۲۸م، مهر ۱۳۹۱
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com
زمان انتشار: ۲۸م, مهر ۱۳۹۱ ساعت ۶:۲۴ ق.ظ | کد خبر: 23793

به گزارش خبرنگار ایرنا ‘عبدالرضا احسانی نیا’ روز چهارشنبه در همایش پیشگیری از اعتیاد در خانواده که با همکاری اداره بهزیستی و بازرسی تیپ ۲۹۲ زرهی در سالن مهتاب دزفول برگزار شد افزود:اعتیاد یکی از موضوعاتی است که به صورت گسترده گریبانگیر جامعه شده ومشکلات عدیده ای را به وجود آورده است.

وی عملکرد نیروهای انتظامی،بسیج ،ارتش واطلاعات را در مبارزه با مواد مخدر ارزنده دانست و تصریح کرد:کشورمان در مقایسه با کشورهای دیگر فعالیت های زیادی داشته ولی به دلیل گستردگی موضوع هنوز جای کار بسیاری وجود دارد.

احسانی نیا با اشاره به فعالیت های دشمن در خصوص مواد مخدر گفت:مردم کشورمان به لطف خدا و رشادت فراوان در طول هشت سال دفاع مقدس مقاومت وافتخار آفرینی کردند که موجب خشم دشمن شد به طوری که دشمن با در پیش گرفتن تهاجم فرهنگی و اعتیاد سعی در فلج کردن و از کار افتادگی نیروی مستعد و نیروی انسانی موثر کرد.

فرماندار ویژه دزفول افزود:اینک دشمن با کاهش قیمت مواد روان گردان و ماده مخدر شیشه به فشارهای خود ادامه داد زیرا هر بار مصرف این مواد افراد را گرفتار خواهد کرد.

وی افزایش سرقت ها،افزایش امار طلاق و افزایش امار زندانیان را به دلیل افزایش میزان مصرف مواد مخدر در بین جوانان جامعه دانست وگفت:برخی باورهای غلط در بین دانشجویان از جمله تأثیر مواد مخدر بر حافظه وافزایش لذت نیز موجب گرایش افراد تحصیل کرده ودانشگاهی به این بلای خانمان سوز شده است.

احسانی نیا با بیان راهکارهایی در خصوص کاهش مصرف مواد مخدر گفت:بنا به پیشنهاد مردم ،اتاتق فکر در شهرستان دزفول تشکیل شده که در این اتاق فکر از تجربیات همه افراد استفاده می شود.

فرماندار ویژه دزفول گفت:باید آموزش خانواده ها را بالا بیریم تا با چشم باز و آگاهی کامل در مقابل اعتیاد بایستند و در صورت ابتلای فرزندان در اولین روزها متوجه و نسبت به درمان فرزندان اقدام کنند.

‘حسن رشادتیان’ رییس اداره بهزیستی دزفول نیز در این همایش زیربنای آموزش،تربیت،خوبی ها ،بدی ها وتمام مشکلات را در خانواده دانست و گفت:اگر یک خانواده سالم باشد وآموزش های درست وسالمی به فرزندان داده شود بسیاری از مسایل جامعه حل خواهند شد.

وی افزود:پیشگیری از اعتیاد یک بحث فراملی است زمانی فلج اطفال به عنوان یک معضل در دنیا مطرح بود ولی اینک با آگاهی خانواده ها وبسیج ملی توانستیم فلج اطفال را به یک درصد کاهش دهیم .

سرهنگ ‘گودرز احمدوند’ فرمانده تیپ ۲۹۲ زرهی دزفول نیز در این آیین گفت:برپایی نمایشگاه،فیلم،بروشور ،پوستر از جمله فعالیت های بازرسی تیپ ۲۹۲ است که سالانه انجام می شود و نتیجه بخش بوده است.

سرهنگ احمد وند افزود:کشور ایران به دلیل موقعیت خاص ژئوپولتیک در مسیر ترانزیت مواد مخدر به اروپاست که برای کشورمان ایجاد مشکل کرده است.

وی تصریح کرد:آنگونه که در آموزه های دینی فراگرفته ایم هزینه کردن برای پیشگیری از اعتیاد موجب کم کردن هزینه های درمان می شود که برگزاری چنین همایشاتی می تواند موثر باشد.

دکتر ‘منصور ترابی نیا’ متخصص اعصاب وروان و مسوول مرکز درمان اعتیاد دزفول نیز در این همایش گفت:میزان مصرف مواد مخدر در کشورهای مختلف تقریبا برابر است و تفاوت در نوع مواد مخدر است به گونه ای که در کشورهای اروپایی اغلب مواد مصرفی حشیش وماری جواناست ودر کشورما حشیش،شیشه ومواد روان گردان است.

وی افزود:زمینه های خانوادگی،فقر مادی خانواده،عدم آگاهی وکم سوادی،اختلافات خانوادگی ،خصوصیات وویژگی های خاص جوانان ونوجوانان وفشار دوستان وهمسالان از جمله زمینه های گرایش افراد به مواد مخدر می باشد.

دکتر ترابی نیا تصریح کرد:خانواده ها باید تعامل فکری خود با فرزندان را بالا برند وبا سرمایه گذاری فکری وزمانی فرزندان را به کتابخوانی تشویق کنند تا کمتر دچار این معضلات شوند.وی با اشاره به علائم اعتیاد در بین جوانان گفت:دوری از ارتباطات جمعی،برداشتن با طلب پول به صورت مستمر،تیره شدن رنگ پوست،کاهش وزن ودوری از مدرسه از علائم گراش فرزند به اعتیاد است که باید در اسرع شناسایی و تحت درمان قرار گیرند.

این متخصص اعصاب وروان تعامل بین خانواده و فرزند را بسیار ضروری دانست وگفت:کسانی که ارتباط صمیمی ونزدیکی با افراد خانواده برقرار می کنند واز جمع خانواده لذت می برند کمتر به اعتیاد روی می آورند.