کامل در دروس خارج آیات عظام نبوی، قاضی، سبط الشیخ و بیگدلی ها شرکت فرموده اند.

از خدمت به اهل علم هیچ دریغ علمی، مالی یا اخلاقی نداشته اند. حوصله اش در تدریسها در دوره گذشته زبانزد است.

–         خدمات دینی:

 وجهه همت ایشان در نشر و ترویج مذهب حقه جعفری خدمات بی نظیری را در شهر و روستا و یادگارهای ارزشمندی را رقم زده است. برای نمونه اجابت دعوت مومنین ولو در حد یک خانواده کم جمعیت را برای وعظ و خطابه و ایراد سخن به عنوان بارزترین منش های فروتنانه ایشان مشهور است.

–         سلوک اجتماعی:

مردم داری، متانت با دیگران، تواضع در برابر همه به ویژه اهل علم و حضور پررنگ در جامعه و بین اقشار و طبقات مختلف مردم، پیاده روی جهت اقامه نماز و مجالس حسینی صلوات الله علیه در مسیرهای طولانی و همه این رفتارها را در کنار کم اشتهایی در غذا به نظر برخی از محترمین یکی از اسرار عمر با برکت و پر ثمر ایشان است.

–      سن مبارک و طول خدمت گزاری ایشان به دستگاه حسینی علیه السلام:

در بین معمرین از اهل علم و فضیلت  در خوزستان شهید پرور اکبر از همه است. در بین بزرگان اهل علم و دین در این خطه عالم پرور به لحاظ طول سوابق تبلیغی و خدمات به مجالس حسینی صلوات الله علیهم نظیری ندارند. منابر متعدد ایشان از آن روز که تنها سخنران برجسته و مورد دعوت آیات عظام و بیوتات رفیعه این دیار مانند آیات عظام آقا سید محمد جعفر آقا شیخ محمد باقر،آقامحمد مهدی تا علمای بزرگی همانند آقا شیخ محمد کاظم، آقا سید جعفر، آقا سید محمدی و … قرار می گرفت سندی برجسته و نمایان از کرامات و فضایل اخلاقی وتوان تبلیغی ایشان است.

–      نقش سیاسی و اجتماعی :

مشارکت های سیاسی و اجتماعی شان در دوران پیروزی انقلاب اسلامی، حمایت و پشتیبانی از نظام اسلامی و مشارکت گسترده در راهپیمایی ها و شرکت در جلسات روحانیت مبارز شهرستان گل سرسبد همت والا و عالی ایشان است.

–         اخلاق فردی:

دو امتحان شدید فقدان فرزندان جوان و برومند ایشان سربلندی در صبر و صبوری اش را زبانزد خاص و عام و تکرار کلمه استرجاع و شکر را علامت رسوخ ایمان در قلبش قلمداد نموده اند. تواضع و فروتنی مهمترین خصلت اخلاقی ایشان به خصوص نسبت به اهل علم است. اخلاق سلیم و متواضعانه و بدون هیچ توقع و چشم داشتی بارزترین خصوصیت منحصر به فرد ایشان است. سخاوت و مهمان نوازی، احترام به ارحام و بستگان و مطایبات فراوان شیرین ترین لحظات به یادماندنی محضر مبارکش است.

–      سفرها:

     یکی دیگر از ویژگی های اخلاقی ایشان تفریح و سفرهای زیارتی با حضور علما و دانشمندان است. به طوری که در سفر طولانی به عتبات مقدسه در عراق به همراهی علامه مخبر اعلی الله مقامه الشریف در سامرا  میزبانشان مرحوم حضرت آیت الله آقا سید عبدالهادی شیرازی قدس سره بوده اند.

          سفرهای عمره و سوریه در خدمت مرحوم آیت الله قاضی اعلی مقامه الشریف که در مدینه حضرت آیت الله لواسانی عالمی که در کسوت کاسبی امور شیعیان آن دیار را اداره می فرموده، میزبانشان بوده اند. اسفار متعدده به مشهد مقدس امام رضا صلوات الله علیه در معیت فضلای گرانسنگ که با همت والای عالم فرزانه حاج شیخ محمد جواد مدرسیان برگزار می شد از شیرین ترین سفرهای علمی و زیارتی اهل علم و فضل این دیاراند.

–      متاع دنیا:

      به ثروت های مالی فراوان اجداد مادری یا پدری علاقه ای از خود نشان نداده اند.

–      دعوت به خود :

          خادمان و یاران شهر و روستا عالم و عامی، بزرگ و کوچک کمترین تاثیر را در جمع نمودن جمعیت به دور خود در وجود ایشان نداشته است.

              برگرفته از سخنان حاج آقا غفاری و یادداشت های آقای علوی

                                                                            تهیه و تنظیم :دبیرخانه همایش 

نظر بینندگان
  1. hamid says:

    خدا ایشون را حفظ کنه
    از امام جمعه محترم سپاسگذارم
    دست مریزاد